IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec Megavselena.bg
BGONAIR Live

Ще стане ли Украйна поредния Афганистан за политиката на САЩ?

Тръмп: Това не беше моята война – това беше войната на Байдън

БГНЕС/EPA

БГНЕС/EPA

На пръв поглед участието на САЩ в Украйна няма много прилики с 20-годишната война в Афганистан, не на последно място, защото няма американски бойни части на терен в Европа.

И все пак има прилики за президента Доналд Тръмп: разрешаването на конфликта се оказва нелека задача и той рискува да бъде обвързан с отговорност – и потенциално с вината – колкото по-дълго продължава войната.

Това е чувство, което придобива все по-голяма убедителност, докато Тръмп се чуди как да отговори на президента Владимир Путин, след като той засили смъртоносните удари срещу Украйна. Тръмп беше осуетен в обещанието си да сключи мир бързо, което го принуди да реши дали да се ангажира повече, или да се дистанцира.

По-дълбокото въвличане в конфликта би провокирало гнева на привържениците на Тръмп в движението „Направи Америка отново велика“. Но позволяването на Русия да постига стабилни победи, като същевременно отлага допълнителната помощ, може да го накара да изглежда слаб и да си навлече обвинения, че не е направил достатъчно, за да спре Путин.

„Тръмп отговаря за политиката на САЩ от почти шест месеца и войната продължава, а сега отговорността за това е на Тръмп“, каза Джон Хербст, бивш посланик на САЩ в Украйна, който сега е в Атлантическия съвет. „Той разбира, че може да бъде сериозно разгромен, ако Путин спечели през неговия мандат.“

Сравнението с Афганистан може да изглежда пресилено, предвид коренно различния характер на двата конфликта. В разгара си САЩ имаха 100 000 войници в Афганистан и близо 2500 американски военни загинаха в хода на 20-годишната война. В крайна сметка САЩ не успяха да спрат талибаните и президентът Джо Байдън беше обвинен за изтеглянето на САЩ – изтегляне, за което Тръмп положи основите още през първия си мандат.

САЩ нямат войски на място в Украйна, ограничавайки се до потока от оръжия и материали. Конфликтът е в четвъртата си година и малко анализатори прогнозират масов колапс на украинското правителство или казват, че Русия би могла да поеме контрола над цялата страна.

Въпреки това Тръмп усилено се стреми да се дистанцира от нея, като многократно заявява, че войната никога нямаше да се случи по негово време и намеква, че не е отговорен за резултата.

„Това не беше моята война – това беше войната на Байдън“, каза той на среща с генералния секретар на НАТО Марк Рюте по-рано този месец. „Това не е моята война. Опитвам се да ви измъкна от нея.“

Сравнението с Афганистан бавно се промъкна в разговора. Месеци преди Тръмп да спечели преизбирането си през ноември, колумнистът на Washington Post Марк Тийсен, старши сътрудник в дясно ориентирания Американски институт за предприемачество, предупреди републиканците за опасностите от блокиране на повече помощ за Украйна, съобщава Bloomberg TV Bulgaria.

„За републиканците е настъпил моментът да изберат: Освен ако не искате да бъдете обвинявани за падането на Киев, както Байдън е обвиняван за падането на Кабул, изпратете военна помощ на Украйна“, написа той.

Почти година по-късно, през февруари, президентът на Съвета по външни отношения Майкъл Фроман изрази същата гледна точка също толкова остро, предупреждавайки, че прибързаната сделка би била „сериозна грешка“, която би подкопала и желанието на Тръмп да бъде възприеман като миротворец.

„Ако сте си мислили, че оптиката на талибаните, парадиращи американски джипове Humvee през Кабул, изглежда зле, представете си руснаците, които карат конвой от танкове Abrams през Харков“, написа Фроман.

Миналата седмица Тръмп обяви план за доставка на милиарди долари американски оръжия до Киев, отменяйки по-ранна пауза в доставките, и даде на Путин 50 дни, за да се съгласи на прекратяване на огъня или да се изправи пред нови санкции – нещо, за което съюзниците настояват от месеци.

„Президентът Тръмп иска да спре убийствата, поради което продава произведени в Америка оръжия на членовете на НАТО и заплашва Путин с големи тарифи и санкции, ако не се съгласи на прекратяване на огъня“, каза говорителят на Белия дом Анна Кели.

Предизвикателството за Тръмп е, че някои от най-запалените му поддръжници в MAGA, включително съюзника Стив Банън, твърдят точно обратното – че по-дълбокото участие на САЩ ще бъде гибелта за Тръмп.

„Ако президентът Тръмп им продаде офанзивни оръжия, които могат да нанесат удар дълбоко в Русия, не виждам как бихте избегнали това да се превърне във война на Тръмп“, каза Банън в интервю. „Медиите, украинците, руснаците и неоконсерваторите биха казали, че това е войната на Тръмп.“

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата