България подкрепя европейската перспектива на всички страни на Западните Балкани, включително и на Косово, каза министър-председателят Марин Райков на пресконференция след разговорите си с премиера на Косово Хашим Тачи, който е на еднодневно посещение у нас.
Смятам, че стопанската, политическата динамика на албанския фактор на Балканския полуостров му отрежда едно място сред важните бъдещи актьори в европейската интеграция и европейското строителство, заяви премиерът. Не може да приключи европейската интеграция в нашия регион, без Косово да намери своето място в този процес, заяви още премиерът.
Днес е обсъдена възможността за подписване на меморандум за сътрудничество в областта на европейската интеграция. Стабилността на нашия регион зависи до голяма степен от това, отбеляза премиерът Райков.
Той приветства напредъка в отношенията между Косово и Сърбия и подписаното през април споразумение между Прищина и Белград. По думите му това е важен момент, който дава основание да се гледа с надежда към бъдещото интегриране на тези страни в ЕС. Бихме желали Косово да започне преговори за сключване на споразумение за стабилизиране и асоцииране, каза Райков.
Райков съобщи, че на разговорите е обсъдено и икономическото сътрудничество между двете държави. Според мен стокообмен от 40 млн. евро е, меко казано, незадоволителен и бих искал да направим необходимото, за да ускорим темповете на това сътрудничество, каза министър-председателят. Сред предпоставките за това той открои придвижването на Косово към еврочленството и изграждането на инфраструктурни връзки.
Косово продължава да бъде добър партньор и съсед на България и останалите страни, заяви от своя страна премиерът Хашим Тачи. Той припомни, че България е сред първите, признали независимостта на Косово.
Нашата цел и визия е да постигнем възможно най-бързо членство в НАТО и ЕС и да изградим добросъседски отношения с всички страни, заяви Тачи. Той благодари на България за подкрепата на Косово на регионални срещи и в Брюксел за евроатлантическата перспектива на страната.
В отговор на въпроси премиерът Марин Райков заяви, че споразумението между Косово и Сърбия ще бъде следено от всички страни в ЕС, включително и от България. Нямам съмнение, че и двете страни ще се отнесат добросъвестно към своите ангажименти - те не са само една към друга, а и към общото им европейско бъдеще, допълни премиерът на България, посочи той.
Косово е млада страна с многоетническо население, ние сме горди с нашите граждани, които говорят български и уважаваме правото им да имат двойно гражданство, каза Тачи, запитан какво е отношението към косоварите, които кандидатстват за българско гражданство. Тези хора са представени в изпълнителната, местната и законодателната власт, добави той.
Това е доказателство, че Косово разглежда своето бъдеще като европейска държава с мултиетнически характер и това ни радва не само защото там живеят хора, които говорят нашия език, каза Райков.
Ние уважаваме всички малцинства в Косово, каза Тачи. Те имат гарантирани права в конституцията и законите. Сръбското малцинство в Косово има повече права от албанците в Македония, каза Хашим Тачи. Пътят към ЕС не е лек и кратък, но ние ще изпълним всички критерии на Евросъюза, посочи премиерът на Косово.
Споразумението между Косово и Сърбия е ясно послание и в някаква форма на взаимно признаване на двете страни, каза още Тачи. Работим с петте държави-членки на ЕС, които още не са ни признали, да го направят, допълни той. Тези страни подкрепят усилията ни за нормализиране на отношенията със Сърбия, но всяка страна сама ще вземе решение кога ще признае независимостта ни, уточни Тачи, цитиран от БТА.

Кадър на деня за 25 октомври
Германските компании дават на Китай тайни, които може да им излязат скъпо
Използването на стейбълкойни за плащания е скочило 70% след американските регулации
Кой дари на Пентагона 130 млн. долара за заплати на военните?
Airbus: Европа трябва спешно да подсили военните си способности
Moody's сви кредитната перспектива на Франция на фона на политическата криза
Хороскоп за ноември: Големи разкрития и трансформации
Млад мъж падна от 20 метра в скалисто дере по време на лов
Димитър Недков: Изведете децата от моловете, върнете ги вкъщи и им четете
Драма в Рурското дерби! Дортмунд би с късен гол в 96-ата минута
Сърдит ли е на дон Хулио? Героят за Левски каза защо беше сменен
След треперене в края: Ман Юнайтед удари Брайтън в голов екшън и влетя в Топ 4
Екшън и спорна дузпа: Наполи шамароса и Интер и се върна на върха в Серия А
Орела: Няма по-добър отбор от Левски, за нас беше мъка
Веласкес: Левски остава скромен и здраво стъпил на земята!
Дневен хороскоп за 26 октомври, неделя
Седмична таро прогноза за 27 октомври – 2 ноември
6 рецепти за апетитни кюфтенца
Любовен хороскоп за 27 октомври – 2 ноември
Връщаме часовника с час назад на 26 октомври
Кои билки и подправки, освен босилек и чесън, помагат при високо кръвно?
Моторист загина в катастрофа
Мъж пострада тежко по време на лов
Седмичен хороскоп 27 - 2 ноември 2025
Камала Харис може да се кандидатира отново за президент на САЩ
Илиев: Имахме ситуации, в които трябваше да действаме с малко повече самочувствие
Волейболният Черно море загуби инфарктно в Монтана
Определиха химичния състав на кометата Понс – Брукс
Учените съставиха най-големия в историята каталог на галактическите купове
Русия ще достави на Луната първите елементи за лунна станция до 2034 г.
„Най-евтиният в света“ хуманоиден робот струва само 1370 долара (видео)
Суперземя в съседство може да е най-доброто място за търсене на извънземен живот
Астрофизици са близо до разгадаването на тайната на неутриното