Балканският маршрут за бежанци и мигранти от полунощ на практика е затворен, след като Словения започна да прилага нов режим за влизане в Шенгенската зона и престана да пуска мигранти без валидни паспорти и визи, предаде Танюг.
След решението на Словения Сърбия обяви, че ще съгласува с Европейския съюз всички мерки във връзка с мигрантите и ще ги прилага на границите си с Македония и България, пише БТА.
"Предвид новия режим, който въведе членката на Европейския съюз /Словения/, Сърбия не може да позволи да се превърне в сборен център за бежанци, така че ще съгласува всички мерки с ЕС и ще ги прилага реципрочно на южната и източната си граница", съобщи сръбското министерство на вътрешните работи.
Унгарският външен министър Петер Сиярто приветства "преките действия", които Сърбия и Словения предприемат за засилване на контрола на границите си.
Междувременно хърватският министър на вътрешните работи Влахо Орепич заяви, че Хърватия, която е членка на ЕС, но не и на шенгенската зона, от полунощ прилага нови мерки за влизане в страната на мигрантите и ще пропуска само тези с валидни документи.
Македония също е затворила "напълно" границата си за нелегални мигранти, след като Словения и Сърбия обявиха нови по-строги ограничения за влизането на мигранти, заяви за Ройтерс полицейски служител, пожелал анонимност. Според македонското вътрешно министерство нито един мигрант не е влязъл от Гърция в Македония вчера.
Словенският премиер Миро Церар потвърди затварянето на балканския маршрут за мигранти веднага след срещата на върха Турция -ЕС в понеделник, съобщи агенция Хина.
"Срещата изпрати много ясно послание на всички трафиканти на бежанци и нелегални мигранти - балканският маршрут вече не съществува", каза Церар. Той съобщи също, че Словения ще махне телената ограда на границата с Хърватия само ако и Хърватия засили контрола на границите си и направи невъзможно преминаването на нелегални мигранти, съобщи регионалната телевизия Ен1.
На срещата на върха лидерите на Европейския съюз постигната принципно споразумение с Турция за бежанската криза, но окончателното решение бе отложено за следваща среща, насрочена на 17 март, за да могат страните членки да разгледат новите искания, предявени от Турция.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Делът на бедните в България се е свил незначително през миналата година
Украйна няма да връща заема от 90 млрд. евро, но ще трябва да бори корупцията
С 27% са нараснали туристическите посещения на чужденци у нас за седем години
Lufthansa възприема модела на нискотарифните авиокомпании с билети, които не включват багаж
Главният финансист на ЕЦБ вижда „естествен“ фискален аргумент за общ дълг на Европа
S&P 500 и Nasdaq се отдръпват от рекордните си върхове*
Течове заплашват сърцето на Националната библиотека (+ВИДЕО)
Диагноза като от медицинска загадка: Пътят на Мадлен към оздравяването
Повдигнаха обвинение на шофьора на автобуса, преобърнал се в дере край Малко Търново
След разстрела на куче в Герман: Извършителят е на свобода срещу 1500 евро
"Мъртвите души" пак гласуват: Скандал в избирателните списъци (+ВИДЕО)
Олимпиакос събира Везенков с натурализиран българин
Наш национал с рекордно класиране в световната ранглиста
Бивш на Дортмунд поема „баските лъвове“
Локо Сф с ход за бъдещето
ЦСКА обяви важна новина и отправи емоционален призив
Шеметен трансфер! Ман Сити хвърля бомбата със звезда на Челси
Женски хороскоп за май 2026
Дневен хороскоп за 24 април, петък
Гледайте Симона Халачева в спектакъла на Театър „София“ – „Комедия от грешки“
„Майкъл“ вече е по кината: какво показва и какво премълчава
Промяна у дома – как да постигнете перфектен цвят на косата без фризьор
Пролетта, която се случва навън: Повече време на открито и практични идеи за двора и терасата
Университетски преподаватели: Плагиатството е сериозен проблем
Официално от ЦИК: "Прогресивна България" има 131 мандата в 32-ото НС
Идва рязка промяна на времето
Костадинов настоява България да наложи вето на помощта за Украйна
Прокуратурата: 166 преписки за нарушения са заведени в деня на изборите
Електронната система за прием в яслите във Варна отваря на 28 април
Мъск с амбициозен план за роботите Optimus: Кога ще ги видим сред нас?
Паднал ангел или НЛО: Картина свързва библейски текст с извънземен живот
SpaceX покори звездите и се прицели в изкуствения интелект
С 3D технологии в пещера в САЩ откриха свещена рисунка на змия
НАСА изследва загадъчна „драконова кожа“ на Марс
Телескопи на ESO заснеха раждането на планетна система, напомняща нашето минало