Работата на треньорите в България е сред най-несигурните в Европа, пише доклад на УЕФА. 75% от клубовете са сменили наставниците си през календарната година. По този показател родният шампионат е по-несигурен дори от първенства като македонското (70%), грузинското (69%) и азербайджанското (50%). Все пак има и четири страни, в които ситуацията е по-зле - Румъния (94%), Турция (94%), Молдова (91%) и Албания (90%).
В доклада си УЕФА споделя притесненията си от тази тенденция, защото треньорът е ключова фигура за един клуб и именно той поставя основите на дългосрочната политика, пише "Меридиан мач". Само три са първенствата, в които по-малко от една четвърт от отборите са махнали наставниците си поне веднъж.
Самият факт, че това са шампионати, където футболът е на ниско ниво, означава, че стабилният треньорски пост не е никаква гаранция за успехи и перспектива. Шампиони са Северна Ирландия и Финландия с по 8% и Латвия с 20%.
От големите първенства най-клатещ се е столът на треньорите в Серия "А" с 65% от отборите, сменили предводителите си. Най-стабилно пък е положението във Франция, където само 1/4 от клубовете са се разделили предсрочно с наставниците си.
Прави впечатление също, че клубовете у нас предпочитат да се доверяват на по-възрастни треньори. Средната възраст на специалистите в България е 48,8 години, а доайенът Георги Дерменджиев по време на изследването е на 61 години.
Старостта обаче явно не е порок, тъй като в най-интересното първенство - Висшата лига на Англия, средната възраст на мениджърите е 52 години. Една по-малко е на френската Лига 1. Само в пет от елитните дивизии на Стария континент треньорите са над 51 години. Вече стана дума за две от тях, а другите са Чехия (52,2), Казахстан и Турция. Най-неопитните пък са в Северна Ирландия (40,6 години).
Още спортни новини четете в Gol.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Йотова: Да пазим българския език, който ни прави народ
Четирима души са загинали при масираната руска атака с ракети и дронове срещу Киев
Въоръжен мъж откри стрелба близо до Белия дом и бе застрелян от службите за сигурност
Тръмп: Споразумението с Иран за отваряне на Ормузкия проток до голяма степен е договорено
Акция на седмицата: „Ай Ти Еф Груп“ АД
Централните банки имат сериозен проблем с лихвените проценти
Доброволци помагат в разчистването на щетите след наводнението във Велико Търново (ВИДЕО)
Край на спекулациите: ЦСКА продължи договора на Джеймс Ето’о до 2029 г.
Мащабни протести в Мадрид срещу Педро Санчес
Демерджиев за трагедията в Благоевград: Ще бъдем безкомпромисни в борбата с наркотиците
Захари Карабашлиев за смисъла на "Последният ловец на делфини" и създаването на бестселъри
Обявиха националите на България, Кирил Десподов е аут
Страхотна новина за ЦСКА: Джеймс Ето’о подписа с клуба до 2029 г.
Пеп Гуардиола говори за наследника си в Ман Сити
Легенда на Барса се чуди дали да скъса с футбола
Нова драма с Иран за Мондиал 2026
Тотнъм или Уест Хем: Кой ще изпадне от Висшата лига?
Българската копродукция „Мечтаното приключение“ спечели Наградата на журито на Филмовия фестивал в Кен
Женски хороскоп за юни 2026
Седмична таро прогноза за 25 – 31 май 2026
10 празнични рецепти за 24 май
3 мързеливи протеинови неделни закуски
Храни, които намаляват възпалението по естествен път – как да ги използваме
Министър Демерджиев: МВР трябва да се събуди
Йотова: Нека да пазим българския език, който ни прави народ
Какво ще бъде времето в понеделник?
Варненецът Иван Иванов загуби само един гейм в квалификациите в Словакия
"Войната" по пътищата взе една жертва за последните 24 часа
Отбелязаха с голяма арт композиция 24 май във Варна
Пентагонът публикува видео с летящ „хуманоид“ над САЩ?
Учени откриха най-стария лед на Земята: Защо беше важно да го намерят?
SpaceX изстреля за първи път новата версия на Starship (снимки)
Заради боклука в Космоса: Япония пуска нова версия на своя дървен сателит
По-големите награди драстично ускоряват ученето в мозъка
Бъдещите колонисти на Марс ще могат да си принтират инструменти на място