Златните момичета от ансамбъла по художествена гимнастика на България спечелиха историческа олимпийска титла и постигнаха революция в този спорт. Тази оценка направи вицепрезидентът на федерацията по художествена гимнастика Невяна Владинова. Тя е категорична - България написа история в един от най-красивите спортове.
"Това е една много отдавнашна мечта, цел. Една победа за целия световен гимнастически свят. Преди пет години, когато ги събраха, тяхната цел беше само това, нищо друго и нищо по пътя не ги отказа, просто всяка сутрин ставаха и знаеха, че отиват да вземат златото на Олимпиадата", каза пред Bulgaria ON AIR вицепрезидентът на Федерацията по художествена гимнастика Невяна Владинова.
Олимпийският връх е сбъдната мечта, до която има дълъг път, добре утъпкан от предишните успешни гимнастички на България. А в Токио българкият ансамбъл доказа, че няма невъзможни неща.
"Свикнали сме винаги рускините да са първи, останалите да се борят за разпределението на останалите медали, всички знаехме, че нашия ансамбъл е най-добър, но до момента докато не го вземат медала, имаше едно НО заради този субективен фактор съдийство", допълни тя.
Българският ансамбъл обаче предизвика истинска революция, а зад тази революция и огромния успех стоят треньорите. "Ролята на треньора е огромна. Ако го няма треньора, който да създаде екип и да подходи към всеки, няма как да има успехи", подчерта Владинова.
Олимпийското злато е и личен връх за всеки спортист.
"Трудното е, че така или иначе минаваш този път и не винаги стигаше до върха, но преминаването ти позволява да стигнеш до свой личен връх. това е таванът в спорта, няма накъде повече. Тези момичета много пъти бяха на косъм от титлата и в други големи състезания, но ето сега виждаме, че всичко е имало смисъл и те имат върха на кариерата си", стана ясно от думите ѝ.
Невяна Владинова, коятое една от най-успешните ни гиманстички, е категорична, че златото е мисия възможна.
"Досега всички мислеха, че първите места са резервирани. Златото си беше резервирано, с тази олимпиада стана революция в гимнастиката, че могат да се преборят и да вземат златен медал.Този ансамбъл доказа, че в гимнастиката се раждат златни момичета", допълни спортистката.
След огромния успех момичетата заговориха за оттегляне, защото най-хубавото чувство е да се откажеш, когато си на върха. Владинова призна, че не обръща внимание на критиките на Русия, защото винаги е вярвала, че българките са най-добрите.
А пътят след успешния спорт отваря много врати, стига да не спираш да дерзаеш и да се бориш винаги да си на върха, както в спорта, така и в живота.
"По-скоро увереност, самочувствие да, но не това гадно самочувствие, което е да си надут, но увереност в себе си трупаш", сподели тя.
Вижте повече в репортажа на Теодора Георгиева.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Като вълните в морето: Ще помогне ли еврото на „развълнуваната“ икономика на Исландия
Ким Чен Ун обеща да ускори създаването на севернокорейски ядрен флот
Тръмп даде сигнал за интерес на правителството към собственост в АІ компании
Google подписа сделка за 30 млрд. долара със SpaceX за изчислителна мощност
Метеорологичните условия диктуваха световните цени на зърнените култури миналата седмица
Пулев: Директорът на Държавната консолидационна компания запазва поста си
Обедна прогноза
Без думи: Отглеждат гълъби в мазе на жилищна сграда в столичен квартал
Иранският външен министър: Ливан греши, ако ни обвинява за кризите си
"Ще блокираме Бургас": Жители са на протест заради забавен ремонт на пътя
В "Операция История" на 7 юни от 16:30 часа: Има ли исторически връзки между древните българи и японците?
Незаконна гонка е причината за катастрофата при "Челопешко шосе"
Какво се случва в Разград? Още една звезда си тръгна от Лудогорец
Наско Сираков обича крилата от Бразилия
Виктория Томова ще мачка белгийка в Хертогенбош
ФИФА даде заден за бутилките с вода на Световното
Левски започва да плаши, уреди трети трансфер
Национал на България на полуфинал в Словения
Седмична нумерологична прогноза за 8 – 14 юни
Комплименти, които манипулативните хора използват
Любовен хороскоп за 8 – 14 юни
Дневен хороскоп за 6 юни, събота
Нумерологична прогноза за 6 юни
Не диета, а начин на живот: Храненето, което помага да отслабнете здравословно
Ето го мъжът, който се вряза в автобус с колата си
Ани от Варна може да получи нов дом още следващата седмица
Асен Василев отправи остри критики към Радев и ГЕРБ
В няколко насалени места около Варна водата е негодна за пиене
Александър Пулев: Има сериозни съмнения за корупция в ключови икономически структури
Как първата песен на Queen се превръща в рок класика през 1974 г.
Учени от Кеймбридж създадоха първата ваксина с помощта на изкуствен интелект
Откриха „изгубен свят“ на 1500 м височина със светещ паяк и пеперуда с „птичи пера“
Учени създадоха нов биологичен часовник: Измерва оставащото време на организма
Метеорит доказва съществуването на изгубена планета с размерите на Луната?
Кучета-роботи ще охраняват Световното първенство по футбол в САЩ, Канада и Мексико
The Exploration Company с успешен тест на системата за приземяване на капсулата Nyx