Бизнесът скочи срещу ръста на минималната заплата

Оспорва постановлението на МС като незаконосъобразно
12 мар 2015 15:52, Надежда Бочева
39
Бизнесът скочи срещу ръста на минималната заплата
Снимка: архив, БулФото

Три работoдателски организации оспорват постановлението на Министерския съвет за определяне на нови размери на минималната работна заплата за страната за 2015 година. Това става ясно от съобщение на сайта на Българската стопанска камара (БСК), където е публикувана жалба до Върховния административен съд.

В съобщението се казва, че БСК, Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) и Българската търговско-промишлена палата (БТПП) се обявяват против постановление 419/2014 на Министерския съвет за определяне на нови размери на минималната работна заплата за страната (обнародвано в ДВ 105/2014).

Бизнес организациите оспорват изцяло постановлението като незаконосъобразно. Според позицията им има съществено нарушение на административно-производствените правила.

С постановлението са определени нови размери на минималната работна заплата за страната - 360 лв. от 1 януари 2015 година и 380 лв. от 1 юли 2015 г.  Определени са размери на минималната часова работна заплата и са уточнени източниците за осигуряване на необходимите средства за увеличението. Постановлението не е обсъдено от Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС) преди приемането му, пише в жалбата.

Там се припомня, че според Кодекса на труда (КТ) държавата регулира трудовите и осигурителните отношения след консултации с представителите на работниците и на работодателите, а тристранката е органът, който осъществява сътрудничеството и консултациите.

В съобщението се допълва, че НСТС не е свикван с дневен ред, включващ определяне на нов размер на минималната работна заплата и проектът за постановлението не е обсъден на заседание на тристранката преди приемането му. Затова според работодателите са нарушени чл. 3 ал. 2 от КТ и процедурата за взимане на решения, установена в Правилника за организацията и дейността на съветите за тристранно сътрудничество.

„Задължителността на процедурата по чл. 3 ал. 2 от КТ относно минималния размер на работна заплата означава да се проведат консултации с представителните работодателски и синдикални организации по подготвения конкретен проект за подзаконов нормативен акт. Наличието на принципно обсъждане по този въпрос между социалните партньори преди представяне на този проект не изключва задължението за водене на консултации след съставяне и представяне на конкретния подзаконов нормативен акт. Неспазването на тази процедура представлява съществено нарушение на  императивни административнопроизводствени правила“, настояват работодателите.

Според тях има основания за отмяна на постановлението като незаконосъобразен подзаконов нормативен акт.

Трите формации посочват, че са признати за представителни организации на работодателите на национално равнище и имат правен интерес от настоящата жалба. В жалбата се иска да бъде отменено поостановлението на Министерски съвет 419/2014 за определяне на нови размери на минималната работна заплата за страната.

Още икономически новини четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


39
Още по темата: БТППБСКАИКБ
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
3
1
 
23
 
! Отговори
работник преди 9 години
Ами така ще му останат по-малко парички на милия роден чорбаджия. Ще трябва да спести от някоя екстра на Мерцедеса. Щото много е важно да си купи първо луксозно возило, нали си е "изкарал" паричките, пък заплати ще даде по-нататък...
2
1
 
29
 
! Отговори
L преди 9 години
Да ти таковам "бизнеса" дето 300 лв ги плашат...
1
1
 
27
 
! Отговори
zeus преди 9 години
Ясно е, че българският чорбаджия иска да му работиш от тъмно до тъмно, ако може и без пари. Минималната ни заплата дори след това увеличение е смешно малка!