75 са новите 65 г.: Живеем по-дълго и сме по-здрави, а експерти зоват да се вдигне възрастта за пенсия

Методите, използвани сега, не са пригодени за съвремието
9 апр 2024 07:00, Нели Христова
205
75 са новите 65 г.: Живеем по-дълго и сме по-здрави, а експерти зоват да се вдигне възрастта за пенсия
Снимка: Pixabay/Leroy_Skalstad

Хората живеят по-дълго, а ежедневието става все по-скъпо. Може би е време да преосмислите надеждите си кога ще напуснете работа.

Да се отдадете на заслужена почивка като шестдесетгодишен е целта на много работници по света: навършването на 65 би отворило златен портал към пенсиониране. И все пак идеята да се оттеглите от работната сила в 60-те си години не изглежда реалистична – или дори разумна – за много хора, особено сега. Някои големи финансови фигури са съгласни.

През март фирмата за управление на инвестиции BlackRock публикува годишното си писмо до инвеститорите на компанията. Главният й изпълнителен директор Лари Финк отправи предупреждение към работниците, които се надяват да се пенсионират – удобно и финансово осигурени – в 60-те си години. Тъй като продължителността на живота в световен мащаб расте, мрежите за социална сигурност се разпадат и разходите за живот скокват, Финк предупреди, че пенсионирането на 65-годишна възраст няма да е възможно за много, дори за повечето хора.

"Пенсионирането е много по-трудно предложение, отколкото беше преди 30 години", пише Финк, цитиран от BBC. "И това ще бъде много по-трудно предложение след 30 години."

От 2000 г. до 2019 г. очакваната продължителност на живота в световен мащаб се е увеличила от 67 години на 73. До 2050 г. ООН очаква един на всеки шест души по света да бъде на 65 или повече години. И тъй като населението застарява, много страни скоро ще достигнат точка, в която повече хора напускат работната сила, отколкото влизат в нея: В Обединеното кралство тази точка може да бъде достигната до 2029 г..В Бразилия до 2035 г. В Индия до 2048 г., а в САЩ до 2053 г.

"Очакваната продължителност на живота продължава да се увеличава от средата на 1850 г. в Обединеното кралство", казва Ребека Сиър, професор по население и здраве в Лондонското училище по хигиена и тропическа медицина. "Но възрастта за пенсиониране не се е променила толкова много."

Тъй като както здравният, така и икономическият пейзаж се промениха драстично, пенсионирането на 65 години напълно нереалистична ли е цел в съвременния свят?

Произволен стандарт?

Не само, че целевата възраст за пенсиониране не се е променила в крак със съвременните обстоятелства, но също така е "неясно защо средата на 60-те години е станала толкова основна възраст за пенсиониране", казва Гал Ветщайн, старши икономист в Центъра за изследване на пенсионирането в Бостънския колеж . По някакъв начин това беше "груба преценка", предназначена да изведе хората от работната сила към самия край на живота им.

И все пак много правителствени програми продължават да го използват като стандарт. В САЩ Medicare, федералната програма за здравно осигуряване, в момента е достъпна само за възрастни на 65 и повече години (има изключения за по-млади хора с увреждания). Американците имат право да получават пълните си социални осигуровки на 67-годишна възраст, приблизително на същата възраст, на която гражданите на Обединеното кралство могат да поискат своите универсални държавни пенсии.

В средата на 20-ти век, когато много от тези програми бяха приети, продължителността на живота беше значително по-кратка: в Обединеното кралство например тя беше приблизително 66 години за мъжете и 71 години за жените.

"При този случай гражданите на Великобритания биха прекарали само 8% или 10% от живота си за пенсия", казва Крис Пари, главен преподавател по финанси в Кардифския университет Метрополитън.

Сега обаче "животът ни става по-дълъг, ние сме по-здрави по-дълго в късна средна възраст и ранна възраст", отбелязва той.

"Сега има много хора, които се скитат в началото и средата на 80-те, които са здрави и се радват на много активен живот – както физически, така и психически."

Промяна на моделите на богатство

Накратко, държавните помощи не са предназначени да подкрепят хората от 80-те и 90-те години и не са актуализирани за това. Политиките, които някога са били установени за подкрепа на пенсионирани работници до края на живота им, вече не са калибрирани към съвременните обстоятелства.

И докато някои хора допълват държавните си обезщетения с инвестиционни инструменти, предназначени за пенсионни спестявания, много бивши работници нямат достатъчно – или никакви – лични спестявания, на които да се върнат. Плюс това, тъй като разходите за живот се покачват в една инфлационна икономика, всички натрупани спестявания просто не се простират толкова далеч.

Освен това богатството на поколенията, което някога е гарантирало на по-младите хора да имат финансова възглавница по-късно в живота, се превръща в нещо от миналото. "Ресурсите основно са се стичали поколения, от баби и дядовци до родители и деца", казва Сиър. "Сега пренасочваме ресурсите към поколенията. За първи път в човешката история имаме потоци от богатство, преминаващи от поколението на родителите към поколението на бабите и дядовците."

Тази липса на традиционна защитна мрежа налага много работници по целия свят да останат на работа след 65 години, за да генерират достатъчно спестявания, за да се пенсионират. Данни за юни 2023 г. от американската застрахователна компания Northwestern Mutual показа, че работниците в САЩ вярват, че "магическото число" за пенсионни спестявания е близо 1,3 милиона долара  – богатство, което повечето хора не могат да натрупат до 60-те си години и не надрасква повърхността на това, което държавната пенсия може да осигури.

За Финк от BlackRock отговорът на удобното модерно пенсиониране включва по-агресивно инвестиране, като се започне от по-млада възраст – и се работи след 65-годишна възраст. Някои правителства вече признават 65-годишна възраст като остаряла цел; пенсионната възраст в Обединеното кралство вече е предвидена да се повиши от 66 на 67 между май 2026 г. и март 2028 г.; след 2044 г. може да нарасне до 68.

Някои експерти, включително Пари, са съгласни, че пенсионирането на 60-те вече е повече мечта, отколкото реалност. Когато става дума за пенсиониране, "мисля, че 75 са новите 65", казва той.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


205
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
178
1
 
8
 
! Отговори
74-75 години ? преди 2 месеца
Ср.продължителност на живота за определена година е статистическо изчислени, колко би живяло едно лице, което се ражда същата година. ВЪПРОСЪТ е каква е средната възраст на починалите през дадена година! От данните на НСИ за 2022 за Умирания по области, възраст, местоживеене и пол, може да се направи приблизително изчисление и излиза, че за България това е била възраст от 74-75 години. При това в момента има много лица над 85 години, които са живели в "по-спокойни" времена, на село...
177
2
 
14
 
! Отговори
Петър Илиев преди 2 месеца
Само глуп.ци и ***.ци могат да мислят това и да правят тези предложения! Отврат ***.
176
2
 
8
 
! Отговори
Петър Илиев преди 2 месеца
Само глу.аци и тъ.аци могат да мислят това и да правят тези предожения! Отврат ***.
175
2
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
През 2022 година в България дела на починалите на възраст под 65 години е 37,85% при мъжете и 19,79% при жените. Делът на починалите под 75 годишна възраст е 68,65% при мъжете и 46,87% при жените. С други думи ако вдигнат пенсионната възраст на 75 години до пенсия ще доживеят по-малко от 1/3 от мъжете и почти половината от жените.
174
0
 
17
 
! Отговори
До Men преди 2 месеца
Това е голямата тайна - каква е средната възраст на починалите през дадена година. Вместо тази реална продължителност на живота ни пробутват някаква очаквана средна продължителност на живота за всички, независимо от възрастта - от бебетата на под една година до над 100 годишните хора и хората масово се подлъгват, че това било реалната средна продължителнсот на живота.
173
0
 
12
 
! Отговори
До Мен преди 2 месеца
Мисля, че е около 71 средната продължителнст на живота за мъжете в България и около 74 - за жените.
172
0
 
7
 
! Отговори
Мен преди 2 месеца
Добре де, а на колко средно умират българите?
171
2
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
Интересното е, че най-амортизирани от работа са работещите в публичния сектор, а в частния сектор масово си клатят краката.
170
1
 
32
 
! Отговори
Химера за пенсия преди 2 месеца
Идеята е да работиш и плащаш цял живот, но когато дойде време за пенсия да гушваш букета и да не тежиш на системата. Така винаги ще има предостатъчно пари за клатикурците в администрацията!
169
0
 
19
 
! Отговори
Без пропаганда преди 2 месеца
За българския работодател на 40 години вече си стар и не те вземат вземат "стажанти" (на по 30 години оти до 29 год. са много млади) и като се научат и искат увеличение стават прекалено стари за позицията , която е динамична и за млади хора...
168
1
 
24
 
! Отговори
Зова на експерта преди 2 месеца
Ако може даже го махайте пенсионирането, че да краднем осигоровките и да строим заводи за буболечки на наши хоре с тех. Вместо пенсиониране безплатна евтаназия да им даваме след 67 мата година направо. Само да си плащат такса манипулация и утилизация от 200 лв.
167
1
 
26
 
! Отговори
Голата истина преди 2 месеца
Не ви ли е срам да превеждате подобна статия точно за българските новини-за страната където живеем най малко в ЕС и средната продължителност на живот за мъжете е 71 г. при пенсиониране 65 г. с опция да е 67 след време- 4 години само средно ще се взема пенсия , а се плащат 45г. осигоровки (ако мутрите са те усигорявали на пълен ден в периода 92-2009г гогато масово се осигоряваха на 4 ч.)
166
0
 
9
 
! Отговори
до наравно с общака преди 2 месеца
добре, като пукнат общаците , като пукнат разни други нископлащащи, откъде ще намерим други "слугуващи" както са ги наричали в по-стари времена, след като дори днес вече се затрудняваме с това... Показа, че не разбираш логиката на здравната система и като цяло логиката на живота.
165
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
То разбираемото писане не е за всеки. Плащам 280 (+ още плаща работодателя), означава че тези 280 са тези, които плаща наетия, а заедно с работодателя стават повече. Другуия пример е още по-неразбираем "40 лв. на месец(+30 лв. от работодателя)", означава 10 лева от наетия и 30 от работодателя. Виждам, че е трудно да изразяваш писмено, това, което си мислиш.
164
7
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
До 161, плащам си :) И искам да не чакам наравно с общака, който плаща на минималка. А и е много вероятно да получава дори по-висока заплата от мен. И да, имам застраховка, но това не оправдава зле измислената система. Трябва да има лични партиди и нива на обслужване. Не става въпрос за това някой дали е елит или не! Става въпрос мизерниците, които крият доходи да излязат на светло! Като види, че може само са му зашият пръста, но и да го лекуват... ще се замисли колко ще плаща!
163
4
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
До 160, не казвам, че са едно и също! Казвам, че и здравните осигуровки трябва да минат на лична партида. До 162, всичко се разбира :) 270 плащам с работодателя ми заедно всеки месец. Ама четене с разбиране се учи,..... къде ти 1ви-2ри клас.
162
4
 
1
 
! Отговори
@158 преди 2 месеца
Нещо не ти разбирам сметките. Сега най-голямата вноска за здравно осигуряване е върху 3750 лева и наетия плаща 100 лева, а работодателя 200 лева. Минималната е върху 933 лева - 29,86 от наетия и 44,78 от работодателя.
161
1
 
4
 
! Отговори
До 158 преди 2 месеца
Има огромна разлика между здравното осигуряване и пенсионното осигуряване. При пенсионното осигуряване с разходо-покривана система няма общ кюп и парите на едни пенсионери да се взимат от други пенсионери. При здравната система не е така - там е според необходимостта. Може да си внасял много, но разходите за някаква операция да струват много повече от внесеното и така взимаш от вноските на по-бедните, както и обратното и така е правилно. Ако искаш да си "елит" плащай и се лекувай.
160
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
Негативите на личните партиди са много повече от позитивите. Засега разходо-покривната система е много по-добра от системата с лични партиди. И при двете няма солидарно плащане на осигуровки и пенсии, както лъжат някои. Преди около 25 години при правителството на СДС-Иван Костов въведоха тези три стълба на пенсионната система и положението се влоши. Сега на всички навършили 64 години над 25% от пенсионните осигуровки влизат в личните им партиди, като вече има и такива пенсионери, които нищо не
159
0
 
13
 
! Отговори
Дон Балон преди 2 месеца
Пенсионните системи и фондове са най-голямата измама