75 са новите 65 г.: Живеем по-дълго и сме по-здрави, а експерти зоват да се вдигне възрастта за пенсия

Методите, използвани сега, не са пригодени за съвремието
9 апр 2024 07:00, Нели Христова
205
75 са новите 65 г.: Живеем по-дълго и сме по-здрави, а експерти зоват да се вдигне възрастта за пенсия
Снимка: Pixabay/Leroy_Skalstad

Хората живеят по-дълго, а ежедневието става все по-скъпо. Може би е време да преосмислите надеждите си кога ще напуснете работа.

Да се отдадете на заслужена почивка като шестдесетгодишен е целта на много работници по света: навършването на 65 би отворило златен портал към пенсиониране. И все пак идеята да се оттеглите от работната сила в 60-те си години не изглежда реалистична – или дори разумна – за много хора, особено сега. Някои големи финансови фигури са съгласни.

През март фирмата за управление на инвестиции BlackRock публикува годишното си писмо до инвеститорите на компанията. Главният й изпълнителен директор Лари Финк отправи предупреждение към работниците, които се надяват да се пенсионират – удобно и финансово осигурени – в 60-те си години. Тъй като продължителността на живота в световен мащаб расте, мрежите за социална сигурност се разпадат и разходите за живот скокват, Финк предупреди, че пенсионирането на 65-годишна възраст няма да е възможно за много, дори за повечето хора.

"Пенсионирането е много по-трудно предложение, отколкото беше преди 30 години", пише Финк, цитиран от BBC. "И това ще бъде много по-трудно предложение след 30 години."

От 2000 г. до 2019 г. очакваната продължителност на живота в световен мащаб се е увеличила от 67 години на 73. До 2050 г. ООН очаква един на всеки шест души по света да бъде на 65 или повече години. И тъй като населението застарява, много страни скоро ще достигнат точка, в която повече хора напускат работната сила, отколкото влизат в нея: В Обединеното кралство тази точка може да бъде достигната до 2029 г..В Бразилия до 2035 г. В Индия до 2048 г., а в САЩ до 2053 г.

"Очакваната продължителност на живота продължава да се увеличава от средата на 1850 г. в Обединеното кралство", казва Ребека Сиър, професор по население и здраве в Лондонското училище по хигиена и тропическа медицина. "Но възрастта за пенсиониране не се е променила толкова много."

Тъй като както здравният, така и икономическият пейзаж се промениха драстично, пенсионирането на 65 години напълно нереалистична ли е цел в съвременния свят?

Произволен стандарт?

Не само, че целевата възраст за пенсиониране не се е променила в крак със съвременните обстоятелства, но също така е "неясно защо средата на 60-те години е станала толкова основна възраст за пенсиониране", казва Гал Ветщайн, старши икономист в Центъра за изследване на пенсионирането в Бостънския колеж . По някакъв начин това беше "груба преценка", предназначена да изведе хората от работната сила към самия край на живота им.

И все пак много правителствени програми продължават да го използват като стандарт. В САЩ Medicare, федералната програма за здравно осигуряване, в момента е достъпна само за възрастни на 65 и повече години (има изключения за по-млади хора с увреждания). Американците имат право да получават пълните си социални осигуровки на 67-годишна възраст, приблизително на същата възраст, на която гражданите на Обединеното кралство могат да поискат своите универсални държавни пенсии.

В средата на 20-ти век, когато много от тези програми бяха приети, продължителността на живота беше значително по-кратка: в Обединеното кралство например тя беше приблизително 66 години за мъжете и 71 години за жените.

"При този случай гражданите на Великобритания биха прекарали само 8% или 10% от живота си за пенсия", казва Крис Пари, главен преподавател по финанси в Кардифския университет Метрополитън.

Сега обаче "животът ни става по-дълъг, ние сме по-здрави по-дълго в късна средна възраст и ранна възраст", отбелязва той.

"Сега има много хора, които се скитат в началото и средата на 80-те, които са здрави и се радват на много активен живот – както физически, така и психически."

Промяна на моделите на богатство

Накратко, държавните помощи не са предназначени да подкрепят хората от 80-те и 90-те години и не са актуализирани за това. Политиките, които някога са били установени за подкрепа на пенсионирани работници до края на живота им, вече не са калибрирани към съвременните обстоятелства.

И докато някои хора допълват държавните си обезщетения с инвестиционни инструменти, предназначени за пенсионни спестявания, много бивши работници нямат достатъчно – или никакви – лични спестявания, на които да се върнат. Плюс това, тъй като разходите за живот се покачват в една инфлационна икономика, всички натрупани спестявания просто не се простират толкова далеч.

Освен това богатството на поколенията, което някога е гарантирало на по-младите хора да имат финансова възглавница по-късно в живота, се превръща в нещо от миналото. "Ресурсите основно са се стичали поколения, от баби и дядовци до родители и деца", казва Сиър. "Сега пренасочваме ресурсите към поколенията. За първи път в човешката история имаме потоци от богатство, преминаващи от поколението на родителите към поколението на бабите и дядовците."

Тази липса на традиционна защитна мрежа налага много работници по целия свят да останат на работа след 65 години, за да генерират достатъчно спестявания, за да се пенсионират. Данни за юни 2023 г. от американската застрахователна компания Northwestern Mutual показа, че работниците в САЩ вярват, че "магическото число" за пенсионни спестявания е близо 1,3 милиона долара  – богатство, което повечето хора не могат да натрупат до 60-те си години и не надрасква повърхността на това, което държавната пенсия може да осигури.

За Финк от BlackRock отговорът на удобното модерно пенсиониране включва по-агресивно инвестиране, като се започне от по-млада възраст – и се работи след 65-годишна възраст. Някои правителства вече признават 65-годишна възраст като остаряла цел; пенсионната възраст в Обединеното кралство вече е предвидена да се повиши от 66 на 67 между май 2026 г. и март 2028 г.; след 2044 г. може да нарасне до 68.

Някои експерти, включително Пари, са съгласни, че пенсионирането на 60-те вече е повече мечта, отколкото реалност. Когато става дума за пенсиониране, "мисля, че 75 са новите 65", казва той.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


205
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
158
5
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
До Анонимен 156, няма да стане от днес за утре това. То е ясно дори на нискообразованите, но трябва да се промени текущата система. Важи и за здравеопазването! Там трябва да има нива на обслужване според вноските. Иди0тско е да чакам наравно за ЯМР с някой, който е плащал 40 лв. на месец(+30 лв. от работодателя)! А моята вноска е 280 лв(плюс от работодателя). Няма такова нещо като равенство. Няма равенство в плащанията, не трябва да има и в ползването.
157
10
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
Големият проблем са всички на минималка + онези, които не работят, но искат пенсия. С други думи: трябва да се премахне сивия и черния сектор, а онези без плащани осигуровки да нямат право на пенсия. Онези, които са плащали известен период да получават част от минималната пенсия. Солидарността работи в полза на мързелите. За това и те врещят най-много срещи личната партида. Плащаш = получаваш. Не плащаш = стоиш и гледа и се оправяш както можеш! Така е справедливо!
156
3
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
Бюджетът откъде ще ги вземе тези милиарди, ако се премине към лични партиди? Второ, не казваш какво правим и с тези 3,2 милиона човека, които сега плащат пенсионни осигуровки.
155
9
 
3
 
! Отговори
До 152 преди 2 месеца
Аз ще ти кажа, защото ти си беден - защото си *** и мързелив. Теб първо те мързи да си направиш труда да проучиш каква е реалната ситуация, втори си *** и мозъчетото си е вкопчило в инфантилни теории на конспирацията, защото те са лесно смилаеми, не се налага да мислиш. Днешните пенсионери са бедни, защото те никога не са спестявали и инвестирали в страрините си, та са били залъгвани от алчни за власт и пари вождове, а най-лошото е че продължават да им вярват.
154
2
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
Сумите, които влизат е НОИ от пенсионни осигуровки, които са под 75% от общата сума на пенсионните осигуровки, са приблизително колкото сумите, които се плащат за пенсии, без да прибавяме социалните плащания, които не са пенсии. В този смисъл НОИ не е във фалит, а бюджета трябва да си плаща за социалните плащания погрешно наричани пенсии.
153
1
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
Да ама над 55 ги уволниха колегите защото ходели до тоалетна често и гледат сядат защото имат артити и тромбофлебит . И простатата нали знаете как е. Сега патрона търси машинни оператори и настройчици на фрези с цпу . И той самият не разбира от такива машини . Дано намери .аз пък станах зеленчукопроизводител . Дгд
152
3
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
Защо били бедни пенсионерите. Ако бяха на лични партиди, пенсионерите щяха да са с 1-2 лева пенсии изядени от инфлацията и присвоени от мутрите. Бедни са заради тези 25% от пенсионните осигуровки подарявани на мутрите за личните партиди, бедни да заради огромното укриване на доходи и най-вече са бедни заради мизерните заплати, които от 34 години плащат дебеловратите работодатели демократи
151
3
 
3
 
! Отговори
До 149 преди 2 месеца
Веднага ги отговярам - сегашните пенсионери са в заверено положение, те няма как да преминат към капитало-натрупващ пенсионен модел, те ще продължат да получават пенсии директно от държавния бюджет. Новият модел ще е за бъдещите поколения, той трябва да се въведе за да могат те да живеят по-добре. Но очевидно ти си се загрижил за собствения си келепир, типично за ограничен егоист.
150
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
До РеалистНастоящата пенсионна система работи според неуки хора като теб, реално той е перманентен фалит. Едва около 50% от разходите НОИ се покриват от осигурителни вноски, останалите пари идват с директни траншове от бюджета.
149
3
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
Привържениците на личните пенсионни партиди, както обикновено са доста неграмотни. Хайде да ми отговорят на един въпрос? Ако преминем към лични партиди какво правим със сегашните пенсионери, както и със сега работещите, които са внасяли пенсионни осигуровки различен период от време - година, ... 5 години, ...20 години, ... 40 години и съответно им остава различно време до пенсиониране. Сега държавата отклонява над 25% от пенсионните вноски към лични партиди в частните фондове, т е. краде ги
148
3
 
5
 
! Отговори
Реалист преди 2 месеца
На всеки у нас е ясно, че настоящата пенсионна система работи, въпреки че държавата я окастри в последните 25 години. Големият проблем в България е укриването на доходи и неплащането на осигуровки, което държи бедни повечето пенсионери.
147
5
 
3
 
! Отговори
До 144 преди 2 месеца
Неграмотнико ти си избираш пенсионния фонд, ти си този който е длъжен преди това да проучи този фонд, в какво инвестира, каква е възвръщаемостта и т.н. Ако говорим конкретно за България, нашите пенсионни фондове са силно ограничени в инвестициите си, те са ограничени само до нискорискови инвестиции като ДКЦ, ето защо и възвръщаемостта е много ниска, но така са решили нашите много умни глави в парламента.
146
2
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
Прочетете за пенсионната и здравна системи на Сингапур. Тя се води една от най-успешните и е именно с частни партиди. И там държавата има НОИ, но е на много по-различен принцип. На всеки у нас е ясно, че настоящата пенсионна система не работи и държи средния пенсионер перманентно беден. Трябват ни политици, които да вземат кардинални решения за промяна на модела, защото с тази демография и злоупотреби, системата няма да издържи още много.
145
5
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
Очевидно разходно-покривния пенсионен модел е най-справедливия измислен досега - работещите с пенсионните си вноски плащат пенсията на пенсионерите. Затова все още имаме пенсии. Ако бяхме на лични партиди, инфлацията да ги занулила отдавна.
144
3
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
При личните партиди нищо не зависи от теб, а това си е несправедлиявост. Не зависи как пенсионния фонд ше инвестира твоте пари, какви такси ще ти взема, не зависи и дали фонда ще фалира и т.н. все несправедливости.
143
0
 
4
 
! Отговори
До 136 преди 2 месеца
И какви са тези утвърдени практики, правила и принципи при държавната пенсия? Няма такива! Днес има едно правило, утре съвсем различно. При личните партиди правилата, принципите и практиките са едни и същи от както съществуват. Това че теб те мързи да мислиш за старините ти, да инвестираш и спестяваш, не значи че капитало-натрупаващия пенсионен модел е лош, напротив доказано той е многа по ефективен.
142
2
 
19
 
! Отговори
Реалист преди 2 месеца
Истината за България е, че на 60 години вече сме амортизирани и рядко ставаме за работа. Би трябвало да се върне пенсионната възраст от 60 години за мъжете и 55 години за жените от соца. Вместо това възрастта се увеличава, което води до засилване на демографските проблеми. Преди бабите и дядовците като пенсионери помагаха за внуците, а сега продължават да работят и като няма кой да помага на младите и те се страхуват да имат деца.
141
1
 
6
 
! Отговори
Има преди 2 месеца
Много примери за проблеми при тези частни фондове. Ето едно заглавие от миналата година: Най-големият пенсионен фонд в Швеция загуби два милиарда долара в Америка
140
3
 
7
 
! Отговори
До 132 преди 2 месеца
Разходно-покривния пенсионен модел е най-несправедливия, защото днес аз плащам пенсията на сегашните пенсионери, без да имам гаранцията, че някой ден някой ще работи и ще плаща моята пенсия, а и какъв ще е размера на моята пенсия. При личните партиди всичко си зависи от теб, ти си този който определя колко ще плаща, в какво ще инвестира, това се нарича свободата да правиш избор. Но такива като теб не желаят да имат свобода, те предпочитат някой червен вожд да мисли и решава вместо тях.
139
1
 
11
 
! Отговори
Шварц преди 2 месеца
Най-бедната страна в Европейския съюз с най- нещастно население с най-висока смъртност с най-малка раждаемост държавниии изменнициии