Хърватия с евро до 2024 г.

ЕС ще изчака правителство в Берлин преди промени в Еврозоната
15 дек 2017 21:39, Екип на Dnes.bg
11
Хърватия с евро до 2024 г.
Снимка: Reuters

Хърватия се готви усилено за еврото и очаква да влезе в Еврозоната между 2020 и 2024 г. Това съобщи премиерът Андрей Пленкович в Брюксел.

Европейските лидери дебатираха бъдещето на икономическия и монетарен съюз, но без да вземат решения. Както обясни по-късно френският президент Еманюел Макрон, една от причините е, че Германия - най-голямата икономика в ЕС, в момента няма правителство.

“Ще се върнем към въпроса през март, когато този етап ще е отминал”, обясни той.

Германският канцлер Ангела Меркел посочи, че сега, когато европейската икономика е във възход, е удобен момент за промени и обеща след съставянето на коалицията, Берлин да даде отговор по въпросите около бъдещето на общата валута.

Финансовите министри на Германия и Франция трябва да установят къде позициите им са близки и къде трябва да се търси политическо решение, уточни Макрон.

Първите разговори в Брюксел днес обаче очертаха различия между страните. Няма съгласие както по критериите и механизмите за контрол на общите финанси, така и по създаването на пост на европейски финансов министър и председател на Еврогрупата, в която заседават министрите на финансите от страните, използващи еврото. Акцентът на разговора между лидерите е бил свързан с изработването на гаранции за отреагиране на потенциални икономически шокове, съобщи Съветът.

Премиерът Бойко Борисов също даде знак, че България работи по влизането си в в Еврозоната, но не се ангажира с дати. Борисов каза, че България има съгласието на шефа на Европейската централна банка Марио Драги да се води експертна работа по подготовката на българската кандидатура между финансовото министерство в София и негов екип.

Той добави, че по време на лидерската дискусия в Брюксел се е застъпил за “максимално строги критерии” за членство в Еврозоната, така че да се намалят рисковете за останалите, ако някоя държава има проблеми. Той посочи, че заради стабилните си финанси и резерви, България не представлява такъв риск и може сама да се справи, в случай на нужда.

Лидерите са говорили още и за бъдещето на Европейския спасителен механизъм, който Еврокомисията предлага да бъде превърнат в Европейски паричен фонд. Обсъдено и довършването на банковия съюз, което се блокира от все още неприетата европейска схема за гарантиране на банковите депозити, която според бившия германски финансов министър Волфганг Шойбле не е достатъчно стабилна и справедлива.

Освен финансов министър и Европейски паричен фонд, Европейската комисия предложи преди 10 дни и създаването на няколко финансови фонда, сред които такъв за подпомагане на реформите в страни, кандидати за членство в еврозоната, и два фонда за държавите, които вече ползват еврото - спасителен, при кризи, и втори за сближаване, който ще помага на по-изоставащите, да настигнат първите. Еврокомисията обаче не стигна до там да подкрепи идеята на Макрон за създаване на отделен бюджет на Еврозоната.

Европейските лидери възложиха на финансовите си министри да водят преговори по пакета през следващите 6 месеца с очакване да вземат решения по бъдещето на Еврозоната през юни.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


11
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
10
1
 
2
 
! Отговори
бях там преди 6 години
миналата година, нещо особенно, разчитат на туризъм,но нямат плажове а само каманак,слаба промишленост,слабо земеделие застаряване на населението и емиграция на запад.
9
3
 
4
 
! Отговори
ИМПЕРИАЛИСТ преди 6 години
Сегашното ни фискално състояние е пълен абсурд. Направо се чудя как България оцелява финансово. Ние сме в хроничн недоимък на пари за болниците, учителите, пенсионерите, полицията, армията, - а бе дантел марка сме и това се дължи на двойната парична система. От друга страна, пък ако се откажем от валутния борд, пропадаме безвъзвратно, тъй като руската агентура е буквално на всички нива.
8
7
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
*** нека бързцат колкото си по накрая толково по евтино и нека бързат към поредната си гибел ***
7
4
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До Един българинИзпреварват ни не защото произвеждат и изкарват повече ами защото по малко крадат (източват както е модерно да се каже) бизнесмените и политиците им.
6
6
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Хърватия влезе 7 години след България в ЕС, но вече ни изпреварва със 7 години в интеграцията с Европа. Ние тука продължаваме да умуваме и да хвърляме излишни пари по безсмислени обирджийски руски енергийни проекти.
5
5
 
4
 
! Отговори
Един българин преди 6 години
До: Pralyak (номер 2)Ами така си е. Вярно е това. И не само Хърватия. Ходих на два пъти и в Сърбия за по един ден, и ми се струва че и сърбите са по-напред от нас. Заплатите и цените са им горе долу като у нас, с тази разлика че в България от 1944 г. насам война не е имало.Но пътищата са им в пъти по-добри, въпреки че там си нямат Бойко който да ги асфалтира.
4
9
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Браво, Хърватия и тя е с незавидно съотношение БВП/дълг. Боко да не се натиска, че...
3
6
 
10
 
! Отговори
робот преди 6 години
Предвид положението ни е по-правилно да се каже:"Премиерът Бойко Борисов даде знак, че България работи по излизането си от кризата в която е страната вече 28 г., но не се ангажира с дати както и за влизането си в евро зоната".
2
7
 
21
 
! Отговори
Pralyak преди 6 години
Така е, хърватите винаги са били пред нас. За ЕС ги забави войната и че не предаваха гвнералите си, но икономически не им се е отразило. Срамота е, държава, която беше във война преди 20 години да е пред нас. Но материалът ни горе е много калпав и крадлив, нямаше лустрация, 97-*** положението беше като военно. Оня бледолик комунист-утопист тръгна да върти бизнес с братски Виетнам и Мианмар. Наивници.
1
6
 
24
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Хърватия е светлинни години по напред от Мутроландия. Минималната заплата в Хърватия е 590 евра. Къде сте вие бе селянчета под моркова на сенка?