Европа до Тръмп: Не сме ние, китайците са!

Отлагането на митата, удължава несигурността на пазарите, смята ЕК
1 май 2018 11:15, Екип на Dnes.bg
30
Европа до Тръмп: Не сме ние, китайците са!

Европа не е причина за проблемите, които свръхпроизводството на стомана създава на американската икономика. Това се казва в изявление на Европейската комисия, след като американският президент Доналд Тръмп съобщи, че ще удължи до 1 юни изключението от новите американски мита за внос на стомана и алуминий. Тръмп взе решението, след като първото едномесечно разрешение, дадено на ЕС, изтече в полунощ.

"Американското решение удължава пазарната несигурност, което вече се отразява на вземането на решения от бизнеса. ЕС трябва да бъде постоянно и изцяло изключен от тези мерки, тъй като те не могат да бъдат оправадни на основание на националната сигурност", заяви Европейската комисия, след като Белият дом я събуди с новината са едномесечното удължение.

Още по темата

В изявлението се подчертава, че "свърхпроизводството на стомана и алуминий не произлиза от ЕС" и че Брюксел полага усилия да разреши проблема. Еврокомисията засили съществено антидъмпиговите мерки по отношение на китайския внос на стомана, след като се разбра, че Вашингтон ще промени вносните си тарифи.

Еврокомисията напомня на Тръмп, че Европа е "отдавнашен партньор и приятел на САЩ" и че няма на преговаря под заплаха.

Решението на американския президент отлага с месец началото на търговската война между Европа и Съединените щати, след като Белият дом обяви, че ще обложи вносът на стомана с 25% и на алуминий с 10%, за да защити националното си производство.

Търговското министерство на САЩ излезе с доклад, че дъмпинговият внос застрашава националната сигурност на страната, което послужи за повод за въвеждането на новата политика за облагане на стоманата и алуминия от началото на април.

Американският президент даде постоянни изключения от новите тарифи за три държави: Канада, Мексико и Австралия, а на Европа направи само едномесечна отстъпка. Германският канцлер Ангела Меркел и френският президент Еманюел Макрон бяха миналата седмица във Вашингтон, за да се опитат да вкарат и ЕС в привилигирования списък.

Европейските лидери одобриха през март ответни мерки, които не са въведени в сила. Сред тях са облагането с вносни мита на редица представителни американски стоки като уискито "Бърбън", фъстъченото масло, яхти, моторите "Харли Дейвидсън", дънките "Ливайс" и др.

Китай е най-големият производител на стомана в света с над 49% от глобалното производство на метала или около 832 млн. тона. Европейският съюз се нарежда на второ място със 169 млн. т, следван от Япония (105 млн. т) и Индия (101 млн. т).

Китай води и в световното производство на алуминий с над 60 на сто от глобалната продукция, следван от Русия, Канада и Индия.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


30
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
6
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Какви са тея вземания за които само вие форумните експерти знаете ?
5
7
 
29
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Смешници си играят на търговски войни и санкции.Какво незаменимо нещо внася Китай от ЕС и от САЩ? - Нищо.Ако Китай обяви търговска война на САЩ и ЕС, тогава стойте и гледайте - прочетете добре цифрите 50% от стоманата и 60% от алуминия, а от стоките за бита, елекгрониката и какво ли още не, колко произвежда Китай.Китай може просто да затвори икономиката си за Запада и магазините ни ще се изпразнят като през соца.
4
5
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Ама на тях не смее да наложи мита, че ако си поискат вземанията от САЩ става страшно.
3
27
 
10
 
! Отговори
бочо фаса преди 6 години
Китай и Русия се замозабравиха,време е Запада да им напомни че са развиваще се държави и ако се правят на велики ще минат пак на ориз и картофи,както бяха при комунизма.
2
20
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Инвестирайте в БитКойни! :)
1
17
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Митата са насочени към Китай не към Европа. Време е китайците да дадат малко на заден.