Дишаме най-мръсния въздух. Какво правим? Как се борим?

В Полша пък често излизат с маски, заради смога
Обновена: 11 ное 2018 09:35 | 11 ное 2018 07:30, Петя Славова
119
Дишаме най-мръсния въздух. Какво правим? Как се борим?
Снимка: БТА

България е страната с най-мръсния въздух в ЕС. И с най-многото смъртни случаи, причинени от този факт. Основната причина - високото ниво на фините прахови частици. И другаде в Европа имат същия проблем, съобщава "Дойче веле".

"Смогът е толкова гъст, че можеш с нож да го разрежеш, казват хората в Краков". Гражданите на полския град се опитват да гледат с хумор на нещата, въпреки че от мръсния въздух в Полша навярно умират по няколко хиляди души всяка година. Гражданите на Краков са свикнали всеки ден да проверяват стойностите на смога. Много от тях излизат навън само с предпазни маски, които закриват носа и устата.

Още по темата

В някои дни властите препоръчват на децата и възрастните хора изобщо да не излизат навън, защото вдишването на мръсния въздух е опасно за здравето. Най-тежка е ситуацията през зимата - тогава смогът се стеле гъст и отровен, тъй като много хора се отопляват с въглища и дърва. Екологичният активист Анджей Гула казва, че през зимата целите дрехи на хората се умирисват на смог. Той сравнява мръсния въздух, който дишат краковчани, с тютюнопушенето. Активистите изчисляват, че който живее в Краков, включително малките деца и бебетата, всяка година принудително инхалира по толкова вредни вещества, колкото се съдържат в 3 000 цигари.

Поляците не са единствените, които се борят срещу замърсяването на въздуха. Милиарди хора по цял свят ежедневно вдишват отровен въздух. Световната Здравна Организация (СЗО) е изчислила, че през 2016 година са починали 7 милиона души от замърсяването на въздуха. Според СЗО, над 90 процента от децата дишат замърсен въздух. Европейската агенция за околната среда (ЕЕА) също разполага с цифрови данни: през 2015 година близо половин милион души са починали от замърсяването на въздуха.

Фините прахови частици са особено вредни за здравето, защото проникват много бързо в белите дробове. Въпреки че броят на починалите от замърсяването на въздуха през последните три десетилетия постоянно намалява, вредните нива си остават все така високи. ЕЕА твърди, че и днес 90 процента от европейците дишат мръсен въздух и замърсяването на въздуха представлява най-голямата опасност за човешкото здраве.

Освен фини прахови частици във въздуха попадат и други вредни вещества като азотен оксид, озон и амоняк, изхвърляни в атмосферата от индустрията, транспорта и селското стопанство. Докато вредните емисии в почти всички сфери можаха да бъдат намалени до известна степен, амонячните емисии остават много високи - особено в селското стопанство. Когато амонячните пари попаднат в атмосферата, те реагират там с други елементи от отработеното гориво на автомобилите - в резултат на което възникват нови фини частици, които са смъртоносни за човека", казва Алберто Гонзалес от ЕЕА. 94 процента от амонячните емисии в ЕС възникват в селското стопанство, особено в животновъдството. "Крайно време е да поведем активна борба срещу замърсяването на въздуха, причинено  от селското стопанство", казва Гонзалес.

Не навсякъде в Европа хората дишат еднакъв въздух. Замърсяването е значително по-високо в Централна и Източна Европа. На първо място в класацията на страните с най-мръсен въздух е България, където експертите установяват и най-много смъртни случаи в резултат от замърсяването на въздуха. Основната причина за това, според експертите, е високото ниво на фините прахови частици, причинени от печките с твърдо гориво.

Домакинът на тазгодишната климатична конференция, която ще се проведе през декември - Полша - е на второ място по замърсяване на въздуха в Европа. Експертите изчисляват, че тамошният мръсен въздух всяка година убива по около 45 000 души. Според СЗО, 33 от 50-те градове с най-мръсен въздух в Европа, се намират в Полша. Домакинът на климатичната конференция - Катовице - е един от тях. Основните причинители на смога в Полша са отоплителните инсталации с въглища и дърва.

Още по темата

Германия е някъде по средата в тази класация. Като цяло страната спазва годишните допустими граници за замърсяване на въздуха с фини частици. В големите градове обаче въздухът е със значително по-лоши показатели. В Щутгарт, например, са измерени 64,40 микрограма фини частици на един кубически метър въздух. А допустимата от горна граница е от 50 микрограма. Норвегия е единствената страна в ЕС, в която въздухът е по-чист, отколкото изисква СЗО, а нейните параметри са по-строги от тези на ЕС. Норвежката "зелена стратегия" за насърчаване на чистите превозни средства очевидно дава плодове.

В редица страни темата за замърсяването на въздуха става все по-парлива. Постепенно хората преосмислят поведението си. Натискът от страна на ЕС също помага за промяната в мисленето. Полското правителство например забрани продажбите на отоплителни инсталации, които не отговарят на стандартите за вредни емисии. За целта Варшава отпуска общо 25 милиарда евро за срок от десет години, за да могат и по-бедните граждани да подменят старите си отоплителни инсталации с нови. Някои местни власти отиват и още по-далеч. Краков например ще стане първият град в Полша, който изцяло забранява отоплението с твърдо гориво.

От 2013 година насам пакетът с мерки на ЕС допринася за постепенното подобряване на качеството на въздуха в цяла Европа. Целта е до 2030 година това качество да бъде значително подобрено. За целта би трябвало всички страни да изпълняват изискванията. Много от тях обаче не го правят. През месец май ЕК подаде жалби срещу Германия, Франция, Великобритания, Италия, Унгария и Румъния заради лошия въздух в градовете.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


119
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
10
1
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Проблема е , че с замърсяването се занимават чиновници а не хора които разбират от това. За съжаление така е не само в България а и в Европа. Провеждат се кампании против това или онова, но не се предлага смислена алтернатива. Това създава паника и объркване у хората. Проблема може да бъде решен, но мерките които се вземат трябва да бъдат адекватни.
9
3
 
22
 
! Отговори
София преди 5 години
Вещицата да върне старата цена на билетите за градския транспорт,да се мият улиците редовно и въздухът ще стане по-чист! Десетки хиляди зарязаха метрото и скочиха отново в колите заради безобразната цена
8
8
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Въздухът и у нас и на запад е един и същ. Да не се окаже, че тука измерваме едни вещества, а на запад други? Няма как да задържиш замърсяване на въздуха на едно място без да го откриеш на друго. В германия от години горят стиропори, а пък не отчитат никакво замърсяване.
7
1
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Лондон е 1500 кв/2 и население 9 млн душиЦяла България е с територия от 111 хил кв/2 и население 7 млн, но ние сме замърсяваме повече.
6
20
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Ами какво трябва да направим. Спираме коли над 15 години, забраняваме вноса на коли над 7 години и забраняваме дизела. Ама на *** ще му отнемеш рожденното право да кара 20 годишен баварец...
5
4
 
16
 
! Отговори
расате преди 5 години
Тази статия да не е писана от някой веган или пък самият Алберто Гонсалес е веган. Оправихме автомобилите, сега остава да забраним и животновъдството. "ХОДЕТЕ ПЕШ И ПАСЕТЕ ТРЕВА!" - това явно е новата стратегия, целяща от хора да ни превърне в овце, крави и магарета.
4
8
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До Ами дишаме си го...Оф друго не можа ли да ти роди малкото гръбначен мозък?
3
6
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Ми ко да парайм... оплакваме се че ни карат да правим нещо. Така по балкански ама като гледам комшиите май по-скоро е по български защото останалите са години напред от нас. Ама пусти български манталитет няма оправия.
2
3
 
17
 
! Отговори
Ами дишаме си го... преди 5 години
След като няма друг..Важното е че има банани и тоалет пепър - ядеш и бършеш - горе главите! Няма място за песимизъм!
1
1
 
17
 
! Отговори
Se edno преди 5 години
И все се оплакваме... На всичко сме 1-ви и все недоволни .... Не разбирам ;)))