Дишаме най-мръсния въздух. Какво правим? Как се борим?

В Полша пък често излизат с маски, заради смога
Обновена: 11 ное 2018 09:35 | 11 ное 2018 07:30, Петя Славова
119
Дишаме най-мръсния въздух. Какво правим? Как се борим?
Снимка: БТА

България е страната с най-мръсния въздух в ЕС. И с най-многото смъртни случаи, причинени от този факт. Основната причина - високото ниво на фините прахови частици. И другаде в Европа имат същия проблем, съобщава "Дойче веле".

"Смогът е толкова гъст, че можеш с нож да го разрежеш, казват хората в Краков". Гражданите на полския град се опитват да гледат с хумор на нещата, въпреки че от мръсния въздух в Полша навярно умират по няколко хиляди души всяка година. Гражданите на Краков са свикнали всеки ден да проверяват стойностите на смога. Много от тях излизат навън само с предпазни маски, които закриват носа и устата.

Още по темата

В някои дни властите препоръчват на децата и възрастните хора изобщо да не излизат навън, защото вдишването на мръсния въздух е опасно за здравето. Най-тежка е ситуацията през зимата - тогава смогът се стеле гъст и отровен, тъй като много хора се отопляват с въглища и дърва. Екологичният активист Анджей Гула казва, че през зимата целите дрехи на хората се умирисват на смог. Той сравнява мръсния въздух, който дишат краковчани, с тютюнопушенето. Активистите изчисляват, че който живее в Краков, включително малките деца и бебетата, всяка година принудително инхалира по толкова вредни вещества, колкото се съдържат в 3 000 цигари.

Поляците не са единствените, които се борят срещу замърсяването на въздуха. Милиарди хора по цял свят ежедневно вдишват отровен въздух. Световната Здравна Организация (СЗО) е изчислила, че през 2016 година са починали 7 милиона души от замърсяването на въздуха. Според СЗО, над 90 процента от децата дишат замърсен въздух. Европейската агенция за околната среда (ЕЕА) също разполага с цифрови данни: през 2015 година близо половин милион души са починали от замърсяването на въздуха.

Фините прахови частици са особено вредни за здравето, защото проникват много бързо в белите дробове. Въпреки че броят на починалите от замърсяването на въздуха през последните три десетилетия постоянно намалява, вредните нива си остават все така високи. ЕЕА твърди, че и днес 90 процента от европейците дишат мръсен въздух и замърсяването на въздуха представлява най-голямата опасност за човешкото здраве.

Освен фини прахови частици във въздуха попадат и други вредни вещества като азотен оксид, озон и амоняк, изхвърляни в атмосферата от индустрията, транспорта и селското стопанство. Докато вредните емисии в почти всички сфери можаха да бъдат намалени до известна степен, амонячните емисии остават много високи - особено в селското стопанство. Когато амонячните пари попаднат в атмосферата, те реагират там с други елементи от отработеното гориво на автомобилите - в резултат на което възникват нови фини частици, които са смъртоносни за човека", казва Алберто Гонзалес от ЕЕА. 94 процента от амонячните емисии в ЕС възникват в селското стопанство, особено в животновъдството. "Крайно време е да поведем активна борба срещу замърсяването на въздуха, причинено  от селското стопанство", казва Гонзалес.

Не навсякъде в Европа хората дишат еднакъв въздух. Замърсяването е значително по-високо в Централна и Източна Европа. На първо място в класацията на страните с най-мръсен въздух е България, където експертите установяват и най-много смъртни случаи в резултат от замърсяването на въздуха. Основната причина за това, според експертите, е високото ниво на фините прахови частици, причинени от печките с твърдо гориво.

Домакинът на тазгодишната климатична конференция, която ще се проведе през декември - Полша - е на второ място по замърсяване на въздуха в Европа. Експертите изчисляват, че тамошният мръсен въздух всяка година убива по около 45 000 души. Според СЗО, 33 от 50-те градове с най-мръсен въздух в Европа, се намират в Полша. Домакинът на климатичната конференция - Катовице - е един от тях. Основните причинители на смога в Полша са отоплителните инсталации с въглища и дърва.

Още по темата

Германия е някъде по средата в тази класация. Като цяло страната спазва годишните допустими граници за замърсяване на въздуха с фини частици. В големите градове обаче въздухът е със значително по-лоши показатели. В Щутгарт, например, са измерени 64,40 микрограма фини частици на един кубически метър въздух. А допустимата от горна граница е от 50 микрограма. Норвегия е единствената страна в ЕС, в която въздухът е по-чист, отколкото изисква СЗО, а нейните параметри са по-строги от тези на ЕС. Норвежката "зелена стратегия" за насърчаване на чистите превозни средства очевидно дава плодове.

В редица страни темата за замърсяването на въздуха става все по-парлива. Постепенно хората преосмислят поведението си. Натискът от страна на ЕС също помага за промяната в мисленето. Полското правителство например забрани продажбите на отоплителни инсталации, които не отговарят на стандартите за вредни емисии. За целта Варшава отпуска общо 25 милиарда евро за срок от десет години, за да могат и по-бедните граждани да подменят старите си отоплителни инсталации с нови. Някои местни власти отиват и още по-далеч. Краков например ще стане първият град в Полша, който изцяло забранява отоплението с твърдо гориво.

От 2013 година насам пакетът с мерки на ЕС допринася за постепенното подобряване на качеството на въздуха в цяла Европа. Целта е до 2030 година това качество да бъде значително подобрено. За целта би трябвало всички страни да изпълняват изискванията. Много от тях обаче не го правят. През месец май ЕК подаде жалби срещу Германия, Франция, Великобритания, Италия, Унгария и Румъния заради лошия въздух в градовете.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


119
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
30
6
 
5
 
! Отговори
Уууу! преди 5 години
Всеки дизел може да мине на природен газно не данък да се вдига,а държавата и общината да правят отстъпки и дори да спонсорира хората да го направят.Но в БГ капитализъм няма и са си свикнали да стрижат с глоби след забрани комунистите,които никога не са слизали от властта.Дали са БСП или ГЕРБ все едно,все са комунисти!Само знаят да лъжат и да крадат!
29
3
 
15
 
! Отговори
айде пак глупости преди 5 години
Дишате такъв въздух в София щото сте се нагъчкали 2 млн хора и автомобили.Я мръднете из останалата част и страната па си дишайте.Хех
28
4
 
4
 
! Отговори
фагундьо преди 5 години
До Азтва с дизелите го говоря от времето на етническия небългарин иван костов ама кой да ме чуе...
27
9
 
2
 
! Отговори
Деян Куцев преди 5 години
Всичко идва от нечистотиите на християните. Ние помаците като сме с печки отива си ни е чист въздуха. Изпускат само газове софиянци и в големите градове и за тва.
26
1
 
13
 
! Отговори
???? преди 5 години
ТЕЦ -овете на въглища не замърсяват ли? И на всичкото отгоре произвеждали евтина електроенергия, от национално значение били, пък са вкарани в дългове. И в същото време доста хора станаха богати и продължават да стават. Наемат се "наши" фирми, взимат се комисионни и ММИ е в дълг.Всъщност големите компании са най-големите замърсители и ако хората имаха нормални доходи, едва ли ще се топлят на дърва и въглища (особено в градовете). А никой не пише, че чрез т.н. "еко мерки" се вдигат данъците!
25
4
 
14
 
! Отговори
Кратун преди 5 години
Проблемите на столицата пак се преекспонират върху цялата държава. ГЕРБ удобно използва случая да си пълни бюджетите с нашите данъци.
24
3
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
При управлението на Хунтата,хората се чудят,как да оцелеят!Бъдещето е унущожено,така че Еко глупости и бля-бля,са им далечни приоритети!
23
4
 
9
 
! Отговори
Уууу! преди 5 години
Вдигнат ли ми данъка на автомобила с оправданието,че замърсявам ще демонтирам газовата уредба и ще си карам на бензин!Или да ми върнат таксата дето платих в КАТ и екотаксата!Никакво ЕКО повече за тия!!!
22
6
 
6
 
! Отговори
Аз преди 5 години
Забранете дизелите и печките на твърдо гориво.
21
6
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Това е основно за София, тука има огромно струпване на хора и автомобили. По другите части на България не е така. Естествено, че като в София е 1/3 от населението на България ще стане мръсен въздуха. В София просто трябва да има радикални мерки срещу автомобилите, драстични. Много високи данъци и много големи зелени и сини зони. Срещу тази напаст трябва да се действа безкомпромисно и без губене на време. На столичаните в повече да говориш, все едно да говориш на радио.
20
2
 
8
 
! Отговори
sofeto преди 5 години
На териториятаБГ "пълчишата" се научиха да вървят по средата на улиците за по сигурно, защото си качиха колите върху тротоарите!
19
5
 
8
 
! Отговори
Уууу! преди 5 години
Как се борим ли?Ами сега ще видя,защо ме задължиха да ходя в КАТ,да си вадя нов талон,че съм монтирал газова уредба на автомобила.Ако го повишат ще карам само на бензин!!!!!Демонтирам бутилката и край с ЕКОТО!!!!
18
3
 
7
 
! Отговори
sofeto преди 5 години
Така ще да е най добре! Да се самоунищожaт и самоизтровят настоящите лузъри и проЗтаци на територията(БГ) и да се започне на чисто, отначало!
17
6
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Бълагина е много смоотан - на всяко предложение за подобряване на въздуха скача на протести.Ок, ще дишате мръсен въздух, децата ви също.Българина не може да мисли за бъдещето.
16
5
 
10
 
! Отговори
BB преди 5 години
КАКВО ПРАВИМЕ АМИ ВДИГАМЕ ДАНЪЦИ НА АВТОМОБИЛИТЕ С ТАКЪВ УМСТВЕН КАПАЦИТЕТ ТОЛКОВА
15
4
 
6
 
! Отговори
Обикновен шляхтич преди 5 години
Поляците понеже са пример за тъппи последователи на проевропейските мантри и ценностите на евроатлантизЪма да дишат смога сега и да траят. Така им е наредил мъдрия ЕС - имат право да бачкат яко и да дишат гоовна. Друго не им се полага. Според заветите и квотите на жената-слънце, мамата на народите и въздуха на всяко живо същество - Шайзела Мути Изперкел.
14
1
 
5
 
! Отговори
2 до 4 преди 5 години
Що бе,Айнщайн - ти кво по-различно дишаш?! Или се моткаш с противогаз по тротоарите? Баси и сутрешната злоба си- сигурно си нямаш нещо топличко в леглото...
13
3
 
25
 
! Отговори
man преди 5 години
Видях вчера бай Maнгаy да гори матраци някакви изхвърлени за да оголи желязото, което да върне на вторични. Предполагам е масова, ежедневна практика. Колко замърсяване ще причини тоя образ спрямо един 20 годишен голф дето се кара веднъж седмично?
12
6
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Само на 20-30 километра от София, по селата въздухът е чист и свеж. Какво сте се нагъчкали всички у софийското блато, за да дишате отрови?
11
1
 
24
 
! Отговори
истина е преди 5 години
Дишаме най-мръсният въздух ,защото гласуваме за най-мръсните политици които ни управляват !!