Тимерманс: Няма бъдеще в използването на въглища

Високите цени на тока свързани с COVID пандемията
15 окт 2021 10:53, Елка Василева
84
Тимерманс: Няма бъдеще в използването на въглища
Снимка: архив, БГНЕС

Няма бъдеще в използването на въглища. Това заяви пред bTV зам.-председателят на Европейската комисия Франс Тимерманс, отговорник за „Зелената сделка“.

Той  пристигна на посещение в България, за да участва във форума „Зеленият преход – решения и предизвикателства за България“.

„Няма бъдеще във въглищата. В глобален план все повече страни изповядват тази политика. Това, което трябва да подсигурим обачеу е едно по-добро бъдеще за хората, които живеят в райони, където има минодобив. Аз съм внук на двама миньори и приемам лично въпроса“, коментира зам.-председателят на ЕК.

Още по темата

Тимерманс беше категоричен, че не може да каже дали е приемлива 2040 г. като краен срок за излизане от експлоатация на въглищните централи в България, преди да е видял Плана ни за възстановяване и устойчивост.

„Когато става дума за Планове за възстановяване, ние ги анализираме изключително внимателно. Когато получим българския План през следващите дни, ще го анализираме и ще видим моментите за приключване с въглищата. Колкото по-дълго чакаме, толкова по-скъпо ще ни струва“, каза Тимерманс.

Той коментира, че очаква да види в Плана ни за възстановяване как България ще стане място, където всеки ще има по-добро работно място и как ще се подобри инвестиционната среда.

Тимерманс уточни, че качеството е по-важно от скоростта, затова не очаква проблеми заради забавянето от наша страна да бъде внесен документът. Зам.-председателят на ЕК посочи, че той ще бъде разглеждан през следващите няколко месеца в Брюксел.

Според него „зелената енергия“ ще подсигури по-ниски цени на тока и добави, че природният газ е добро решение, а ядрената енергия ще има роля в бъдеще. Тимерманс добави, че Брюксел ще застане зад страната ни, ако решим да довършим АЕЦ „Белене“.

„Проверете цифрите – какви са плюсовете и минусите. Вземете решение, за което ние ще ви подкрепим“, обясни Тимерманс.

На въпрос каква е сметката му за електричество, Тимерманс отговори: „В момента със съпругата ми живеем в Белгия, плащаме авансово 220 евро на месец, но аз знам, че вече тази сума няма да е достатъчна за покриване на сметката, защото сумите се покачват драстично. Предполагам, че в края на годината ще трябва да се плати доста повече“.

Той обясни, че ситуацията с високите цени на електроенергията е свързана с COVID пандемията. Тимерманс уточни, че това не се случва за първи път и добави, че преди 25 години цените са били дори и по-високи. Според него е можел да се предвиди ценовият скок заради развитието на икономиката, но има и други фактори, които е нямало как.  

„Заради COVID намалява предлагането на газ, хората компенсираха с купуването на по-големи количества. Това е „перфектната буря“, но се надяваме, че това е само временно положение и цените ще слязат надолу в началото на следващата година“, обясни зам.-председателят на ЕК.

Относно твърдението, че Москва задържа количества газ, за да създаде по-високо търсене и повишаване на цените, Тимерманс отговори, че Русия изпълнява своите договори с ЕС и Брюксел няма причина да смята, че руснаците притискат пазара.

„Търсенето е огромно в световен план. В Китай това също е голям проблем. Русия се опитва да достави максимални количества и на Китай. Нямаме причина да смятаме към момента, че Русия по някакъв начин манипулира пазара“, заяви още той.

Тимерманс коментира и газопровода „Северен поток 2“. Според него от германските власти зависи дали проектът може да се лицензира по-рано.

Попитан как може да обясни „Зелената сделка“ на разбираем език, Тимерманс заяви: „Температурата на нашата планета се е покачила с над 1 градус в сравнение с прединдустриалната епоха. Това вече е довело до огромни проблеми. Ако позволим температурата да се повиши с повече от 2 градуса, човечеството няма вече да може да контролира околната среда. Ще се стигне до война за вода и храна“.

По думите му, за да се ограничи повишаването на температурата, трябва да се намали изпускането на вредни газове, а за да се случи това, трябва да се промени икономическият модел. Според него това е напълно възможно, защото светът има знанието и технологиите, за да изпълни тази цел.

Според него България върви в правилната посока относно съдебната реформа и Брюксел ще ни подкрепя в този процес.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


84
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
33
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Малко за политика - Да, само че проблема наистина от технически става политически, защото руснаците ни предлагат руско решение, нашите нови приятели - американско, а от ЕС ни натискат за френско техническо решение! В резултат - ние тъпчем на едно място и НЕ правим нищо
32
2
 
6
 
! Отговори
Време е за АЕЦ преди 2 години
Краят на ТЕЦ-овете се вижда. Време е да помислим за строителството на АЕЦ. Тимерманс каза, че всяка държава в ЕС сама решава дали да строи или не.
31
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
В дългосрочна перспектива към 2050 г. в ЦЕЛИЯ СВЯТ - делът на енергията от въглища се оценява на около 25% от всичката! Толкова колкото и от нефт, толкова колкото и от природен газ. Останалите около 25% се падат сумерно на ВЕИ, ядрена, от водни турбини и т.н..... Тааа питам аз тоя "експерт" - как ги вижда нещата? Че ЕС и въобще Европа НЯМА да участва в този процент от въглищата ли ???
30
0
 
3
 
! Отговори
Малко за политика преди 2 години
Гледах интервюто. В статията не споменават какво каза Тимерманс за АЕЦ: "Всяка държава в ЕС сама решава дали да строи АЕЦ или не". Така че време е да започнем наистина да строим АЕЦ. Имаме реактори, имаме площадка. Теменужка цял мандат само приказва и нищо не направи, но краят на ТЕЦ-овете се вижда. Нямаме избор.
29
0
 
1
 
! Отговори
да преди 2 години
ами прав е във франция сглобяван итер термоядрен ректор за снабдяване на целия евр съюз ще ни закопаят
28
3
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Първобитна работа е с въглищата, ама БГ е държава от Африка, тъй че споко......хахахахаха :)))
27
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Никои не пуска статии за водородната енергия какво представлява това.
26
3
 
1
 
! Отговори
Ицо щангата преди 2 години
Не само че няма,много отдавна изпуснахме времето да се реши въпроса,проточван с години,и ефекта днес глобално затопляне.само ромските държави и бедните с ниско образование използват въглища.
25
0
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Това да ходи да го обясни на Си Дзин Пин. В България се използват толкова въглища, колкото в някой квартал на малък китайски провинциален град.
24
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Политическите тАпАци не си дават сметка,че стария живот няма да се върне!Квото беше беше!Ковида го изяде!А света бавно и невидимо върви към катастрофа!
23
2
 
3
 
! Отговори
DD до Ице преди 2 години
Не съм се загрижил ама ич,сори че така прозвучало...*** за тия техни луксове и залитания плащаме ние,бедночора.Saki е абсолютно далновиден.Обедняване на периферията и ограбване на всичко което имахме вповече от тях.Другото ограбване дето чака са имотите,Само там водим всички.За съжаление нямаме национално мислещи политици.
22
1
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
1. Зелената сделка е икономическо безумие2. Без масово строителство на АЕЦ Европа ще мине на огнища на дърва в средата на хола3. На планетата не и дреме за въглеродни емисии - за 6 милиарда години съществуване на Земята да си представяме, че цялата човешка дейност има значение в планетарен мащаб, е нагло възгордяване. Едно изригване на вулкан изхвърля повече боклyк, отколкото всички тецове на света заедно. Зелените са обикновени далавераджии, които живеят от страховете на простите.
21
2
 
21
 
! Отговори
Saki преди 2 години
Целта е западните богати държави,да наложат такива правила ,на бедните от Източна Европа стеани, така че живота в тях , да стане безсмислен и всички да станем гастербайтери. На тях си им трябват славянски роби, така е било от 2000 години ,за да съществуват , като империи. И така немските рентиери и хазяи , собствениците на кланици, зеленчуковите оранжерии и немските баби и дядовци с пълните памперси ви очакват , жизнено сте им необходими ,за да могат да съществуват.
20
4
 
2
 
! Отговори
vse edno преди 2 години
До Анонимен 36: Ако си роден преди 1960 - простено ти е заради лабилно ментално състояние. Ако си роден след 1960 - просто си за съжаление.
19
0
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
"Тимерманс уточни, че това не се случва за първи път и добави, че преди 25 години цените са били дори и по-високи."-----------------Преди 25 години всичките ни реактори работеха и изнасяхме енергия за целия полуостров.
18
0
 
10
 
! Отговори
Асан преди 2 години
Дай пари да завършим тогаз АЕЦ Белене :)))
17
3
 
6
 
! Отговори
DD преди 2 години
Не забравяйте и колко милиарда наляха в ЦЕРН което послужи за ?... Сега се налива в водородния реактор в Франция...там какво безумие е ..тоя котел по план трябва да захранва половината планета с ток..Дали ?Ако кихне при пуск незнам къде отива централна @ейропа...
16
0
 
10
 
! Отговори
Анонимeн преди 2 години
Така наречената "зелена сделка" е сделка между гражданите на ЕС и политиците бизнесмени, при която гражданите ще платят с данъците си на политиците бизнесмени да живеят. Защото с тези палнове за възтановяване писани от политиците бизнесмени, те ще си поделят парите на гражданите на ЕС под формата на грандове и преки субсидии за да изградят и доизградят фотоволтаици и вятърни мелници, съответно същите да ни продават и по скъп ток. Схема за печалба.
15
1
 
10
 
! Отговори
Край преди 2 години
На всички които бяха против АЕЦ Беляне да им се забрани да се изказват по телевизорите преди да са излезнали, да са се покаяли публично и Румен Овчаров и Бого Манчев да им ударят по 100 тояги наголо.Всеки политик който е агитирал за такова тотално грешно решение трябва отиде в бюрото по труда.
14
1
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Ще ни подкрепят за Белене, а кой натискаше да затворим Козлодуй, а, мекеренца... ЕС е по-противна организация от СССР.