Доходите в Люксембург пет пъти по-високи от тези в най-бедната България

Неравенството между бедни и богати се задълбочава още
Обновена: 8 дек 2021 20:27 | 8 дек 2021 19:15, Камелия Цветанова
177
Доходите в Люксембург пет пъти по-високи от тези в най-бедната България
Снимка: Pixabay

Разликата в доходите на най-богатите и най-бедните европейци е нараснала в повечето страни от ЕС през последното десетилетие, показва нов доклад, който подчертава необходимостта от действия за премахване на бедността, съобщиха от Европейската конфедерация на профсъюзите /ЕКП/, съобщи КНСБ.

Докладът "Неравностойна Европа" е изготвен от ЕКП и изследователския й институт ETUI. Според данните неравенството в заплащането се е увеличило в 14 държави членки между 2010 и 2019 г., най-вече в Унгария, Испания и Белгия, следвани от България, Естония и Италия.

Неравенството в заплащането на труда е намаляло най-много в Германия, Литва и Гърция, Латвия, Словения, Австрия, Португалия, Полша и Хърватия. България остава в групата на страните със силно подчертани разлики в заплащането. В доклада страната ни продължава да е негативен пример за най-бедната страна в ЕС с най-драстично ниски показатели спрямо останалите икономики.

През 2019 г. брутният вътрешен продукт /БВП/ на глава от населението на най-богатата държава членка - Люксембург, е почти пет пъти по-висок от на най-бедната - България, докато в ЕС-27 средният БВП на глава от населението е почти два пъти по-висок от този на България, се посочва в доклада.

Като цяло негативните изводи за неравенствата в ЕС се обясняват от ЕКП като резултат от свиването на дела на работниците, обхванати от колективни трудови договори, и намаляването или замразяването на относителната стойност на минималните работни заплати.

От 2000 г. насам обхватът на колективното трудово договаряне е намалял в 22 от 27-те държави членки на ЕС в резултат на политиките, провеждани от ЕС и държавите членки.

Неравенството в заплащането на труда се е увеличило в oсем от 14-те държави, в които относителната стойност на законоустановената минимална работна заплата като процент от медианната или средната работна заплата е намаляла или е била замразена от 2010 г. насам, посочва още докладът.

Eвропейските синдикати призовават за праг на достойнство за законоустановените минимални заплати, определен на 60 процента от медианната заплата и 50 на сто от средната заплата във всяка държава членка. Те искат забрана за отпускане на публични средства на предприятия, които отказват да участват в колективни преговори или нарушават споразумения, като част от мерките за увеличаване на обхвата на колективните трудови договори във всички държави членки.

ЕКП призовава за гаранции, че новата директива за минималната заплата няма да засегне съществуващата добре функционираща система за колективно договаряне в Швеция и Дания.

"Ясно е, че политиките, провеждани на равнище ЕС и на национално ниво през последното десетилетие, са увеличили неравенството и този доклад показва, че много работници са изоставени. Главните изпълнителни директори могат да си позволят повече лукс, докато милиони работещи хора се борят да платят сметките си за отопление, трябва да се хранят по-малко и с по-некачествена храна и са принудени да задлъжняват, за да си позволят наема. Едва ли е изненадващо, че през последното десетилетие социалната и политическата поляризация нараснаха", коментира зам.-генералният секретар на ЕКП Естер Линч. По думите на Линч, не бихме могли да бъдем по-далеч от "икономиката, която работи за хората", обещана от Европейската комисия.

Според нея докладът показва, че решенията на проблема са също толкова ясни, колкото и причината за него - адекватните минимални заплати са от решаващо значение за намаляване на неравенството, а по-силното колективно договаряне е най-добрият начин за действително справедливо заплащане. "Директивата на ЕС за минималните заплати е шанс да се поправят грешките от миналото и да се гарантира, че милиони работещи хора и техните семейства вече няма да живеят в бедност", заявява Линч, цитирана от КНСБ. Тя добавя, че ръководителите на ЕС и на държавите членки трябва да се съобразят със спешността, която изисква ситуацията, описана в този доклад, и да приключат преговорите по директивата възможно най-скоро.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


177
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
115
8
 
12
 
! Отговори
Електра преди 2 години
Да но там няма нито един жив комунист на власт да ги краде...
114
5
 
5
 
! Отговори
пепи преди 2 години
Да ама и разходите са по 5
113
4
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
През последните 5 месеца Българи ятрайно изостава в икномическия ръст спрямо страните в ЕС, дори Румъния е с двуцифрен ръст.
112
1
 
5
 
! Отговори
Nimand преди 2 години
Е поне в нещо да сме първи !!! АА И цената на хляба ни е най най - висока в Цял Евро Съюз !!!!
111
5
 
6
 
! Отговори
А сега преди 2 години
За 77г. БКП съсипаха държавата. Каквото можеше да се открадне, окрадоха. Принципа, след мен и потоп. Отново във власта. Да ли ще намалят социалното неравенство. Прогресивен данък, необлагаем минимум, безплатно образование и здравеопазване... Едва ли. А какво пише в споразумението: главата на Гешев. Да ли е промяна?...
110
8
 
16
 
! Отговори
Петър преди 2 години
Най-бедната пак е България!Гарантирано от ГЕРБ!Заслужавате си съдбата, мили, но оглупяли българи. Щом търпяхте крадливия мутряк 10г., сте си заслужили напълно мизерията в която сте.
109
5
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Ами идете в Люксембург тогава, не може доходите да са еднакви навсякъде.
108
5
 
12
 
! Отговори
ХХХ преди 2 години
Ако питате Буци ....виновни са Радев , Живков и Путин ! Те управляваха 12 години държавата ! Те я окрадоха ! Той не е взел и 2 лева !
107
2
 
0
 
! Отговори
До 137 преди 2 години
Това съм го учил но все пак направих справка точно в английската Уикипедия.нищо лично
106
4
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Анонимен 136 Що бе протестърче опикано? Колко беше богат преди генерал Борисов?
105
2
 
1
 
! Отговори
До 131 преди 2 години
Благодаря за инфото, но предпочитам да вярвам на английската уикипедия относно статията за Люксембург, отколкото на непознат в Интернет това е, нищо лично!
104
12
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Благодарим ти за бедността, Генерал Борисов!
103
1
 
1
 
! Отговори
До 131 преди 2 години
Мерси за допълнението.
102
1
 
6
 
! Отговори
До 119 преди 2 години
Ние нямаме право да изплащаме дълг на държава от еврозоната. Запознайте се моля! Те затова искат да ни вкарат там. Да бъдем солидарни с останалите. Ама нашите казват ако закъсамеще ни помогнат( ако сме в еврозоната. Та така 1 лев или евро не сме дали за Гърция. Само ежегодната ни вноска за ЕС възлизаща на 1 млрд 416 млн. Поне толкова беше за 2021
101
6
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
А защо не писаха за цените в Люксембург? Примерно наем на стая 20ина кв.м. с легло, маса, кухня и ниша за тоалетна в тях е към 4000 евро и масово хората живеят в Германия и Белгия на по 2500-3000 евро наеми, ама поне за къща, и пътуват всеки ден по 100км за работа. Разлики като подстрижка тук да има за 5лв, а там под 50 евро да няма? Доходите не винаги значат висок стандарт на живот. Важни са и цените. 7-8000 евро там са нещо като 2-3000лв у нас, а това им е много висока заплата.
100
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До До 110Бенелюксът е северната Венеция още от 11-ти век. Всички търговски пътища през средновековието минават оттам, а от Изтока коприната е идвала в днешна Италия и след това нагоре до днешна Холандия. Неслучайно там се появяват първите банки, лихвари, финансови инженери и т.н.
99
1
 
1
 
! Отговори
До 124 преди 2 години
Брюксел е. Останалите изброени са искали да бъдат такива. Предшественика на ес( обединението за въглища и стомана) са заседавали в Страсбург и Люксембург. За това се бъркаш. Единствената столица е била Брюксел. Белгийците не са искали и са предложили да бъде саарбрюкен но не е станало. А това че депутатите заседават и в Страсбург това явно те е объркало
98
1
 
2
 
! Отговори
До До до.....124 преди 2 години
Забрави СОФИЯ.........Люксембурга на Балканите ))))
97
4
 
3
 
! Отговори
Русофобите... преди 2 години
...газ пи*аят и злоба пръскат, *** не заминат при "Големия Брат" на Запад на топличко и с хилядите евра заплата, а се залепили за радиатора стоплен с руска газчица добита от от не най-умните но все пак трудолюби ръце.
96
6
 
5
 
! Отговори
Разликата е : преди 2 години
България плаща данък Русия, а Люксембург не !