Фотоволтаична централа за собствен ток - 20 хил. лв., изплаща се за 7 г.

Това е и най-прекият път за модернизация на българската енергетика
1 фев 2023 18:30, Анисия Иванова
61
Фотоволтаична централа за собствен ток - 20 хил. лв., изплаща се за 7 г.
Снимка: Bloomberg TV Bulgaria

От 2018 година очакваме България да постави в законодателството си европейската директива за възобновяемата енергия, а в момента страната ни е в наказателна процедура, че не сме я приложили. Приемането на регулация, която отговаря изцяло на европейските правила, в българското законодателство ще бъде стимул за българските домакинства да участват в цялата система на производство, потребление и продажба на електрическа енергия. Една фотоволтаична централа за собствено потребление, която може да задоволи нуждите на домакинство на 100% за 12 месеца, по наши изчисления струва около 20 хил. лева и би могла да се изплати за около 7 години. Това каза Меглена Русенова, председател на УС на Българската фотоволтаична асоциация, в предаването "Бизнес старт" на Bloomberg TV Bulgaria с водеща Роселина Петкова.

През 2022 година инвестициите в зелена енергия са достигнали 500 млрд. долара в световен мащаб и това показва, че новата, модерна енергетика на света се базира именно на енергията, произведена именно от възобновяеми източници, каза гостенката.

"Жестоката агресия срещу Украйна и войната, която Путин започна срещу украинския народ даде сериозен стимул за инвестициите във възобновяеми енергийни източници, като устойчив способ за постигане на енергийна независимост на Европа от доставките на руски енергийни източници. Това обаче съвпадна с един продължителен период на политика на европейския континент, но и не само. САЩ при администрацията на президента Байдън се върна към Паржкото споразумение за климата, има и големи инвестиции в Канада, в Южна Америка. Да не забравяме огромните вятърни ферми, които се изградиха в Северно море, а и в залива на Ню Йорк", изброи гостът.

Българската регулация и законодателство трябва да се хармонизират с европейската регулация. Създаването на зони за незабавно присъединяване на мощности от възобновяеми енергийни източници, облекчаване на всички административни процедури, съкращаване на сроковете, преминаване към уведомителен режим, предвидимост на средата за самите инвеститори, добави Русенова.

"Убедена съм, че ще имаме 100%-ов ръст през 2023 спрямо 2022 година в България от гледна точка на инсталирани нови мощности и нови инвестиции. Това не са само инвестиции в конкретни енергийни обекти, но и в съоръжения за присъединяване, които подобряват и модернизират цялата електроенергийна мрежа в страната. Това е и най-прекият, пазарният път, за модернизация на българската енергетика и откъсването ѝ от нейната зависимост от руски енергийни ресурси", смята тя.

Относно правилата за инсталиране на фотоволтаични системи у дома гостенката каза, че тази част от Плана за възстановяване и устойчивост трябва да стартира възможно по-скоро, защото е ориентиран към домакинствата.

По думите й в рамките на програмата по Плана за възстановяване и устойчивост параметрите позволяват с малка фотоволтаична централа от 10 киловата едно домакинство в еднофамилна къща да задоволи на 100% потреблението си на електрическа енергия за 12 месеца.

Част от препятствията, за да могат домакинствата да изграждат собствени фотоволтаични централи, бяха премахнати, след като бе приета промяна, въвеждаща уведомителен режим, каза Меглена Русенова, но подчерта, че в следващото Народно събрание трябва да се приемат допълнителни промени, които да позволяват произвежданата енергия не само да се потребява, но и да се продава.

"Една фотоволтаична централа за собствено потребление, която може да задоволи нуждите на домакинство, по наши изчисления струва около 20 хил. лева. При настоящите цени на електроенергията за домакинствата тази централа произвежда електроенергия за около 2800 лева годишно. Ако за 12 месеца разходите на домакинството са точно за 2800 лева, то централата би могла да изплати инвестицията си за около 7 години. Икономическият смисъл вече е много ясен. Очакваме и да се изпълни ангажиментът и за либерализацията на цените на електроенергията и за домакинствата, което ще направи още по-сериозен стимула за всеки да се намали разходите за електроенергия чрез собствено производство".

Русенова допълни, че ще има възможност за създаването на регулация за т.нар. енергийни кооперативи (няколко домакинства да си доставят заедно енергия от фотоволтаична или вятърна електроцентрала), ще има възможност всяко домакинство да продава енергията, която не е консумирало от собствената си централа.

Вижте целия коментар във видеото на Bloomberg TV Bulgaria

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


61
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
24
1
 
2
 
! Отговори
До Чик чок преди 1 година
Забравих да вметна, всичко е с 10г. гаранция - вкл. и батерията!
23
1
 
1
 
! Отговори
До Чик чок преди 1 година
панли 8кв + батерия 15 кв + инвертор + монтаж и настройка преди месец ми сложиха за 25200лв. Проект НЕ трябва!!!
22
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Ако не знаете от коя гоидна има панели, ще ви падне шапката...
21
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До Анонимен 26 - Само дето батко ти има малко горичка, частна и хич не му пука.
20
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
И като държавата ти каже, че енергото няма да изкупува и кво правим? 1 мвч пбатерии у мазята ли? Знаете ли колко пари е това и колко място заема?
19
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До 23 - Демонтирантео също излиза пари. Питай някоймостор, колко ще ти веме да махне една система.
18
0
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Американци се оплакват, че са дали големи пари на частните американски фирми за фотоволтаици, които им обещали големи печалби и спестявания, но всичко е било лъжа и реклама. Нищо не пестят и не могат никога да си върнат парите, които са дали на фотоизмамниците.
17
1
 
17
 
! Отговори
Шефрет преди 1 година
Много умна тая... Пълни глупости. Всяка година коефицента на панелите намалява значително,а отделно акомулаторите дават фира и трябва да се сменят. Да не са без пари. И накрая къде отиват и къде му е на това екологичното?
16
1
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Лъже като дърт окраинец.
15
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
На слънцето и вятъра що им възобновяват,че ги нарекли възобновяеми източници на енергия като на язоворите може да им се възобнови водата в тях използвана да задвижи лопатките на турбините свързани с генератора за производство на ток/електрическа енергия с която да се задвижи ротора към статора на електромотора с турбината на помпата за изпомпване водата обратно в язовира за възобновяване количеството й използвана за производство на ток що почти не са прави и затова ВЕЦ,ТЕЦ били невъзобновяемите
14
1
 
14
 
! Отговори
А гориво за АЕЦ? преди 1 година
Вече са подписали за гориво за АЕЦ с Фраматом GmbH АВ. А каква е цената, която ще платим и каква щеше да бъде ако доставим (както досега) гориво от Русия? Със сигурност на тази компания ще трябва да платим повече. Най вероятно тя доставя уран от Русия и го препродава (на будалите) с печалба, както правят и посредниците за доставка на газ. И не по-малко важно - какво ще стане с отработеното гориво. С Русия имаме договор да си го прибира обратно. Но тези GmbH не вярвам да го искат.
13
0
 
16
 
! Отговори
А АЕЦ Белене кога? преди 1 година
Ако нашите политици поставяха на първо място националните, а не чуждите интереси щяхме да построим АЕЦ Белене. А беше достатъчно на времето Хилари Клинтън да се отбие за малко при Бойко в България и строителството на АЕЦ Белене беше спряно. Зализаният хитрец Николай Младенов (министър в първото правителство на Бойко) докладва, а Хилари написа "добра новина ". И добре че беше Уикилийкс да изнесе в публичното пространство тази кореспонденция, иначе нямаше и да го научим това.
12
1
 
5
 
! Отговори
Ток и жица преди 1 година
Малък реактор за студен синтез в мазето излиза по-тънко, обаче остава много излишен ток.
11
0
 
10
 
! Отговори
клоп преди 1 година
Неееее, не се изплаща за 7 години, зануляваш и започваш наново с инвестициите. Ако искаш де.
10
1
 
15
 
! Отговори
Неук преди 1 година
Освен 30 бона за фотоволтаици да взема да кихна и 100к за термопомпа със земна серпентина, защото двата ми дълбоки сондажа нямам достатъчно вода за проточна система.Аман от манипулатори, които се мъчат да усучат физичните закономерности пове1е и от бяла дупка ала мост на Айнщайн - Розен.Може да съм с основно образование, но не означава, че все пак не мога да чета и питам по знаещи.
9
0
 
22
 
! Отговори
anonim преди 1 година
Лъжеш Русенова лъжеш.През нощта и когато е облачно какво ще правиш?Ще въртиш колело ли?Да 10 kWp са достатъчни за да задоволят нуждите на едно семейство но трабва да имаш и батерия с капацитет от поне 15 kWh за да си поне малко по спокоен ако няма слънце за ЕДИН ден (справка Зимата).Колко струва тази батерия а? Малко сметки при 30 % разряд за да пазиш акомулаторите ще ти трябват 38 акомулатора с капацитет 100 Ah. по 448 лв. бройката отделно хибридния инвертор и допълнителната електроника
8
0
 
16
 
! Отговори
Неук преди 1 година
Много е долно да се манипулира. ФАКТИТЕПо европейска програма може да се кандидатства да те субсидират до 70%. Изплащане около 15 години. Защото освен фотоволтаици си трябват и уреди, които да ползват ток. Хайде сега госпожата да каже колко е КПД-то на фотоволтаик през мрачен януарски ден. През януари бяха 21. Производство на ток - смехотворно за крушка. И как през зимата да произвеждам 2 мегавата на месец и колко фотоволтаика да инсталирам. А какво да правя с летн. излиш., които не ми купуват
7
0
 
2
 
! Отговори
o sole mio преди 1 година
Близките ми съседи са построили незаконни последни етажи, върху разрешените по план. Как да получавам слънчева енергия, както беше преди време?!
6
0
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Пълни глупости на търкалета и безогледни лъжи. Не мож я изплати и полвинта. И тая не знае цената на тока и че слънцето не огрява денонощно.
5
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Колко му е. Няма по-модернизирани от нас.