Драстично намаляват площите с картофи, които българските земеделци засяват – сочат данните от последния оперативен анализ на Министерството на земеделието. Подобна е ситуацията и с производството на българско зеле.
"Докато процесите в земеделието ни продължават да се управляват от хора, които мислят, че е необходимо само едно математическо раздаване на парите от Брюксел и бюджета, това ще е резултатът. Трябва да се правят пари, устойчивост. Доходът от 1 декар в Гърция 2200 евро. У нас е 250 евро - можем да си направим сметка", заяви бившият заместник-министър на земеделието и председател на Асоциацията на картофопроизводителите Тодор Джиков в "България сутрин".
Нямаме напоителни съоръжения
По думите му е нужен достъп до вода, за да сме конкурентоспособни.
"Парите, които инвестираме в земеделието, не се инвестират правилно, не ни носят добавена стойност. Не можеш да гледаш зеленчуци, ако нямаш напояване и сериозна квалифицирана ръка. В момента имаме 55 000 декара картофи и 30 000 декара домати. Нямаме изградени инструменти за управление на риска. Тази година 95% от овощните насаждения измръзнаха", допълни Джиков за Bulgaria ON AIR.
Цените ще бъдат ниски и справедливи, когато има сериозно и конкурентно производство, категоричен е той.
"Постепенно разрушихме напоителните ни съоръжения. Направихме по-скъпото - изкопахме тръбите и вместо да ги заменим, не сложихме нови и ги дарихме. Не правим план кое къде да се инвестира, нямаме цели", алармира събеседникът.
Според Джиков все още не сме заложили червени линии и не знаем какви са интересите ни.
"За последните години площите паднаха от 100 000 дка до 55 000 дка. Това, което трябваше да е насадено, в момента се донасажда. В момента около 3 лева са ранните картофи. Недостигът в зеленчуците достига до 70%", обясни бившият заместник-министър на земеделието.
Очаквайте видеото с целия разговор.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.