Жилищната криза удари джоба на европееца, жизненият му стандарт спада

Недостиг на домове, постоянно покачване на наемите, оскъпяване на кредитите...
111
Жилищната криза удари джоба на европееца, жизненият му стандарт спада
Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Dnes.bg

Някак неусетно в годините, последвали пандемията, Европа затъна в имотна и жилищна криза, проявяваща се по много начини - недостиг на места за обитаване, постоянно покачване на наемите, оскъпяване на кредитите, рязък скок в цените на строителните материали. В резултат жизненият стандарт на средния европеец също толкова неусетно, но сигурно и постепенно спада.

Най-видимото проявление на кризата е фалитът на австрийския имотен гигант "Сигна", но подобни процеси, според експерти от бранша, цитирани от световни агенции, не е изключено да видим и в Швеция, Германия и други страни. България засега изглежда "имунизирана" от подобни влияния, но имотният и строителен балон, който постоянно се надува от няколко години насам, рано или късно ще започне да спада, или в най-добрия случай ще спре да расте.

Какво точно е положението в най-сериозно засегнатите от имотната криза европейски държави?

В Германия по оценки на различни институти има недостиг на между 700 000 и 1 милион жилища, посочва Франс прес. Това се дължи както на тежката германска бюрокрация, бавеща сериозно разрешителните за строеж на нови сгради, така и на постоянния приток на чужденци, заселващи се за дълги периоди или завинаги във Федералната република.

Правителството на социалдемократа Олаф Шолц, което управлява вече повече от две години, обяви решаването на жилищния проблем за свой приоритет и обеща да строи по 400 000 нови жилища годишно, но засега е далеч от тази цел. За което "допринесе" и резкият скок на инфлацията през 2022 г., когато много от строителните материали повишиха цените си за по-кратък или по-дълъг период с десетки проценти.

През есента правителството представи план на стойност 18 милиарда евро, предвиждащ изграждането на социални жилища, т.е. такива с поносим наем, данъчни облекчения за строителните компании и облекчаване на строгите енергийни стандарти, на които трябва да отговарят всички нови сгради. Други 500 милиона евро пък са предвидени за преобразуване на търговски и бизнес площи в жилища.

Кризата в Германия се задълбочава и поради факта, че около половината от жителите на страната живеят под наем, а през последните години наемите постоянно растат, дори направо скачат. По данни на портала за недвижими имоти "Имоскаут24" (Immoscout24) в периода 2018-2023 г. наемането на жилище в Кьолн е поскъпнало с 21 на сто, в Лайпциг - с 32 на сто, а в Берлин - с цели 40 на сто.

Макар и не толкова видима, жилищна криза е налице и във Франция. По данни на фондация "Абе Пиер", която отдавна води битка на жилищния фронт, през 2022 г. 330 000 души в страната са били бездомни, или два пъти повече в сравнение с 2012 г. Още по-тъжното в случая е, че 30 на сто от тях имат работа, но не могат да си позволят да наемат жилище, посочва Лоик Кантен, президент на Националната федерация за недвижими имоти (Fnaim).

Очевидно "социалната бомба на утрешния ден", прогнозирана от бившия министър на жилищното строителство Оливие Клайн, вече е избухнала, посочва АФП. "Тази криза е безпрецедентна, защото отвсякъде идват обезпокоителни сигнали. Засегнати са всички категории от населението - студенти, служители, наематели, дори собствениците", казва Еди Жакмар, президент на Националната жилищна конфедерация (CNL).

Една от основните причини е вдигането на лихвите с цел овладяване на инфлацията, повлякло след себе си ръст на наемите, поскъпване на имотите и последвало ограничаване на кредитирането. Съчетано с намаляването на строителството на социални жилища поради отпадането на субсидиите за тях и увеличаването на цените на строителните материали, това предизвика "перфектната буря" в имотния и жилищния сектор.

Цифрите говорят сами за себе си. По данни на Социалния съюз за жилищно настаняване (USH), представляващ наемодателите на т. нар. социални жилища, през 2023 г. разрешенията за строеж са били 82 000, което е най-ниското ниво от 2005 г., а необходимостта говори за 98 000. В същото време заявките за настаняване в социални жилища са скочили до 2,6 милиона.

Инфлацията и нарастващите лихвени проценти сериозно влошиха жилищната криза и във Великобритания, а в големите градове на Острова недостигът на жилища отдавна е пословичен. Само в Англия домакинствата без покрив над главата към момента са над 157 000, което представлява увеличение с цели 9 на сто за последната година. Домакинствата, "радващи се" на временно настаняване, пък са нараснали до 104 500, което е увеличение с 10 на сто, а броят им е най-висок от 1998 г.

Англия се нуждае от 340 000 нови жилища годишно, за да задоволи растящите нужди, сочат данни на Националната жилищна федерация, докато правителството не е в състояние да изпълни обещанието си да изгражда по 300 000 нови жилища годишно. Дори и да го направи, те пак няма да стигат.

През януари средната цена на жилище на Острова се е увеличила с 0,7 на сто на месечна база и е достигнала сумата от 257 656 британски лири (320 000 евро), макар и на годишна база да спада с 0,2 на сто, сочат данни на Националното строително дружество

Ирландия страда от хронична липса на жилища на достъпни цени под натиска на растящите цени на земята и разходите за строителство. От 2010 г. досега наемите са се удвоили, а в столицата Дъблин вече надхвърлят 2000 евро на месец. Цените на имотите пък достигат до десет пъти средната национална годишна заплата.
Липсата на жилища принуди правителство да обяви, че до 2030 г. ще изгражда по 33 000 нови жилища годишно, но това далеч не покрива нуждите.

Проблемът се задълбочава и от нестихващия поток мигранти, прииждащи към страната, които заемат много от жилищата за временно или социално настаняване и предизвикват гнева на местните. Това предизвика истински безредици в Дъблин през ноември, подбудени и от крайната десница, но за да успокои хората, правителството се видя принудено да настани много мигранти на палатки, за да освободи жилища за нуждаещите се ирландци.
Увеличаващите са разходи за живот и жилищната криза, която засяга особено младите нидерландци, както и имиграцията бяха сред основните теми на парламентарните избори в страната през ноември, спечелени убедително от крайната десница. Да се намери достъпно жилище в Нидерландия е истинско, почти невъзможно, предизвикателство. Средната цена на имотите в страната възлиза на 430 000 евро, сочи доклад, публикуван в края на миналата година. По официални данни недостигът на жилища в Нидерландия възлиза на 390 000.
В Португалия жилищната криза се влоши след 2011 г., когато страната, изправена пред фалит, се отвори за чуждестранни инвестиции, а това доведе до рязко покачване на цените на недвижимите имоти.

В опит да компенсира недостига на жилища и да ограничи спекулациите с недвижими имоти, правителството прие мерки в края на миналата година за насърчаване на собствениците да отдават имотите си под наем за дългосрочно ползване и спря новите лицензи за туристическо настаняване от типа на "Еърбиенби" (Airbnb) в регионите, където недостигът на жилища е най-отчетлив.

Властите планират изграждането на около 32 000 нови жилища, но експерти в сектора твърдят, че това е недостатъчно.

Швеция страда от липсата на национална жилищна политика от 90-те години на миналия век, пише АФП, цитирайки местни специалисти. Шведската жилищна агенция изчислява, че за задоволяване на нуждите до 2030 г. е необходимо да бъдат изградени по 67 000 нови жилища годишно.

Само в Стокхолм от 2010 г. досега са построени около 70 000 жилища, което се равнява на около 20 на сто от жилищния фонд в столицата, но те не се продават и трудно се отдават под наем, тъй като са твърде скъпи, а това изправя на ръба на фалита както строителните компании, така и тези, които ги управляват и предлагат за наемане. /БТА, Светослав Стефанов/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


111
Още по темата: жилищанаемиипотека
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
41
5
 
28
 
! Отговори
Веселинъ 7112136860 преди 3 месеца
Жилищните кризи са в резултат на миграционната политика. В момента,в който африканците ,азиатците и латиноамериканците бъдат изхвърлени от ЕС ще има по десет жилища за всеки европеец. Във Франция ги гледам всеки ден ислямските нашественици По цял ден бутат колички.До магазина бутат стоте си деца,от паркинга на магазина бутат колички за пазаруване..все бутат колички ..пълни колички. Милиони арабки и църни живеят на гърба на трудещите се.Месечно по хиляда евро за бутане на колички.
40
4
 
31
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
В България цените спряха да растат от няколко месеца, ама наемите започнаха да се вдигат. Вече за 300 евро трудно може да си намериш нещо, освен ако не е обзаведено от времето на баба ми , гарсониера. Двустаен приличен поне 800 лева. При тези цени на имотите вероятно наемите тепърва ще растат.
39
4
 
5
 
! Отговори
Ром"с преди 3 месеца
От Ню-Йорк до Токио има спад на недвижимоста в комерческата недвижимост (офис зданията) до 22-23% ...Интересно,а у нас колко жилища се нуждаят от хора ,а не обратното както е в Германия?
38
1
 
12
 
! Отговори
бг смешки 2 преди 3 месеца
До Преди да се спукаУ БГ Е ТАКА ДА ! в Европа е би трявбало да е така оно банките имат силно лоби навскъде по света така че ....от тях дойде голямата имотна криза 2007ма - 2009та ....
37
1
 
29
 
! Отговори
Преди да се спука преди 3 месеца
балона обаче доста портфейли ще бъдат скъсани. Казвал съм го и преди, ще изчакат когато значителна част от населението има ипотечен кредит и ще бутнат лихвите. После от неплатени вноски ще приберат всички жилища обратно и ще ги пуснат отново за продан. И така, 4-5 пъти първоначална печалба от строителството, после още 30%-40% от кредите, а накрая още 200% от вторичния пазар. Хората през това време ще заживеят по улиците, под мостовете или ще се върнат по родния си край, да робуват на феудала.
36
3
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
В Германия моето семейство има среден доход от 4 к на месец и мога да кажа ,че са малко е сравнение с другите! Плащам около 1к за наем ,ток и вода .
35
1
 
14
 
! Отговори
бг смешки 2 преди 3 месеца
такава е политиката на банките в Европа и най-вечеЕЦБ . ТЕ КОнтрлират имотният пазар чрез достъпа до кредити и обезпечения !
34
2
 
29
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Братовчедка ми от 10 години живеят в Мюнхен под наем.1800 евро на месец. Мъжа й получава 5 хиляди евро заплата, след данъците остават по малко от три. Но, не могат и да си помислят за свой дом, защото след кризата и спадналите цени от 10-15% квадрата там е 8 хиляди евро, но ипотеките им от 2% са нараснали на 5% и като теглят, чертата цената на която биха били купили апартамент е по висока от преди няколко години заради поскъпналата двойно ипотека. А няма как да извадиш 500 хиляди евро за 50 кв
33
3
 
11
 
! Отговори
опетков преди 3 месеца
До Анонимен2 "Ония в Брюксел" са избрани от нас тарикати и назначени пак от нас бюрократи.
32
1
 
2
 
! Отговори
ze nigmar преди 3 месеца
Нибру на звяра:)))
31
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
И тук пълно с оферти!
30
2
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Това е целта. Няма да имате нищо и ще сте щастливи. Чичко ви Клаус
29
17
 
12
 
! Отговори
Altona HH преди 3 месеца
В Германия под наем отдават големи корпорации, които имат фасилити мениджмънт, имат домоуправители и т.н. Нанасяш се и забравяш, ако нещо стане им звъниш да си го оправят. Тук всеки с 5 лв екстра в джоба има 2 апартамента за под наем на черно. Там тази игра не върви, защото данъците са високи, няма черно и наемателите са капризни. Тук едва ли не трябва да си благодарен, че плащаш наем и да пазиш на укриващия данъци имота. Съвсем обърната схема е. Но това ще е до време.
28
3
 
2
 
! Отговори
Веселинъ 7112136860 преди 3 месеца
Далеч от религиозни чувства приемам личността на Абат Пиер-създстелят на "Емаус" за достойна. След к.о.н.ч.и.н.а.т.а. му структурите на "Емаус" бяха превърнати в арабски к..о..ч..и..н..и .Аз също съм бездомен(sdf) във Франция,но от година живее в огромна къща,която преди е била хлебарна. Особено през зимният период са много онези,които окупират необитаеми къщи. Социални пари не получавам,но има хора,които получават RSA. Ако нямат дом паричната помощ е по-висока. Ня европейци не се помага.
27
4
 
8
 
! Отговори
50 цента преди 3 месеца
Не мога да си обясня къде е наплива от чужденци в България. Евтини и достъпни жилища (спрямо западния стандарт), чудесна природа, планини, море, *** идеологията не е толкова агресивна, евтин градски транспорт и ниски данъци.
26
2
 
28
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
В България по селата жив човек няма, къщите празни от години, но струват по 50 хиляди и нагоре. Балон, разбира се, няма. Всичко е нормално.
25
5
 
31
 
! Отговори
дам преди 3 месеца
Поинтересувай се как се наема жилище в големите градове в Германия. Отиваш на оглед заедно с още 20 човека и започваш да наддаваш. Искат ти пълна разпечатка на заплатата ти, от колко време работиш, какъв си , дали си им симпатичен и тогава те допускат до втори етап за да наемеш жилището след. Може и с месеци да не може да си намериш дом. Ако работиш от два, три месеца в града забрави да те изберат. Това е истината. А не като в България , обаждаш се и след два дни ти дават ключовете.
24
9
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Няма накъде по-нагоре да вървят цените.
23
2
 
27
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
И какво се оказа - на запад всеки е под наем и при всяко мръдване на икономиката или при наплив на мигранти, увисва. Принудени са да строят социални жилища. Ето го резултата от това да си прекалено развит и целия свят да се мъчи да се набута при теб. Тук може да сме доста по-бедни, но почти всеки живее в собствен апартамент или къща. Единствено положението в София и Пловдив е напрегнато по същите причини, както в западните държави. Всеки гледа да се набута там.
22
1
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
В София без социални пакети картата за градския транспорт за всички линии трамваи, рейсове, тролеи , метро ми е 1 левче на ден или 15 евро ми излиза на месец. Това е нормална цена за всички, а не социална карта. Данъка на апартамента ми за година е 120 евро , а не 1000 евро