Година ембарго: Без празни рафтове, както мислят извън Русия

Всичко изглежда добре, докато не го опитате – безвкусно е!
Обновена: 6 авг 2015 14:03 | 6 авг 2015 09:15, Елка Василева
345
Година ембарго: Без празни рафтове, както мислят извън Русия
Снимка: архив, Reuters

Преди година Русия отговори на санкциите, наложени от Запада срещу нейни граждани и компании, забранявайки вноса на храни от ЕС, САЩ, Канада, Норвегия и Австралия. Плодове, зеленчуци, месо, риба и млечни продукти, предназначени за руския пазар, бяха спрени на границата, европейски производители останаха с тонове непродадена продукция, а руснаците трескаво изпразниха магазините, подготвяйки се за неизвестността.

Година по-късно този ход от голямата политика продължава да оказва влияние върху всекидневния живот на милиони хора, макар и не толкова драматично, колкото се очакваше първоначално.

"Когато се говори за хранителното ембарго, трябва да се има предвид, че то е много селективно от гледна точка на забранените продукти. По рафтовете може и да няма полски ябълки, но има много френско вино", разказва 33-годишната Ана Белкина от Москва за онлайн проекта "365 Days Of Russian Ban On Food".

Още по темата

Преди забраната Русия внасяше значителна част от храните, консумирани в страната - около 30 на сто от свинското месо, близо 10 на сто от пилешкото, 30 до 60 на сто от млечните продукти и близо две трети от плодовете. Мнозина се надяваха, че ограниченията пред вноса ще стимулират местното производство, силно западнало след рухването на комунизма. Такава е и позицията на Кремъл, който представя ембаргото не само като наказание за Запада, но и като стимул за руската икономика.

През първия месец след обявяването на контрасанкциите рафтовете в магазините бързо се изпразниха, тъй като незабавното влизане в сила на ембаргото не позволи на търговците да осигурят алтернативни доставки, а руснаците започнаха да се запасяват с храни, несигурни какво ще донесе бъдещето. Постепенно ситуацията изглежда се нормализира, макар и не безпроблемно.

"Ако август бе месецът с най-малко продукти в магазините, то септември бе месецът на гнилите плодове и зеленчуци, октомври пък бе уникален заради ниското качество на млечните продукти", разказва в интервю за БТА Ева Мала, която стои зад проекта "365 Days Of Russian Ban On Food". 30-годишната преподавателка по английски и блогър живее в Москва от близо две години и след въвеждането на ембаргото всекидневно отразява случващото с храните в Русия онлайн.

След налагането на ограниченията властите се опитаха да заместят забранените продукти, преговаряйки за доставки с южноамерикански страни като Бразилия и Еквадор, но обезценяването на руската валута силно оскъпи този внос. Стигна се и до екзотични решения като разрешение за внос на крокодилско месо от Филипините, което да замести говеждото и свинско месо.

Ембаргото наистина доведе до нарастване на руското производство - за първите два месеца на 2015 година произведените в Русия червено месо и субпродукти са се увеличили с над 17 процента, птичето месо - с 57 процента, а руските сирена пък са с близо 30 процента повече.

"Няма празни рафтове, както струва ми се мислят хората извън Русия. Всичко изглежда добре. . . докато не го опитате", казва Ева Мала, отбелязвайки особено лошите руски версии на обработени меса и сирена.

Качеството е много лошо, потвърждава пред ДПА Андрей Даниленко, председател на руския съюз на млекопроизводителите - фалшивите млечни продукти са над 50% от предлаганото в магазините.

Руските производители обаче са принудени да пестят, тъй като покупателните възможности на клиентите им силно са намалели, а заради обезценяването на рублата през последната година вносът на необходимите съставки и оборудване рязко е поскъпнал.

Хората променят начина, по който пазаруват и се хранят - консумацията на хляб и хлебни изделия, захар и макаронени изделия се увеличава за сметка на свиващото се потребление на месо и месни изделия, установява в. "Ведомости".

Все повече клиенти имат магазините, предлагащи по-евтини продукти, макар и с по-ниско качество - през изминалата година цените на храните в Русия силно се повишиха, в определени случаи - неколкократно. Според официални статистически данни стойността на кошницата с минимално необходими хранителни продукти от януари до юли 2015 година е скочила с над 13,5 процента, а като цяло храните са поскъпнали с над 10 процента на годишна основа през юли при свиване на доходите със средно 8,5 процента.

Освен пазаруването в магазина предизвикателство е и изборът на заведение - клиентите на ресторантите често получават скъпа храна в миниатюрни порции, която нерядко е безвкусна, споделя Мала.

Производители и потребители в европейските страни обаче също усетиха силно обтегнатите отношения с Русия и наложените ограничения.

Сред засегнатите от контрасанкциите на Москва Европейският съюз имаше най-голям дял в износа на храни за Русия - европейският износ се равняваше на близо 15,8 милиарда долара спрямо 1,2 милиарда долара за САЩ.

Европейските фермери понесоха щети за около 5,5 милиарда евро от неосъществен износ, според Алберт Ян Маат, председател на базирания в Брюксел съюз на земеделците Копа Кодека, който обединява около 60 селескостопански организации от всички страни членки на ЕС. Най-силно засегнати са млекопроизводството и производителите на плодове и зеленчуци.

За да смекчи удара, Европейската комисия бе принудена да се намеси, изкупувайки непродадена продукция и осигурявайки складиране. Храните, неизнесени за Русия, в по-голямата си част останаха на европейския пазар - в страните производителки или бяха пренасочени към други членки на ЕС. По този начин се стигна до свръхпредлагане и спад на цените, който макар и на пръв поглед благоприятен за потребителите, хвърли в криза селскостопанския сектор и обтегна отношенията между страните членки.

Франция, например, бе сред водещите износители на селскостопанска продукция за Русия в ЕС. Заради руската забрана тя загуби 23 процента от износа си на селскостопански стоки, а от близо месец френски фермери се бунтуват срещу ниските изкупни цени и по-евтината конкуренция на европейски производители от други страни.

Полша, която бе сред страните, най-силно настояващи за решителни действия срещу Москва, също понесе тежко ограничителните мерки. Заедно с Литва през 2013 година тя бе най-големият износител на плодове и зеленчуци за Русия. Около останалите без купувач тонове полски ябълки се разрасна мащабна антируска кампания ("Яж ябълки срещу Путин!"), но поляците все пак решиха отчасти проблема...произвеждайки сайдер. Друга част от решението - засилен износ за европейски страни, включително за Франция.

За България преките загуби от руското ембарго се изчисляват на около 10 милиона евро. Селскостопанските производители обаче са по-обезпокоени от косвените щети в лицето на конкурентна продукция от страни като Холандия, Испания, Полша, Италия, която идва на българския пазар в големи количества.

Въпреки затрудненията за потребители и производители в края на юни Москва реши да удължи ембаргото с още една година, а сега се обмисля и разширяването му до още седем държави нечленки на ЕС. Междувременно започна унищожаването на храни, внесени в Русия в нарушение на забраната чрез реекспорт, преетикетиране, отклонен транзит. В страна, често страдала от глад и продължителни периоди на недостиг на храни, подобно решение носи редица въпроси не само от етичен, но и от институционален характер, отбелязват коментатори.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


345
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
188
23
 
22
 
! Отговори
по-далече от Русия преди 8 години
Колкото по-далече от Русия, толкова по-близо до цивилизацията !
187
14
 
29
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
аз пък се върнах от германия и Австрия вчера и да ви кажа и техните храни в магазините са доста скъпи, нямат никакъв вкус, гадни мазни йогурти за ***, плодове от пластмаса, печални марули от велпапе, трябва да си купиш произведен на място хляб, че тоя от пакетите няма да го ядат и кокошките. така че тая статия е пошла реклама! българските журналисти винаги плачат на чужди гробища да ни промиват мозъка! *** защо не пишеш че нафтата в Австрия е 1,10 евро, в Хърватска и Словения 1,08, а тука?
186
5
 
22
 
! Отговори
ДНЕС преди 8 години
Бомба японския град Хирошима е пусната на 6 август 1945 година. Няколко дни по-късно САЩ пуска втора бомба и град Нагасаки. Тези две трагедии, унесшие заедно около 214 хиляди души, станали са единствените в историята на човечеството примери за бойно приложение на ядрено оръжие. По-голямата част от жертвите са били мирни жители.
185
5
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Хлеборобы руския Крим напълно подсигурени полуостров храните пшеница. Основният обем на кримския на реколтата 800 хиляди тона висококачествено зърно пшеница.
184
6
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
ДО 233. СПРИ ДА ШМЪРКАШ И ПУШИШ БЕ ***.
183
17
 
20
 
! Отговори
До 243 преди 8 години
Ами като си толкова вдъхновен от Русия чиба в Русия тогава. И без друго червените каскети само дърпате страната на зад, като гласувате за бсп-та атаки и разни други руски партии
182
5
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
До АнонименПрезидентът на РУСИЯ Владимир Путин подписа декрет за унищожение, като се започне с 6 август ввезенных на територията на Русия продукти, попадащи под антисанкционные мерки
181
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Водачът, който е превозвал 1,5 тона домати през белорусско-руската граница, да науча за техните възможното унищожаване, отвлечени на автомобил с продукти обратно на територията на Беларус
180
2
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
В Белгород 45-тонен валяк унищожени от задържаните в граничния район 9 тона сирене. Операция с използване на специализирани машини продължи около час. Счукан млечен продукт сгребли в ямата и заровили.
179
22
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Пазарите са пълни,магазините също и хляба е вкусен като нашия,спрете да пишете глупости срещу Русия,ставате за смешни и жалки!
178
8
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
А за нас остава да ядем гадните ябълки на полските пияници. Които не се развалят и след една година. Това ако не е екологичен ***, здраве му кажи!
177
20
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Пропагандата е на изключително ниско ниво, то наистина и нивото на аудиторията не е високо, ама чак пък толкова...Рафтовете били пълни, ама пък стоките безвкусни. Щото западните са много вкусни, като все е едно ги е произвела баба на село. Пичове, вие сте срам за журналистиката!
176
1
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Ам,чи то като в БГ , като се прибера отпуската и като видя рафтовете пълни с напитки с нещо с вкус на ракия, други с аромат на вино, трети с имена на безалкохолни, кисело мляко направено със суха сурватка и палмово олио , растителна сметана?! И няма нужда да ходя до Великая Рус
175
3
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Всички знаем че се води пропагандна война срещу Русия и че запада си изпуска нервите от безсилие,ама такива лъжи и глупости просто те карат да се смееш и да се питаш как може да се лъже така пошло.......
174
3
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Вашата прекрасна статия така ме вдъхнови, че се възхищавам все повече и повече от Русия. Благодарение на вас станах неин горещ привърженик и направо се влюбих в нея. Желая по-често да пишете за любимата Русия! Ще доставите огромно удоволствие на цялата аудитория!
173
7
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
До ГГДорогой ГГГГГГГГГЪЪЪ З !Сомогона был недостатычен или в повече!? Гнети клисаФ леП и прокиснали краставици - белким ти олекне, шото копейките не стига за нищо а и вече и у складо нема и нема и да имаааа
172
6
 
6
 
! Отговори
баи Гану преди 8 години
До 238 Ти си политически обременен. Думите които ползваш в коментарът си показват какъв си и колко ти е култутата и колко разбираш от политика.Доста си надменен и такива като тебе първи се скриват когато трябва да се направи нещо за родината момко.
171
2
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Gladomor do krai
170
25
 
30
 
! Отговори
Румбо преди 8 години
Пустата му Русия,трябваше още миналата година да изчезне,а пък на -там си е!Вече година и половина-никакъв напредък.Ами то това може да продължи до безкрай-тия хора са доста издържливи!Все пак,братя ***,молете се да не свърши руското търпение,щото като се разхвърчи Жълтия камък ще останете без работодател.Но пък ще има и полза-парниковия ефект ще бъде неутрализиран и климатът ще захладнее приятно(ха-ха).
169
27
 
32
 
! Отговори
баи Ганю преди 8 години
Тук някои от драскачите сами си вдигат самочуствието плюеики и предричайки катострофален краи на една държава с която задължително се съобразяват другите велики сили. пишат неща като деца от първи клас.Вижте господа не се кахърете за Русия Тя има опита да се защитава и успешно се е борила през годините с тези които са искали да я ликвидират.Колко е смешно ние цървуланковците българи да се кахарим за нея без да погледнем себеси и държавата ни.

Спонсорирани публикации