Година ембарго: Без празни рафтове, както мислят извън Русия

Всичко изглежда добре, докато не го опитате – безвкусно е!
Обновена: 6 авг 2015 14:03 | 6 авг 2015 09:15, Елка Василева
345
Година ембарго: Без празни рафтове, както мислят извън Русия
Снимка: архив, Reuters

Преди година Русия отговори на санкциите, наложени от Запада срещу нейни граждани и компании, забранявайки вноса на храни от ЕС, САЩ, Канада, Норвегия и Австралия. Плодове, зеленчуци, месо, риба и млечни продукти, предназначени за руския пазар, бяха спрени на границата, европейски производители останаха с тонове непродадена продукция, а руснаците трескаво изпразниха магазините, подготвяйки се за неизвестността.

Година по-късно този ход от голямата политика продължава да оказва влияние върху всекидневния живот на милиони хора, макар и не толкова драматично, колкото се очакваше първоначално.

"Когато се говори за хранителното ембарго, трябва да се има предвид, че то е много селективно от гледна точка на забранените продукти. По рафтовете може и да няма полски ябълки, но има много френско вино", разказва 33-годишната Ана Белкина от Москва за онлайн проекта "365 Days Of Russian Ban On Food".

Още по темата

Преди забраната Русия внасяше значителна част от храните, консумирани в страната - около 30 на сто от свинското месо, близо 10 на сто от пилешкото, 30 до 60 на сто от млечните продукти и близо две трети от плодовете. Мнозина се надяваха, че ограниченията пред вноса ще стимулират местното производство, силно западнало след рухването на комунизма. Такава е и позицията на Кремъл, който представя ембаргото не само като наказание за Запада, но и като стимул за руската икономика.

През първия месец след обявяването на контрасанкциите рафтовете в магазините бързо се изпразниха, тъй като незабавното влизане в сила на ембаргото не позволи на търговците да осигурят алтернативни доставки, а руснаците започнаха да се запасяват с храни, несигурни какво ще донесе бъдещето. Постепенно ситуацията изглежда се нормализира, макар и не безпроблемно.

"Ако август бе месецът с най-малко продукти в магазините, то септември бе месецът на гнилите плодове и зеленчуци, октомври пък бе уникален заради ниското качество на млечните продукти", разказва в интервю за БТА Ева Мала, която стои зад проекта "365 Days Of Russian Ban On Food". 30-годишната преподавателка по английски и блогър живее в Москва от близо две години и след въвеждането на ембаргото всекидневно отразява случващото с храните в Русия онлайн.

След налагането на ограниченията властите се опитаха да заместят забранените продукти, преговаряйки за доставки с южноамерикански страни като Бразилия и Еквадор, но обезценяването на руската валута силно оскъпи този внос. Стигна се и до екзотични решения като разрешение за внос на крокодилско месо от Филипините, което да замести говеждото и свинско месо.

Ембаргото наистина доведе до нарастване на руското производство - за първите два месеца на 2015 година произведените в Русия червено месо и субпродукти са се увеличили с над 17 процента, птичето месо - с 57 процента, а руските сирена пък са с близо 30 процента повече.

"Няма празни рафтове, както струва ми се мислят хората извън Русия. Всичко изглежда добре. . . докато не го опитате", казва Ева Мала, отбелязвайки особено лошите руски версии на обработени меса и сирена.

Качеството е много лошо, потвърждава пред ДПА Андрей Даниленко, председател на руския съюз на млекопроизводителите - фалшивите млечни продукти са над 50% от предлаганото в магазините.

Руските производители обаче са принудени да пестят, тъй като покупателните възможности на клиентите им силно са намалели, а заради обезценяването на рублата през последната година вносът на необходимите съставки и оборудване рязко е поскъпнал.

Хората променят начина, по който пазаруват и се хранят - консумацията на хляб и хлебни изделия, захар и макаронени изделия се увеличава за сметка на свиващото се потребление на месо и месни изделия, установява в. "Ведомости".

Все повече клиенти имат магазините, предлагащи по-евтини продукти, макар и с по-ниско качество - през изминалата година цените на храните в Русия силно се повишиха, в определени случаи - неколкократно. Според официални статистически данни стойността на кошницата с минимално необходими хранителни продукти от януари до юли 2015 година е скочила с над 13,5 процента, а като цяло храните са поскъпнали с над 10 процента на годишна основа през юли при свиване на доходите със средно 8,5 процента.

Освен пазаруването в магазина предизвикателство е и изборът на заведение - клиентите на ресторантите често получават скъпа храна в миниатюрни порции, която нерядко е безвкусна, споделя Мала.

Производители и потребители в европейските страни обаче също усетиха силно обтегнатите отношения с Русия и наложените ограничения.

Сред засегнатите от контрасанкциите на Москва Европейският съюз имаше най-голям дял в износа на храни за Русия - европейският износ се равняваше на близо 15,8 милиарда долара спрямо 1,2 милиарда долара за САЩ.

Европейските фермери понесоха щети за около 5,5 милиарда евро от неосъществен износ, според Алберт Ян Маат, председател на базирания в Брюксел съюз на земеделците Копа Кодека, който обединява около 60 селескостопански организации от всички страни членки на ЕС. Най-силно засегнати са млекопроизводството и производителите на плодове и зеленчуци.

За да смекчи удара, Европейската комисия бе принудена да се намеси, изкупувайки непродадена продукция и осигурявайки складиране. Храните, неизнесени за Русия, в по-голямата си част останаха на европейския пазар - в страните производителки или бяха пренасочени към други членки на ЕС. По този начин се стигна до свръхпредлагане и спад на цените, който макар и на пръв поглед благоприятен за потребителите, хвърли в криза селскостопанския сектор и обтегна отношенията между страните членки.

Франция, например, бе сред водещите износители на селскостопанска продукция за Русия в ЕС. Заради руската забрана тя загуби 23 процента от износа си на селскостопански стоки, а от близо месец френски фермери се бунтуват срещу ниските изкупни цени и по-евтината конкуренция на европейски производители от други страни.

Полша, която бе сред страните, най-силно настояващи за решителни действия срещу Москва, също понесе тежко ограничителните мерки. Заедно с Литва през 2013 година тя бе най-големият износител на плодове и зеленчуци за Русия. Около останалите без купувач тонове полски ябълки се разрасна мащабна антируска кампания ("Яж ябълки срещу Путин!"), но поляците все пак решиха отчасти проблема...произвеждайки сайдер. Друга част от решението - засилен износ за европейски страни, включително за Франция.

За България преките загуби от руското ембарго се изчисляват на около 10 милиона евро. Селскостопанските производители обаче са по-обезпокоени от косвените щети в лицето на конкурентна продукция от страни като Холандия, Испания, Полша, Италия, която идва на българския пазар в големи количества.

Въпреки затрудненията за потребители и производители в края на юни Москва реши да удължи ембаргото с още една година, а сега се обмисля и разширяването му до още седем държави нечленки на ЕС. Междувременно започна унищожаването на храни, внесени в Русия в нарушение на забраната чрез реекспорт, преетикетиране, отклонен транзит. В страна, често страдала от глад и продължителни периоди на недостиг на храни, подобно решение носи редица въпроси не само от етичен, но и от институционален характер, отбелязват коментатори.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


345
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
168
26
 
30
 
! Отговори
До 299 преди 8 години
А не ще да фалира Русия? Дали? Като гледам тенденциите бавно и сигурни Русия потъва. Сега в бедна африканска държава няма да се превърне, но тотално ще се отдалечи от западния стандарт.
167
16
 
23
 
! Отговори
ГГ преди 8 години
До Аналнологичен слючайА бе прочети си утре коментара преди да си се нашмъркал и си дай сметка, че Сорос няма вечно да плаща.
166
22
 
27
 
! Отговори
Аналнологичен слючай преди 8 години
Квото и да се пънат тука копейкаджиите, железозубии мужик с ватенката и партенките па Че руча патрони както си беше у съсъсъръ -то, шото микромена освен от кгбешнически номера и вся власть путину, друтго не може да откине и така ЧЕ е до края на свето.Щото ако изпадне от поезда и 70-те милиарда дето е украл, нема му помогнат, ако и не свърши предварително като Берия, омотан у килимо и изнесен от кремля!
165
21
 
22
 
! Отговори
Хипопотам Минчев преди 8 години
В Русия храната няма вкус,няма нищо по-вкусно от сладки американски ***,питайте мене.......
164
10
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
стига сте писали глупости, а си отворете очите, тук магазините са пълни с еко продукти и без гмо
163
30
 
27
 
! Отговори
седераст герберасов преди 8 години
Мъка голяма *** се очертава ,пустата Русия не ще да фалира,а от това само расте *** на Огнян Минчев и другата седерастка *** покрай него
162
22
 
30
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Някакъв руски *** тук злорадства как Русия щяла да врътне кранчето на Европа. Само че това е самоубийство. През 2013г. 90% от руския газ е купен от Европа. 176,2 м3 от 196 м3. Газпром загива. През 2008г. пазарната стойност на Газпром е била 360 млрд. долара.На 28.07.2015г. Газпром е оценен на 51 млрд. долара, над 7 пъти по-евтино.Пазарната стойност на всички руски компании е по-малка от тези на Майкрософт и Apple, взети отделно.
161
27
 
27
 
! Отговори
Той е преди 8 години
Много са ми странни разсъжденията на еврогейовете,никога няма да ги проумея!Ето,една Полша,най-много вряка за санкции,пък после понесла тежко ответните мерки!Какво,да я съжаляваме ли?И в целия *** съюз е така,останали изненадани,че Русия им върна "жеста", и реват на умряло,колко е несправедливо това!Странна логика,еврогейска - значи те могат да налагат санкции,ама като им наложат ответни ограничения,се правят на света вода ненапита!Двойните стандарти са официална политика на гейовет от ЕС
160
17
 
24
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
В момента нашият пазар е залят от най-некачественото , от това което се изнасяше за Русия. Европейците си пробутват ***, а нашите *** пък търговците охотно го купуват.
159
12
 
26
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
в момента руските граници са задрьстени от хиляди емигранти който искат да живеят в руския рай
158
12
 
27
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Не, не може да бъде. Питайте форумните ***, това са долни *** лъжи. В Рассия средната заплата е 1000 долара и се качва. Всичко е на 6 под вещото ръководство на бащицата. Просто рай на земле.
157
10
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
До Бойко : Пълни рафтове ама с *** и ментета -- както си го пише в саттията :
156
12
 
19
 
! Отговори
Бойко преди 8 години
Анонимният *** от всекидневно напъване да очерни Русия сега е болен. Сега го тревожат мисли като: леле, как може в Русия да има пълни рафтове, как така не се е сринала; трябва да положа още усилия /лъжи, клевети, обиди/ белкем успея.
155
12
 
27
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Тоталитаризъм и нищета имаше за крадците и мошенниците от "Магурата"!!!За 100 лева начет продавач в магазин влизаше в затвор!!!Банков служител с дни наред се потеше,че месечният отчет не му се вързвал С 1 СТОТИНКА и накрая като не можа да открие грешката си залепи на отчета стотинка от него!!Друго си е да живееш сега с крадци и да не ти прави впечатление,че за ЕДИН ПЪТЕН ВЪЗЕЛ ОТИДОХА 67 МИЛИОНА ЛЕВА,който не струва 10!!!Много лапат майките и бащите ви от ДЪРЖАВНАТА СЛУЖБИЦА ДНЕС та коментарите
154
4
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
До 209Бих ти обяснил колко си ***, ама си прекалено *** за да разбереш.Мууууухахаха-та ти бръмчи в главата.
153
8
 
13
 
! Отговори
хъм преди 8 години
Най-безвкусното нещо е "журналистката" на повикване *** Василева.
152
13
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
При толкова сдухани новоизлюпени европейчета е ЯСНО защо държавата ни е в това положение!!Радвайте се на магистралите,но скоро ще ядете асфалт,защото заемите,които ги плющят всяка година ще направят храната и водата ни по скъпа от златото!!!
151
20
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
до 209..незнам за твоето муххххаахаха ама "Блумберг "точно преди седмица написа--"Русия засега остава в Топ ? за най-силни икономики"....виж в нета....и тогава муххаахаахха...Щото май са по-умни от теб...
150
19
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
До 200 АнонименВ сътрудничество с Русия България се сдоби с атомна централа,изгради енергетика,коробостроене,машиностроене,заводи за индустриална химия,атомна централа........няма да ми стигне коментара да ти ги изброявам!И в последните 25 години всичко се затри!ЗАЩО?Защото партньорите ни сложиха продажници и некадърници на власт прогнили от корупция,а за КРИМИНАЛНАТА ПРИВАТИЗАЦИЯ,ИЗОСТАВЯНЕ НА РАЗРАБОТЕНИ ПАЗАРИ,РАЗРУШАВАНЕ НА ДЪРЖАВА по указания най-малка вина ти носи Русия за мизерията ни!!
149
20
 
26
 
! Отговори
До 202 преди 8 години
Русия най-богата страна в света? мухахахахахахахаххаха. - Русия е на 97-мо място в света по доход на глава от населението!5 икономика в света ? мухахахахах 10-15-таСтандарта на живот расте? муаххахахахаха - стандарта на живот намалява правопропорционално с цената на рублатаПартньори? Муууухахахахахахахаха Индия и разни бедни страни чиито имена завършват на "Стан".Или викаш нищо, че това което си написал е пълна глупост, който се хване хване а ? хаха. Симпатяги с опорни точки такива

Спонсорирани публикации