Година ембарго: Без празни рафтове, както мислят извън Русия

Всичко изглежда добре, докато не го опитате – безвкусно е!
Обновена: 6 авг 2015 14:03 | 6 авг 2015 09:15, Елка Василева
345
Година ембарго: Без празни рафтове, както мислят извън Русия
Снимка: архив, Reuters

Преди година Русия отговори на санкциите, наложени от Запада срещу нейни граждани и компании, забранявайки вноса на храни от ЕС, САЩ, Канада, Норвегия и Австралия. Плодове, зеленчуци, месо, риба и млечни продукти, предназначени за руския пазар, бяха спрени на границата, европейски производители останаха с тонове непродадена продукция, а руснаците трескаво изпразниха магазините, подготвяйки се за неизвестността.

Година по-късно този ход от голямата политика продължава да оказва влияние върху всекидневния живот на милиони хора, макар и не толкова драматично, колкото се очакваше първоначално.

"Когато се говори за хранителното ембарго, трябва да се има предвид, че то е много селективно от гледна точка на забранените продукти. По рафтовете може и да няма полски ябълки, но има много френско вино", разказва 33-годишната Ана Белкина от Москва за онлайн проекта "365 Days Of Russian Ban On Food".

Още по темата

Преди забраната Русия внасяше значителна част от храните, консумирани в страната - около 30 на сто от свинското месо, близо 10 на сто от пилешкото, 30 до 60 на сто от млечните продукти и близо две трети от плодовете. Мнозина се надяваха, че ограниченията пред вноса ще стимулират местното производство, силно западнало след рухването на комунизма. Такава е и позицията на Кремъл, който представя ембаргото не само като наказание за Запада, но и като стимул за руската икономика.

През първия месец след обявяването на контрасанкциите рафтовете в магазините бързо се изпразниха, тъй като незабавното влизане в сила на ембаргото не позволи на търговците да осигурят алтернативни доставки, а руснаците започнаха да се запасяват с храни, несигурни какво ще донесе бъдещето. Постепенно ситуацията изглежда се нормализира, макар и не безпроблемно.

"Ако август бе месецът с най-малко продукти в магазините, то септември бе месецът на гнилите плодове и зеленчуци, октомври пък бе уникален заради ниското качество на млечните продукти", разказва в интервю за БТА Ева Мала, която стои зад проекта "365 Days Of Russian Ban On Food". 30-годишната преподавателка по английски и блогър живее в Москва от близо две години и след въвеждането на ембаргото всекидневно отразява случващото с храните в Русия онлайн.

След налагането на ограниченията властите се опитаха да заместят забранените продукти, преговаряйки за доставки с южноамерикански страни като Бразилия и Еквадор, но обезценяването на руската валута силно оскъпи този внос. Стигна се и до екзотични решения като разрешение за внос на крокодилско месо от Филипините, което да замести говеждото и свинско месо.

Ембаргото наистина доведе до нарастване на руското производство - за първите два месеца на 2015 година произведените в Русия червено месо и субпродукти са се увеличили с над 17 процента, птичето месо - с 57 процента, а руските сирена пък са с близо 30 процента повече.

"Няма празни рафтове, както струва ми се мислят хората извън Русия. Всичко изглежда добре. . . докато не го опитате", казва Ева Мала, отбелязвайки особено лошите руски версии на обработени меса и сирена.

Качеството е много лошо, потвърждава пред ДПА Андрей Даниленко, председател на руския съюз на млекопроизводителите - фалшивите млечни продукти са над 50% от предлаганото в магазините.

Руските производители обаче са принудени да пестят, тъй като покупателните възможности на клиентите им силно са намалели, а заради обезценяването на рублата през последната година вносът на необходимите съставки и оборудване рязко е поскъпнал.

Хората променят начина, по който пазаруват и се хранят - консумацията на хляб и хлебни изделия, захар и макаронени изделия се увеличава за сметка на свиващото се потребление на месо и месни изделия, установява в. "Ведомости".

Все повече клиенти имат магазините, предлагащи по-евтини продукти, макар и с по-ниско качество - през изминалата година цените на храните в Русия силно се повишиха, в определени случаи - неколкократно. Според официални статистически данни стойността на кошницата с минимално необходими хранителни продукти от януари до юли 2015 година е скочила с над 13,5 процента, а като цяло храните са поскъпнали с над 10 процента на годишна основа през юли при свиване на доходите със средно 8,5 процента.

Освен пазаруването в магазина предизвикателство е и изборът на заведение - клиентите на ресторантите често получават скъпа храна в миниатюрни порции, която нерядко е безвкусна, споделя Мала.

Производители и потребители в европейските страни обаче също усетиха силно обтегнатите отношения с Русия и наложените ограничения.

Сред засегнатите от контрасанкциите на Москва Европейският съюз имаше най-голям дял в износа на храни за Русия - европейският износ се равняваше на близо 15,8 милиарда долара спрямо 1,2 милиарда долара за САЩ.

Европейските фермери понесоха щети за около 5,5 милиарда евро от неосъществен износ, според Алберт Ян Маат, председател на базирания в Брюксел съюз на земеделците Копа Кодека, който обединява около 60 селескостопански организации от всички страни членки на ЕС. Най-силно засегнати са млекопроизводството и производителите на плодове и зеленчуци.

За да смекчи удара, Европейската комисия бе принудена да се намеси, изкупувайки непродадена продукция и осигурявайки складиране. Храните, неизнесени за Русия, в по-голямата си част останаха на европейския пазар - в страните производителки или бяха пренасочени към други членки на ЕС. По този начин се стигна до свръхпредлагане и спад на цените, който макар и на пръв поглед благоприятен за потребителите, хвърли в криза селскостопанския сектор и обтегна отношенията между страните членки.

Франция, например, бе сред водещите износители на селскостопанска продукция за Русия в ЕС. Заради руската забрана тя загуби 23 процента от износа си на селскостопански стоки, а от близо месец френски фермери се бунтуват срещу ниските изкупни цени и по-евтината конкуренция на европейски производители от други страни.

Полша, която бе сред страните, най-силно настояващи за решителни действия срещу Москва, също понесе тежко ограничителните мерки. Заедно с Литва през 2013 година тя бе най-големият износител на плодове и зеленчуци за Русия. Около останалите без купувач тонове полски ябълки се разрасна мащабна антируска кампания ("Яж ябълки срещу Путин!"), но поляците все пак решиха отчасти проблема...произвеждайки сайдер. Друга част от решението - засилен износ за европейски страни, включително за Франция.

За България преките загуби от руското ембарго се изчисляват на около 10 милиона евро. Селскостопанските производители обаче са по-обезпокоени от косвените щети в лицето на конкурентна продукция от страни като Холандия, Испания, Полша, Италия, която идва на българския пазар в големи количества.

Въпреки затрудненията за потребители и производители в края на юни Москва реши да удължи ембаргото с още една година, а сега се обмисля и разширяването му до още седем държави нечленки на ЕС. Междувременно започна унищожаването на храни, внесени в Русия в нарушение на забраната чрез реекспорт, преетикетиране, отклонен транзит. В страна, често страдала от глад и продължителни периоди на недостиг на храни, подобно решение носи редица въпроси не само от етичен, но и от институционален характер, отбелязват коментатори.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


345
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
148
19
 
22
 
! Отговори
ПУДЕЛ преди 8 години
Русия толкова много ресурси и толкова *** народ също като нащта Атака >.
147
15
 
21
 
! Отговори
ПУДЕЛ преди 8 години
Русия толкова много ресурси и толкова *** народ също като нащта Атака >.
146
4
 
4
 
! Отговори
Барса преди 8 години
До АнонименМного точно казано
145
0
 
5
 
! Отговори
Баба Меца преди 8 години
До АнонименМоже да ти се струват лабави от долу само ако в гащите си имаш 5-6 сантиметрово моливче...
144
0
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Кримският Севастопол поднови фериботната връзка с Турция.
143
30
 
36
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Вие Русия не я мислете, Русия е най-богатата страна в света. Русия има петата икономика в света, а последните години успя да спечели за партньори 2/3 от целия свят. Русия се развива, стандарта и качеството на живот постоянно расте. Гледайте си вашата кочинка, която е затънала в мизерията на евроатлантическото блато от където измъкване няма.
142
12
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
До АнонименЖалко, че руснаците на четат коментарите на форумните *** за да се научат какво да правят и по какъв модел да се развиват!
141
28
 
28
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Руснаците трябваше да се развият по западния модел - демокрация, модернизация, акцент върху качеството и високите технологии. Ладата сега може да е на нивото на голф 4 да речем. А те какво направиха? Пуст комунизъм и тоталитаризъм - ядене, пиене, размахване на оръжие и селско зъбене към тези които продължиха напред или се опитват да влязат в правилният път към демокрацията. Проблемът е че повлякоха към мизерията си не малко държави,като най ме боли, че една от тях е България.
140
12
 
25
 
! Отговори
Галя преди 8 години
"В страна, често страдала от глад".Это в России? это наверно было 60 лет назад, а не сейчас.И в магазинах все есть, и с введением санкций ничего не исчезало (Казань, Набережные Челны).Можете сами проверить
139
26
 
32
 
! Отговори
Shark преди 8 години
Нещо май не им се получиха нещата на САЩ и пуделите им от ЕС и Украйна. Та сега видите ли имало, аба пък не било вкусно. Ама вие опитахте ли го та говорите че не е вкусно. Междувпрочем не знам за Русия но това в пълна сила важи за нашите магазини - пълни рафтове с ***. И то без ембарго.
138
21
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Абе тука зелените соросодни тролчета бая са се запенили ?!ДА не би да ги е подпрял изодздзе чичи Сам със неговия инструмент! :)
137
24
 
28
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
То гроздето - кисело! :)Преди беше "какъв дефицит чака руснаците"; а сега "Всичко изглежда добре, докато не го опитате безвкусно е!"ТО и тука за повечето неща важи "Всичко изглежда добре, докато не го опитате безвкусно е!", даже е ГМО дето не знаеш какво ще предизвика - рак , подагра автоимунни заболявания...:)
136
25
 
25
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
развити държави, развиващи се, трети свят, русия
135
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
До Анонимен''Понеже сувалките''
134
22
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
35 златни путински рубли за 1 лев ГРАБИ НАРОДЕ
133
20
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
До Анонимен 175В дълбоко заблуждение си.САЩ е най-технологичната държава в света.Китай също се развива силно, но дълго време крадеше западните технологии.Фабриките може и да са в Китай,но причината е елементарна.В САЩ няма много градове, които да осигурят 200 000 работника за един завод. Американските компании произвеждат високотехнологични продукти в Китай и Южна Корея,но архитектурата и дизайнът са си американски.БМВ сглобява автомобили в Русия ,това прави ли ги руски? Не, и слава Богу.
132
2
 
23
 
! Отговори
До 181 преди 8 години
Не знам защо говориш в множествено число. Аз съм тук в България и оставам.Що се отнася до тези които работят в чужбина (*** както ги наричаш) те също са направили своя избор и не ги съдя понеже не са отишли там от хубаво.
131
0
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
До 188 АнонименИ на теб да ти натъпчат *** с хормони ще снасяш не 5,а 10 пъти на ден!!!!!
130
19
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
качеството на всичко руско е кофти. Даже единствената им износната стока извън природните богатства, рускините, отдолу са много хлабави
129
20
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
проклета да е тая русия, всички млади европейци на та избягаха, в тоя инономикечки рай. Ама друго си е като знаеш, че 15 000 рубли пенсия те чакат! ;

Спонсорирани публикации