Може ли "луд проект" на Ердоган да заплаши екосистемата в региона?

Ще бъде ли превърнат Истанбул в остров?
10 юли 2021 20:27, Елка Василева
116
Може ли "луд проект" на Ердоган да заплаши екосистемата в региона?
Снимка: архив, БГНЕС

На 26 юни в Турция бе дадено началото на реализацията на един от най-амбициозните и спорни проекти в историята на страната - Канал Истанбул, който ще свърже Черно и Мраморно море. Мечтите за изграждане на алтернатива на Босфора датират още от 16-и век. Очаква се с осъществяването на проекта в турската хазна да постъпват по осем милиарда долара годишно.

Проектът алтернатива на Босфора е сред т. нар. "луди проекти" на президента Реджеп Тайип Ердоган. Канал Истанбул се очертава като един от водещите инвестиционни проекти за последните шест години, сред които са летище Истанбул, Северната мраморноморска магистрала, жп линии, пристанища, логистични центрове.

Правителството заявява, че тези инвестиции ще имат голям принос за турската икономика, като по този начин ще се увеличи влиянието на Турция в международната търговия и ще има огромни ползи за екологията и за сигурността. Твърди се, че Канал Истанбул ще е от полза не само за Турция, а и за съседните страни, сред които България и Румъния.

Същевременно опозицията в Турция, военните (във връзка с конвенцията от Монтрьо), екоподдръжниците и много жители на мегаполиса остро критикуват т. нар. "Канал на раздора", като твърдят, че с реализирането му ще бъде причинена екокатастрофа главно заради разликата в солеността на Черно и Мраморно море, както и заради факта, че по този начин Истанбул на практика ще бъде превърнат в остров. Според някои оценки ще се повиши силно и рискът от огромни разрушения при земетресения.

Още по темата

Турската опозиция побърза да предупреди чуждестранните инвеститори за рисковете при евентуално участие в "Канал Истанбул". По данни на проучване на социологическата агенция Метропол близо половината турци не одобряват изграждането на Канала.

Ползите от Канал Истанбул

Това не е просто воден канал, това е спасение за бъдещето на Истанбул. Така Ердоган окачестви на 26 юни проекта (когато бе направена първата копка в района Сазлъдере).

Водната артерия ще бъде с дължина 45 километра, с дълбочина 20,75 метра и минимална широчина 275 метра. Предполага се, че през Канала ще може да преминават по 160-180 кораба на ден с товароподемност до 300 хиляди тона.

Ердоган съобщи, че се планира Канал "Истанбул" да бъде построен за шест години, а стойността му ще възлезе на 15 милиарда долара. Той изтъкна, че трафикът през Босфора в момента е много интензивен и е един от най-натоварените в света. По думите му капацитетът на Босфора за безопасно преминаване на кораби е 25 хиляди (годишно), а на този етап през пролива вече преминават по 45 хиляди плавателни съда.

Още през май Ердоган заяви, че със сигурност има много противници на проекта, но добави: "Това няма да ни спре". Президентът изтъкна още, че проектът няма да попада под действието на Конвенцията от Монтрьо.
Министърът на транспорта и инфраструктурата Адил Караисмаилоглу заяви, че според предварителните разчети корабоплаването през Канал "Истанбул" ще бъде 13 пъти по-безопасно, отколкото през Босфора.

Увеличаването на габаритите и тежестта на корабите, превозването на опасни товари, увеличаването на броя на плавателните съдове са само малка част от опасностите за пролива, казват експерти. Като естествен пролив Босфорът крие множество опасности като остри завои, силни и променливи течения; движението на плавателни съдове, които са част от градския транспорт, и туристическите корабчета също товарят трафика. В момента за преминаване през Босфора корабите трябва да чакат от 15 до 30 часа, заради което загубите за големите танкери за денонощие възлизат на до 120 хиляди долара. Предполага се, че с реализацията на Канал Истанбул корабните компании ще спестят 1,4 милиарда долара годишно.

Не трябва да се игнорира и фактът, че от преминаващите кораби през Босфора годишно 10 хиляди са танкери, превозващи тонове суров петрол.

Катастрофа на такъв танкер в пролива, разделящ на две части 16-милионния мегаполис, може да доведе до екокатастрофа. Подобни инциденти е имало през 1979 и 1999 г. Същевременно почти ежедневно в пролива става леки инциденти.

Всъщност според някои оценки през Босфора преминават 4 пъти повече кораби отколкото през Панамския и три пъти повече отколкото през Суецкия канал. Инцидентът в Суецкия канал наскоро допринесе за решението на турските власти за стартиране на реализацията на проекта за Канал Истанбул.

Трябва да се отбележи и фактът, че въпреки развитието на технологиите в търговията продължават да доминират морските превози, а стойността им е много по-ниска в сравнение с другите превози.

Преподавателят от университета Мармара и специалист по градски мениджмънт д-р Реджеп Боздоган съобщи, че Канал Истанбул няма просто да свърже Черно и Мраморно море, а проектът включва логистичен и конгресен център, център за изложения, две големи пристанища и две яхтени пристанища. Ще бъде създадена и зона за високи технологии и ще бъдат построени два сеизмично устойчиви града.

По информация на Хабер 7 в периода 2017-2019 г. са извършени задълбочени проучвания, свързани с реализацията на морската артерия. Анализирани са били всички мнения и критики от заседанията на Комисията за технически контрол, като работата е била съгласувана с мнението на експерти от 56 учреждения и организации.

Вредите от Канал Истанбул

Опозицията и екоактивистите са твърдо против реализацията на Канал Истанбул. В деня, в който бе стартирано строителството, бе организиран голям протест. "Не искаме бетонен канал, не искаме бетонен град", "Няма да мълчим, ако Каналът бъде реализиран", скандираха участниците в протеста.

Според еколозите с осъществяването на проекта ще бъде разрушен екологичният баланс и ще се повиши нивото на сероводорода в Мраморно море. Това означава, че жителите на Истанбул ще усещат постоянен лош мирис (на развалени яйца), а редица видове от екосистемата може да бъдат унищожени. Най-крайните опоненти твърдят, че с изграждането на Канала ще бъде причинена екокатастрофа, тъй като Мраморно море е по-солено, а Черно море има по-голямо био разнообразие. Също така нивото на водите в Черно море е по-високо, а течението на Босфора не позволява на двете морета да се смесват. С реализирането на изкуственото съоръжение може да се стигне до там, че нивото на Черно море да спадне леко, а Мраморно море да бъде силно замърсено. Европейската част на Истанбул, превръщайки се в остров, може има проблеми, свързани с дефицит на вода, както и с повишен риск от земетресения.

Проблемите, свързани с дефицита на вода, са силно вероятни, тъй като основният източник на прясна вода в европейската част на Истанбул е именно водохранилището Сазлъдере, което с реализирането на проекта де факто ще бъде засолено. Ще са необходими много нови водоизточници.

Трябва да се изтъкне фактът, че по-голяма част от населението на Истанбул (10 милиона души) живее в европейската част на Истанбул, а повечето запаси на вода се намират в азиатската част на града. Дори сега в европейската част на мегаполиса често има проблеми в водоснабдяването.

Очевидно само времето ще покаже дали ползите ще са по-големи от вредите при реализирането на мегапроекта Канал Истанбул.
/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


116
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
17
8
 
18
 
! Отговори
1071 - 1453 преди 2 години
Турската нация е с млада кръв. За тези няма 4 века от Малазгърт в Анадола завладяват целите Балкани и пада Истанбул. Това в символът на християните до този момент. Събитие на хилядолетието. Ердоан накара тези хора отново да вярват, че развитието на тази част от света зависи от тях, и само от тях. И този проект е стъпка към тотална власт в черно море. Нещо, за което руснаците са мечтаели, а сетне и англосаксите. Чак от Зеландия и Австралия дошли, но намерили гроба си в Чанаккале. Славна история.
16
14
 
13
 
! Отговори
Бългериа преди 2 години
Една нищожна държавичка в процес на изчезване(в съвсем буквален смисъл). Просякинята и слугинята на Европа. Всеки я подритва с презрение като мpъcна изтpивалка. Не усещате ли, че сте смешни от тази позиция да коментирате Турция, още по-повече Русия?
15
3
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До ХмЗащото каквото и да тръгнем да правим в Българи все някой ни спира , не виждаш ли , че постоянно сме спъвани във всичко и не знам дали политиците не могат да се договорят или нещо друго, но всички български проекти се стопират - ЮП(който даже е не само български,но и европейски, а сега ще плащаме такси на Турция ,вместо те на нас и ще получваме по-малко газ), АЕЦ Белене ни го спряха, а Ердоган построи четири АЕЦа и т.н. и т.н. ,постоянно сме прецаквани за всеки проект и хората са отчаяни.
14
6
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Панамския канал беше демократичен и не застрашава екосистемата, но ердогановия не е демократичен защото купува тоталитарни руски противоракетни системи!
13
2
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Life или жизньКазаха ,че ако наистина мисли да го реализира, ще струва 85 милиарда ,дали е на сметка, как мислиш? И това е земетръсна зона.
12
6
 
3
 
! Отговори
Чекмедже паша преди 2 години
Да живей чалгата.
11
4
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До АнонименЛуд е проекта, там е земетръсна зона.
10
2
 
7
 
! Отговори
Панкратиев преди 2 години
До Анонимен 16Мераците му са по големи от възможностите, но електората оценява мерак му, а не резултата.Хе-хе добре казано, това в пълна сила важи и за тиквата.
9
1
 
14
 
! Отговори
Дановски преди 2 години
Оставям на вас да решите дали Канал Истанбул е "луд проект" на Ердоган, но много внимавайте с името на Черно море. Помислете дали е политкоректно това название и дали, ако упорито продължаваме да го наричаме Черно море, няма да си навлечем гнева на БЛМ и отново да ни наложат санкции по "Магнитски".
8
5
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Казаха, че така отклонявал опозицията, с приказки за канала. Но няма да се учудя и ако наистина започне да го строи ,луда работа, сега гледах картата там има лагуна,обикновено в лагуните има природа и жовотни - "Лагуните често са уникални природни биотопи. Те служат за приют на водни птици, диви животни и риби,корали."
7
1
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Проекта въобще даже не е луд, а си е грандиозен транспортен такъв. Въпроса е, че Турция сама няма да се справи в обозрим срок, а условията ако се опита да привлече съдружие, няма да се харесат на Ердоган.Ще поживеем, ще видим.Ердо е типичен Турчин. Мераците му са по големи от възможностите, но електората оценява мерак му, а не резултата.
6
10
 
14
 
! Отговори
Сата НАТО преди 2 години
Аз виждам само ползи за България. България и Турция са двете страни на една монета.
5
13
 
8
 
! Отговори
Life или жизнь преди 2 години
Браво...........руснаците са в Нок -Аут....................Никога няма да стигнат проливите. А турчина си е направил сметката как да си върне парите за сметка на несъстоятелните и жалки руснаци.
4
14
 
7
 
! Отговори
да попитам преди 2 години
абе рашкОФ днес няма ли информации от звездите , за купуване на гласове ?
3
3
 
9
 
! Отговори
Чекмедже Ага преди 2 години
хасмукар на мотокар!
2
2
 
4
 
! Отговори
ХА-ХА-ХА-ХАААААААААА преди 2 години
Не можеш да наруши екосистемата на този цирей върху лицето на Земята като го разрежеш, просто ще вони повече, но ще си остане все същата ГНЯССС.!.
1
5
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Не знам дали може да заплаши екосистемата, но турците са гневни на Ердоган, заради луксозната му къща за почивка.