Лиз Тръс – с устрем като на Тачър иска да промени Великобритания

Очаква от нея много фойерверки, много спорове и много действия
7 сеп 2022 20:05, Елка Василева
116
Лиз Тръс – с устрем като на Тачър иска да промени Великобритания
Снимка: архив, БГНЕС

Като дете Лиз Тръс е участвала в демонстрации срещу консервативната министър-председателка Маргарет Тачър. В зряла възраст тя се възхищава на първата жена лидер на Великобритания - и сега влиза на "Даунинг стрийт" № 10 с тачъристки  устрем да промени Обединеното кралство.

Още по темата
47-годишната Тръс стана третата жена министър-председател на Великобритания след Тачър, която управляваше от 1979 до 1990 г., и Тереза Мей, която заемаше поста от 2016 до 2019 г.

Членовете на Консервативната партия приеха радушно обещанията на Тръс да намали данъците и бюрокрацията и да запази твърдата подкрепа на Великобритания за Украйна. Някои виждат повторение на Желязната лейди, както беше известна Тачър, във визията на Тръс за "мрежа на свободата", която да свързва демокрациите по света, пише Асошиейтед прес.

За критиците Тръс е нежелаещ компромиси идеолог, чиято дясна политика няма да помогне на Великобритания да преодолее икономическите сътресения, предизвикани от пандемията, Брекзит и руската инвазия в Украйна.

Марк Литълуд, коментатор либертарианец, който познава Тръс още от студентските им години, заяви, че новият лидер на Великобритания е не толкова консерватор, колкото "радикал", който подобно на Тачър иска да "свие намесата на държавата" в живота на хората.
"Очаквам много фойерверки, много спорове и много действия", каза той.

Родена в Оксфорд през 1975 г., Мери Елизабет Тръс е дъщеря на учител по математика и медицинска сестра, които като дете я водят на протести срещу ядрената енергетика и срещу Тачър, където тя си спомня как е викала: "Маги, Маги, Маги - вън, вън, вън!“.

В реч от 2018 г. заяви, че рано е започнала да развива собствените си политически възгледи, "спорейки с моите родители социалисти в нашето ляво семейство".

Семейството живее първо в Пейсли, Шотландия, след което се премества в Лийдс в Северна Англия, където Тръс посещава държавна гимназия - нещо, което я отличава от многото ѝ колеги консерватори, получили образование в частни училища.

По време на кампанията за лидерския пост Тръс подчертаваше сравнително скромния си произход. Но тя разгневи някои бивши съученици и учители, когато заяви, че учениците в нейното училище са били "разочаровани от ниски очаквания, лоши образователни стандарти и липса на възможности". Сред възпитаниците на училището са учени, съдии и няколко други членове на парламента.

Тръс продължава образованието си в Оксфордския университет, където учи философия, политика и икономика - специалността, която избират много амбициозни политици - и е председател на университетския клон на партия "Либерални демократи". Центристи в икономиката либералните демократи подкрепят конституционната реформа и гражданските свободи, а Тръс е ентусиазиран член, като разлепва плакати "Свобода за тревата", които призовават за декриминализиране на марихуаната, и в една своя реч се застъпва за премахване на монархията.

Литълуд, който е бил съратник на оксфордските либерални демократи, а сега оглавява Института по икономически въпроси, мозъчен тръст за свободния пазар, си спомня за Тръс като за "твърда, решителна и откровена".

"Никога нямаше съмнение в нейната позиция по даден въпрос или човек", казва той.

След Оксфорд Тръс се присъединява към Консервативната партия - "когато това беше съвсем немодерно", казва тя по-късно.

Работи като икономист в енергийната компания "Шел" и телекомуникационната компания "Кейбъл енд уайърлес", както и в дясноцентристки мозъчен тръст, докато се включва в политиката на консерваторите и възприема възгледите на Тачър за свободния пазар. Работи като общински съветник в Лондон и два пъти се кандидатира неуспешно за парламента, преди през 2010 г. да бъде избрана за представител на Югозападен Норфолк в Източна Англия.

Тя печели мястото след спънка по пътя - някои местни консерватори са възмутени, когато става ясно, че е имала афера с друг депутат, въпреки че и двамата са били женени за други хора. Тръс побеждава критиците си и бракът ѝ оцелява. Тя и съпругът ѝ Хю О'Лиъри, счетоводител, имат две дъщери.

Основава групата "Свободно предприемачество" на торите тачъристи, които пишат "Британия без окови" - политически трактат, който е известен с твърдението, че британските работници са "едни от най-калпавите безделници в света".

Тръс получи първата си работа в кабинета като министър на храните и околната среда през 2014 г., като направи най-голямо впечатление с реч, в която гръмко заяви, че е "срамно", че Великобритания внася две трети от сиренето си.

На референдума през 2016 г. за излизане от Европейския съюз Тръс подкрепи загубилите привърженици на "оставането", въпреки че казва, че винаги е била естествен евроскептик. След вота тя спечели на своя страна привържениците на Брекзит с безкомпромисния си подход към ЕС.

Тя стана министър на правосъдието, но през 2017 г. Мей я понижи на по-нисък пост в министерството на финансите. Когато Мей беше свалена от власт поради многократния ѝ неуспех да излезе от политическата безизходица по отношение на Брекзит, Тръс беше един от първите поддръжници на Борис Джонсън, който я замени. Когато той спечели, Джонсън назначи Тръс за министър на търговията - роля, в която тя подписваше търговски споразумения след Брекзит и повишаваше популярността си.

През септември 2021 г. тя беше назначена за министър на външните работи, дипломат №1 на Великобритания. Представянето ѝ предизвика смесени отзиви. Мнозина хвалят твърдия ѝ отговор на инвазията в Украйна и тя осигури освобождаването на двама британски граждани, затворени в Иран, където нейните предшественици не успяха.

Но лидерите и служителите на ЕС, които се надяваха, че тя ще внесе по-мек тон в отношенията на Великобритания с блока, бяха разочаровани. В разгара на търговските спорове Тръс представи законодателство, което отстрани части от обвързващото споразумение за раздяла между Великобритания и ЕС, подписано от двете страни. В отговор на това 27-те държави от блока предприеха правни действия срещу Великобритания.

Понякога Тръс намеква, че честите сравнения между нея и Тачър са сексистки, но друг път ги насърчава. Тя е позирала в танк на британската армия в Източна Европа, пораждайки сравнения с образа на Тачър от времето на Студената война. По време на телевизионен дебат за лидерството Тръс носеше блуза с яка, преминаваща във фльонга, известна като яка лавалиер, която страшно приличаше на носените от Тачър.

Собствената личност на Тръс е скрита зад строгия публичен образ. Приятелите ѝ казват, че тя има забавна страна, която рядко се изразява на публични места, обича караоке и си пуска песни на Тейлър Суифт, Уитни Хюстън и "Дестинис чайлд".

Възприетата от Тръс лоялност към Джонсън, който остава популярен сред много тори, също ѝ помогна да спечели. Много членове на партията цитираха решението на Сунак да напусне кабинета на Джонсън през юли като черна точка за него. Тръс не подаде оставка, като заяви, че е „лоялен човек“, въпреки че в продължение на месеци ухажваше членовете на партията по време на срещи „На шампанско с Лиз“, за да набере подкрепа за потенциалната си кандидатура за лидерския пост.

Консерваторите прегърнаха оптимистичното послание на Тръс за освобождение чрез по-малка намеса от страна на правителството, което напомня за ентусиазма и увереността от зората на Роналд Рейгън.

Вероятно ще се окаже по-трудно да бъде спечелен по-широкият британски електорат. Времената са тежки и стават все по-тежки, тъй като инфлацията се покачва, а кризата с разходите за живот във Великобритания се задълбочава. Фокусът на Тръс върху стимулирането на икономиката чрез намаляване на данъците едва ли ще донесе голямо облекчение в краткосрочен план.

Левоцентристкият коментатор Уил Хътън, който пише във вестник "Обзървър", заявява, че икономическите идеи на Тръс са "отвратителни глупости... упорито антиевропейски, обсебени от намаляването на данъците, убедени, че безименни регулации сковават бизнеса".
На Тръс не й остава много време да убеди избирателите, че е на прав път. Следващите национални избори трябва да се проведат след две години.

"Ще може ли Лиз да каже през 2024 г.: "Не сте ли сега по-богати, отколкото бяхте, когато станах министър-председател? Възможно е", казва Литълуд. "Но не е ясно, че това ще се случи.“
(БТА)
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


116
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
45
1
 
8
 
! Отговори
Тоз преди 1 година
Бабушкер ли е на 47? Че половината бг жени между 50 и 60 изглеждат 100 пъти по-добре.
44
10
 
4
 
! Отговори
Злобар преди 1 година
Само да допълня, че медицинската помощ и стоматолозите са безплатни, лекарствата, операциите и болничните изследвания и никой НИКОГА не плаща за лечение. Job Centre Plus & HMRC ни напълниха джобовете с Бритиш кинти - не в рубли, естествено по време на Ковид-19, а банковата система е повече от перфектна. Можете да откриете ваша фирма срещу 50-60 паунда и да си имате собствен бизнес, ако главата ви сече,... Та какво казвате за социалната система на Острова. Я пак... Looool
43
2
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Товарищи, няма нужда от Сармати и Сатани. Бритоните са приключили отвсякъде. 60% от поданиците в УК, нямат спестени 1000 паунда. Полицията им се въоръжава да стреля по месо, защото се очакват масови протести - гладните, бедните и студуващите ще излязат по улиците да протестират. Ножът е опрял до кокъла и приказки от рода на: "Да гладуваме и студуваме, за да накажем диктатора Путин" не помагат вече.
42
11
 
3
 
! Отговори
Злобар преди 1 година
За да я плюете толкова много, значи точно тя е на правилното място и в точното Британско време, щото като гледам в България за какви качествени политици от селско-неандерталски произход гласувате, ми става тъжно за вас. Все пак, не съм в България, но явно нещо не е на ред с електоратните двуноги и с всички останали. Що тъй?
41
3
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Лиз Близ е бозава инглеза, която се изживява като Тачърката, но всъщност поема една гладна, студена и фалирала Британия, която отдавна не е Империя и отдавна не е велика. Сметките им за ток са 300% нагоре.
40
2
 
10
 
! Отговори
Т-34 преди 1 година
Ех тъкмо и аз това исках да кажа, политическа фурнаджийска лопата! Дано ингилизите я наритат тая зима. Ако пък иска Путин може да пусне някой Сармат по Нова година за новогодишни фойерверки в Лондон. Интересно дали ще се разлетят кабинките на Лондон ай като космическите кораби на Мъск към Марс?!
39
4
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Според френските медии не желязна лейди а железен ветропоказател. Либерал после консерватор. Против Брекзит после за Брекзит. Безпринципна палачинка обладана от болна амбиция за власт. Чака я такава зима в Кралството че ще й стане тясно на N 10 много скоро.
38
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До Анонимен 36 - Атанасова от ГЕРБ?
37
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До Анонимен 43 - То не е до покана, ами и да това, да се разберат кога и къде ще се срещат. Никой няма да обяви, че епратил покана ...
36
3
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До 44 - Руската газ е едва 7% от цялата енергия на Англия. Ще преживеят и без тях ... за руснаците говоря. Англичаните ще плащат по 3-4000 паундаа сметка за ток.
35
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Путин не харесва това :)))))
34
4
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
И какво ще направи според вас? Ще стартира атомна война? 6000 атомни бомби на руснаците срещу 200 на англичаните? Кой ще застане на тяхна страна като съюзник според вас?Кой ще има куражът да си превърне държавата в ядрено пепелище за да угоди на някаква не особено умна русокоса лелка? Пхах.Ингилизите ги чака интересна зима заедно с техните приятелчета укаринците.Апропо кво стана със Зеленски нали до краят на август щеше да разгроми руснаците да ги прогони чак до москва?
33
1
 
4
 
! Отговори
Натовеца преди 1 година
Чъки се завърна!
32
3
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До Тактиката на Света - Кво да я канят - тя ако изкара до март, ще е цяло чидо.
31
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
"Социалното тори" хе хе хеее ....
30
3
 
6
 
! Отговори
Тактиката на Света преди 1 година
Колкоко тактично. Не я поканиха нито в Канада, нито Щатите, нито в Китай, нито в Индия,нито във Франция,нито е Испания,нито вГермания, нитоХоландия, Швеция, Норвегия, Дания,Австрия,Унгария,Полша,Чехия и Словакия даже в България, камо ли в Португалиям Италия,Турция,Апония,ХонгКонг,Австарлия и НоваЗеландия.Никъде в Африка! Английският народ се здоби с пестелив Премиер който освен в Укрина никъде няма да е добре дошъл.Може УКРзавод за депикочовизиране наурината вминерална вода за пиене да откриват?
29
3
 
11
 
! Отговори
отвратен преди 1 година
За тази и на 5 водки няма да се прежаля. Типична островна уфсъ.
28
10
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Такива жени ни трябват и в управлението на БГ аз лично искам да си имаме скоро такава жена за президент хем ще ни краси хем ще ни вдъхновява и ще ни стопли душата в студената зима която зеления чорат ни хвърля завеждам на Великобритания благородно
27
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До Анонимен 31 - Социална политика? Ти още малко ще изкараш и Рейгън за социалист :)
26
5
 
10
 
! Отговори
любопитен преди 1 година
А записала ли е ускорен курс по география?

Спонсорирани публикации