"Здрасти, комшу"- българският все по-популярен сред търговците в Турция

Напливът на българи в турските окръзи край границата
9 сеп 2022 20:00, Елка Василева
71
"Здрасти, комшу"- българският все по-популярен сред търговците в Турция
Снимка: архив, БГНЕС

"Здрасти, комшу" - така ще ви посрещнат в Одрин много от местните търговци, които все повече усъвършенстват познанията си по български език в услуга на своите клиенти.

Още по темата
Граничният град отдавна привлича българските туристи, но напливът се е засилил особено много напоследък след решението на турския президент Реджеп Тайип Ердоган, с което посетителите от България получиха право на пътувания в Турция само с лична карта.

Според председателя на Одринската търговско-промишлена палата Реджеп Зъптънкурт се наблюдава скок от 30 на сто в туристическите посещения на българи след отпадането на изискването за пътуване със задгранични паспорти. Указът, с който българите получиха правото да влизат в Турция и само с лична карта в случаите на транзитно преминаване или туристически посещения до 90 дни в рамките на период от 180 дни, беше публикуван в турския държавен вестник на 27 юли.

Напливът на посетители от България води не само до развитието на туристическия сектор и сектора на услугите в града, но и до нарастване на броя на инвеститорите в региона, които са ориентирани преди всичко към нуждите на българския потребител - мебели, текстил, конфекция и пр., казва Зъптънкурт, цитиран от сайта Хаберлер.

Надписи на български език са окачени на много места по сергиите на търговската улица в Одрин, а мнозина търговци не само ще ви посрещнат и изпратят с няколко заучени фрази, но и отлично разбират какво им говорите.

"За теб, како" - с тези думи на чист български млада продавачка в магазин за баклава ми подава богато поръсено със смлян шамфъстък парче, докато колежката ѝ пълни кутия от задължителния "армаган" за близките, с който пътуващите до Турция се връщат в България.

В близката аптека пък получаваме консултация на български за хранителната добавка, която търсим.

Нараства интересът и към курсовете по български език в Одрин, съобщи преди време Анадолската агенция. Сред курсистите има много търговци, както и бизнесмени, които търгуват с България. Началното ниво е с продължителност три месеца, а това, което най-много затруднява турците, изучаващи български, е българската азбука, казва пред АА учителката по български език Леман Местаноглу.

Преди настъпването на новата учебна година много българи са започнали да прииждат към Одрин, за да набавят от тук пособия за учениците, споделят търговци. Неяснотата около идния отоплителен сезон пък е засилила интереса към печките на дърва и въглища, казва пред агенция ИХА собственикът на одринска фирма, която продава такива печки.

Одрин обаче съвсем не е единственият притегателен център за българите в Турция. Решението за пътуване на българите само с лични карти доведе до активизиране на търговията и в други близки до България окръзи.

"Преди българите ходеха само в Одрин, но започнаха да опознават и Текирдаг", споделя ми рецепционистът на местен хотел, докато си говорим на турски.

Тук българският език все още не е така популярен, както в Одрин, но местните търговци имат стремеж да развият езиковите си умения.

Собственикът на дюкян за млечни продукти в центъра на града, с когото се заприказвах, докато пазарувах от магазина му, ме пита на изпроводяк как е "довиждане" на български.

"Довиждане", повтаря той сложната българска дума, на която го научих, и добавя "хайди бакалъм" ("хайде, да видим").  

По всичко личи, че ще има възможност да практикува наученото, като се има предвид, че магазинът беше пълен с български клиенти, на които щедро поднасяше за проба хапки с различни видове сирене и кашкавал.

Напливът на българи в окръзите край границата обаче неминуемо носи и негативи за местните жители, които се сблъскват с нарастване на цените.

Зъптънкурт, председателят на Одринската търговско-промишлена палата, казва, че цените в Одрин са се увеличили с около 10 на сто с нарастването на интереса на българите. Поскъпнал е и наемът на магазините, като цената на най-евтиния дюкян в града достига 40-50 хиляди турски лири (между 4315 и 5393 лева), спрямо 10-15 хиляди (между 1078 и 1617 лева) преди това, споделя Серхат Чекер, председател на Дружеството на консултантите по недвижими имоти в Одрин, цитиран от Хаберлер.

Кметът на Одрин Реджеп Гюркан пък наскоро поиска да бъде съставена комисия във връзка с нарастващия брой надписи и табели на български език в града, като обърна внимание, че в някои случаи те не съдържат "и една турска дума", а това създава дискомфорт за местните жители, съобщи "Хюриет дейли нюз".

Кметът призова членовете на съвета да създадат комисия, която да работи съгласно законодателството, да изслуша експерти при необходимост и да предприеме действия идните месеци.

"Езикът е една от общите ценности на нацията. Ако загубите езика си, ще загубите всичко", посочи Гюркан, като същевременно отбеляза, че не се оплакват от идващите в града българи.

Местни търговци обаче смятат, че подобна дискусия не е необходима.

"Въпросната дискусия е много ненужна, като се има предвид, че повечето пазаруващи напоследък са българи", каза Метин Барманбай, местен търговец, цитиран от "Хюриет дейли нюз".

Българите съставляват четвъртата най-голяма група чуждестранни посетители в Турция в периода януари-юли след германските, руските и британските туристи, показват данните на турското министерство на туризма.
/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


71
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
57
2
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Pomaks_in_Turkey. Доста турски граждани са с български корени.А колко от тях са запазили езика е друг въпрос
56
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Чувал съм, че нивото на образование в турските университети е добро, а има и ред.Одринския университет програми за български студенти няма ли да открие?По-ниска издръжка, на един хвърлей от България, ред по добър от мутренския Студентски град.Нали турците са добри в бизнеса, за това още ли не са се сетили?
55
4
 
13
 
! Отговори
опетков преди 1 година
До Осман Турция толкова се "разви" в последните години, че "бедните" българи се чувстват богаташи там. Същото е както швейцарци ходят да пазарят в Германия. Когато въведе новата турска лира преди десетина години Ердоган 1лв=1нова лира. Сега е едно към десет. Голямо развитие, голямо чудо.
54
1
 
12
 
! Отговори
висок преди 1 година
2010-2014 г всяка сряда ходех на пазар в Къркралери /Лозенград/ Там е роден дядо ми. Всички митричари, граничари, търговци ме посрещаха със "здрасти комшу/. Всяка покупка на повече от два артикула приключваше с "армаган", дребен подарък. Понякога се увличаха и ми ставаше неудобно. Често носех по няколко кутии шоколадови бонбони и ги подарявах по магазините или на пазара. Хората ме приемаха като брат. Вече казвам че съм румелиец!
53
5
 
3
 
! Отговори
опетков преди 1 година
До ПроСоТо Името "българи" няма нищо общо с реката Волга и никога не е имало.
52
7
 
8
 
! Отговори
Осман преди 1 година
Турция е НАЙ ГОЛЯМАТА Европейска Държава по население..със сълно развита икономика и селско стопанство....нормално е обеднелите от 35 години демонокрация българи да търсят по евтини и по качествени стоки там...
51
5
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Едирне е Български вилает.
50
0
 
30
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
В ТУРЦИЯ Е МНОГО ХУБАВО- ХОРАТА ЛЮБЕЗНИ, УВАЖИТЕЛНИ, ЧИСТО, ХРАНАТА ВКУСНА. В ГЪРЦИЯ СЪЩО- ВНИМАТЕЛНИ, С УВАЖЕНИЕ КЪМ БЪЛГАРИТЕ- ИСКАМЕ МИРНИ БАЛКАНИ И ГОСТУВАНЕ ПО КОМШИЙСКИ
49
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
"...че в някои случаи те не съдържат "и една турска дума", а това създава дискомфорт за местните жители, съобщи "Хюриет дейли нюз". Е... това изречение е... като от "24 саата нюзпейпър". Не ги смущава, че вестникът се казва така, нали?
48
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
нашите винаги глупави , що не ходят така по северозападнала БГ на екскурзия , за един рахат локум ...
47
0
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
"Напливът на българи в турските окръзи край границата" Подзаглавието въпрос ли е кво е ? Иначе турците знаят българските още от преди тази "журналистка" да се роди - говоря основно за търговците в Истанбул
46
3
 
40
 
! Отговори
Abe преди 1 година
Турция си е супер. Много добре се чувствам в Истанбул или на морето. Няма по-гостоприемни от турците. В одрин съм бил няколко пъти на сервиз за ремонти по колата защото става много по-бързо и е по-евтино. Освен това знаят да готвят вкусно.
45
3
 
7
 
! Отговори
Трола преди 1 година
Трябва да отпуснем помощ за Одрин!!
44
7
 
22
 
! Отговори
777 преди 1 година
До Бено, за коя държава говориш? За НРБ? ХАХАХАХАХХАХАХАХАХАХАХАХАХАХХАХАХАХ На този концлагер държава ли му казваш че, дръто! Ми заминавай в Северна Корея, хем уредено, хем банани няма, хем ще си постоянно зад телените мрежи )))))))))))))))))))))))
43
19
 
20
 
! Отговори
Бено преди 1 година
Заради едните банани си затрихме добре уредената държава, а сега критетийте ни са паднали до геврека с масло...
42
26
 
5
 
! Отговори
Дрън, дрън преди 1 година
С изключение на единици, повечето местни те гледат злобно. Скоро ще станете свидетели и на първите грабежи и побоища. Просто местните са по-бедни и се дразнят. Все едно тук през 90-те като бяха сръбските селяни. За някой собственици на дребни магазини и дирниците им ще излижат. За болшинството хора ги псуват и ти иде да ги претрепеш. Ра, много скоро точно в Одрин ще има ограбени и бити българи.
41
15
 
17
 
! Отговори
били преди 1 година
Той и турския става все по популярен в България. А скоро ще стане и задължителен!
40
2
 
16
 
! Отговори
Динев преди 1 година
Е северните кумани,днешни Македони ни наричат татари,де да беше така ,татари монголската империя като почнеш от Чингис хан стигнеш до. Батий хан е най голямата понтириторя в световната история от Корея до Унгария по едно време и Китай и половин индия са владели Александър македонската империя с която се фукат сега тези шиптери,е като джудже
39
6
 
9
 
! Отговори
ПроСоТо преди 1 година
До Анонимен,който каже:-"Произходът на българина, според проф. Александър Фол е славяно-трако-индийско."..?!?!..Каква е тая "манджа с грозде",уважаеми?..Нашите ОРИГИНАЛНИ предци идват от Кавказ. УРГУРИ..Някои ни причисляват към монголите и татарите,но не сме такива..Разбира се,в дългите скитания сме се смесвали и със славяни,и с траки,и с какви ли не..Но ОРИГИНАЛНИЯ български ген Е КАВКАЗКИ !!!
38
13
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Турците печелят от прости българи.

Спонсорирани публикации