Температурите са толкова екстремни, че това е най-горещият юли от 120 хил. години

Шансовете със сигурност са в полза на рекордно лято, казва от "Коперник"
28 юли 2023 08:02, Нели Христова
72
Температурите са толкова екстремни, че това е най-горещият юли от 120 хил. години
Снимка: БГНЕС

Този месец е най-горещият в историята на планетата и най-горещият от около 120 000 години насам, твърдят учени.

Тъй като огромни части от три континента се пекат при високи температури, а океаните се нагряват до безпрецедентни нива, учени от два световни органа по климата съобщават още преди края на юли, че този месец ще бъде най-горещият на планетата досега.

Горещините през юли вече са толкова екстремни, че е "почти сигурно", че този месец ще счупи рекордите „със значителна разлика“, се казва в доклад на Службата за климатични промени "Коперник" на Европейския съюз и на Световната метеорологична организация (СМО).

Току-що преживяхме най-горещия триседмичен период в историята - и почти сигурно от повече от сто хиляди години насам.

Обикновено тези рекорди, които проследяват средната температура на въздуха в целия свят, се чупят със стотни от градуса. Но температурата за първите 23 дни на юли е била средно 16,95 градуса по Целзий, което е доста над предишния рекорд от 16,63 градуса по Целзий, поставен през юли 2019 г., се посочва в доклада.

Данните, използвани за проследяване на тези рекорди, датират от 1940 г., но много учени - включително и тези от "Коперник" - казват, че е почти сигурно, че тези температури са най-топлите, които планетата е виждала от 120 000 години насам, като се има предвид това, което знаем от хилядолетните климатични данни, извлечени от пръстени на дървета, коралови рифове и дълбоководни седиментни ядра.

"Това са най-горещите температури в историята на човечеството", казва Саманта Бърджис, заместник-директор на "Коперник".

Всичко това означава, че лятото в Северното полукълбо ще бъде изключително горещо - потенциално безпрецедентно. "Шансовете със сигурност са в полза на рекордно лято“, каза Карло Буонтемпо, директор на "Коперник", макар да предупреди, че е твърде рано да се твърди това с увереност.

Човешките жертви на горещините са очевидни. Тъй като в някои части на САЩ температурите надхвърлиха 50 градуса по Целзий, броят на смъртните случаи, свързани с горещините, нарасна, а хората получават животозастрашаващи изгаряния от падане върху гореща земя.

В Средиземноморието повече от 40 души са загинали в резултат на бушуващите в региона горски пожари, подхранвани от високите температури. В Азия продължителните и интензивни горещини отнемат човешки животи и застрашават продоволствената сигурност.

Причиненото от човека изменение на климата е основният фактор за тези извънредни горещини, каза Бърджис. "Глобалната температура на въздуха е пряко пропорционална на концентрацията на парникови газове в атмосферата".

Едно скорошно проучване установи, че изменението на климата е изиграло „абсолютно преобладаваща“ роля за горещите вълни в САЩ, Китай и Южна Европа това лято.

Появата на Ел Ниньо, естествено климатично колебание с влияние върху затоплянето, не е оказала огромно влияние върху температурите, тъй като все още е във фазата си на развитие, каза Бърджис, но тя добави, че през следващата година то ще играе много по-голяма роля и вероятно ще доведе до още по-високи температури.

Новината, че юли ще бъде най-горещият месец, идва на фона на множество тревожни рекорди, които вече бяха счупени - и след това счупени отново - това лято.

Според "Коперник" миналогодишният месец е бил най-горещият юни в историята със "значителна разлика".

След това през юли светът преживя най-горещия си ден в историята. На 6 юли средната глобална температура се е повишила до 17,08 градуса по Целзий, според данните на „Коперник“, като е надминала предишния температурен рекорд от 16,8 градуса по Целзий, поставен през август 2016 г.

Всеки ден от 3 юли насам е бил по-горещ от рекорда от 2016 г.

"Навършват се седем месеца до 2023 г. и почти всеки месец тази година е бил в топ пет на най-горещите в историята", казва Бърджис, като добавя, че ако тенденциите се запазят и през есента и зимата, 2023 г. вероятно ще бъде сред най-топлите години, регистрирани някога.

Океанската топлина също е на рекордно високо ниво. В средата на май температурите на повърхността на световния океан достигнаха „безпрецедентни нива“ за това време на годината.

"Това, което виждаме в момента, не сме виждали досега", казва Бърджис.

Ким Коб, климатолог от Университета Браун, който не участва в доклада, нарече новия температурен рекорд за юли "поразителен", но предупреди, че той ще бъде счупен отново.

"Страшно е да се помни, че след още едно десетилетие това ще се разглежда като сравнително хладна година, най-вероятно", каза тя и добави: "Ако хората не харесат това, което виждат това лято, ще бъдат доста шокирани от по-високите нива на затопляне, към които се насочваме".

Петтери Таалас, генерален секретар на СМО, заяви, че екстремното време през юли разкрива „суровата реалност на изменението на климата“.

"Необходимостта от намаляване на емисиите на парникови газове е по-спешна от всякога", се казва в изявлението му. "Действията в областта на климата не са лукс, а задължително условие".

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


72
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
26
0
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
От вчера се нормализира и до края на лятото не се очакват екстремни горещини.
25
0
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
"Глобалната температура на въздуха е пряко пропорционална на концентрацията на парникови газове в атмосферата" - нали знаете че е имало периоди, когато СО2 е било двойно на сега? Тогава 80 градуса ли е било през лятото? А как е възможно "сега" да е най-топло от сто хиляди години, ако е имало двойно повече "парникови газове" преди? АБЕ ДА НЕ ЛЪЖЕТЕ И СИ ИЗМИСЛЯТЕ И ПИШЕТЕ КАКВОТО ВИ ХРУМНЕ??
24
1
 
13
 
! Отговори
До12 преди 9 месеца
Моментни пикови годишни амплитуди не могат да влияят на гореспоменатите фактори,няма на света методика която да определи температурата на земята през последните 120 хиляди,година по година,всичко е изсмукано от пръстите!
23
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
До Анонимен 14. Динозаврите са изчезнали преди 65 милиона години. Записките са на неандерталците.
22
0
 
7
 
! Отговори
Тиранозавър Кекс преди 9 месеца
Пфу, глупости. Това е най-високата температура през Юли за последните 200 милиона години.
21
1
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
И това ще отмине, както отминаха воплите преди години за озоновата дупка, коята щеше да ни трепе. Просто се усвояват един пари, като ги усвоят, ще мирясат. Докато измислят нещо друго, де...
20
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
Така наречената НЕОСПОРИМА, СТО ПРОЦЕНТОВА ЛЪЖА. Страшно става с климатичната пропаганда. Новия ковид май ще е по-лош от предишния. Измислят си тотални лъжи и нямат никакъв срам.
19
1
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
Абе, наистина ли хората на запад се вързват на подобни глупости?
18
0
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
Последния динозавър предал на първия човек традицията да се мери температурата на глобалното затопляне. А те се заели да мерят след първия ледников период щото взело да става много топло.
17
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
В момента в Плевен е +15 градуса. Незапомнена жега, няма що.
16
0
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
Не е точно. Юли месец 116 803 г. пр н е си беше и балу мамата, помня, че и тогава много писаха по весниците.
15
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
Това било установено след контакт с духовете на "учени", живяли по онова време. Хи хи хи
14
0
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
120 000 години тия да не са намерили записките на динозаврите.
13
0
 
7
 
! Отговори
Бай Х преди 9 месеца
Лято като лято, даже бих казал не съвсем топло. Април, май и юни нетипично хладни за пролетта и началото на летния сезон, юли типично летен. По прогноза за следващите 10 дни дори под максималните стойности.
12
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
До Анонимен 11. То си е написАно в текста как се определя температурата.
11
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
Данните за температурите датират от 1940 година,но много "учени"казват че това е най горещото лято от 120 хиляди години насам,и на какво се базират тия учени,на боб ли гледат или ..... ?
10
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
Ха ха ха, ще умра от смях!
9
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
А какво стана с пословутите озонови дупки ? Отдавна не сте ни плашили с тях. Кой ги запълни ?
8
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
хомо сапиенс тъкмо се е пръкнал и веднага започнал да мери тампаратурата. Започвайте да ги събирате тия парникови газове в кофи бе. И какво каза Грета не се разбра.
7
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
Аз вчера бях с дънки и яке,а незнам за вас.

Спонсорирани публикации