Пием и ядем пластмаса на воля, а дори и не подозираме

Само около 9% от пластмасите на практика се рециклират
25 яну 2024 07:03, Елка Василева
180
Пием и ядем пластмаса на воля, а дори и не подозираме
Снимка: архив, БГНЕС

Пием пластмаса на воля, без да подозираме това. Ново проучване показва, че бутилираната вода съдържа 100 пъти повече микропластика, отколкото е установявана досега в подобни изследвания. Колко опасно е това за здравето?

Микропластмасата вече е проникнала до всяко кътче на света - от дълбочините на океана до висините на Еверест. "Откриваме микропластмаса в почти всички видове, които сме изследвали", казва Тамара Галоуей, професорка по екотоксикология в Университета в Ексетър, Великобритания, цитирана от Дойче веле.

Малките пластмасови частици, обикновено невидими с просто око, могат да бъдат открити в питейната вода, вътрешностите на риби и морски птици, в земеделските продукти и дори в човешката кръв.

Ново проучване показва, че с водата хората дори поглъщат повече пластмасови частици, отколкото сме смятали досега. Според изследването бутилираната вода съдържа 100 пъти повече такива частици, отколкото са били откривани при предишни проучвания.

100 пъти повече пластмаса в бутилките за вода

Резултатите от изследването са публикувани в американското научно списание Proceedings of the National Academy of Sciences. Според него водата в пластмасови бутилки съдържа средно над четвърт милион пластмасови частици на литър. Деветдесет процента от тях са наночастици.

Изследователите са използвали нова технология, която позволява да бъде направен по-прецизен анализ. Наночастиците представляват микроскопични късчета пластмаса, чиито размер не надвишава един микрометър. Представете си нещо, което е 80 пъти по-малко от диаметъра на човешки косъм. Смята се, че нанопластмасите са по-вредни от по-големите от тях микропластмаси, тъй като могат да проникват по-лесно в човешкото тяло.

430 млн. тона нови пластмасови продукти годишно

Всяка година в света се произвеждат около 430 млн. тона пластмасови продукти. До 2060 г. това количество може да се утрои. Само около 9% от пластмасите на практика се рециклират. Останалата част от тях се изгаря, попада в сметищата или в околната среда, където разграждането им може да отнеме векове.

Дори и тогава обаче тя не изчезва напълно, а продължава живота си под формата на отпадък, състоящ се от мънички фрагменти с диаметър под 5 милиметра.

Микропластмасата обикновено започва своя път на сушата, но в крайна сметка се пренася в океаните от реките и вятъра. Тя би могла да идва от козметичните продукти, градския прах, пътната маркировка и изкуствените пластмасови украшения. Но според Международния съюз за опазване на природата по-голямата част от първичната микропластика в световните океани идва от прането на текстил (35%) и от износването на гумите на автомобилите (28 процента).

Микропластмасите са в храната, водата и въздуха ни

Веднъж попаднали в околната среда, микропластмасите могат да се натрупат в животните, включително в рибите и ракообразните. След това те биват поглъщани от хората заедно с храната, която консумират.

И това не се отнася само за морските продукти. Отпадъчните води също съдържат микропластмаси. Проучвания показват, че всяка година до 42 000 тона микропластика попадат в земеделските земи на Европа, тъй като замърсените с тях утайки от отпадъчните води се използват като тор в земеделието.

Микропластмасите могат да бъдат открити и в останалата ни храна. Проучване от Италия, проведено през 2020 г., е установило, че ябълките имат най-високото съдържание на микропластмаса от всички видове плодове. Най-замърсеният зеленчук са морковите.

Анализ на чешмяна и бутилирана вода от 14 държави открива микропластика в 80% от взетите проби. Средно на литър вода се падат по 4,34 пластмасови частици. САЩ са начело в негативния списък с 94% от пробите, съдържащи микропластмаса.

Влияние на малките пластмасови частици върху здравето

Тъй като пластмасовите частици са навсякъде - във въздуха, който дишаме, в храната, която ядем и във водата, която пием - те неизбежно попадат в телата ни. Проучвания са установили микропластмаси в кръвта и майчиното мляко на хората. При мишките частиците преминават кръвно-мозъчната бариера.

Екотоксиколожката Тамара Галоуей отбелязва, че отдавна е известно, че в човешкото тяло има пластмасови добавки като Бисфенол А и фталати. Но фактът, че в организма ни вече се откриват и малки пластмасови частици, вече е изненадващ. "Онова, което ние не знаем, е какво те правят там. Имаме няколко предположения, но все още не сме успели да докажем нито едно от тях", обяснява Галоуей.

Не съществуват надеждни данни за ефектите на микропластмасовите замърсявания върху човешкото здраве. Трудно е частиците да се изолират и да се докаже директното им въздействие, тъй като всички ние влизаме в контакт с редица химикали и вещества в нашето всекидневие.

Тамара Галоуей смята за доста вероятно малките пластмасови частици да предизвикват дразнение и възпалителни реакции, веднъж станали част от човешката тъкан. Възможно е също така от пластмасата бавно да се освобождават химическите добавки - в това число пластификатори, киселини, добавки, антиоксиданти и оцветители.

Какво да направим срещу разпространението на микропластмаса?

Един от начините за ограничаване на излагането ни на микропластмаси е да консумираме по-малко преработена и пакетирана храна. Както и да не претопляме многократно в пластмасови контейнери храна в микровълновата печка.

Значително по-малко микропластмаси биха попадали в океаните, ако използваме продукти за лична хигиена, които не съдържат пластмаса, както и ако носим дрехи от естествени материали, вместо от синтетични. А да не използваме колата си би редуцирало износването на гумите. Така би намалял друг източник на разпространението на микропластмаса в света.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


180
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
105
9
 
2
 
! Отговори
Латино Е бач преди 3 месеца
130 Искаш ли да те чу кам в руската татарска хралупа?
104
1
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
До Всичко руско. Тука става въпрос за пластмасови опаковки бе неориентиран какви паметници ти се привиждат ?
103
1
 
21
 
! Отговори
Да и най-често преди 3 месеца
вината се прехвърля върху крайния потребител. Все едно има избор - влизаш в магазина и ВСИЧКО е в пластмасова опаковка. На касата 1 тон пластмасови торбички и от време навреме някоя хартиена или за многократно използване. И какво сега, да спрем да ядем ли? Големите вериги на практика затриха малките магазини, където нещата стояха във витрина, без индивидуална опаковка. Такива магазини сега са рядкост и обикновено са специализирани - не можеш да напазаруваш всичко за домакинството от там.
102
17
 
3
 
! Отговори
ЕMPORIO ARMANI EA7 преди 3 месеца
Виждал съм рус0роби каращи лади които са си лепнали фашиския знак Z в Подкрепа на Пуските *** окупирали Украйна!И с рускофашистки знамена.
101
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
До Еб Ани Днески-ДОБРЕ ЛИ СТЕ?
100
2
 
5
 
! Отговори
МВР е проблем преди 3 месеца
МВР има огромен проблем с Човешките права, в Бобов дол бие зверски, включително с електрошок в главата! Къде сте Българи!
99
1
 
4
 
! Отговори
Бай Дрън преди 3 месеца
Тия със служебните Дачии, да не пишат в работно време.
98
4
 
2
 
! Отговори
Бай Дрън преди 3 месеца
Ние мразим американците, затова им амортизираме колите.
97
2
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
До Анонимен 117. Кви коли ти се привиждат бе тука става въпрос за пластмасовите опаковки. Да не си се побъркал ?
96
0
 
11
 
! Отговори
и така преди 3 месеца
И точно заради тази микропластмаса, която е навсякъде, болните от разни болести като рак ще се увеличават. Заедно с все по-мръсния въздух.
95
7
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Русофил с руска кола виждали ли сте?
94
2
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
До Анонимен 114. Нема пък. Тука ше си седим да те дразним.
93
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
До Анонимен 112. Добре бе ай ся се успокой че ще ти тресне некоя артилерия от злоба. В статията става въпрос за други неща. Съвсем сте изтрещели. Елате си на вас си.
92
9
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Всичко руско е мръсно и гнусно. Включително колите. Да сте видели русофил с руска кола?
91
6
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
До До 105. С какво ти помагат тия глупости бе ? Твърде си ограничен мозъчно. Както и да се завътиш само до кафевия отвор ти стига акъла. За това има специални сайтове бе. Там можеш да си намериш щастието в лицето на някой мъж щом толкова ти е важно.
90
4
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Дори 10 годишна германска кола е по-добра от новата руска. Факт.
89
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
До 105 Мое си напраеш една 4икия. Тва можеш.
88
4
 
7
 
! Отговори
Бмв VWАуди Мерцедес преди 3 месеца
Всяка кола която не е купена чисто нова от Германия от официалното представителство на марката е *** докаран от автоморгите на Европа независимо коя година е това са катастрофирали кори които от 5 коли са ни събирали една и са я напудрили да изглежда нова бок ру ци на милион километри с върнат километраж но важното е че европейските тариката пре е банан българските бал ъ ци от така наречената виша класа прости сел та ци които временно имат пари.
87
2
 
3
 
! Отговори
До 105 преди 3 месеца
А моеш ли да го noeMeш докрай оTзaд пак?
86
3
 
1
 
! Отговори
Бай Дрън преди 3 месеца
Москвичът е най-добрата кола на света. Сз съм велик русофил и съм си купил два москвича от магазина.

Спонсорирани публикации