Пием и ядем пластмаса на воля, а дори и не подозираме

Само около 9% от пластмасите на практика се рециклират
25 яну 2024 07:03, Елка Василева
180
Пием и ядем пластмаса на воля, а дори и не подозираме
Снимка: архив, БГНЕС

Пием пластмаса на воля, без да подозираме това. Ново проучване показва, че бутилираната вода съдържа 100 пъти повече микропластика, отколкото е установявана досега в подобни изследвания. Колко опасно е това за здравето?

Микропластмасата вече е проникнала до всяко кътче на света - от дълбочините на океана до висините на Еверест. "Откриваме микропластмаса в почти всички видове, които сме изследвали", казва Тамара Галоуей, професорка по екотоксикология в Университета в Ексетър, Великобритания, цитирана от Дойче веле.

Малките пластмасови частици, обикновено невидими с просто око, могат да бъдат открити в питейната вода, вътрешностите на риби и морски птици, в земеделските продукти и дори в човешката кръв.

Ново проучване показва, че с водата хората дори поглъщат повече пластмасови частици, отколкото сме смятали досега. Според изследването бутилираната вода съдържа 100 пъти повече такива частици, отколкото са били откривани при предишни проучвания.

100 пъти повече пластмаса в бутилките за вода

Резултатите от изследването са публикувани в американското научно списание Proceedings of the National Academy of Sciences. Според него водата в пластмасови бутилки съдържа средно над четвърт милион пластмасови частици на литър. Деветдесет процента от тях са наночастици.

Изследователите са използвали нова технология, която позволява да бъде направен по-прецизен анализ. Наночастиците представляват микроскопични късчета пластмаса, чиито размер не надвишава един микрометър. Представете си нещо, което е 80 пъти по-малко от диаметъра на човешки косъм. Смята се, че нанопластмасите са по-вредни от по-големите от тях микропластмаси, тъй като могат да проникват по-лесно в човешкото тяло.

430 млн. тона нови пластмасови продукти годишно

Всяка година в света се произвеждат около 430 млн. тона пластмасови продукти. До 2060 г. това количество може да се утрои. Само около 9% от пластмасите на практика се рециклират. Останалата част от тях се изгаря, попада в сметищата или в околната среда, където разграждането им може да отнеме векове.

Дори и тогава обаче тя не изчезва напълно, а продължава живота си под формата на отпадък, състоящ се от мънички фрагменти с диаметър под 5 милиметра.

Микропластмасата обикновено започва своя път на сушата, но в крайна сметка се пренася в океаните от реките и вятъра. Тя би могла да идва от козметичните продукти, градския прах, пътната маркировка и изкуствените пластмасови украшения. Но според Международния съюз за опазване на природата по-голямата част от първичната микропластика в световните океани идва от прането на текстил (35%) и от износването на гумите на автомобилите (28 процента).

Микропластмасите са в храната, водата и въздуха ни

Веднъж попаднали в околната среда, микропластмасите могат да се натрупат в животните, включително в рибите и ракообразните. След това те биват поглъщани от хората заедно с храната, която консумират.

И това не се отнася само за морските продукти. Отпадъчните води също съдържат микропластмаси. Проучвания показват, че всяка година до 42 000 тона микропластика попадат в земеделските земи на Европа, тъй като замърсените с тях утайки от отпадъчните води се използват като тор в земеделието.

Микропластмасите могат да бъдат открити и в останалата ни храна. Проучване от Италия, проведено през 2020 г., е установило, че ябълките имат най-високото съдържание на микропластмаса от всички видове плодове. Най-замърсеният зеленчук са морковите.

Анализ на чешмяна и бутилирана вода от 14 държави открива микропластика в 80% от взетите проби. Средно на литър вода се падат по 4,34 пластмасови частици. САЩ са начело в негативния списък с 94% от пробите, съдържащи микропластмаса.

Влияние на малките пластмасови частици върху здравето

Тъй като пластмасовите частици са навсякъде - във въздуха, който дишаме, в храната, която ядем и във водата, която пием - те неизбежно попадат в телата ни. Проучвания са установили микропластмаси в кръвта и майчиното мляко на хората. При мишките частиците преминават кръвно-мозъчната бариера.

Екотоксиколожката Тамара Галоуей отбелязва, че отдавна е известно, че в човешкото тяло има пластмасови добавки като Бисфенол А и фталати. Но фактът, че в организма ни вече се откриват и малки пластмасови частици, вече е изненадващ. "Онова, което ние не знаем, е какво те правят там. Имаме няколко предположения, но все още не сме успели да докажем нито едно от тях", обяснява Галоуей.

Не съществуват надеждни данни за ефектите на микропластмасовите замърсявания върху човешкото здраве. Трудно е частиците да се изолират и да се докаже директното им въздействие, тъй като всички ние влизаме в контакт с редица химикали и вещества в нашето всекидневие.

Тамара Галоуей смята за доста вероятно малките пластмасови частици да предизвикват дразнение и възпалителни реакции, веднъж станали част от човешката тъкан. Възможно е също така от пластмасата бавно да се освобождават химическите добавки - в това число пластификатори, киселини, добавки, антиоксиданти и оцветители.

Какво да направим срещу разпространението на микропластмаса?

Един от начините за ограничаване на излагането ни на микропластмаси е да консумираме по-малко преработена и пакетирана храна. Както и да не претопляме многократно в пластмасови контейнери храна в микровълновата печка.

Значително по-малко микропластмаси биха попадали в океаните, ако използваме продукти за лична хигиена, които не съдържат пластмаса, както и ако носим дрехи от естествени материали, вместо от синтетични. А да не използваме колата си би редуцирало износването на гумите. Така би намалял друг източник на разпространението на микропластмаса в света.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


180
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
85
6
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
До Анонимен 103. Мое прам квот си щем.
84
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
До Анонимен 98. Като си нямаш понятие от нищо не знам защо спориш.
83
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
До ХАХАХАХАХАААА Някой те кара насила ли да влизаш в тоя сайт руско пиидалче? Не влизай. Няма да липсваш.
82
0
 
2
 
! Отговори
МВР е Франкенщайн преди 3 месеца
Какво прави МВР с Българите, какви са тези мозъчни експерименти с хора, кой ви дава право, кой!?
81
3
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Знаем бе бай дрън. Москвичът е самая хорошая кола в мире.
80
5
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
До 94 Кои са другите руска въшко?
79
2
 
2
 
! Отговори
Бай Дрън преди 3 месеца
Пичове, сега си купувате коччинки от германските морги не коли. Правете разлика.
78
5
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Пластмасата е един от най-нетоксичните продукти и с най-нисък въглероден отпечатък от всичките му алтернативи. Песъчинките и ръждата във водата са много по-опасни и токсични.
77
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Бай дрън е велик русофил с два москвича от магазина. Ама внуците му са в Америка. Не в русия. Що така?
76
3
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
До Анонимен 93. Те па другите не са си пазили границите от "соца". Само глупости дрънкате.
75
4
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Ако беше толкова хубаво при соца, нямаше да пазят с кучета и калашници българите да не бягат от земния рай НРБ. А бай дрън нямаше да се мъчи в евроатлантическа България, а щеше да е заминал за СК.
74
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
К-урнелия и Тиквата също е комунисти като бай Тошо :)))
73
2
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
До 89. Уцпокой са да не ти се преплетат нервите ба
72
5
 
1
 
! Отговори
Бай Дрън преди 3 месеца
Аз съм русофил, ама съм си купил две нови коли от магазина. Което доказва едно. Русофилите знаят как да си купят нова кола, за разлика от зомбираните педдерали, дето макс стигат до служебна Дачия.
71
2
 
7
 
! Отговори
КлаУс Швабата преди 3 месеца
Скоро и скакалци ще ядете. Пържоли? Само за мен, Урсулка и другите глобални лидерчета.
70
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
До Анонимен 84. А къде по света е имало повече коли от сега ?
69
3
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
У казармата на соца само боб чорба с 2 боба и миризлив коч - а бай Тошо нагъваше трюфели и бьоф строганов :)))
68
5
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Голем кеф беше по времето на "соца". Който искаше и "дънки" намираше и касетофони и магнетофони и музика кват си сикаш и се събирахме по много народ и ходехме дет си искаме когат си искаме как си искаме. Мое се *** от яд.
67
2
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
До бай дрън Трябва да си много *** за да разправяш, че при соца е имало повече коли от сега.
66
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
До Бай Дрън 82. Имат по две-три таратайки като двете не са в движение.

Спонсорирани публикации