От 24 до 30 май мечът и пръстенът на хан Кубрат - в София

Съкровищата от Ермитажа пристигат в Националната галерия
20 май 2019 17:45,
36
От 24 до 30 май мечът и пръстенът на хан Кубрат - в София
Снимка: Национална галерия

От 24 до 30 май жителите и гоститие на София ще могат да видят меча и пръстена на хан Кубрат в Националната галерия. Официалното откриване на дните на Ермитажа ще бъде от 16:00 часа в Двореца – Бална зала, пл. „Княз Александър І“, съобщиха организаторите.

Още по темата

629 или 681 г.? Кога е основана българската държава?

По инициатива на министър-председателя г-н Бойко Борисов и с активното съдействие на министъра на културата г-н Боил Банов изложбата се осъществява в рамките на Дните на Ермитажа в София. На откриването й ще присъства заместник-директорът на Държавния Ермитаж проф. Георги Вилинбахов. 

Два от най-емблематичните за българската история предмета – мечът на хан Кубрат и пръстенът с монограм  ΧΟΥΒΡΑΤΟΥ ΠΑΤΡΙΚΙΟΥ (ХУВРАТУ ПАТРИКИУ), доказващ името на получилия патрицианско достойнство - хан Кубрат, съхранявани в Държавния Ермитаж в Санкт Петербург, ще бъдат временно експонирани в Националната галерия в рамките на Дните на Ермитажа, един от най-богатите световни музеи.

Пръстенът и мечът са част от съкровище, открито през 1912 край с. Малая Перешчепина, на брега на р. Ворскла в околностите на днешния град Полтава, Украйна. Цялата находка се състои от около 800 предмета, от които голяма част са златни, а други - от сребро. През 1984 германският археолог проф. Йоахим Вернер предизвиква истинска революция в науката, определяйки ги като собственост на българския владетел хан Кубрат.

Съкровището от Малая Перешчепина е интересен и сложен комплекс, който включва различни по своята функционалност групи предмети, с ясно разграничена и обоснована културна принадлежност. Тук могат да бъдат идентифицирани изделия, дело на местни “варварски” майстори, както и произведения на торевтиката, изработени в иранската традиция в земите на Сасанидите. Най-голям брой са изделията от благороден метал, произведени в ателиетата на Константинопол.

По своя характер съкровището не е хомогенно и не може да бъде ограничено в тесен хронологически период от време (най-ранните находки се датират през първите години на третата четвърт на VII в.).

Безспорно най-интересният комплект от предмети принадлежи към личните вещи на хан Кубрат. Те са инсигнии, свързани с висшия сан на техния собственик:  коланна гарнитура от злато, параден железен меч с изящно изработените и украсени златна дръжка и ножница, две златни закопчалки за мантия, две златни гривни. Най-важният артефакт сред тях е пръстен с монограм.

Артефактите от един толкова важен комплекс, датиращ от времето преди създаването на българската държава, са от изключително значение за историческата наука, но и за историята на изкуството. Това е един от редките случаи, за който може да се определи не само етническата принадлежност на собственика на предметите, но и те да бъдат обвързани с конкретно име - името на хан Кубрат.

Съпътстващи събития:

25 май 2019, от 16.00 часа -  кураторът на изложбата доц. д-р Иля Ахмедов ще изнесе лекция в Балната зала на Двореца.

29 май 2019, от 16.00 часа -  в Квадрат 500 на Националната галерия Максим Лапшин ще представи Лабораторията по научна реставрация на кавалетна живопис на Държавния Ермитаж.

24 май – 30 юни 2019 – прожекции в Балната зала на филмите „Ах, Ермитаж!“ и „На Ермитажа с любов“.

Дните на Ермитажа в София се осъществяват с финансовата подкрепа на Министерство на културата.

За допълнителна информация:
д-р Калина Петкова, куратор на изложбата от страна на Националната галерия  0879 834 032

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


36
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
14
4
 
4
 
! Отговори
12 преди 4 години
Кой плюе България ? ИСТИНИТЕ ЛИ НЕ МОЖЕШ ДА АСИМИЛИРАШ
13
6
 
4
 
! Отговори
gumbol and darvin преди 4 години
Т.н. прабългари са братовчеди на иранците, турците или авганистанците!
12
0
 
16
 
! Отговори
Бучински преди 4 години
Имаме ЧЕСТА да сме (сте) граждани на България.Да плюете срещу България, е както да плюете на земята на дедите си... Оуууу... Извинете, панелови плъхове, вие нямате националност, на плъха му е все едно, коя е тръбата, важното е да е топло и гнусно.. Аз съм у дома, тук, в Рая, в България.
11
5
 
8
 
! Отговори
ognyanz преди 4 години
До Анонимен 7: И защо в Киев да и е мястото? Съкровището е открито през 1912г. Това е по времето на император Николай Втори, естествено че такава ценна находка е била експонирана в столицата Петербург.
10
4
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Ателиетата на Константинопул, са произвеждали точно толкоз колкото и днешните на капала чарши. Обаче около рудниците е имало доволно добри майстори. Във варна даже инструментите им намериха, много много преди да се появи Константинопул.Но "византийски майстори" са направили всичко което се открива по нашите земи.
9
16
 
9
 
! Отговори
Монгол преди 4 години
Хан Кубрат е толкова българин колкото Карадайъ !
8
3
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До Само питам"Ами на Мойсей жезъла кога?"---Изложбата е по инициатива на министър-председателя г-н Бойко Борисов (хи-хи!).В правото си на инициатор, той е запазил на Мойсей жезъла за собствено ползване.
7
9
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
А защо тези историческа находка се намира в Ермитажа (Московската Орда), а не в столицата на Украйна Киев, където им е мястото !?
6
1
 
12
 
! Отговори
ognyanz преди 4 години
До Анонимен: Не пиши г'лупости. Преди да основе Велика България Хан Кубрат е живял в Константинопол по времето на император Ираклий и "завързал нечувана дружба с него" според хрониката на Теофан Изповедник. За да получи титла "патриций" е бил покръстен.Това е част от нашата история преди Аспарух да създаде Българска държава в днешна Северна България.България е най-старата европейска държава, която до ден днешен е запазила името си.
5
8
 
5
 
! Отговори
Само питам преди 4 години
Ами на Мойсей жезъла кога?
4
7
 
2
 
! Отговори
Изгърбич Задвратян преди 4 години
...и християнската символика по пръстена е "щот те византийците ги правят по шаблон и такъв му се е паднал", нале?
3
6
 
3
 
! Отговори
Изгърбич Задвратян преди 4 години
един вид пръстенът, доказващ равнопоставеност между римската аристокрация (в случая наследниците и), и даващ титла патриций на "кубрат", го прави "хан", автоматично? или кан/хан/княз/патриций кубрат е по подразбиране езичник с дръпнати очички и поглед на 15 годишна джебчийка?
2
10
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Това е супер измама. Едно зарито хазарско съкровище в което има и предмети от 8-ми век.
1
3
 
7
 
! Отговори
gyza преди 4 години
Ханко Братт