Невероятни открития в нов филм за Вапцаров

Поетът е бил изкупителна жертва, "осребрена" от идейните му съмишленици
9 окт 2012 17:49, Елка Василева
88
Невероятни открития в нов филм за Вапцаров
Паметникът на Вапцаров във Варна. Снимка: архив, Булфото

Никола Вапцаров е изкупителна жертва, "осребрена" от идейните му съмишленици, според новия документален филм за поета "Осем разказа за един романтичен разстрел", научи БТА от режисьора Костадин Бонев.

Сценарият е на Ивайла Александрова, оператор е Константин Занков. Музиката е на Николай Иванов. Надяваме се премиерата да е на "София филм фест" през март, каза в интервю за БТА Бонев.

По думите му след година-две ровене в архивите екипът е стигнал до невероятни открития. Вапцаров е вербуван от Антон Югов и Иван Масларов, съден е заедно с тях и с Трайчо Костов и Цола Драгойчева, но всички без поета остават живи. Поразително е, че в процеса срещу ЦК на БКП се говори за Вапцаров и останалите, а в йерархията той не е бил най-важният. Всички без него си служат с измислени имена и тайни квартири, а той не използва псевдонима си и дава достъп до своята квартира. Така изглежда най-лесно поетът да бъде хванат. Всъщност той е осъден само на базата на самопризнанието му и на намерената голяма сума долари - във Вапцаров, Цвятко Радойнов и семейство Междуречки.

В България в началото на Втората световна война не е имало никаква нелегална конспиративна дейност. Руснаците измислят съпротивата, за да стане "курбан". Руският аташе е получавал взрив, когато е искал, от Павел Шатев - документирано съветски агент от 1923 г., така че не е било нужно да се обръща към други, коментира Бонев.

По думите му нелегалната дейност на Вапцаров се изразява в две пътувания до Варна, за да предаде съобщения, и в скриването на два пистолета, за които не се знае читави ли са били, стреляно ли е с тях - поне със сигурност поетът не ги е използвал.

Вапцаров няма реална подривна дейност, както и никой от групата. Всички са говорили бомбастични неща, но не са вършили нищо. Вършил е само Павел Шатев, който след победата става министър в Македония, каза Костадин Бонев.

По думите му архивите на Коминтерна също свидетелстват за големи разминавания - ярък пример са грамите на Георги Димитров и отговорите, които му изпращат. Той напуска България през 1923 г. и не е знаел нищо за страната през 1942 г.  Грамите му показват абсолютна некомпетентност. Призовава за напълно неосъществими действия в една добре организирана държава, с железен ред в армията - влизайте в казармите, сред войниците, убеждавайте ги да стават сътрудници на компартията, взимайте оръжие. . . Още по-смешни са отговорите до него, че всичко е изпълнено, има разложение в армията и т.н. И за това Димитров получава вила и автомобил в Съветския съюз, купува си влияние в йерархията на Коминтерна. Куриозното е, че грамите продължават и след ареста на Никола Вапцаров - изпраща ги Антон Иванов, каза режисьорът.

Според него филмът представя истинската картина на съпротивата в първите години на войната и митовете за нея, родени след 9 септември 1944 г.

От другата страна е един неудовлетворен и неразбран поет. Вапцаров е искал хората, с които се е чувствал съпричастен, да харесват поезията му. Тодор Павлов дълго е обещавал да напише рецензия за "Моторни песни", но не е написал, защото не е разбирал стиховете. Комунистическата критика не чете модерна европейска и световна поезия, затова не може да съизмери с нея поезията на Вапцаров и да я оцени, коментира Бонев.

Снимките на филма са във Варна, Банско, София и в Македония - ако стигнат парите. За Москва не са стигнали.

Във Варна екипът работи във Военноморския музей. Заснели са една подводница - за пристигането на първата група подводничари. "Възстановяват" тогавашното Военноморско училище /от което е останала само арката/, с изображения от други сгради от епохата.

В София кадрите са от бившата дирекция на полицията на "Лъвов мост" и къщата-музей на Вапцаров, макар че в музеите някак си умира непосредствеността, отбеляза режисьорът.

По думите му най-важни са срещите и разговорите с хора, които имат какво да кажат за онова време - 1941-42 г., макар че вече са малко и на преклонна възраст - над 90 години. Основното във филма са тези разкази. Затова и заглавието е такова - осем истории, които вътрешно са обединени само от връзката с Вапцаров и процеса, макар че са разказани от хора, които може да не се познават.

Някои във Варна сами ме търсят - колекционери, които предоставят непубликувани снимки, документи, дори филмови кадри. Срещам изключително разбиране и съпричасност. Така беше и когато снимах игралния филм за Йовков /"Военен кореспондент"/. Всички много помагат. Мая Вапцарова също обеща съдействие. Много съм благодарен на Катя Зографова и Цвета Трифонова от Националния литературен музей, на Държавния архив, откъдето са основно използваните материали, както и на Държавния архив на Македония, каза Костадин Бонев.

Много преди да започнем снимките, успяхме да запишем последния жив подводничар - Костадин Лагадинов, който почина тази зима на над 95 години. Взехме назаем камера. Все повече се убеждавам, че в България документално кино се прави преди всичко благодарение на приятели - парите закъсняват, но пък от познати можеш да
намериш това, което ти трябва в момента, отбеляза Бонев.

В Банско се надявам да разговаряме с близки на семейството на поета и с хора, които да разкажат за евангелистката църква, където Вапцаров като дете е пеел в неделя, имал е и любими псалми. Баща му е бил много против това занимание, защото е развивало вродената чувствителност на момчето, а той е искал да израсне като суров и непреклонен човек. Затова го е накарал да се запише във Военноморското училище. Заниманията там никак не са допадали на Вапцаров - не е бил добър ученик, освен по литература, както разказват и учителите му, каза режисьорът.

Филмът е финансиран от Националния филмов център и БНТ – като копродуцент. Не съм търсил финансиране от чужбина, защото тази история не ги интересува, но за нас е много важна, коментира Костадин Бонев.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


88
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
51
0
 
0
 
! Отговори
Stoyanov преди 11 години
Картината, описваща разстрела на Вапцаров ме преследва още от юношеските ми години.Този велик поет е можело и е трябвало да бъде спасен, но от други хора и при други обстоятелства. В стремежа си да оплюят други сега се опитват да го убият отново, изкарвайки го некомпетентен. Същата постановка гледах скоро и във филма за песента "Ясен месец веч изгрява", където сърби,албанци, македонци, турци и гърци се биеха за собственост върху мелодията, а българите на "Петрова нива"-представени като пияници.
50
0
 
0
 
! Отговори
Темерут преди 11 години
Пост номер 80 е най-тъпият пост, който съм чел напоследък, АМИН!
49
0
 
3
 
! Отговори
Темерут преди 11 години
Е, да де... ама на КОЛОСА Вапцаров не му пука! Той е умрял за това, в което е вярвал, обаче живее и до сега, такива като него не умират!
48
5
 
1
 
! Отговори
Андон преди 11 години
Вапцаров е растрелян само защото е македонец.
47
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
До Анонимен 65Щом можеш да напишеш това- на тебе нищо не може да ти даде :D
46
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Всеки като дойде на власт и няма кой да го удари през устата, започва да ни учи на Истинска история.
45
0
 
2
 
! Отговори
chymerna преди 11 години
Ама защо мислите,че всички които помнят са измрели?Хайде пак промиване на мозъци!Поне чакайте да няма живи свидетели....
44
0
 
3
 
! Отговори
до 57 преди 11 години
Какво масло, какъв огън?? Трабва да познаваме ИСТИНСКАТА си история, а не изопачените провокации на ДС! Нека знаем какви са били истинските хора преди нас. Вапцаров със сигурност остава недооценен и от съвременниците си, и днес. Но кой му пука? Нали са го жертвали в пропагандната, вече не им е нужен!
43
0
 
1
 
! Отговори
банско преди 11 години
Някой знае ли нещо повече за връзките на семейството на Вапцаров с цар Борис III ? Доста чест техен гост. Може би една от причината да бъде използван.
42
0
 
5
 
! Отговори
ОК преди 11 години
Хубаво е да се правят документални филми за такива хора, основаващи се на архивни документи и спомени на съвременници. Името на Вапцаров през годините е било използвано за какви ли не цели и смятам, че образът, който е достигнал до нас е доста изопачен, а той заслужава да знаем за истинската му същност.
41
3
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
До Анонимен 49:*** ЧЕРВЕНО, както винаги, вие, червените, виете срещу истината, дори и малко от нея да се покаже. И лицемерно се правите на защитници на национални светини. Мръсни червени подлеци. Нямаше ли някой друг да излъжете, та да го превърнете в жертва, докато вие самите отървавате кожата! Вапцаров е талантлив поет и мъчително разочарован човек, КОГОТО ВИЕ, *** ЧЕРВЕНИ, ИЗБУТАХТЕ НА РАЗСТРЕЛ, за да буните народа в угода на господарите ви от СССР. НАГЛИ, МИРИЗЛИВИ ЧЕРВЕНИ ***!
40
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
победителите пишат историите,в случая-руснаците,комунистите -----------------
39
0
 
2
 
! Отговори
до 57 преди 11 години
Описал го е, приятелю. Спомни си "История".
38
1
 
8
 
! Отговори
stanev преди 11 години
" защо не направят сериен филм за невероятните приключения на прочутия Филип Тотю войвода- един достоен борец за правда и свобода на народа"ами защото бай Филип си е живеел в Сърбия, а за да поведе групата на Ботев иска да му се плати, тогава момчетата избират Христо Ботев и той влиза в историята!Ако прочетете кореспонденция на Ботев и негови другари излиза че Филип Тотю и П. Хитов единия в Сърбия а другия живеещ в Русия не са били големи идеалисти!!!
37
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
А защо не сте използвали и книгата на Марин Георгиев "Третият разстрел"?
36
0
 
4
 
! Отговори
Вапцаров преди 11 години
А, дали е така?
35
8
 
11
 
! Отговори
.. преди 11 години
С времето всичко ще излезе - една измислена съпротива, инфантилно героизирана след преврата на 1944та, едни открити съветски агенти, финансиращи и организиращи подривна дейност срещу независимата българска държава, и разбира се, вербуваните безчет деца и идеалисти като Вапцаров, жертвани от комунистите.Предлагам просто да се отвори финансирането на документални филми по интернет, хората да даряват. Кой 1 лев, кой 10, по-лесно ще събират пари за филми.
34
14
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Много ви се иска той да е българин.
33
9
 
12
 
! Отговори
Димитров преди 11 години
Цялата история на България която се преподаваше е измислица на булшевиките,и Варна я бяха преименовали на Сталинград гадовете но гагаузите не се примириха с гаврата
32
3
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
СТИГА И**ОДИ ВСИЧКО ОМЪРСИХТЕ!