Големият PCR обир - доходност, сравнима с тази на хероина и кокаина

В световен мащаб направените тестове са 3.17 милиарда, надписаната свръхпечалба - 79 млрд. евро
29 дек 2021 20:08, Анисия Иванова
249
Големият PCR обир - доходност, сравнима с тази на хероина и кокаина
Снимка: БГНЕС

Икономически сектори като строителството обикновено работят с около 5% нетен марж на печалба. Хотелиерите си докарват към 8%, автомобилната индустрия - около 10%. Тютюневите компании могат да стигнат 40 на сто. При Apple, една от компаниите с най-голяма вещина в надуването на "добавената стойност", маржът е 60%. Но всички тези икономически субекти са същински улични просяци в сравнение с организациите, които извършват така наречените PCR (polymerase chain reaction) тестове за коронавирус. Има немалко основания да смятаме, че тази дейност, толкова ключова за живота ни в последните година и половина, всъщност носи доходност, напълно сравнима с тази на хероина и кокаина. 
   
ТЕМАТА ЗА ЗАДЪЛЖИТЕЛНИТЕ PCR ТЕСТОВЕ при пътуване доминираше през летния туристически сезон тази година на големи пазари като Великобритания например. Мнозинството дестинации изискват от пътуващите PCR тест при пристигане (някои - даже и от ваксинираните туристи). Повечето държави искат PCR тест и от собствените си граждани при завръщането им от почивка. IATA, международната организация за въздушен транспорт, наскоро пресметна, че ако средната цена на двупосочен самолетен билет преди коронакризата е била 200 долара, сега е вече 380 долара - в сметката се добавят и по два PCR теста за по 90 долара средно. Средната цена за самолетна почивка на четиричленно семейство скача от 1600 долара по данни от 2019 година до цели 3040 долара сега - изцяло по вина на PCR тестовете. Уили Уолш, генералният директор на IATA, обвини компаниите за тестване в "пиратство".

Като цяло обаче недоволството е насочено само към онези, които надскачат значително общоприетата цена. Британският здравен министър наскоро подчерта, че средната цена на тестовете е 75 лири (87 eвро), но имало случаи на пътуващи, платили и по 500. В САЩ нашумя случаят с тексаската Gibson Diagnostic Labs, която ценообразувала някои тестове по 2315 долара при средна цена за страната около 100 долара. 

Цените в Германия: 50 евро за "бавен" PCR, 120 евро за експресен и безплатно - за германски граждани. Но всъщност не им е безплатно, защото държавата плаща свръхзавишените цени на тестовете от техните данъци.

Почти никой обаче не задава въпроси за самата общоприета цена, за реалната себестойност на PCR тестовете и за надценката, с която ни се продава тази услуга. В българските медии се появиха само няколкото епизодични публикации по темата (примерно в "Свободна Европа") - но и това е повече от поместеното във водещите западни издания, което е на практика нула.

БЪЛГАРСКИТЕ ГРАЖДАНИ, КОИТО ИСКАТ ПО СВОЯ ВОЛЯ да си направят тест - примерно за да пътуват или, в някои случаи, за да ги допусне работодателят им в офиса - плащаха около 120 лева - макар че в последните месеци се появиха оферти и за 100, и даже под 100 лева. На пръв поглед това е съвсем добра цена на фона на тези във Великобритания, САЩ или Малта. Но започва да изглежда шокираща, ако се поровим малко в себестойността на процедурата.

Всъщност не е съвсем вярно, че никой не задава въпроса за себестойността. В една държава националните медии го сториха още миналата есен - и в резултат днес цената на тестовете там е десетина пъти по-ниска от средната в световен мащаб. Тази държава е Индия. След няколко телевизионни репортажа през миналия ноември Аджай Агравал, адвокат по защита на човешките права, внесе петиция до Върховния съд  на Индия с настояване да се въведе таван от 400 рупии (4.6 евро) за извършен PCR тест. Според него цената на самия тест била средно 175 рупии, а още 25 били разходите на лабораториите. Таван от 400 рупии би дал на лабораториите 100% печалба "вместо 1600% печалба, каквато правят сега", подчерта Агравал.

До въвеждането на такъв таван не се стигна, но повечето индийски щати фиксираха максимална цена между 500 и 1500 рупии - от 5.70 до 17 евро. Щатските власти мотивираха решенията си с факта, че цената на комплектите за вземане на тестове е паднала значително от началото на пандемията насам. 
   
През март-април 2020 цените се определяха от ограниченото предлагане и трескавото търсене, и спокойно стигаха до 20 евро за тест. Но това много бързо се промени. Компаниите увеличиха капацитета си, много нови играчи се насочиха към този сегмент. Показателно е, че ако през април миналата година българската държава бе закупила комплекти по 16 лева единия, през юли цената вече бе 13 лева. В Индия френската компания GeneStore вече предлага тестове по 199 рупии - 2.30 евро. Някои местни производители са свалили летвата до 150 рупии. Разбира се, цените се определят от обемите, от разходите за работна ръка, от платежоспособността на населението и от други подобни фактори, така че едва ли милиардна Индия трябва да се използва за еталон. Но и в Европа комплектите за т. нар. Real-Time PCR не струват много. Текущата цена на дребно за TaqMan RT-PCR Kit на Norgen Biotek например е 282 евро за 50 броя, или по 5.64 евро на брой.

Разбира се, цената на комплекта за PCR далеч не изчерпва всички разходи на лабораторията по провеждането на изследването. Необходими са и други консумативи - и за самия тест, и за дезинфекция. Трябва да се калкулират разходите за енергия, за труд и допълнителна мотивация на претоварените с работа служители. И, разбира се, трябва да остане печалба и за самата лаборатория, защото тя, естествено, не е благотворителна организация. Въпросът е само дали тази печалба е в рамките на обичайното за легален бизнес, или гони нормите в наркотрафика и нелегалната търговия с оръжие.

МНЕНИЕ В ПОЛЗА НА ВТОРАТА ХИПОТЕЗА изказа тази пролет проф. Тодор Кантарджиев - тогавашният шеф на Националния център по заразни и паразитни болести, който за кратко се сдоби със статут на реалити звезда покрай участието си в Националния оперативен щаб за борба с пандемията. "Цената на тестовете с реактивите и труда трябва да е 20-30 лева, но тя е много по-висока заради голямото търсене. Така се получава, когато медицината е бизнес, или казано на немски - гешефт", заяви Кантарджиев пред БНТ. Никой не се сети да попита професора защо тогава ръководеният от него център, издържан от държавата, упорито таксуваше вземането на PCR тест по 130 лева - доста над цените дори на частните лаборатории. Впрочем за отбелязване е, че НЦЗПБ прави най-различни други тестове по метода Real-Time PCR - примерно за респираторно-синцитиален вирус (RSV), метапневмовирус, аденовируси, бокавируси и така нататък. Цената е средно по 41 лева на тест. Технологията е до голяма степен идентична. 
    
Ето ви и едно изчисление на още по-"официален" източник: самата Световна здравна организация (СЗО). Преди време тя пресметна какво оборудване и консумативи са нужни за извършването на 5000 PCR теста.
Основната част от цената - 95 000 долара - отива за закупуване на самите комплекти за PCR тест (по 19 долара броя, макар че, както споменахме, пазарните цени отдавна са значително по-ниски). Освен това са необходими комплект за вземане на проба, по 1.60 долара парчето, предпазни ръкавици и престилка за лаборанта, етанол за дезинфекция, а също и друго оборудване и консумативи, с които една лаборатория така или иначе разполага, но все пак СЗО ги добавя в сметката на обща цена 2930 долара. Така петте хиляди теста излизат общо 105 762 долара - или по 21.15 долара единият (35 български лева). За отбелязване е, че всички тези калкулации са базирани върху цени в САЩ.

Интересни изводи даде едно бразилско проучване на учени от Федералния университет на Рио Гранде ду Сул, озаглавено Costs of genetic testing и публикувано в списание Genetics and Molecular Biology от юли 2015. Самото изследване е проведено през 2012 и сравнява пълните разходи по провеждането на PCR и други типове тестове. В случая става дума за PCR за други патогени, не за Covid-19, но няма никаква съществена разлика в консумативите и вложения труд.

Проучването е много детайлно и включва като лабораторни консумативи, така и труда на лаборантите, разходи за електричество, вода и телефон, и даже непреки разходи като поддръжка на сградата, почистване, охрана и киберзащита. Не включва единствено цената на самия комплект за PCR. Заключението: при калкулация за 40 проведени PCR теста пълната себестойност на един от тях излиза... 1.58 щатски долара (1.35 eвро по днешния курс).

Разбира се, трябва да се направят няколко уточнения. Цитираните разходи са по цените от 2012, а междувременно инфлацията ги повиши. Разходите за труд също са се променили, а и в някои страни са по-високи от тези в Бразилия (по данни за 2020 например средната почасова надница там е 7.8 евро, докато в България е 9.7 евро). Авторите изрично отбелязват, че част от използваните реактиви са освободени от мита като стоки с научно предназначение. И освен това подчертават, че разбивката е при пълно натоварване на лабораторията. При 30% натоварване цената за PCR тест се увеличава със 180%, пресмятат те.  
 
НО ДОРИ ДА СМЕТНЕМ 500 ПРОЦЕНТА ОТГОРЕ за отразяване на всички тези фактори, разходите по един тест пак си остава в рамките на 6-7 евро. Самият комплект за тестване, както установихме, струва около 5 евро. Да добавим един много щедър марж на печалба от 100%, и пак излиза, че PCR тестът не би трябвало да струва на пациента повече от 24-25 евро. Докато в реалността струва минимум двойно повече (тук нека допълним, че дори и в страните, където тестовете са безплатни за гражданите, като във Франция, те все пак се плащат от здравно-осигурителната система по споменатите твърде завишени цени).

ЕДИН ПОГЛЕД КЪМ СТАТИСТИКАТА
ни подсказва и за какви точно печалби става дума. В България до средата на август са проведени 3 903 521 PCR теста. Ако приемем, че почтената им стойност би била около 25 евро, а реално платената е средно 50 евро, това прави разлика от 97.6 милиона евро (към декември числата са вече съответно 7 349 619 милиона направени теста и 184 млн. евро, б. ред.).

В световен мащаб направените тестове са 3.17 милиарда, а надписаната свръхпечалба на лабораториите е 79 милиарда евро - с десетина процента над Брутния вътрешен продукт на България. На този фон мълчанието на правителства и международни организации е, меко казано, необяснимо.

Европейският съюз и повечето държави в него сметнаха Covid-19 за достатъчно драматична заплаха, за да нарушат основни конституционни човешки права и да наложат ограничителни мерки без аналог в новата история. Но явно не за чак толкова голяма заплаха, че да нарушат правото на безконтролна печалба.


* Статията е публикувана в брой 132 на Bulgaria ON AIR THЕ INFLIGHT MAGAZINE

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


249
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
186
2
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
9.70 евро на час? Вие в коя държава живеете?Хората масово работят за 40-50лева на ден по 10 часа,и то в големите градове.
185
0
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Никой не се бил сетил я върнете малко назад и вижте колко хора направиха бързи сметки не само на ПСР тестове на ваксини маски и какви ли не глупости от който се откраднаха и продължават да крадът милярди за какъв кокайн за какви пет лева пишете другари.
184
1
 
22
 
! Отговори
Джон преди 2 години
Биг Фарма съдейства на сатанинското сборище/Клаус Шваб и сие/Новия Световен Ред на идващия Антихрист, както Менгеле е съдействал на нацистите. Затова им плащат добре, това са кървави пари плащани за извършване на геноцид в световен мащаб. Сценария е показан в перформънсите при откриването на Олимпийските Игри в Лондон 2012г а по-големия план на злото е при откриването на тунела Годарт в Швейцария 2016г.
183
0
 
23
 
! Отговори
Симо преди 2 години
Много добре написана статия, евала
182
2
 
45
 
! Отговори
доктор Менгеле преди 2 години
Наскоро един наш професор спомена, че в света са поставени 8 млрд. ваксини. Човекът говореше за поставени ваксини, а не за произведени и закупени от правителствата. При средна цена от 18? за ваксина, лесно се смята за каква мега далавера иде реч. И това за година и половина. Сега Лайн*нката (чийто съпруг се оказа дистрибутор на една от ваксините), драска ваксинирането да стане задължително за ЕС.
181
0
 
64
 
! Отговори
До 204 Юпитер преди 2 години
Тръмп ако беше преизбран СЗО нямаше да функционира вече
180
2
 
68
 
! Отговори
Юпитер преди 2 години
С тези тестове и боцкане през шест месеца с бустерна доза.....ще станем наркомани?! Да живеят наркоманиите!Нещастници платени и заблудени, престанете да стресирате хората. А,СЗО трябва да бъде закрита, съдена и заклеймена от Човечеството.Както Хитлер по време на Нюрнбергския процес!🤣
179
5
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Аполон Кой тоя? Моника Станишева? Нали тя беше собственик на инвестор? Какво общо има тя с планове за нулиране? Вярно Сергей Станишев е лидер на европейските социалисти, ама чак пък да е в кюпа на баш конспирациите.......
178
4
 
78
 
! Отговори
калмара преди 2 години
Ха, ха, ха... след като се нагушкаха с милионите две години и побъркаха света, сега CDC обявява, че до края на м.12.2021г. спират PSR като неточно отразяващи, т. к. те показвали всякакви други вируси и бактерии, дори от стари заболявания. Това го каза самия откривател на теста преди да почине, но мина като инфо между капките. Медиите не гръмнаха, за да може хората да се побъркват от страх и паричките да се трупат. Световна идиотия на болни мозъци.
177
3
 
78
 
! Отговори
Аз преди 2 години
Аз изкарах много тежък Ковид. Над месец на легло и допълнителни усложнения - през цялото време правех тестове и всичките бяха отрицателни. 1 година след преболедуването имам антитела от над 1000BAU по новият начин. Нито ПСР-ите са верни, нито тая глупост, че имунитета падал след 3-6 месеца. Еле па, че ваксините пазят от нещо. Всички ваксинирани, които познавам го изкараха, че и по болници лежаха.
176
3
 
33
 
! Отговори
Аполон преди 2 години
А знае те ли че собственикът на тази медия също е един от организаторите на тозисветовен план за нулиране ???
175
0
 
33
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
В цената не са включили парите за кожено палто за любовницата на собственника на лаборатория!
174
2
 
21
 
! Отговори
Ганев преди 2 години
Практиката показва, че лицата д мезицински дипломи са ПРОФЕСИОНАЛНО ОГРАНИЧЕНИ ХОРА на тема ВИСОКИ ТЕХНОЛОГИИ... Тези охра още не разбират , че работата им се върши от ТЕХНИКАТА а те са едни оператори на машини....Това е срам - резил и позор...В БГ има над 400 болници - от които минимум 100 са ИЗЛИШНИ....
173
1
 
26
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Строителството 5% печалба?!?!?!? За по малко - критичен минимум 100 % печалба не работят
172
1
 
37
 
! Отговори
стефанов преди 2 години
Здравеопазване - деградирала система с предмет на дейност ЗАБОГАТЯВАНЕ С НИСКОКВАЛИФИЦИРАНА РАБОТА НА БЕЗБОЖНИ ЦЕНИ....Този тест се прави за минути - Разхода е НУЛЕВ ...Само наглец чоже да говори за разход на ток и разните му други неща... С две думи - ПРОСТА ЕЛЕМЕНТАРНА РАБОТА, която може да я прави един ученик от 8-ми клас...Когато няма държавност - това е положението...Реалната цена на този тест е до 5 /ПЕТ/ лева по здравна каса..
171
2
 
96
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Печалбите от кокаина и хероина ряпа да ядат. Печалбите от Ковид ги удариха в земята. Многократно по-високи са. При това, легални. Продължавайте да блеете и да треперите от страх. Ако някой се грижеше за здравето на хората, тези пари щяха да отидат за преоборудване и модернизация на болниците, обучение на персонал, намаляване на данъците, подобряване на условията на труд, повишаване на заплатите, инвестиции и т. н. Сега инвестираха в Пфайзер, Модерна, Бионтех и в смъртоносните им странични ефекти
170
1
 
67
 
! Отговори
Гошо строител преди 2 години
Абе вие луди ли сте ? Строителството работело с около 5% нетен марж на печалба!!! По -голяма глупост не бях чувал. Цена на строеж на новите(скъпи) цени на материали и труд - 420е/кв.м! Цена на продажба -1200 е/кв.м ! Говорим за 300% печалба в строителството! За 5% никой няма да си мръдне пръста да строи в България.
169
1
 
51
 
! Отговори
ЗДРАСТИ! преди 2 години
Открихте Америка ... на картата!
168
0
 
42
 
! Отговори
Копипасте преди 2 години
Cтaр пocт oтпрeди избoритe за президент на Щатите :"Въпросът c глaвнo В е кого ще изберат американците за президент : Ако е Тръмп - коронавируса ще си отиде от информационните сайтове и ще стане като гриповете всяка година! Ако изберат Байдън - ще видите тогава кон боб яде ли или луканка на пръчка! Ще има още по напориста коронаистерия и такъв невероятен бизнес с всякакви дезинфектанти, ваксини, лекарства! Зaпoчвa c мacки зa 100 дни oщe прeди дa e влязъл в Бялaтa къщичкa!" По темата КОВИД нищо ново!
167
4
 
52
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Кантарджиев казал че PCR не трябва да струва а повече от 30 лева а в НЦЗПБ чийто шеф бил той по това време струвал 130.Правилно казвате че никой не го е попитал защо това е така, само че не не казвате защо никой не му е задал този неудобен въпрос. Казвате че този център се финансира от държавата. Така е. Кой беше шеф на държавата тогава? Отговорете си на този въпрос и ще разберете защо никой не го е питал, или по точно защо никой не е посмял да го пита. В чии джобове е отивала разликата?