Почти две години след пускането си на вода, първата севернокорейска подводница с балистични ракети, № 841 Hero Kim Kun Ok, все още не е влязла в оперативна служба.
Сателитни изображения от май 2025 г. потвърждават, че корабът остава акостирал под защитен навес в корабостроителницата Sinpo South, без видими признаци на разполагане. Според сателитен анализ на Beyond Parallel и Центъра за стратегически и международни изследвания (CSIS), подводницата не е излизала в морето за продължителен период от представянето си през септември 2023 г.
Корабът първоначално беше представен по време на церемония, на която присъстваше Ким Чен Ун, който го нарече „стандартен тип тактическа ядрена подводница“ и ключов компонент от развиващата се ядрена триада на Северна Корея.
Смята се, че „Hero Kim Kun Ok“ е преобразувана от ударна подводница тип 003 в дизелово-електрическа подводница с балистични ракети (SSB). Тя е оборудвана с десет вертикални пускови тръби, потенциално способни да изстрелват както балистични, така и крилати ракети. Тази конфигурация е в съответствие със заявеното намерение на Северна Корея да разработи платформа, способна да доставя ядрени оръжия от морето.
След пускането си на вода, подводницата прекара приблизително година в процес на изграждане и оборудване в покрит док в корабостроителницата Синпо.
През декември 2024 г. тя беше преместена в защитения басейн за лодки в Синпо Саут, където измести експерименталната подводница с балистични ракети 8.24 Yongung (24 August Hero). Оттогава в района е наблюдавана само минимална активност.
Към 30 май 2025 г. Hero Kim Kun Ok остава под същия навес, като командната кула е частично видима. Един-единствен неидентифициран обект се намира до подводницата от около пет месеца. Анализаторите не отбелязват признаци на скорошна активност в непосредствена близост и изглежда, че не се използват поддържащи кораби или инфраструктура.
Въпреки официалните изявления, представящи кораба като критичен възпиращ актив, липсата на оперативен статус предполага нерешени проблеми. Ако преустройството се окаже успешно, първите му морски изпитания биха могли да започнат в рамките на 6 до 12 месеца. Пълната способност за плаване в сини води обаче, ако е постижима, вероятно ще отнеме години.
Подводницата може да служи и като тестова платформа за бъдещи технологии, включително ракетни системи или потенциално ядрена задвижваща установка. Ким Чен Ун публично очерта амбициите си да модернизира военноморските сили, като превърне средно големи подводници в атакуващи платформи и разработи кораби с ядрена енергия.
Междувременно сателитни изображения показват и подводницата 8.24 Yongung, акостирала наблизо, с три неидентифицирани обекта, разположени на палубата ѝ. Един от тях изглежда е цилиндричен и може да е свързан с поддръжка или ранен прототип на сух палубен заслон или спасителна камера.
Северна Корея няма специални възможности за спасяване на подводници, откакто изведе от експлоатация единствения си спасителен кораб от клас Kowan.
Въпреки че оперативният график на Hero Kim Kun Ok остава неясен, Северна Корея може да реши да проведе символично изстрелване на подводна ракета преди края на 2025 г.
По-рано през май новоспуснат севернокорейски разрушител претърпя драматичен неуспех при изстрелване в корабостроителницата „Хамбук“ в Чонджин, преобръщайки се, докато кърмата му се плъзна във водата, докато носът остана заседнал на сушата.
Сателитни снимки заснеха кораба, легнал настрани, покрит със сини брезенти, с малка видима ремонтна дейност. Въпреки структурното завършване, военният кораб така и не стигна до морето и по-късно беше преместен в Раджин, пристанище близо до руската граница, което породи спекулации за тихото участие на Москва в усилията за възстановяване.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.