Реджеп Тайип Ердоган успя да си спечели още един президентски мандат

Право на вот на втория тур имаха 64 197 419 души
28 май 2023 20:37, Нели Христова
479
Реджеп Тайип Ердоган успя да си спечели още един президентски мандат
Снимка: БГНЕС

При 96% от преброените бюлетини, вече е пределно ясно, че настоящият президент Реджеп Тайип Ердоган печели вота на втория тур на президентските избори в Турция - безпрецедентен в 100-годишната ѝ история. Той печели 52,28% пред своя съперник, представителят на опозицията Кемал Кълъчдароглу, с 47,72%. За Ердоган са гласували 26 502 045 избиратели, а за Кемал Кълъчдароглу 24 231 855 души. Ердоган получава повече гласове в Анкара от съперника си, а в Истанбул резултатът е почти изравнен.

Право на вот на втория тур имаха 64 197 419 души.

Както и на първия тур, и на този избирателната активност също е висока - 85,50%.

На първия тур на президентските и парламентарни избори, проведен на 14 май, за настоящия президент на Турция Реджеп Тайип Ердоган - на власт от 2003 г. и непобеден в повече от дузина национални гласувания - гласуваха 49,52% от имащите право на глас 64 190 651 турски граждани. Основният му опонент Кемал Кълъчдароглу получи 44,88% от гласовете на избирателите. На трето място е кандидатът на Алианса АТА Синан Оган, който печели 5,17%.

Съобщената избирателна активност достигна почти 90% в това, което се превърна в референдум за най-дългогодишния лидер на Турция и неговата партия с ислямски корени.

Кемал Кълъчдароглу е лидер на Народнорепубликанската партия (НРП) и бе избран за кандидат на алианс от 6 партии.

Вторият тур даде на Ердоган, лидер на Партията на справедливостта и развитието (ПСР) време да прегрупира силите си и да промени дебата.

Реджеп Тайип Ердоган е 12-ият и настоящ президент на Турция от 2014 г. насам. Той промени страната си повече от всеки друг лидер след Мустафа Кемал Ататюрк.

Ердоган ръководи 85-милионната държава през една от най-променящите се и разединяващи я епохи. Турция се превърна във военна и геополитическа сила, която играе роля в конфликти от Сирия до Украйна. Влиянието на страната, член на НАТО, както в Европа, така и в Близкия изток, прави резултата от изборите толкова важен за Вашингтон и Брюксел, колкото и за Дамаск и Москва. Ердоган е възхваляван в консервативна Турция, която по време на неговото управление преживя бум в развитието си. По-религиозните гласоподаватели също са му благодарни за решението да премахне ограниченията от светската епоха за забрадките и да открива повече ислямски училища.

Но първото десетилетие на Ердоган, което бе белязано от икономическо съживяване и затопляне на отношенията с Европа, бе последвано от второ, изпълнено със социални и политически сътресения.

Първо като министър-председател от 2003 г., а след това като пряко избран президент от 2014 г., Реджеп Тайип Ердоган разгърна "мускулите" на Турция като регионална сила, защитаваше мюсюлмански каузи и бързо преодоляваше вътрешната опозиция.

На настоящите избори Ердоган бе изправен пред едно от най-големите изпитания в политическата си кариера, докато Турция се задъхва от високата инфлация и най-опустошителното земетресение от 1999 г. насам.

С корени от Ризе, Реджеп Тайип Ердоган е роден в Истанбул на 26 февруари 1954 г. През 1965 г. завършва основното училище Касъмпаша Пияле, а през 1973 г. завършва средното си образование в истанбулското училище Имам Хатип (религиозна професионална гимназия). През 1981 г. завършва висше образование във Факултета по икономика и административни науки на Университета Мармара.

Ердоган участва активно в дейността на "Партията на благоденствието" (ПБ), създадена през 1983 г., и през 1984 г. е избран за ръководител на окръг Бейоглу. През 1985 г. е избран за областен ръководител на "ПБ" в Истанбул и през същата година става член на Централния изпълнителен съвет на партията.

Този период му носи популярност и на местните избори през 1994 г., Ердоган е избран за кмет на Истанбул. Той изкарва изключително успешен мандат. Многогодишни проблеми с водоснабдяването, боклука, замърсяването от природен газ, транспортната безизходица и големите дългове на града биват решени. По този начин Ердоган осъществява пробив в историята на общината и печели доверието на хората.

Мандатът му е прекратен през декември 1997 г. заради ефективна присъда.

На 14 август 2001 г. Ердоган основава заедно с приятелите си "Партията на справедливостта и развитието" (ПСР) и е избран за председател на ПСР от Съвета на учредителите. Партията се радва на широка обществена подкрепа в страната и още през първата година от създаването си тя става единствената управляваща партия с мнозинство от две трети в края на парламентарните избори, проведени през 2002 г.

Ердоган става министър-председател на 15 март 2003 г. и предприема редица реформи, които връщат силата на турската лира. Осъществява редица обществени проекти за училища, язовири, болници и т.н. Партията му печели последователно парламентарните избори през 2007 и 2011 г. Избран е за 12-и президент на 10 август 2014 г., Реджеп Тайип Ердоган е и първият президент на Република Турция, избран с всеобщо гласуване.

След референдум през 2017 г. за внасяне на промени в конституцията, на президентските избори през 2018 г. печели 52,59% от гласовете и е преизбран за президент.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


479
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
200
2
 
12
 
! Отговори
Найден Ширтев преди 1 година
Честито и на българите.Още един мандат,още 4-5 години спокойна граница с Турция.Тия новите търсят с ,,меката " си политика да правят война.А знаете че заиграе ли мечката в комшиите ......,знаете. Най-доброто за България е Ердоган да е на власт.Ердо управлява еднолично.Той лично решава държавните дела на Турция.като Султан Тия другите нямат лидер,имат скрита масонска клика,която дори не е на територията на Турция.Също като нашите ни български политици.марионетки и изпълнители.Безхаберници до един
199
1
 
10
 
! Отговори
Гн Алтънбаш преди 1 година
Храната в Турция е по хубава и по евтина отколкото в България.
198
1
 
6
 
! Отговори
Аноним преди 1 година
Нека да им е честита победата,Турция върви в правилна посока на запад им се иска да го съборят но нямат шанс.Ние тук да му мислим нямаме държава
197
1
 
0
 
! Отговори
AS преди 1 година
До Мехмет Алида ще вдигнем пергела ти
196
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
"До 215 ей *** руски легай да спиш" - Аз съм етнически турчин, ама България си е България. Като ти харесва Турция ходи да бачкаш там пътува се с лична карта. Ердо е руснака не аз. Вместо да ги приключи веднъж завинаги тия монголи той... Нагаждач.
195
3
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Шалварите спечелиха изборите.....
194
4
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Решим ли да излизаме от ЕС ще ни влачат и разтакават с години докато ЕС се разпадне. По добре да изчакаме да изтече договора ни с НАТО след няколко годинини и да не го подновяваме. Тогава можем да дадем сухопътен коридор на Русия до Сърбия и до Бондстийл, и НАТО ще се разпадне, Бондстийл е сърцето на НАТО в Европа, а от там и ЕС ще се разпадне и ще се отървем по бързо.
193
1
 
6
 
! Отговори
РУССКИЙ ОККУПАНТ преди 1 година
И оръжия за Украйна от Турция няма да има! както няма да има и конфронтация в Черно Море!
192
4
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До Анонимен 220 Чекат двигатели от Южна Корея, че турските дрончета не могат да запалят без двигатели :)))
191
1
 
5
 
! Отговори
ОСМАН преди 1 година
ЗНАЕХ СИ ЧЕ ЩЕ ИМА ТАКИВА КОМЕНТАРИ ДНЕС.В БЪЛГАРИЯ АКО ГЛАСУВАХА 54 МЛН .ДУШИ ЦИК ЩЕШЕ ДА ГИ БРОИ ДО ЕСЕНТА!!!!!ХА ХА ХА. СЕГА И АЗ КАТО ВИТАНОВ ДА ГОВОРЯ... 192000 СЕКЦИИ.65 МЛН ГЛАСОПОДАВАТЕЛИ ..ПАДАТ СЕ СРЕДНО 350 ДУШИ В СЕКЦИЯ .СПОРЕД БАЙ *** ЗА КОЛКО ВРЕМЕ СЕ БРОЯТ 350 БЮЛЕТИНИ НА БАЛОТАЖ? ЕТО ЗАЩО ОСМАНЛИИТЕ СА УПРАВЛЯВАЛИ ПОЛОВИНАТА СВЯТ 600 ГОДИНИ..
190
6
 
11
 
! Отговори
Браво преди 1 година
Браво на комшиите.Това се казва изборна активност,а ние-плазмодии от дивана.Давай Ердоган
189
0
 
1
 
! Отговори
Гн Алтънбаш преди 1 година
218 Шегуваш се нали Хахаха
188
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
202 . Филип димитров вкара едно време през 92ра сдс в либералният интернационал. дпс е член на алде- крайните либерали и либералният интернационал. Общият им генезис е виден. Не случайно Доган игра етническата карта на Костов. При друг нямаше да мине тоя номер.Сега пп се натискат за там също. Ердоган няма нищо общо с това. Ердоган смачка гейташките протести на площад Таксим къде либералчета и изселници с евронаклонности се опитваха да му донасят ония ми ти ценности които отдавна ги има Анадола
187
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Азиатска страна примитивна
186
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Какво стана с "Байрактарите" които трябваше да донесат победата на Украйна?
185
3
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Ако искат турците отново да ги гоним до Истанбул, да ни нападнат. тя България е свикнала да е нападат за щяло и нещяло, поне да се опитат малко респект да ни внушат, щото ние немаме към тех :)))
184
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
СССР се разпадна. ЕС е добре, стабилка е, летищата са пълни. ЕС минава на зелени енергии от вятърни перки и соларни панели.
183
3
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
"В Турция е много по хубаво отколкото в България" - а що живееш в България? Неспособен ли си да заминеш за Турция?
182
9
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Нагласена работа! Диктатура. Няма измъкване.
181
6
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
"Скоро над санджак Кърджалъ ще се вее свещения червен полумесец." - Ердо и Радев са си партия с тия 14% на ДПС в Кърджали най-много да се развее най-много некое знаме на ГЕРБ или ПП.