ЕС и САЩ напредват на Балканите, Русия – в Близкия изток

В двата региона се очертава нова перспектива, а Европа е на изчакване
4 дек 2017 22:00, Елка Василева
103
ЕС и САЩ напредват на Балканите, Русия – в Близкия изток
Снимка: Reuters

На Балканите има нова ситуация в резултат на приемането на Черна гора в НАТО и укрепването на Зоран Заев в Македония след спечелването на местните избори. В Близкия изток пък с очертаващия се разгром на Ислямска държава събитията преминават в нова фаза - поствоенна. Това пише в редовния си анализ институтът "Иван Хаджийски".
 
Глобалният баланс

Водещата сила в света - САЩ е "на две скорости". Вътрешното положение на американския президент вече е достатъчно стабилизирано. Но САЩ още не излъчват ясни послания за своите собствени цели и интереси.
 
От една страна, признанието на ЦРУ за руска намеса в изборите подкопава позициите на Доналд Тръмп. От друга, Камарата на представителите одобри данъчната реформа на президента и акциите на новия екип в Белия дом са повишени. Засега Тръмп се стреми да балансира чрез странната формула"вярвам и на ЦРУ, и на Путин".
 
Обтягането на отношенията между Запада (НАТО, САЩ, ЕС) и Турция достига до критична точка. По-вероятно е да се направи крачка към нормализация, защото по-нататъшно изостряне ще навреди и на двете страни. В този контекст се вписва благоприятно и гъвкавата позиция на българския премиер.
 
Несъмнено е, че в контекста на противопоставянето между САЩ и КНДР ролята на Китай като регионален фактор чувствително нараства. За разлика от пролетта, когато рязко изразеният американски натиск срещу Пхенян накара Пекин да отстъпи и да втвърди чувствително тона към своя опасен съсед, сега американците се стремят да намерят съгласие и да убедят китайците в своите действия. За САЩ едва ли има нещо по-изгодно от това да извадят корейските кестени от огъня с китайски ръце. И категорично няма нищо по-рисково от това да се предприемат драстични действия срещу КНДР без съгласие на Китай.
 
Близкият изток пред нова перспектива?

 
В Близкия изток, с очертания, макар и незавършен разгром на Ислямска държава, събитията преминават в нова фаза. Поствоенна.
 
Очертават се два центъра за влияние и решения: Астана/Сочи (разбирателството между Русия, Турция и Иран, без участието на САЩ) и Женева (без участието на Иран и Турция). Предстои да се види до каква степен двата центъра ще бъдат конкурентни и до каква – взаимодействащи.
 
Към днешна дата изглежда, че координираното взаимодействие Русия-Иран-Турция ще има определена устойчивост във времето. Турция и Иран са регионални конкуренти, воювали са още по времето на Сюлейман Великолепни. Разделени са от традиционната сунитско-шиитска бразда. Сега обаче ги сближават немаловажни фактори. Преди всичко надигащият се Кюрдистан. Обща е и подкрепата за Катар, която изразява и отношение към третия кандидат за регионален лидер – Саудитска Арабия.
 
Иран е в траен конфликт с Израел и САЩ. Отношенията на Турция със Запада са изостриха едновременно по няколко линии: Турция-Германия, Турция-САЩ и Турция-НАТО (след случката в Норвегия). Призивът на съветник на Ердоган Турция да напусне НАТО добави фрапиращ щрих към настъпващото охлаждане.
 
С други думи, очертава се вариант, при който може да се редуцира участието на САЩ в Близкия изток. Макар да не е реалистично предположението, че световният лидер може да бъде изцяло изключен.
 
Става явно, че страните в Близкия изток гледат все повече и към Москва. Кризата в Ливан, започнала в резултат на оставката на Харири като премиер, доведе до посещение на външния министър на Ливан в Москва. Събитията в Ливан излагат на показ и ограниченията пред руската политика. Налице е тежък конфликт между Саудитска Арабия и Израел, от една страна, и Иран, от друга. Избухването на война между тях има потенциала да постави на изпитание цялата внимателно градена руска близкоизточна конфигурация. Ставащото в Ливан сочи, че бъдещото регионално напрежение може да се генерира не толкова от новата руска роля, колкото от засилващото се иранско влияние.
 
В Саудитска Арабия династичен преврат изглежда бележи началото на преход от ретроградна монархия към просветен абсолютизъм. Разместването на пластовете във властови план е дълбоко. Принцът разполага и със собствена програма за управление: нормализация на исляма, модернизация на бита, приватизация, намаляване на зависимостта от петрола.
 
Европа на изчакване
 
Процесите на промяна в ЕС са временно "блокирани" от липса на яснота в политическата криза в Германия. Единствено по отношение на Brexit може да се очаква съществено развитие преди края на годината. Всички основни играчи запазват силите и предложенията си за периода след развързване на германския възел.
 
Две показателни събития се случиха в европейската "безтегловност", предизвикана от политическата криза в Германия: 23 държави-членки на ЕС подписаха в Брюксел документ за иницииране на Обща европейска отбрана (който предстои да бъде разгледан от Европейския съвет); на среща в Гьотеборг бе обявен Европейски стълб на социалните права.
 
Всичко това може да се разчита като знак, че ЕС приема Brexit и Тръмп за реалност и постепенно се ориентира към една постамериканска ера в сигурността, а заедно с това си дава сметка, че европейските кризи и възходът на популизма се дължат на цялостното занемаряване на социалното измерение на Съюза.
 
Балканската игра - смяна на вектора
 
На Балканите има нова ситуация, която е резултат на приемането на Черна гора в НАТО и укрепването на Зоран Заев в Македония след спечелването на местните избори. И двата фактора са безспорен успех за балканската политика на ЕС и САЩ.
 
Пред нас вече се е очертала една нова Македония, лишена от ключовите параметри на независимото си четвъртвековно развитие – лоялност към Сърбия, враждебност към България, поглед, насочен назад в историята, силов подход във вътрешната политика, олигархична задкулисност. Повратът в отношенията на България и Македония придобива осезаеми перспективи.
 
Нова е и политиката на Запада към Сърбия. От нея официално вече се иска да се самоопредели – с Русия ли е, или със Запада. Основен източник на напрежение в региона ще е именно изборът, пред който е поставена Сърбия.
 
Като част от „сръбския въпрос“ може да се включи и случващото се в Босна и Херцеговина, чиято съставна част Република Сръбска се изявява като най-голям противник на западните цели в региона.
 
Може да се каже, че балканската политическа география претърпява промени. Векторът на политическа инициативност се измества от обичайните си координати Белград-Скопие-Атина (север-юг) към София-Скопие-Тирана (запад-изток).

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


103
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
56
26
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
*** е едно икономическо джудже с най-голямото мюсюлманско малцинство в света.,което не е фактор извън границите си.Кремълското джудже се обряза и вече ходи на първа линия на курбан байрям-а който се чества по улиците на разпадащата се *** наречена Москва заедно с още 1млн мюсюлмани рамо до рамо ! Россия е враг на християнския и развит свят ;а русофилите са национални предатели !
55
17
 
13
 
! Отговори
Krotko преди 6 години
АКо се бяхме договорили както трябва с МОсква сега щяхме да имаме огромни количества газ.Престъпницiте скриха договора даже от Борисов и Цветанов..Целта на тези нагло ограбващи контракти вкл При белене е да се срине авторитета на МОСква завинаги сред най близките и народи вкл Украинския,беларуския БЪлгарския ..
54
8
 
4
 
! Отговори
ПИтаме преди 6 години
Да с е докладва колко милиарда годишно неустойки трябваше да плаща София/с ограбени пари от народа/за тн"ЮЖНИО ПОТОК".НАпомняме че ГАЗПРОМ бше договорил износ през него за Виена до края на 2016 година.Кога властите в София щяха да изградят трасето през БЪлгария /над 500 км/.НАркомани подливат вода на Русия само в братските републики
53
14
 
28
 
! Отговори
ХА-ХА-ХА ! преди 6 години
Миячите на чинии от евроатлантическата *** са се разгорещили тука ...Плюят по Русия, а са слепи какво направиха третополовите с България и Европа.Не е далеч деня, когато белите хора християни ще бягат в Русия търсейки убежище от нарастващата м.ангализация на Европа.Разбира се, това не важи за промитите евроатлантически мозъци.Те лапат арабски, индийски и н.егърски чурки и даже се гордеят с това ...Жалка история !
52
5
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До М26Ти мислиш ли какво пишеш?СССР завладяла Руската империя?Хахахахахаааааа!
51
20
 
4
 
! Отговори
М26 преди 6 години
Русия е била нещо когато е била Руската Империя, но откакто я завладява СССР се превръща в най-голямата комунистическа ***, че завлича и още куп държава....
50
17
 
10
 
! Отговори
Адам Смит преди 6 години
"Русия=джудже, да джудже глямо 17 милиона квадратни километра. По-точно 17 125 187 квадратни километра."Аха! А също 1.8% от световната икономика и 1/15 от тази на САЩ.И руснаците с по-ниски заплати от тези в Естония.
49
5
 
13
 
! Отговори
Тръмп преди 6 години
Слава на Русия!
48
14
 
8
 
! Отговори
Илф и Петров преди 6 години
"Напред с братска Русия!"Хайде де, заминавай за "братска Русия"! Какво чакаш?Най-добре е да се заселиш в Сыктывкар или във Воронеж.Много е готино там.
47
13
 
14
 
! Отговори
Азазел преди 6 години
"Европа не е на изчакване, а на изчезване!"Ако удариш още две ракии, не само Европа ще изчезне, но може и розови слонове да ти се явят.
46
20
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Напред с братска Русия!
45
8
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Русия=джудже, да джудже глямо 17 милиона квадратни километра. По-точно 17 125 187 квадратни километра.
44
9
 
14
 
! Отговори
До Анонимен преди 6 години
Да не забравяме, че оня депутат с 80-те %, е все пак дупетат от "БСП и СиЕ"АД, а гласувалите за неговата партия са десетина процента спрямо общия брой на гласоподавателите, като се има предвид, че около 40% от българите не гласуват, така че явно тези 80%, са тези които по никакъв начин не биха гласували за *** и нейната уж "европейска", а всъщност проруска партия ... !!!
43
19
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Европа не е на изчакване, а на изчезване!
42
12
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
"Институт за политика: 92% оценяват положително външната политика на кабинета Борисов 3 Ако това е истинско проучване то се оказва че онзи депутат с 80те% не само че е прав но и е позанижил процента на гламавите в Бг.Просто не мога да повярвам какво се случва в тая идио*тска държава.
41
7
 
2
 
! Отговори
anonymous преди 6 години
До Анонимен 8Много си е прав човека, четете номер 8, абсолютно така е.
40
18
 
14
 
! Отговори
ХХХ преди 6 години
Не знам ама една малка държава като КНДР излекува запека на САЩ !
39
21
 
13
 
! Отговори
анонимен преди 6 години
До Калеко Алеко 46България е била под робство 2 или 3 пъти-спорно е за т. нар. "съветско робство", както му казваш.Със сигурност сме били пор турско и византийско робство.Но сега България е под робството на ЕС, САЩ и НАТО.
38
11
 
6
 
! Отговори
Василев преди 6 години
До русия=джуджеТочно така, съвсем вярно си го написал, да застанем зад развитите държави и да чакаме подаяния и еврофондове, отколкото да бъдем индустриализирани и модернизирани, тогава трябва да делим пазари с развитите и модернизирани държави!!!Засега сме само зад развитите държави , но не сме ние развита и модерна държава, има малка, несъществена разлика с това да бъдем и ние такава държава, или да правим крачки в тази посока!!!Агент Вал Брамбахал!ЦРУ!!!
37
11
 
16
 
! Отговори
Калеко Алеко преди 6 години
До анонимен .... България, товарищ, в досегашната си история е била три пъти под робство, в т.ч. византийско, турско и съвеЦко .... Византийското и турското не ги помним по обясними причини, но съвеЦкото няма как да го забравим, защото и в момента ни го припомнят едни "патриоти", като тук присъстващите дето продължават да си спелуват лозунгите от времената на "...нерушимата българосъвеЦка дружба..." !!!