Нови лидери и стари конфликти: Колко близо е светът до пропастта?

През последната година светът се доближи до тежки въоръжени конфликти
Обновена: 11 фев 2018 19:09 | 11 фев 2018 19:09,
100
Нови лидери и стари конфликти: Колко близо е светът до пропастта?
Снимка: архив Reuters

Международният ред се руши, опасността от сериозни конфликти расте. Мюнхенският доклад за сигурността очертава отрезвяваща картина на положението в света - и сочи какъв ще е тонът на следващата Мюнхенска конференция.

Експертите по сигурността рядко са оптимисти, а това се усеща и в техните доклади. Далеч от оптимизма е и новият мюнхенски доклад за сигурността. Той е озаглавен "До пропастта и обратно?" и описва застигащата ни нова несигурност, пише  "Deutsche Welle".

През последната година светът се доближи много повече до евентуални тежки въоръжени конфликти, пише председателят на Мюнхенската конференция по сигурността Волфганг Ишингер още в увода на доклада, използвайки дори формулировката "твърде близо". Ишингер прави препратки към опасното дрънкане на оръжие между САЩ и Северна Корея, към нарастващото съперничество между Саудитска Арабия и Иран, към все така високото напрежение между НАТО и Русия в Европа.

САЩ загърбват водещата си роля

Както през изминалите три години, така и сега докладът за сигурността подготвя почвата за предстоящата мюнхенска конференция по сигурността, която ще се проведе в края на идната седмица. Настоящият доклад изглежда така, сякаш е продължение на миналогодишния. През февруари 2017 авторите на доклада предупредиха, че при управлението на Тръмп САЩ могат да изоставят ролята си на гарант на международната сигурност, както и да започнат да оформят външната си политика по-националистически. Сега, година по-късно, докладът по сигурността описва точно това: Щатите загърбват своята водеща роля.

Те демонстрират твърде малко интерес към изграждането на регионални и глобални институции, които изработват правилата за формирането на международните отношения. Според доклада, САЩ са се сбогували с политиката, залагаща на общите ценности. За американците сега от значение са единствено общите интереси по някои определени точки. Паралелно с това спада и интересът им към дипломацията: бюджетът на американското външно министерство бе намален драстично, но в същото време разходите за въоръжаване на страната нараснаха. В доклада по сигурността са цитирани следните думи на американския експерт по външна политика Г. Джон Икънбери: "Най-могъщата нация на света започна да саботира реда, който сама наложи".

Европейците стават самостоятелни?

За европейците това означава, че оттук нататък те трябва да се грижат много повече за собствената си сигурност, отколкото досега. Докладът напомня и за следното изказване на Ангела Меркел от май 2017 малко след германската визита на Доналд Тръмп: "Отминаха времената, в които можехме изцяло да се доверим на другите." Сега европейците наистина трябва да вземат съдбата си в собствените си ръце, каза още канцлерката. А с това тя имаше предвид и по-високи разходи за въоръжаване.

Ако всички страни-членки на ЕС и Норвегия се придържат към набелязаната цел от 2% и действително вложат два процента от своя БВП във военния сектор, до 2024 разходите за въоръжаване ще скочат с около 50% до близо 386 милиарда долара. За да се повиши обаче мощта на европейските армии, е нужно и друго: те трябва да се омрежат още по-тясно. Трябва да се работи и в сферата на дигитализацията. А всичко това би погълнало огромни финансови средства. Според авторите на доклада, трябва да се работи и в посока на консолидирането на различните клонове на европейската оръжейна индустрия.

И все пак: докладът отбелязва наченки на сближаване в сферата на европейската отбрана: 25 държави решиха да координират своята политика по сигурността и отбраната на европейска основа в рамките на новосъздадената организация за постоянно структурирано взаимодействие PESCO (Permanent Structered Cooperation). Франция и Германия възнамеряват да разбработят заедно следващото поколение бойни самолети. А в лицето на френския президент Еманюел Макрон идеята за обща европейска армия намери силен защитник.

Климатични промени, конфликти, миграция

И в други аспекти новият доклад по сигурността прилича на продължение на миналогодишния. Още през миналата година темите за климата и миграцията заемаха обширно място в доклада. Сега в него се изразява съжаление, че САЩ са напуснали Парижкото споразумение за климата и че в своята най-нова стратегия за националната сигурност не разглеждат промените в климата като риск за сигурността.

Тазгодишният доклад ни напомня, че 2017, както и 2016 и 2015, влиза в историята като една от трите най-горещи години, откакто се архивират климатичните промени, както и че тя премина под знака на катастрофални бури, суша и наводнения. В същото време докладът насочва вниманието и към връзката между климатичните промени и конфликтите. Климатичните промени подсилват конфликтите, пишат авторите на доклада. "Продължаването на многобройни дълготрайни въоръжени конфликти беше една от основните причини за миграция, прокуждане и глад", се казва още в частта за Африка и миграцията.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


100
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
27
5
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Дрън-дрън та пляс е статията . Къде видяхте европейците да са самостоятелни, все още са *** на фащ . Докато фащ не бъде унищожен , дотогава няма да има мир за света
26
3
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До *** 25Едните викат ура за САЩ...другите ура за Русия.че те са двете страни на една и съща монена, т.е. на едно и също нещо
25
3
 
19
 
! Отговори
PD do 32 преди 6 години
Драги ми смехурко, А ние нямаме нужда от имане, за да СМЕ. Защото имането, се плаща с послушание на кесаря. Та служи си, и си имай имането. Ние сме непостижими за твоя светоглед. И не се учудвай, когато зарежем пътя на имането, и застанем на страната на Истината и Свободата. Може и да играем играта на имането, но сърцето ние е другаде. Било е и пак ще бъде. И където и да се е борил истинен Българин, все за Правда и за Свобода го е правил.
24
6
 
17
 
! Отговори
Циник преди 6 години
За нивото на този форум , и нивото на коментиращите - може да се съди по коментарите тук.*** се радват на застрашаващата ги война.Хора без деца, без любими майки, бащи, братя и сестри!Едните викат ура за САЩ...другите ура за Русия..Наистина няма такива ***!
23
0
 
3
 
! Отговори
ууу преди 6 години
До Анонимен 20Унищожават противниците си ( афро-азиатски държавици) за да има мир в пепелищата.
22
14
 
9
 
! Отговори
до PD преди 6 години
Какво имате - злоба, пpocтотия, нeкaдъpност? Нещо друго? Та вие още вярвате на измишльотините на ванга, толкова за умствeния ви потенциал.
21
10
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Русия - великаАмерика - великабалгаpиa - излишнa държава затова се топи като пролeтен сняг
20
2
 
17
 
! Отговори
PD преди 6 години
Които желаеше, целта на живота му да е "добър живот" отдавна се е самоанексирал. Тези които останахме, имаме НЕЩО, което скоро ще покажем на новите ни партньори/господари, които малко прибързано решиха, че сме лесна хапка за техните устa.
19
20
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
ако стане война аз ще се бия за Сърбия, понe ако си дам живота да го направя за смислена кауза и по-нормален нapод, за злoбни и пpимитивни сeлинжъpи не си струва нищо да правиш
18
5
 
11
 
! Отговори
арбайт махт фрай преди 6 години
разбраха в КитайАзия спечели икономическата война.Точка.
17
3
 
24
 
! Отговори
АНТИ преди 6 години
до неразбралитеМакрон е Ротшилдски възпитаник.Дотук с големите политици в стара Европа.
16
20
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Дайте най-накрая да ни анексират румънците,гърците или сърбите и да заживеем нормално.
15
2
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До ХА-ХА-ХА !Разбира се, Ален Делон доживя да го управлява Макрон. Разликата между двамата е огледало за ценностите на Европа и за "новите ни общи ценности"
14
7
 
21
 
! Отговори
Това е рецептата преди 6 години
Няма САЩ, няма НАТО -няма конфликти.
13
11
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Влакът на глобализацията остана без локомотив. Кво прайм сега? По инерция докато свършат релсите...Време е да се търси сигурност под сигурното крило на Русия, за да не се събудим утре в Ердогания.
12
4
 
11
 
! Отговори
анти дойче веле преди 6 години
"пише "Deutsche Welle"."Днеса отново са сменили тактиката, сега почнаха да го изписват на латиница, че да не го намерим по търсене на думи. Не че ме затрудниха или забавиха особено...
11
2
 
19
 
! Отговори
PD преди 6 години
Даже не е актуално да се коментира, обобщението до което са достигнали експертите, посфактум. Милиони коментари на умни хора, подсказваха тези тенденции, а елитие си затваряха ушите и късогледо повтаряха заучени мантри. С тази си непригодност, да водят народите, ще страдат народите им.А ние, хич даже не сме толкоз зле.Тези които летяха високо, от високо ще паднат. Ние държим центъра, и скоро ще получим признание, дори за това че не сме крайни, въпреки опитите, да ни вкарат в една или друга игра
10
4
 
34
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Света не е в тежка криза ФАЩ са в тежка криза и предизвикват войни навсякъде....
9
11
 
12
 
! Отговори
АНТИ преди 6 години
Няколко милиона мишлета,живеят в корупция проклета,не е виновен Света че сме бедни,а на *** манталитета.
8
7
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Достатъчно е човек да прочете коментарите, за да си отговори защо тая държава е най корумпирата, бедна и мизeрна в целия ес.