Казармата – модна! Европа се връща към нея, а България?

Франция я въвежда, съседните Турция и Гърция не са се отказвали
16 юли 2018 09:00,
224
Казармата – модна! Европа се връща към нея, а България?
Снимка: архив, Булфото

Задължителната военна служба бавно се връща на мода в Европа. Преди дни Франция се присъедини към увеличаващия се брой на европейските държави, които отново въвеждат военното обучение за младите хора.

Спазвайки предизборните обещания на президента Еманюел Макрон, правителството му представи план, според който всички 16-годишни френски младежи ще подлежат на задължителна служба, разделена на два етапа.

Първият е задължителен и доста се различава от класическото разбиране за военна служба, той ще е с продължителност 1 месец, в който акцентът ще е гражданската култура. Младите французи могат да се занимават с преподавателска дейност, с работа в благотворителни организации или пък да участват в традиционни военни учения заедно с полицията, пожарната или армията.

Още по темата

Вторият етап е незадължителна служба с продължителност между 3 и 12 месеца – през това време младите хора могат да работят в сферата на отбраната и сигурността, на социалните грижи, опазването на околната среда и на наследството.

С връщането на задължителната служба френското правителство се надява да насърчи социалното сближаване, да поощри и поддържа чувството за активност на гражданите, пише "Сега".

Програмата ще започне през 2019 г. и се смята, че ще струва по около 1.6 млрд. евро годишно. Франция отмени задължителната военна служба през 1997 г., когато президентът Макрон е бил на 18 години и той не е бил в армията. Той е и първият държавен глава на страната, който не е изкарал военна служба.

Франция е поредната държава на Стария континент, която връща задължителната служба в името на страната. Миналата година Швеция обяви, че ще въведе отново задължителната военна служба – седем години след като я премахна.

Правителството посочи като причина за решението си руската военна активност и малкия брой на кандидати за армията. Стокхолм обяви, че ще бъдат привикани 4000 мъже и жени, за да служат в армията – те ще бъдат избрани от около 13 000 души, родени през 1999 г.

През 2016 г. Литва също въведе военна повинност, след като Русия анексира Крим. В армията са длъжни да постъпят мъже на възраст между 18 и 26 години. Службата трае 12 месеца. Изключения се правят за студенти и самотни бащи.

Решенията на властите в тези държави са рязка промяна в сравнение с десетилетия по-рано. Днес обаче напрежението в световен мащаб непрекъснато се увеличава и е обосновано младите хора да бъдат обучени, за да знаят как да действат в определени ситуации, ако се наложи.

Къде по света е задължителна военната служба?

Южна Корея
Сеул все още воюва с Пхенян и затова има строга система за задължителна военна служба. Всички физически здрави мъже са длъжни да служат 21 месеца в армията, 23 месеца във флота или 24 месеца във военновъздушните сили. Те имат възможност да служат също в полицейските сили, бреговата охрана и в някои специални правителствени части.

Изключения се правят само за южнокорейци, които имат сериозни спортни постижения – спечелили са златен модел на олимпийски игри или на Азиатските игри например. Южнокорейското правителство също така прави и еднократни изключения и за спортисти. Подобно решение беше взето през 2002 г., когато азиатската страна беше домакин на Световната купа по футбол през 2002 г. и отборът се класира на полуфиналите.

Северна Корея пък е държавата, където задължителната военна служба е най-продължителна в целия свят – 11 години за мъжете и 7 години за жените.

Еритрея
Мъжете и младите неомъжени жени в Еритрея са задължени да преминат през 18-месечна военна служба. Според организации за защита на правата на човека службата често продължава години наред, а в някои случаи и неопределен период от време. "Военнослужещите продължават да са ангажирани с различни граждански и военни задачи. Това си е вид принудителен труд", предупреди "Амнести интернешънъл" през 2015 г. Според правозащитните организации задължителната военна служба е сред основните причини, които принуждават жителите на Еритрея да бягат от родината си.

Швейцария
В Швейцария военната служба е задължителна за мъже на възраст между 18 и 34 години. Страната отхвърли отмяната й през 2013 г., когато за трети път се състоя референдум по въпроса. Военната служба в Швейцария продължава 21 седмици, като всяка година се провежда допълнително обучение.

Швейцарците, които отказват да влязат в армията по религиозни и др. причини, могат да се запишат в гражданска служба. Жените не са задължени са служат в армията, но могат да го направят доброволно.

Бразилия
Военната служба е задължителна за момчетата, навършили 18 години. Продължителността й е между 10 и 12 месеца. Изключения се правят по здравословни причини. Заради обучение в университет военната служба може да се отложи във времето. Често годни за военна служба младежи обаче не се приемат в армията, тъй като има прекалено много момчета, а няма достатъчно места в определена година. За да влязат в казармата, младите бразилци преминават през сериозни физически тестове. Войниците получават малка заплата, безплатна храна и настаняване, което е сериозен стимул за по-бедните бразилци.

Израел
Военната служба в Израел е задължителна за жени и мъже. Мъжете служат в продължение на 3 години в отбранителните сили, а жените – около 2 години. Това се отнася за израелски граждани, живеещи както в страната, така и в чужбина. Изключения се правят по медицински причини, за новопристигнали имигранти и за определени религиозни групи. При дадени обстоятелства спортистите могат да изкарат  по-кратка служба.

Сирия
Военната служба е задължителна за всички сирийски мъже. През март 2011 г. президентът Башар ал Асад подписа указ, с който намали престоя в армията на наборници от 21 на 18 месеца. Държавните чиновници, които не отбият службата си, могат да загубят работата си. Според "Амнести интернешънъл" сирийците, които избягат и не влязат в армията, ги грози възможността да бъдат вкарани в затвора за 15 години.

Грузия
През 2017 г. Министерството на отбраната върна военната служба само осем месеца след като я премахна. Новата система включва бойно обучение в рамките на три месеца и след това още 9 месеца, пред които младежите помагат на професионалната армия.

Турция
Всички мъже на възраст от 20 години отбиват военен дълг към родината. Службата в армията продължава между 6 и 15 месеца.

Гърция
Задължителната военна служба се отнася за мъжете, навършили 19 години. Престоят им в армията продължава 9 месеца. В Кипър след навършването на 18 години всички мъже, включително и тези с кипърски произход, са длъжни да влязат в армията.

Иран
Военната служба е задължителна за мъже над 18-годишна възраст. Тя продължава 24 месеца.

Куба
Мъжете на възраст между 17 и 28 години служат в армията за срок от две години.

Къде сме ние?

Министърът на отбраната Красимир Каракачанов лансира идеята и в България да се върне задължителната наборна военна служба, която беше премахната преди десет години. Срок, в който това ще стане, засега не е поставен.

Каракачанов много държи и на доброволната военна служба, както и на въвеждането на военно обучение в училищата. Министърът вижда това като първа крачка към връщането на задължителната наборна военна служба и в България.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


224
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
134
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До 140Смешко ти правиш ли разлика между казарма и редовна армия? Какво пишечно месо кви пет лева? Отделно на редовната армия и се плаща, за това са там. Никой не отива от чист патриотизъм да пази майка България от нещо си там... тези ги има само в болните ви фантазии.
133
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Аз минах от там оправяйте се не ме засяга :)
132
2
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
това, което мислят да въведат франсетата е похвално и няма нищо общо с българската дума "казарма", най-голямата простотия в моя живот и безвъзвратно загубена 1 година.
131
5
 
5
 
! Отговори
джендър преди 5 години
Първо жените да служат. Те са привилегировани във всичко и освен това не раждат изобщо.
130
3
 
10
 
! Отговори
Гробокопач преди 5 години
Статия, платена от военното министерство, на Каракачанов;))) Само във времената на езическите вери, мъжът е горял да бъде воин, във времената на християнството, жените командват и затва и БА е със солиден женски състав. Майките днес, ен купуват пушки на синовете си. Въобще, Каракачанов, трябва да се замисли сериозно върху това, което лансира. В Европа се връщала... Хахахахахаха. Недейте така, в Европа, белите мъже са все по-малко. Особено в държавата на Ротшилд-Макрон.
129
5
 
15
 
! Отговори
xy преди 5 години
Ако някой си мисли,че армията е нещо ефтино и ще стане без пари или со ду *** много се лъже.През социализма взимахме 100-200 лв. заплати защото имахме 200 х. армия, 100 х. милиция вкл.ДС вътрешни войски и всякакви там доносници и щатни сътрудници.И нещо малко известно-200 х. човека взимаха заплати от спорта -спортисти,треньори,даскали,деятели,ръководители и всякакви там субекти на държавната софра.При това със заплати по-големи от тези на работещите.Та така със жалбите по готиния социализъм
128
2
 
30
 
! Отговори
Симеонов преди 5 години
СЛАВА БОГУ, НЕ ВИДЯХ НЯКОЙ ОТ КОМЕНТИРАЩИТЕ ДА Е МЕРАКЛИЯ ЗА КАЗАРМА.За моите 65 г. нямам по-гаден период в живота от казармата.При това бях от най-привилегированите-служех в ШЗО на ВВС, а после като старшина школник на едно летище и това си беше най-леката служба в БГ армията.Но ти отнема 2 от най-хубавите години-младостта,де се занимаваш с идиотии.Днешната военна техника въобще не е за лаици,там си трябват професионалисти.
127
1
 
8
 
! Отговори
НЕ РАЗБРАХТЕ ЛИ? преди 5 години
Пари за казарма няма! След поправките в закона, които вече бяха нанесени и даването на зелена светлина на правото на паравоенните организации да набират служители в страната (та то има обяви и ***.bg!!!), сега на втори етап от плана е продължаване на рекламата, че професия войник е актуална и мъжествена професия! И после КРИМ 2 на Балканите!... Мислете! Събудете се!
126
1
 
5
 
! Отговори
редник преди 5 години
Години наред са необходими за да се научат да работят с модерните прибори млади образовани интелигентни и мотивирани хора много добре заплатени ... затова армиите са платени защото филма не става за година две...работи се с наи-съвременна електроника от хора без образование ли очаквате да водят тази електронна воина...а за швеицария и пушките им дето са си у тях и дето са направили скалите по алпите в дупки че да стрелят по руските танкове е много несериозно...
125
3
 
14
 
! Отговори
Румен преди 5 години
Прочетохте ли, колко струва? Номера е да се гушнат едни пари... за казарми, за техника, за оръжие, за дрехи, храна...И едни наши хора на службичка до пенсия. Каракачанов има ли един ден трудов стаж? Нещо, потежко от тоалетна хартия вдигал ли е?
124
0
 
12
 
! Отговори
до предложение преди 5 години
Предлагам да въведем задължителна наборна армия като Швейцария и да взимаме швейцарски заплати!--------Хайде първо да започнем със заплатите, а.
123
1
 
6
 
! Отговори
редник преди 5 години
Едно време с няколко милиона бе възможно да се закупи някаква техника на ниво с която що годе е можело да се противопоставим а и с малко,,братска помощ,, и подаръци ---помислете добре как в момента и с какви пари могат да се вземат примерно 200 самолета ф -35 и 100,150---апачи задължителна ,,10 -поколение радарна система,, на която *** не могат да работят и от де тези пари , това са глупостите на едни фантазьори мераклии за комисионни....
122
4
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Влизайте в казарма баллъци, еврейските ви босове имат нужда от пушечно месо, докато техните деца си карат бентлитата, вие ще кървите на фронта.
121
0
 
7
 
! Отговори
Предложение преди 5 години
Предлагам да въведем задължителна наборна армия като Швейцария и да взимаме швейцарски заплати!
120
8
 
3
 
! Отговори
Хе Хе преди 5 години
Мене ще ме уредят за ейфрейторче и ще гърбя мамините ви синчета ;)
119
9
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Наскоро един приятел икономист се върна от Германия и ми разказва, че цигарите там са по 20-30 цента, даже ми показа и касова бележка - Малборо 27 цента, а може и по евтино да се намерят по 17 цента дори.
118
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Абе то хубаво, ама кой ще служи в Бг армията???Май, единсквено ромите!?
117
0
 
8
 
! Отговори
бивш редник преди 5 години
Да кажем че въоръжим и обучим 10 млн българи и роми и всичко дето можем да го съберем и го изтипосаме примерно срещу турската или руската армия да знаете че точно до час така наречената армия изобщо няма да съществува ,нито ще знаем откъде ни е дощло нито какво е станало с другите нито откъде ни нападат ни телефони ни мобифони ни нищо ---стотици хиляди ще се предават само кату чуят витлата на хеликоптерите...а шкембо и компания изобщо няма да са на фронта...
116
1
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
В Швейцария военната служба е задължителна, около 5 месеца, 20хил набор годишно базов тренинг. Могат да свикат 1.5млн за нула време. Всички си държат оръжието и снаряжението вкъщи. Периодично дават запас.В армията нямат генерали и чин "генерал" може да се дава само във военно време, досега само на 4 души.Ето това е армия.
115
0
 
6
 
! Отговори
bluesky1 преди 5 години
До фючо Вярно казваш! от един килограм тютюн се произвеждат около 50 кутии цигари! Производителят получава 5-6 лева за килограм сух тютюн от фирмите изкупвачи! Петдесет кутии по 5 лева са 250 лева! Ха сега ми кажете, че тютюнопроизводството било губещ бизнес... Не, не никак, но парата отива във фирмите изкупвачи и производители на цигари, както и в държавата! Факт!