Решаваща стъпка - ще стане ли еврото дигитално?

Ще бъдат ли изместени парите в брой?
Обновена: 13 мар 2023 13:24 | 13 мар 2023 13:10, Елка Василева
69
Решаваща стъпка - ще стане ли еврото дигитално?
Снимка: архив, БГНЕС

Докато американките банки се чудят дали няма да ги сполети нова системна криза след краха на "Силикон вели банк" - Ес Ви Би (Silicon Valley Bank - SVB), пазарът на криптовалути преминава през поредните сътресения, а България се лута по пътя си към еврозоната, на еврото може би също предстои да направи решаваща стъпка.

Европейската централна банка (ЕЦБ) продължава тихо да работи по проекта за дигитално евро, както показа презентацията, изнесена преди дни от Фабио Панета, член на Изпълнителния съвет на банката, пред Европейската банкова федерация. Макар и без конкретни детайли, той очерта основните параметри на проекта, с който ЕЦБ се стреми да не изостане от еволюцията на технологиите и парите.

Още по темата
Разбирането ни за това какво са парите и как те функционират се променя непрекъснато заедно с човешкото общество от времената, когато сме използвали като разменно средство мидени черупки и изглежда следващата стъпка са т.нар. дигитални валути на централните банки (CBDC). Към момента 114 страни, които представляват над 95 процента от световния брутен вътрешен продукст (БВП), проучват идеята за подобен инструмент, а 11 държави вече са в напреднала фаза на процеса. Великобритания представи планове за дигитална лира, в Швеция тече пилотният проект "e-krona", а Китай е начело с цифровия юан, който е в обращение от 2020 г. и се изпробва в реалния живот.

За Европа необходимостта от дигиталното евро се обуславя от търсенето на финансова стабилност, максимално улесняване транзакците за физическите лица и бизнеса, и не на последно място - от изостването й във финансовите технологии и платежните системи, притисната от американски и китайски гиганти като "Мастъркард" (Mastercard), "ПейПал" (PayPal), "АлиПей" (AliPay) и "ЮниънПей" (UnionPay).

"Навлизането на големите технологични компании на пазара на електронни плащания увеличава риска от пазарна доминация и зависимост от чуждестранни платежни технологии, което ще има последици за стратегическата автономия на Европа", каза през ноември миналата година президентът на ЕЦБ Кристин Лагард.

Така че какво точно ще представлява дигиталното евро, ще измести ли парите в брой и изобщо жизнеспособен ли е този проект?

Между биткойна и банковия превод

Дигиталното евро би трябвало да комбинира технологията на блокчейна, която е в основата на криптовалутите, и стабилността на централните банки, за да даде възможност за лесни, бързи и надеждни електронни плащания, независимо в коя точка на еврозоната се извършват те и от характера на трансакцията.

Този вид валути могат да се използват по същия начин като парите в брой - имате нужда само от дигитален порфейл (какъвто се използва и при криптовалутите), за да плащате с тях стоки и услуги или просто да ги предоставите на някой друг, също както връчвате банкнота. Разликата с електронните плащания, които правим в момента, е, че, за да работите с дигитална валута, не е нужно да имате банкова сметка и съответно - да плащате свързаните с нея такси за обслужване, превод и др. По този начин дигиталното евро би трябвало значително да намали разходите за електронни плащания както за физически лица, така и за предприятия.

Не се предвижда обаче то да замени банкнотите и монетите в обращение, а по-скоро да ги "допълни".

Същевременно за разлика от криптовалутите, зад които не стои централна банка и чиито курсове често са подложени на силни колебания, дигиталното евро би трябвало да предлага стабилност и сигурност, тъй като ще се управлява от ЕЦБ, която и ще гарантира юридическата му сила като разплащателно средство.

Основен аргумент в полза на цифровото евро е, че то ще осигури на гражданите особено сигурни пари на централната банка, с каквито сега те разполагат под формата на пари в брой.

Рисковете

Именно пряката връзка между потребителите и централната банка за електронни плащания обаче е това, което буди тревога. За да направите електронно плащане сега, трябва да имате депозирани пари в някоя търговска банка, които в балансите й са заведени като актив. Прескачането на търговските банки означава, че депозитите, с които те разполагат, ще намалеят, ликвидността им може да се окаже недостатъчна и неминуемо ще се отрази на възможностите им да отпускат кредити.

Затова се обсъжда притежаването на дигитални евра да бъде ограчено, например до таван от 3000 евро (за сравнение, за тавана на електронната британска лира се споменава сума между 10 000 и 20 000 лири). Това означава, че всеки ще може да притежава не повече от тази сума в електронен вид (съотношението дигитално евро към "традиционно" евро ще бъде 1:1) и всичко над нея автоматично ще се трансформира в пари по сметка.

Проучване на германската браншова организация Бе Ве Ер  (BVR) сред 700 по-малки банки, цитирано от в. "Ханделсблат", обаче установява, че този таван би причинил сериозни неприятности в банковия сектор. Според допитването при този праг сред 714-те анкетирани банки само 56 ще успеят да спазят изискванията на регулаторните органи за ликвидни буфери. Засегнатите банки в отговор ще трябва или да попълнят ликвидността си по други начини, например като се опитат да привлекат повече депозити, предлагайки по-високи лихви и по-благоприятни условия, или да ограничат отпускането на кредити. Това би се отразило както на потребителите, така и на икономиката като цяло, тъй като лихвите по кредитите ще се вдигнат. Повишението ще засегне най-остро по-малките компании, за които набирането на средства от капиталовия пазар чрез емитиране на облигации не е лесно.

Затова банките призовават за доста по-нисък праг за притежанието на дигитални евра - около 500 евро, което на практика изключва възможността за по-големи покупки или корпоративни трансфери.

Изчисленията на Бе Ве Ер са първата конкретна оценка за възможните последици от въвеждането на дигиталното евро за банковата система. Те засилват дебата до каква степен дигиталните пари на централните банки всъщност биха застрашили банковата система, вместо да осигурят стабилност.

Все пак, според някои експерти, този сценарий е преувеличен. Той предполага, че всички активни клиенти на банките имат по 3000 евро в сметките си. Мнозина се съмняват, че това е така, както и че всички клиенти ще проявят интерес към дигиталното евро. Според проучвания на ЕЦБ потребителите по-скоро биха предпочели да не държат непрекъснато дигиталния си портфейл пълен, а да го заредят веднъж, например в началото на месеца, след което постепенно да използват парите.

Освен това, посочва в презентацията си Панета, дори при дигиталното евро ще има нужда от посредници като банки или платежни платформи, които да поддържат дигиталните портфейли или да издават карти за клиентите, които искат да използват дигиталната валута, но нямат смартфон. А това няма да бъде безвъзмездно, макар че самото прехвърляне на "физическо" в дигитално евро ще бъде безплатно.

Друга сфера на риск са защитата на данните и неприкосновеността на личния живот, предупреждава европейската онлайн банка Ен26 (N26) в блога си.

Някои критици на планираната система се опасяват, че цифровите пари ще загубят едно от най-големите предимства на истинските пари, а именно анонимността при плащане. Макар че проследяването на плащанията с цифровото евро в реално време би помогнало в борбата с изпирането на пари, то би могло също така да ограничи и неприкосновеността на личния живот на потребителите, въпреки че ЕЦБ уверява, че няма да има достъп до личните данни на потребителите.

Немалък риск е и сигурността на събираните данни.

Какво предстои?

При представянето на проекта Лагард обяви прогноза, че ще можем да плащаме с дигиталното евро след около пет години. Двугодишният етап на проучване започна през октомври 2021 г., а през октомври 2023 г. Европейската комисия, Европарламентът и други регулаторни органи ще решат дали цифровата валута наистина трябва да бъде въведена. Ако решението е положително, европейското законодателство трябва да бъде съответно адаптирано, преди ЕЦБ да може окончателно да задейства проекта, за което са предвидени още три години.
(БТА, Елена Савова)
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


69
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
55
0
 
2
 
! Отговори
Когато отпаднат преди 1 година
физическите пари, как ще се гарантира ликвидността на банките? Именно наличието на физически резерв в размер на 10% от общото количество пари по сметките се явява гарант за сигурност. Да не говорим, че когато стане факт изцяло дигиталната валута държавата и банките (от които много частници ги е страх сега) ще има пълен контрол над сметките и средствата им. Как мислите ще се отрази това на подчиняването на населението? Ай излезеш на протест, ай са ти спрели виртуалните портфейли и тогава - чао!
54
0
 
6
 
! Отговори
Я па я..! преди 1 година
Комунистите пропагандираха че няма да има пари , а то какво стана ?Капитализма ще ги отхвърли пръв.
53
0
 
11
 
! Отговори
Шпек Народен преди 1 година
Друго си е сухото, кеша, пари в брой, докато ми постъпи заплатата по сметка я изтеглям до стотинка. Навсякъде плащам кеш.
52
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Е тиквата как ще трупа виртуални пачки в кекмеджето?
51
1
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
На 3 Ноември 2021 година 140 милиона китайци са били регистрирани и са извършени транзакции на стойност 9.7 милиарда долара. В ЕС работят ама тихо.
50
0
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Ецб работи тихо, китайците отдавна го пуснаха.
49
20
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Русофилията е надигнала вой, няма да може да краде.
48
0
 
26
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Тотален контрол! Куп неща ще се плащат само дигитално и уж няма да отменят наличните, но на практика....
47
0
 
31
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Лева искат да махат, сега и хартиените пари.... а бе защо не го обявите за робство направо?
46
4
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До Програмист до 45 :Аз, за разлика от теб, чета : "В българския език съществува и дума безмислен В българския език съществува и дума безмислен която има силно ограничена употреба.без смисъл = безсмиленбез мисъл = безмислен Схващаш ли разликата?
45
0
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
телефона се бъгва и гориш, докато не си купиш нов модерен защитен ябълков за 3 бона, иначе не може да си купиш и хляб.
44
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До Програмист до 45: Да лови са за правописните грешки, защото ти въобще не правиш.***.
43
0
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Имаше репортаж, че първите седмици на войната в Украйна, по магазините е можело да се пазарува само с пари в брой. Няма карти, няма нищо.
42
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
до юнакъъ...Не се притеснявай, ще може да го изработиш с парапета. В този свят пълен с извратеняци, няма да ти откажат
41
2
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
алооо офцетеее, българските банки са единствените в света, които дерат клиентите си с такси. В Англия банките нямат такси за нищооо.
40
2
 
14
 
! Отговори
до 43 преди 1 година
До Програмист до 39 : Хаха, който и програмист да питам, все той е най-добрият. Смехотворна работа - продуктите ви са някакви безмислени измишлиотини. Напиши програма, която да ми принтира хляб на принтера, който да изям и да съм сит. Нали си най-добрият. Въздух под налягане. Вие сте просто едни перачи на пари, не разбирам какво толкова се дуеш.
39
0
 
9
 
! Отговори
Юнакь преди 1 година
Как ще си купувам наркотици ......
38
5
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До Иво 34 - Всъщност не! В Китай криптовалутите бяха забранени със закон! Чак сега, от миналия петък, са разрешили използването на дигитален юан и еврото да не види нещо - и то се бута у тая редичка
37
0
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До Иво до 37 - ако си скот, ако си до.битък, ако си съгласен да живееш в кошара и да рупаш зоб, това си е за теб! Има и хора на света, за разбика от добитъкомислещите!
36
0
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Я ми кажете какво става ако магнитна буря наруши комуникациите и спре нета за няколко дни или седмици, какво става ако някоя про украинска група вместо тръби реши се гмурне до едни основни кабели ... За тоталния контрол да не говорим. Вечерта заспивате с нещо виртуална, а на сотринта някои вирус на окопантите го е занулил и няма и за хляб.