За 9 години броят на ромите със средно образование се е удвоил

На тези, които учат висше образование, се е увеличил шест пъти
142
За 9 години броят на ромите със средно образование се е удвоил
Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Dnes.bg

Процесът на интеграция на ромите в последните години дава резултати, коментира за БТА Деян Колев, председател на Центъра за междуетнически диалог и толерантност "Амалипе".

Председателят на "Амалипе" забелязва най-видима промяна в образованието. През последните години има много сериозен ръст на броя на ромите със средно и висше образование, както и голяма промяна на нагласата към образованието в общността.

Според данни от проучване на Тръста за социална алтернатива от миналата година, за последните девет години процентът на ромите, които са със средно образование, се е удвоил, а процентът на тези, които учат висше образование, се е увеличил шест пъти. Това е много ясен индикатор, смята Колев.

Когато "Амалипе" е създадена през 2002 г., водеща е идеята всички ромски деца да завършат поне основно образование. Тогава две трети от ромските деца, влезли в първи клас, са отпадали преди да вземат диплома за основно образование. Днес вече почти не съществува такъв проблем, голяма част от ромските момичета и момчета завършват основно и продължават да учат средно образование, отчита Деян Колев.

Част от ромската култура е детето да е в центъра на ценностната система. Детето е най-важното нещо в семейството и не е случайно, че ромският език е един от малкото, в които бременната жена не е "трудна", свързана с някаква тежест, обяснява той. Бременна жена на ромски е "кхамни", а "кхам" означава слънце, тоест бременната жена е "слънчева". В ромските семейства детето много отрано, особено ако е момче, се възприема като голям човек. Много пъти даже сме се карали с по-възрастните, че когато детето каже, че не му се ходи на училище, те се съгласяват, разказва председателят на "Амалипе". Всъщност, като работим за повишаване на образователния статус на общността, помагаме на семейството да осъзнае, че най-доброто за детето е да има образование, посочва Деян Колев.

Организацията работи с близо 300 училища, като част от работата е свързана с ромските родители. Насърчава се създаване на родителски клубове в тези училища, прави се обучение за координаторите им и, ако преди 10-15 години родителите основно са разсъждавали за своето дете и са имали много малко познание какво се прави в училище, днес вече те мислят за всички други деца, познават голяма част от образователната проблематика. Вижда се наистина сериозно израстване, коментира Колев и отбелязва, че ролята на ромските неправителствени организации в това отношение е много важна.

По неговите наблюдения тече много интензивен процес на модернизация на общността. Младите роми са запознати с интернет, фейсбук, търсят начини да живеят като всички други хора, много по-чувствителни са по теми като дискриминация и образование, докато по-старите са по-патриархални, по-консервативни. Учителите и училищата се изключително важен фактор, посочва председателят на "Амалипе". Данните от доклад на Световната банка сочат, че около 22 процента от младите хора, които трябва да стъпят на пазара на труда в България, са роми. Ако заедно успеем да образоваме тези млади хора, това ще бъде огромен тласък за развитието на българското общество и българската икономика, смята той.

Голям процент от ромските момичета и момчета, които учат висше образование, избират педагогика и педагогически специалности, някои предпочитат медицински специалности. Преди години имахме програма за подпомагане на ромски младежи и девойки, които учат медицина и медицински специалности, разказва Деян Колев. Тя започва през 2009 г. с подкрепата на Институт "Отворено общество". В началото в нея участват 19 студенти, а само три-четири години по-късно се включват по 50-60 човека на година. Много ме радва, че от тези, които учеха медицина, всички работят в момента, както и че голяма част от тях са в България и работят в болниците тук, казва Колев.

Проблемни остават ръстът на антиромската дискриминация и стереотипите спрямо ромите. Дори образованите роми много често биват вкарвани в едно русло на предразсъдъци спрямо общността, по-трудно намират работа заради това, коментира председателят на "Амалипе". Като друга проблемна област той посочва участието на ромите в политическия и обществения живот. И към този момент ние нямаме министри, заместник-министри роми, депутати, т.е. на нивото на вземане на решения в държавата ромската общност не участва, констатира Деян Колев.

Стереотипите и предразсъдъците за ромите са много - че са мързеливи, крадливи, че не желаят да работят и учат, да се интегрират, че в училище, ако има повече ромски деца, качеството на образование ще падне. Правили сме преди години проучване на този тип стереотипи сред три групи - учители, социални работници и здравни работници, разказва председателят на "Амалипе". Интересното е, че здравните работници споделят в по-малка степен стереотипи спрямо здравето на ромите, но в по-голяма - стереотипи за образованието и социалната интеграция. Обратно, учителите споделят по-малко стереотипи относно образованието на ромските деца, но в много висока степен стереотипи спрямо другите две сфери. Това показва, че тези стереотипи не функционират, като се хранят от директния сблъсък с реалността, а се подхранват от медии, политици, от това, което се говори в обществото, смята Колев.

Според него показателни са данните на института "Отворено общество", който от 2007 г. прави измерване на социалните дистанции спрямо няколко малцинствени групи. Респондентите са питани дали биха желали да живеят в един град или квартал с представители на определено малцинство, децата им да учат в едно училище с тях или те самите да работят в едно и също предприятие. Проучванията показват, че ромите са най-нежеланото малцинство, т.е. стереотипите спрямо ромската общност са най-силни. Между 2007 г. и 2013 г. се наблюдава подобрение в отношението спрямо ромите, от 2013 г. насам се отчита сериозно влошаване. Резултатите от 2019 г., когато беше последното изследване, са още по-негативни от тези през 2007 г. При анализите ни на какво се дължи това влошаване, едно от нещата, които е видимо, че от 2013 г. навлезе крайно националистическа реторика сред политиците, коментира председателят на "Амалипе".

На въпроса "какви са циганите изобщо" отговорите показват изключително силни негативни стереотипи, а попитани "какви са циганите в твоето село", много от хората казват, че на тях може да се разчита и с тях се живее добре. Определено, когато става дума за личен опит, отношението към ромите, които се познават, отношението е по-позитивно, казва Колев. В същото време обаче, когато имаш познати роми, с които си в приятелски отношения, това не променя цялостното отношение към общността, а те са възприемани като изключение от правилото.

Все пак личният опит води до намаляване на антагонизма и е важно да се насърчават всички програми за десегрегация в образованието, т.е. в една и съща класна стая да учат и ромчета, и българчета. Когато имаш съученици и колеги роми, стереотипите не могат да са толкова силни, уверен е Колев.

Той разказва, че ромските традиции, фолклор и култура са изключително красива и непозната част от ромите. "Амалипе" работи за популяризирането им и насърчава изучаването на фолклора на етносите. Голяма част от обичаите и традициите, които навремето ги е имало и при българите и са изчезнали, днес могат да бъдат видени в ромските квартали, коментира той, като посочи, че на Балканите сме свързани от много поколения.

Пример е Васильовден, известен като ромската Нова година, който се отбелязва на 14 януари. Празнуването започва още от 13 януари вечерта, с васильовденската трапеза. Семейството се събира около обща маса, която преди е била ниска обредна синия. Това е може би единствената вечер, когато не се приема за добре да влезе непознат в къщата. Слага се баница, има и пита, която родителите разчупват. Целува се ръка, прикажда се и членовете на семейството си дават опрощение. В полунощ започва сурвакането и децата тръгват по съседните къщи да сурвакат за началото на Новата година. При много ромски групи първо се сурвака чешмата, т.е. течащата вода, после се посещават съседите, а на самия 14 януари се ходи на гости на роднини. Празнуването продължава и на 15 януари.

Друг интересен празник е 2 февруари - Петльовден, който се отбелязва от определена група роми - дръндарите или ромите музиканти. Този обичай също има аналог в старите български традиции. За всяко момче се коли петел и главата му се окачва на вратата, а за момичетата се правят "тиганици" - мекици.

Гергьовден е голям празник и за ромите, също така - Великден и Голяма Богородица, който се отбелязва на 28 август.

Фолклорът носи духа на даден народ, отбелязва Деян Колев и добавя, че при ромите ценности като честност и трудолюбие са вплетени дълбоко във фолклора и показват, че стереотипите в голяма степен са напълно незаслужени.

Записвали сме много ромски приказки и легенди, в нито една приказка кражбата и измамата не е издигнала в ценност, коментира той. В по-новите ромски песни основната тема е любовта, а по-старите са с по-различни послания. Някои са свързани с определен празник, например Василица или Гергьовден - като популярната "Едерлези". Имало е песни за сватба и годеж, пее се и за бедност, за много труд, за обичта към семейството. Те носят в себе си същите патриархални ценности, които не са били различни между различните етноси на Балканите, обобщава председателят на "Амалипе".

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


142
Още по темата: образованиероми
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
75
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Бря бря бря учен ром с средно образование това на ромски означава професор меценат. Това в рамките на майтапа иначе не, е лошо да се образоват да пишат, четът смятането те го знаят по рождение на две не делят никога.
74
6
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Браво! В тях ми е надеждата. Тепърва има да ни учат на свобода, общност и как да се радваме на живота. Точно ромската култура ще ни спаси от упадъка на западната цивилизация.
73
0
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До До 73 76 Защото, когато вършат престъпления, се декларират българи или турци. Само, когато имат успехи или се раздават помощи, са роми :) Между другото, това не трябва да се разрешава. Всеки трябва да се самоопредели, а не - според изгодата, днес са едни, утре - други.
72
3
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До 72: петилетката трябва да се изпълни, квотите за малцинства да се покрият! Когато те приемат защото трябва да се изпълни някаква политическа квота, това не означава, че мястото ти е там или, че ще завършиш защото си се трудил, а просто се спазва политическо решение спуснато от небесата! Не се гледа качество, а покриване на квотата. Същата работа като започването на ръководни позиции с жени! Дали мястото на точно тази дама е там не е от значение, важно е да покриваме феминистичната квота!
71
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До До 73 76 И кой сте Вие? Защо се явявате истина от последна инстанция? Ако ромите започнат да заемат високи постове, ще бъдат замесени. Просто няма как неграмотни да станат банкери, прокурори и т.н. Поне засега. Във всеки случай с продажбата на гласовете си подпомага тези кражби.
70
0
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Дипломи имат, но образование едва ли.
69
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До 72: само да те информирам, че ако измамите и вуду магията не са производство или частен бизнес защото не са регистрирани и не се облагат с данъци! Колкото до това, че били завършили на запад: отдавна на запад има квоти за прием и завършване на малцинства! Както на Оскарите реват, че нямало достатъчно боядисани и сега печелят някакви защото са триполови, а не защото са артисти, така е и в университетите! Трябва да завършат % от малцинство: как, защо и дали въобще трябва е тема на друг разговор
68
6
 
0
 
! Отговори
До 73 преди 2 години
За последните поне 20 случая на "преджобване" за които съм чувал, няма замесени роми. Също не съм чул за замесени в грабежите на КТБ, в енергийната мафия, в ковид фашизма, в "седемте джуджета"...
67
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Анонимен 71 Да, точно това значи - че НЯКОИ българи са корумпирани, както много роми са престъпници, но в тази статия не ги споменават. Както и Вие.
66
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Анонимен 72 Може ли по-конкретно - колко на брой и кои университети?
65
0
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Ром"с 70 Че защо да не ни харесва? Напротив. Ние имаме голяма полза от успеха на ромите. Предпочитам младите ромки да учат, а не да раждат деца на 13 години. Предпочитам да са в класната стая или университета, вместо да ни преджобват по улиците и магазините. Предпочитам мъжете роми да спят, уморени след тежък работен ден, вместо да обикалят нощем по къщите ни. Много даже ще ни хареса да се интегрирате наистина.
64
8
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Все повече български роми завършват елитни западни университети. Вярно, някои са по НПО програми, но повечето са си на общо основание. И друго - вече много от успешните частни фирми в търговията и производството са ромски.
63
3
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Анонимен 60 "Последните години много ром събра пари от чужбина и почна да си купува дипломи. Другото е бълнувания на бхк." Ако това, което казвш, е вярно, знаеш ли какво значи? Че българите са КОРУМПИРАНИ.
62
8
 
0
 
! Отговори
Ром"с преди 2 години
Тук всички коментиращи все умни и като им чета коментарите,един свестен коментар няма от 10 коментара които погледнах..какво да се прави ,образованието пада ..навярно голяма част от завършилите средно образование в последните 10-20год ,не знаят,Откъде изгрява Слънцето!?Образованието е слабо,постъпване във виСшето..е на ниво нула..стига само да ходиш и да си плащаш.. и да седиш мирно..то вече си ВИсШИСТ. Но да,много роми се интегират и са успешни..а това не се харесва на неудачниците..бла-блв.
61
8
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Личните ми впечатления го потвърждават. При висшистите също. Изобщо ромите се развиват много бързо, а българският етнос тотално деградира. Дори и при изоставените и безпризорните деца много ясно личат тенденциите.
60
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
или интеграцията се подобрява или критериите падад :)
59
0
 
3
 
! Отговори
Точен преди 2 години
Това е добре, ако не са фалшиви и регистрирани в МОН. От години това е практика. На действително завършилите, успех в реализацията.
58
0
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
От 1 станали шест, насила ще ги добутат до диплома.
57
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Браво. Да продължават в този дух, и след около 200-300 години ще заприличат на хора.
56
0
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
А общият брой на ромите колко пъти е нараснал?