Средната такса за студентите ще е 1050 лв.

Кандидатстването във висше училище ще струва 50 лв.
26
Средната такса за студентите ще е 1050 лв.
Снимка: БГНЕС

Средният размер на годишната такса за обучение в държавни висши училища за академичната 2023/2024 г. ще е 1050 лв., а за кандидатстване – 50 лв. Това предвижда проект за решение на правителството, публикуван за обществено обсъждане на сайта на Министерството на образованието и науката. По предложение на държавните висши училища и научните организации Министерският съвет утвърждава таксите, които ще заплащат 143950 студенти и 4050 докторанти в редовна и задочна форма на обучение.

За специалностите от област „Педагогически науки“ средният размер на таксата ще бъде 780 лв., за „Хуманитарни науки“ - 750 лв., за „Социални, стопански и правни науки“ - 900 лв. Студентите в специалностите от областите „Природни науки“, „Математика и информатика“ и „Технически науки“ ще заплащат средно 870 лв., тези от „Аграрни науки и ветеринарна медицина“ - 1000 лв., „Здравеопазване и спорт“ - 1100 лв., „Изкуства“ - 1450 лв.

Средно 20% е увеличението на таксите спрямо академичната 2022/2023г. и касае основно студентите, които се обучават в специалностите от областите „Педагогически науки“, „Хуманитарни науки“, „Социални, стопански и правни науки“, „Природни науки“, „Технически науки“ и „Здравеопазване“.

Студентите в осем професионални направления и 18 защитени специалности са освободени от такси. Професионалните направления са „Педагогика на обучението по…“, „Религия и теология“, „Математика“, „Физически науки“, „Химически науки“, „Химични технологии“, „Енергетика“, „Материали и материалознание“.

Годишната такса за обучение на докторантите в държавните висши училища ще е средно 1300 лв. За кандидатстване в БАН и научните организации ще се плаща средно 40 лв. при средна такса за обучение на докторанти в размер на 650 лева за учебната 2023/2024 година.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


26
Още по темата: таксистуденти
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
19
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Изчезващите или изчезнали вече преподаватели които даваха всичко да научат и обучат студент вече ги няма Всичко се обърна на пари Дедо ми го оперираха в една малка болница доживя до 94 Операцията премина без екстри купи ми туй или онуй Сега ги оперират и длед гофина пак ги оперират за същото
18
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До Анонимен 19 Кажи и сега какво е. Как ако имаш пари от мутра и плащащ и купува и испити и диплома. Но за какво ти е диплом ако имаш пари.
17
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
След 1990 г. стана пълен хаос нито образование е качествено нито работа има после.ю, а след 2000 г. сложиха и солени такси.
16
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До До Анонимен 9 Сега това е проблема че дават солени такси но няма къде да бачкат.
15
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
В онези времена имаше и такива "привилегировани", които влизаха във ВУЗ дори и без приемен изпит, а за децата на активните борци бяха 40-50% от местата. После имаше допълнителен, официално необявяван прием, вследствие на който записваха в желаната специалност всички кандидат-студенти-деца на активни борци, които не сабили скъсани на приемните изпити. В много случаи, скъсаното на изпит "активно борче" пишеше лична молба до ректора, която биваше удовлетворявана по настояване на Партийното бюро.
14
0
 
1
 
! Отговори
До Анонимен 14 преди 1 година
По-рано студентите на плащаха никакви такси, но в замяна на това бяха много малко местата за тези, които кандидатстват на общо основание, т.е. без да ползват някакъв параграф, даващ предимство. Това най-много сеусещаше в сферата на така наречените хуманитарни и обществени науки. На общо основание ако кандидатстваш, ще теприемат с бал минимум 22 или даже 22.50 при максимален бал 24, а тези, които са с предимство, влизат с бал 12-14, т.е. с четири тройки или с две тройки и две четврорки.
13
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До 9. Петдесетачката не е "за отскок", а за цялата тегава процедура по прием на документи и класирания. А за някои специалности има и изпити. Нали някой трябва да подготви и провери тези изпити? За без пари ли да го прави? Това не влиза в основните задължения на преподавателите и се заплаща отделно, макар и мизерно. За сведения: таксата за кандидатстване не е вдигана от години и е 30 лева в момента.
12
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До Анонимен 12 Да, вярно е, много младежи наистина работят. Дано по този път нещата постепенно да се нормализират. Човек най-много цени онова, което сам е постигнал благодарение на труда си.
11
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До 9. Кога по-точно е било без пари? По мое време (80-те години) имаше такси, макар и ниски.
10
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До G.I. Joe Вярваш ли, че ще има такъв ефект? Българинът дава мило и драго детето му да е дипломиран висшист, а тийнейджърите нямат нищо против да си удължат безгрижния период на младежкия живот с по 4-5-6 години.
9
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До 1. Глупости! Студентите масово работят на на заплати, двойно по-високи от тези на преподавателите си, от първия ден в университета, и се вясват на занятия от дъжд на вятър. Максимум за две седмици работа могат да си платят годишната такса.
8
0
 
3
 
! Отговори
До Анонимен 9 преди 1 година
Никога нищо не е безплатно. Допреди 33 години държавата плащаше обучението на студентите, но в замяна на това те бяха длъжни три години да работят по разпределение. Който откаже, беше длъжен да възстанови на държавата парите, платени за неговото обучение. Според тогавашните правила, най-евтино струвало обучението в Селскостопанска академия - 3 500 лв; в СУ - 4 000 лв; следването в Медицинска академия е било най-скъпо - 6 000 лв. Това е била стойността на обучението от първия до последния курс.
7
1
 
7
 
! Отговори
до 8 преди 1 година
Образованието не е задължително мероприятие. Ученето не е за всеки. Учи, който му се учи. Зависи от нивото на почтеност на обществото. Ако иска да се лъже, си се лъже че се учи. Паметникът на червената армия затова го бранят, за да може да се говорят лъжи.
6
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
едно време беше без пари - после като дойде 2000 г. и почнаха с таксите и днес ти искат хиледарка , а за кандидатстване измислили още една такса да стрижат народа - петдесеттачка за отскок
5
3
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До Анонимен 4 Ще стане че студенти като нямат пари и не могат да плаща за рушвети и професорите ще ги съкращават и е по-евтино да си купи диплома без никаква професори. Това ли е бг образование.
4
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До G.I. Joe Ти завиждаш че си некадърен и нямаш и една.
3
4
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Правилно, то който иска да се учи, трябва да си плаща. Иначе кой да плаща на преподавателите. Ако никой не им плаща, как да си купят хляб.
2
7
 
5
 
! Отговори
G.I. Joe преди 1 година
Поне ще намалеят вечните студенти и такива с по 3+ дипломи...
1
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Моля?