Езеро за шарани или национална гордост

Dnes.bg събра аргументи "за" и "против" АЕЦ "Белене"
17 мар 2010 18:50,
174
Езеро за шарани или национална гордост
Снимка: БГНЕС

За АЕЦ „Белене“ няма място на пазара.

Това е категоричното мнение на проф. Пламен Цветанов – един от авторите на изследването на БАН от 2009 година „Електроенергетиката на България – развитие и обществена цена“.

Първият му аргумент е, че електричеството, което ще произвежда централата, не е необходимо.  

До 2020 година България се нуждае от 37 милиарда киловатчаса годишно. Ако се построят всички предвидени проекти - нова централа в Марица изток и АЕЦ „Белене“, страната ни ще има излишък от 38 милиарда киловатчаса. Досега България е изнасяла максимум 7-8 милиарда киловатчаса и то когато в съседните страни имаше дефицит, а сега заради кризата има излишък. Електроенергията от новата атомна централа просто няма къде да се продаде, смята професор Цветанов.

Допълнително, при търсенето на инвеститор НЕК декларира, че ще изкупува произведения от централата ток 15 години. По сметки на БАН това означава 13-15 милиарда евро. „Слава Богу,  това като че ли вече отпада“, коментира проф. Цветанов.

Друг ключов аргумент: цената на тока от АЕЦ „Белене“ ще е твърде висока. По сметки на БАН себестойността ще е 6-7 цента. Според документ на ЕК себестойността на тока, произвеждан от атомни централи в Европа, до 2030 година ще бъде 4-4,5 цента. „Това значи, че АЕЦ „Белене“ е неконкурентоспособна, защото има себестойност почти два пъти по-голяма“.

БАН разглежда и друг аспект – в момента енергийната зависимост на България е около 72%, а за суровия нефт, природния газ и вноса на ядрено гориво от Русия е 100%. Изграждане на АЕЦ „Белене“ ще увеличи зависимостта от Русия, което противоречи на политиката за национална сигурност и концепцията на ЕС за намаляване на енергийната зависимост.

„Проектът вече прерасна от енергиен и икономически в политически. Политически, в смисъл на сфери на влияние. Всички знаят, че има огромен натиск от руска страна да се построи тази централа в европейското пространство“, коментира проф. Цветанов.  

Чисто технически въпрос е защо трябва да строим мощности, които са от последните две десетилетия на миналия век, след като централата не е необходима преди 2030 година. В момента 10 страни разработват ядрени реактори от четвърто поколение. Те са по-ефективни и ще имат значително по-малко и дори напълно рециклирани ядрени отпадъци. „Въпросът с ядрените отпадъци изобщо не е решен, дори за АЕЦ“Козлодуй“, припомни проф. Цветанов.

И нещо като заключение: „След като тази централа няма място на пазара, ясно е, че ще се намерят някакви начини българският народ - тази генерация и бъдещите, да изплащат грешките на тези, които правят по някакви съображения едни инвестиции, които имат съвсем друг контекст – т.е имат някакъв корпоративен интерес и чужд интерес“.

Трябва да има АЕЦ “Белене“ и проектът трябва да бъде задвижен възможно най-бързо.

Това пък е категоричното мнение на Владимир Владимиров от федерация „Атомна енергетика“ към КТ “Подкрепа“.

Атомната енергетика в България трябвало да се развива първо, защото тя e произвеждала най-евтиния ток. „В атомната енергетика работят специалисти на световно ниво. Това е огромен ресурс, който е голям грях да бъде погребан“, е другият аргумент на синдикалиста.

По въпроса дали страната има нужда от електроенергията, която централата ще произвежда, Владимиров не говори с числа.

„До времето, когато ще започне да произвежда АЕЦ „Белене“, мисля, че доста неща ще се променят на този свят и по отношение на потребление, и по отношение на цена. Така че според мен тя ще бъде рентабилна“, смята Владимиров.

Все пак това било въпрос на преговори, на договори и на правителството.

„Ние няма да стоим десетилетия в криза. Във всички случаи ще има подем на икономиката, а и защо да не разчитаме на това, че една част ще се изнася. Ние сме конкурентни и в смисъл, че можем да произвеждаме такава енергия. Наоколо страните нямат този кадрови ресурс, за да обхванат този бранш“.

Не би трябвало да се загърбва проектът поради, доколкото чуваме от медиите, натрупано лошо финансово досие“, е категоричното мнение на синдикалиста.

Владимиров не изпитва притеснения по отношение на енергийната зависимост от Русия.

„Едва ли в момента Русия е някаква политическа заплаха за нас. Мисля, че не е много голяма алтернативата ни в сферата на развитие на атомната енергетика. От кого точно да бъдем зависими, ако точно така разглеждаме въпроса.  В края на краищата това са търговски договори, на базата на които ще се решат и някакви отношения“.

И нещо като заключение: „Трябва да продължи проектът по-скоро. Всяко забавяне носи оскъпяване, а и започваме да си губим и специалистите. А един ядрен специалист е доста скъпо нещо. Тези всички хора ние ги държим – от малките реактори на „Козлодуй“, има консервация на кадри, но това не може да бъде вечно. И в това отношение трябва да се бърза“.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


174
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
115
4
 
4
 
! Отговори
Cleo преди 14 години
... В момента ако не го построим утре ще копуваме прескъпо от ромъния.Всичко в момента е политическо и финансово изкривено и всякакви аргументи и заучени пополиски трикове , кризи ,корупция ,екология .., обслужват не наще ,а чужди интереси.=======================До 106: КАК МОЖЕ ДА ИМА ТОЛКОВА НЕГРАМОТНИ ХОРА ??? "О" и "У" за нищУ ги нямат в тУзи фУрОм ...
114
1
 
3
 
! Отговори
Mickey преди 14 години
Че то по-големо "езеро за ШАРАНИ" от самия АЕЦ "Белене" има ли бе? Вижте ги ШАРАНИТЕ как патетично плескат тъпните си по-долу!:))))
113
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 14 години
ток ше требе и след боико.и с перки само нема да стане......енергоспест.производства-добре,ама ако планираме да останеме 4-5 население в бг.ако мислиме да се развиваме ,като турция например,требва да гледаме 10-15 години напред.тук въпроса е политически а не икономически.не му се влага на запада пара дето се връща бавно,ама и на русия нече да дава,щот са лоши,не слушат.
112
7
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 14 години
Правителството лятото ще падне това еее
111
2
 
3
 
! Отговори
присмехулник преди 14 години
Казваш ва един, че е ***, но ти самзнаеш малко по въпроса. Първо като цен перките дават 10тина пъти по скъп ток и НЕК е длъжна да го изкупува. Същата история е и с малките вецо ве където ги нацвъкаха по всяка бара и затлачиха всичко. Ядрената енергия няма алтернатива поне засега. Чист и евтин ток. Това, че нямамме сривове в системата за сега е понеже закрихме държавата. Утре като излезе 5 и 6 ти блок какво правиме. Не я ли направиме след десетина години ще мигаме като дискотека
110
2
 
3
 
! Отговори
Доко преди 14 години
Еее пич ти си много дебилен . Аз ти говоря за икономия на енергия - ти ми говориш за въглища . Де го чукаш де се пука .И какви електромобили са те подгонили . Ние пътища нямаме . Със 600 милиона можеха двете магистрали да завършат , а тях сега просто ги няма . НЯМА ГИ .
109
1
 
4
 
! Отговори
Шаран преди 14 години
Езеро за шарани е!
108
3
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 14 години
Ами хванал съм ти шапката явно.Обясни кое ще захранва електромобилите в бъдеще ?И влакове .., петрола не го брои след 20-30 години какво правим тогава икономисваме ли още или ни е яд ,че не сме изхарчели пари за нещо което ни е трябвало.А колко ще подържаме тецовете или ще наливаме милиярди кубика бетон за блата които не ни вършат работа.Можеби не виждаш света как ще се промени и това ти е проглема .А според теб тея 600 млн ако бяха похарчени за въглища са по рентабилни ?
107
3
 
1
 
! Отговори
пак съм преди 14 години
Доко ти си за ОСТРОВА
106
4
 
0
 
! Отговори
доко2 преди 14 години
Всички сте за белене, едните сте за ОСТРОВА- там ви е мястото Другите сте за АЕЦ- да го построите
105
1
 
1
 
! Отговори
Alexei Petrov преди 14 години
...tupiq profesor moje da lapa xuq..,za6to ne predloji da se postroi AEC Belene i da se zakriqt TEC-ovete (10000 - puti pove4e zamursqvat okolnata sreda s vredni serni emisii) - za6toto na profesora nqkoi gei kato Kova4ev e platil...raztrel za takiva bokluci...
104
2
 
7
 
! Отговори
Доко преди 14 години
Трудно схващаш или се правиш на дръж ми шапката ? Предлагам да не се увеличава производството на енергия , което и сега надхвърля нуждите , а да се намали разхода и . Дотук схвана ли ? Сега чакам да ме попиташ как да икономисваме енергия .Перкогенераторната " лудост " никого не бърка . Строят ги частници които не ни бъркат в джоба . Докато Белене само за миналата година ни е струвала 600 000 000 евро . 600 милиона !!! На голия ни *** !!!
103
4
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 14 години
107 Ти Въглищно перкогенераторна лудост ли предлагаш ?Освен АЕЦ друго решение няма за дългосрочен план ,както споменаха , петрола може да бъде заменен от електроенергията за задвижване на колите ,тогава сме оцелили десятката с Белене ,ама ще е късно щото пестеливото овчарче го бива в пополизма.
102
2
 
5
 
! Отговори
Данчо преди 14 години
От прочетеното до тук,никой не се сеща,че от диспечери на какво ли не,си разбихме,унищожихме селското стопанство!Производство на екологична храна,това е бъдещето.Всичко друго ще последва,както Швейцария къта окраденото от цал свят,ние Европа сме захранвали с плодове и зеленчуци без нитрати!Къде сте КРАТУНКОВЦИ алчни повели НАРОДА?Ново,финансово робство,по лошо от турското,защото тогава са раждали и РАБОТИЛИ за просперитет и достойнство с едното си основно образование!Сега дипломирани мекерета!
101
1
 
5
 
! Отговори
Доко преди 14 години
Не е инженер ама живее в тази държава . И ще тегли последствията на ядрената ти лудост заедно с теб . Така че не си позволявай да определяш кой да говори и кой не .А аз пък съм инженер . И то по топлотехника . И в Козлодуй съм работил и в други ТЕЦ - ове . И да те питам тебе инженерино чувал ли си за икономия на енергия и че икономията на 1000 Вата излиза поне три пъти по - евтино от производството им ?И сега да ми кажеш има ли у нас място икономията на енергия
100
4
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 14 години
Една държава да просперира трябва да прозивежда нещо било ток,коли ,торове.В момента ако не го построим утре ще копуваме прескъпо от ромъния.Всичко в момента е политическо и финансово изкривено и всякакви аргументи и заучени пополиски трикове , кризи ,корупция ,екология .., обслужват не наще ,а чужди интереси.България няма нужда от пари на сметка ,а от възможност да произвежда ,които не го разбира му плащат да не го разибира.
99
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 14 години
Към 104. Видно е, че не си инженер! Ами поредния аматьор даващ меннието си!Възобновимите източници не са с постоянна сила. Когато няма вятър или слънце, трябва да бъде компенсирано от някъде! Пак си трябва ТЕЦ или АЕЦ! Всичко това оскъпява страшно много тока. Ама всякакви експерти без елементарни познания крякат възобновими източници.
98
7
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 14 години
Против АЕЦ-а, защото за нашето потребление дори само въобновяемоте източници са предостатъчни!
97
9
 
4
 
! Отговори
Р. преди 14 години
Алто,пустиняка,главата ти е пуста.Заради такива като тебе и държавата опустя.Като не ти трябва централа,хващай гората.Там всичко е безплатно.
96
4
 
7
 
! Отговори
TooN преди 14 години
до мат'риал:А какво да ги правим въглищните залежи тогава около ТЕЦ-овете? Да си ги пазим за 2100 година, когато 50% от енергопроиздовстото ще е атомно и 50% "зелено" (слънчеви батерии, вятърни генератори и т.н.)? Разбирай и тогава да се движим назад, а другите да ни теглят напред ли?! Или да продаваме сега на безценица суровина?Твърдо "ЗА" временно спиране на проекта АЕЦ "Белене" по време на криза и "ЗА" пренасочване на средставата за развитие на икономиката (ако ги има тези средства де!)!