Емиграцията на хората с квалификация не секва. Защо?

България остава страната с най-несправедливо заплащане на труда
1 сеп 2016 08:16, Елка Василева
205
Емиграцията на хората с квалификация не секва. Защо?
Снимка: архив, Булфото

Недостигът на квалифицирани  кадри се превръща в опасен ограничител за интензивното развитие на все повече производства и цели браншове в икономиката. Положението се влошава. Не са редки случаите, когато доста големи проекти на чуждестранни инвеститори, за които има решение да бъдат реализирани в България, не стартират поради невъзможността да се осигури необходимия персонал, пише проф. Стефан Стоилов в публикация в „Труд“.

Този недостиг през последните години се задълбочава и възпроизвежда под въздействието на два процеса. Първият – интензивната емиграция на образовани и с квалификация българи. Вторият – натрупването на дефекти в средното образование, които водят до разминаване на подготовката на учениците с потребностите на икономиката.

Нарастващата острота на проблема застави държавата и бизнеса да преминат от обсъждания и констатации към прилагане на практики и определени реформи в образованието.

Реална е обаче опасността голяма част от тези добре подготвени в резултат на реформите младежи да бъдат погълнати от емиграционния поток. В тази оценка няма никакво преувеличение – практиката е доказателство за това. Един пример, който е показателен за актуалната действителност у нас. Хотелиерският сектор има нарастващ глад за квалифицирани кадри. В същото време голяма част от випускниците на два реномирани колежа по туризъм отиват на работа в чужбина – веднага или след година работа в България.

Да се спре емиграцията от България е невъзможно. А и икономически е неоправдано. Първо, българската икономика не може да предложи работа на над 1 млн. емигрирали и още 350 хиляди регистрирани безработни.

Наистина има глад за квалифицирани работници, но е факт също така, че има стотици хиляди хора в трудоспособна възраст с ниско образование, без квалификация, за които няма работни места у нас или пък се предлага работа срещу мизерно заплащане. За тази огромна група единствената алтернатива е възможността за постоянна и сезонна работа в чужбина.

И второ, само официалните преводи на емигрантите са 1.17 млрд. евро за 2014 г., а според експерти още около 30 % към тази сума е неофициално прехвърлената към страната валута. Всичко това (около 3 млрд. лв.) е много повече от прираста на БВП даже в години, когато НСИ отчита ръст от  3 %. Елементарният макроикономически анализ показва, че тези пари, които отиват главно за финансиране потреблението на домакинствата, в повечето от годините превишават отчитания ръст на потреблението или пък предотвратяват неговото понижаване.

При това положение единствено смисленият въпрос е как можем да намалим емигрантския поток, да задържим в страната преобладаваща част от хората с придобита квалификация и умения. Обикновено отговорът е – като повишим заплащането на труда. Да, но статистиката показва непрекъснат ръст на заплатите.

Въпреки това по оценка на бизнеса и имащите отношение към пазара на труда институции дефицитът на квалифицирани кадри сега е по-голям отколкото преди 7 години. И това е така за повечето сектори и производства в страната.

Логично налагащият се извод е, че подобно увеличение на заплатите не сработва като фактор за чувствително намаляване на емиграцията на хората с квалификация (а и по обща оценка на специалистите отчитаният ръст на заплатите в значителна степен е статистически ефект от променената структура на заетите в икономиката по време на кризата и депресията).

Безспорно, освен заплащането на труда влияние върху решенията на хората да емигрират оказват и редица други условия. Решаващо значение обаче има факта, че България продължава да бъде страната с най-несправедливо заплащане на труда в рамките на ЕС. Разбира се, няма как в страната, която има най-малък БВП на човек в ЕС, да не са най-ниски и заплатите. Големият въпрос е с колко по-ниски? Това може да покаже само сравнителният анализ.

Вместо абстрактни разсъждения за „справедливо – несправедливо“ да дадем думата на числата.

В България производството на БВП на човек е само 2.4 пъти по-малко от това в Еврозоната, а средната реална заплата е 4.83 пъти по-ниска.

Изводът – ако разпределението на националния доход между капитала и труда е такова като в Еврозоната, средната заплата би трябвало да е два пъти по-висока. Това е измерената несправедливост в заплащането на труда в България, ако приемем за еталон – критерий Еврозоната, ядро на която са страни, най-представителни за европейския социален модел.

Ако някой не е е склонен да приеме осреднените за Еврозоната числа, предлагам като критерий за сравнение водещата в Eврозоната страна – Германия. Ето и числата: България има 2.6 пъти по-малко БВП на човек от Германия, а средната реална заплата е 5.2 пъти по-ниска у нас. Резултатът е същия – за единица сравнима производителност на труда, за единица сравним резултат в България заплащането на труда е два пъти по-ниско, в сравнение с Еврозоната, с Германия.

Разполагаемата информация показва, че наш IT специалист стартира в Германия с над 40 хиляди евро, в третата година може да разчита на 60 – 70 хиляди евро. С отчитане на ценовите равнища в двете страни (с 46 % по-високо в Германия) това заплащане реално е четири пъти по-високо от средната заплата на такъв специалист в България (според НСИ – 12 хиляди евро).

Ако отидем докрай в този сравнителен анализ, трябва да отбележим, че при преразпределението на доходите чрез данъчната система и бюджета съществува значителна разлика между България и Еврозоната, която е в изгода на капитала в България (значително по-ниски данъци върху печалбата, висок дял на косвените данъци, много по-ниски към БВП разходи на бюджета).

Преодоляването на тази несправедливост в заплащането на труда е практически ако не единственият, то основният фактор, който може да отслаби емиграционния поток  и да задържа значително по-голяма част от хората с квалификация и умения в страната.

Държавата, съвместно със синдикатите и работодателите трябва да инициира разработването на политики, които да осигуряват чувствително изпреварващо нарастване на трудовите възнаграждения спрямо производителността на труда.  Обществото започва да осъзнава тази реална несправедливост – КНСБ вече втора година поставя този проблем в своите програмни искания.

Без такава промяна в модела на разпределение на националния доход между капитала и труда, България ще продължава да бъде страната с неоправдано най-ниски доходи и висока емиграция на хора с квалификация, най-бавно придвижващата се през последните 7 години към средните за ЕС икономически и социални показатели, с най-голям процент работещи бедни.

Като начало трябва да престане съпротивата срещу по-енергичното увеличаване на минималното заплащане на труда, да се престане с квалификациите, че това е „административна намеса“ на пазара на труда. Интересно, как не се забелязва, че такава „административна намеса“ на държавата е утвърдена практика както в най-либералните САЩ, така и в социално-либерална Германия. Преодоляването на очертаната по-горе несправедливост в заплащането на труда ще означава сериозна промяна на българския капитализъм и движение към стандартите на европейския социален модел. Бизнесът трябва да осъзнае, че няма по-мотивиран работник от справедливо възнаградения за труда му.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


205
Още по темата: емиграциязаплащане
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
65
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Какво се оплаквате бе! Правете деца и чакайте на помощи. Това си доходен бизнес.
64
1
 
24
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Аз съм от мигриращите. Заради детето. Като се роди, мислех, че ще е по-добре да отрасне на село. От София се преместих на село. И докато детето беше малко, беше добре. Но миналата година беше в предучилищна група и се ужасих от образователната ни система. Тази година пак се връщаме в София. Ако не искам детето ми да е неграмотно, обратно към големия град. На село всички учители са назначени "с връзки" и до един са неграмотни и говорят на диалект, дори пишат неграмотно.
63
1
 
40
 
! Отговори
честит преди 7 години
Всъщност проблема е много директен - работодателя смята че българинът е некадърен, мързелив и непроизводителен и затова дава малко пари. Интересно е обаче, как същия мързелив, некадърен и непроизводителен българин си намира работа в една немска икономика примерно, където производителността на труда е много висока? Как същия тоя смот.ан, га.ден непроизводителен българин успява, а бг-боса /селя.нин бивш колбасар или мутра/ смята че и 600 лева заплата са му много ?ТОВА Е САМО НАЧАЛОТО !
62
0
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
До Азер Гъзаев Да Да руснаците виновни пък нашите бизнесмени много убАви.
61
4
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
До Азер ГъзаевКак ще са руски бе, мозък? ДСК е унгарска, т.е. европейска! БТК доколкото знам на новия собственик на подуяне - българин! Почти всичко в България е собственост на кравари и европейци - ЕРП-та, банки, ВЕИ-та, концесии на мини, ВиК, марици, застрахователни, търговски вериги.... Що не дават европейски заплати въпросните "европейци" бе, мозък...
60
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
АМИН !
59
11
 
6
 
! Отговори
Азер Гъзаев преди 7 години
Защото руската *** тип Дс впрочем и бтк и дск и тем подобни е руско!!! От руски ботуши тип АЕЦ на голем шлем излизане няма! Има бутикови хотели за триперливи Гоцета! Вижте Романите -секуритате се линчуваха и обесиха някой видни другри.при нас малък тошко и жени мъката са само по бизнес и тв екраните!
58
1
 
16
 
! Отговори
чичо Гошо преди 7 години
Ще ви отговоря.Аз съм *** и вие сте прозди.Само че само аз вземам дебелите пачки,а за вас робите-трохите.
57
2
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Нека и един да не остане! Да питам после онези с бизнесите и другите които чакат само на помощи какво ще правят?
56
0
 
7
 
! Отговори
Един от народа преди 7 години
Защо ли??????????????????????????
55
0
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
До as 66Изобщо не си прав. Една много голяма част от колегите ми в университета вече не са в България. Аз като останах тук взимам 3,4,5 пъти по-малко от тези които са навън.
54
13
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Отиваш в Германия, висококвалифициран специалист, висока заплата, като твоята в Бг , но в Евро. вартира, осигурено от фирмата, но в турски квартал на Берлин. Една вечер, като се прибираш след работа, те ограбва турчин. Отиваш в полицията, а там ти се подиграват, подсмиват ти се, дори протокол не правят. След два дни е подписването на официалния трудов договор с немския работодател. А, не, връщам се в България. Да ви работят турците!!! И без това 75% от тях живеят на помощи.
53
1
 
35
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
В БГ няма бизнес а има далавера. Няма банки а лихварски къщи. Няма Няма бизнесмени а чорбаджии. Когато в нормалния свят има криза управниците принуждават бизнеса да плаща по високи заплати а у нас "затягаме колана". Същото правим и когато сме в пик и няма криза, "трябва да се пести за после". У нас за 14 ч. труд се плаща като за 4 ч. Почти цели малък и среден "бизнес" е в черния и сивия сектор. Кой нормален човек ще иска да работи в такава среда. Наивници вече няма, желаещи за роби също.
52
28
 
10
 
! Отговори
as преди 7 години
Основна част от емигриращите българи са нискоквалифицирани, с най-много средно образование, повечето са с основно! Т.е. те така или иначе няма какво да правят в България, затова мигрират с надеждата някой ден да се върнат обратно тук и да се правят на преуспели от миене на дърти дирници и чинии, метене на улици, гари и т.н. Болшинството кадърни и с образование хора, въпреки трудностите успяват да си намерят добра работа в България и да раждат и отглеждат децата си в Родината, въпреки трудностите
51
0
 
31
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Ще бягат хората докато нашите пишман-бизнесмени не се научат да дават нормални заплати. Даже и 500лв много им се виждат.
50
1
 
30
 
! Отговори
Сериозно преди 7 години
Като има "недостиг" на кадри в България, то в Швейцария, Япония и т.н. кадри бол... Дават им 10 000 евро заплата и... идват в България, какъв е проблема?! Или въпросния "бизнес" иска с трици да хваща маймуни!
49
9
 
1
 
! Отговори
Ел преди 7 години
За да се научиш да режеш лозе се иска малко търпение, а за да получиш първата що-годе реколта три години. Не всички бизнесмени в България са *** мутри които искат печалба за деня.Колко златни медали ни докараха нашите винопроизводители-много. Технолозите в този бранш не бързат да напускат ако не знаете. Лозата е технологична култура и се ползва със специална привелегия от ЕС а тука сме големи конкуренти на" големите".
48
0
 
26
 
! Отговори
честит преди 7 години
Това за образованието е лъжа. Във Варна има 2 относително добри училища по туризъм. Университета, спец. международен туризъм - където се излиза с 2 западни езика/само с английски не става/ и Инстититута по туризъм където се учи технологията на тур. услуга та дори учеха ои приятели устройството на кафе машината, учеха се да сервират с 3-4 чинии в ръка /да помагат на сервитьорите/ и прочие. ЗАЩО ТЕЗИ КАДРИ НЕ ОСТАВАТ В БГ? ЗАЩОТО НЕ Е ДОБРО ЗАПЛАЩАНЕТО И ЗАЩОТО ДЪРЖАВАТА Е СКАПАНА!
47
6
 
45
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Аз също съм момче с образование и чужди езици, зимам над 2000 заплата което на моите години е топ и се дига почти на няколко месеца. След година ще са 2500, след 2 ще са 3000. Нямам кредити и дългове, нямам финансови проблеми. Но не ми се живее тук с мутри и *, престъпници и бандити в костюми, пред които всички слугуват. Разбити улици, няма транспорт, няма сигурност. И приятели вече нямам, и те избягаха отдавна. Който остава тук, оскотява бе
46
1
 
34
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Няма държава в света, която да е на печалба от изтичането на работна сила. България харчи много пари за образованието и здравеопазването на децата, след което те бягат от България без да има възвращаемост на вложените в тях средства. Това е следствие на мизерните заплати, но от години стана самостоятелен фактор, заради който живеем зле.

Спонсорирани публикации