Тръгва подписка: Необлагаем минимум и гъвкав ДДС!

Леви формации настояват за по-ниски ставки за вода, храна и др.
11 сеп 2017 16:30,
69
Тръгва подписка: Необлагаем минимум и гъвкав ДДС!
Снимка: Reuters

Национална подписка ще събира подкрепа за въвеждане на необлагаем минимум и гъвкав ДДС. Инициативата е на няколко граждански организации, синдикати и партии. Според тях необлагаемият минимум за доходите на физическите лица трябва да е поне до текущия размер на минималната работна заплата – 460 лева.

Инициаторите на подписката смятат и че трябва да се въведат намалени ставки на ДДС от 9%  за вода, основни и детски храни, базови лекарства, учебници и книги.

Гражданската инициатива е под мотото "Да спрем машината за неравенство! За справедливи данъци!".

Още по темата

Подписите ще бъдат внесени в парламента успоредно с внасянето на бюджета за 2018 година, информира БТА.

"Данъчната система в България днес е грубо изкривена, няма друга европейска страна, в която да няма отстъпки за хората с по-ниски доходи", каза председателят на Сдружение "Солидарна България" и икономически съветник в КТ "Подкрепа" Ваня Григорова.

Според нея и икономистът Димитър Събев у нас данъчното бреме пада върху плещите на скромните български семейства, докато компаниите и хората с най-големи възможности се възползват от многобройни писани и неписани вратички в данъчните закони.

"Стават десет години откакто беше отменен необлагаемият минимум за хората, които получават минимална работна заплата", припомни Григорова. Според нея за тези години, вместо да настъпи благоденствие, според данните на Евростат растат неравенствата.

"Изследвания показват, че разликата между доходите на най-бедните и най-богатите 10 на сто от българите е вече 13 пъти, докато в Европейския съюз е 8,5 пъти, а в съизмерими с нас страни като Чехия, Словакия и Словения - под 6 пъти", пише в подписката на инициативата.

Организаторите допълват, че всеки от нас, дори и да получава минимална работна заплата, плаща 10% данък върху доходите, а дори и безработните и хората на социални помощи плащат данък под формата на ДДС, когато купуват хляб, мляко и ежедневно необходимите стоки за оцеляване на техните семейства.

"За българската хазна няма значение дали купуваш яхта или учебник за детето: върху всичко се начислява 20 на сто данък. И това е само една от проявите на дълбоката данъчна несправедливост у нас", се заявява в подписката на инициативата. В нея пише още, че за разлика от развитите западни демокрации, в България прогресивният данъчен модел е сменен с "плосък".

Инициативата е подкрепена от: КТ "Подкрепа", "Българска антибедност мрежа", Сдружение "Солидарна България", "Колектив за обществени интервенции".

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


69
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
5
3
 
30
 
! Отговори
СТАМАТ преди 6 години
У Турция ДДС-то на хляба е 1%, на алкохола и цигарите 18%, а на всичко останало 8%.И сигурно башбакана не точи ДДС кат нашия!
4
2
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
А питахте ли патриотарите дали са съгласни? Щото в момента те крепят таш.кенците на тиквонии велики с памучец. Познавам много от тези които гласуваха за дебелия лудия и чер.ния така ги псуват че чак ми става неудобно от псувните им. В тези псувни има всички видове анатомични органи на майкаите на патриотарите. Но както се казва мъжко ду.*** веднъж се клати!
3
3
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Къде е тази подписка? Щото ако е в интернет - куче влачи рейс.
2
23
 
9
 
! Отговори
Реалист преди 6 години
Предложението е популистко и не е разумно. Като краен резултат ще доведе до още проблеми в икономиката и забавяне на ръста на доходите. Колкото и парадоксално да звучи, добър резултат ще има ако се направи обратното - като се вдигне ДОД от 20% на 22% или на 25% и като се трансформира плоският данък в пропроционален, но с обърната скала, т.е. за най-ниските доходи да се плаща най-голям процент ДОД, а за доходите над определен сума, да се плаща най-малък процент, примерно 10%, както е сега или 5%.
1
9
 
29
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
На политиците не им дреме за хората с ниски доходи. По-важно е да има прогресивен данък, иначе богатите стават все по-богати.