Роботите настъпват, дали машините ще ни вземат работните места?

През новото десетилетие пазарът на труда ще трябва да се реорганизира
5 яну 2020 09:45, Екип на Investor.bg
145
Роботите настъпват, дали машините ще ни вземат работните места?
Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Dnes.bg

Дали новото десетилетие ще се окаже това, в което машините ще ни вземат работата, се пита Тим Харфърд на страниците на Financial Times? Подобни опасения са се ширели много пъти през вековете и винаги са били грешни. Но те не са абсурдни по своята същност. През 1979 г. икономистът Василий Леонтиев изтъкна съдбата на коня. Конете винаги са били от жизненоважно икономическо значение, но са залезли през втората половина на 20 век, тъй като двигателят с вътрешно горене се е превърнал в доминиращ източник на сила.

Още по темата

Конете все още имат своята ниша, но никога няма да си върнат първенството от двигателите, независимо колко евтин стават овесът. Може ли голям брой работници да тръгнат по пътя на коня? През 2003 г. икономистите Дейвид Отър, Франк Леви и Ричард Мърнейн публикуваха изследване на икономиката на технологичните промени, което направи две влиятелни наблюдения.

Първо, те посочиха (правилно), че е подвеждащо да се говори, че роботите - или всяка друга технология – ще ни отнеме работните места. По-скоро машините изпълняват задачи, по-тясна категория работа. Тъй като повечето работни места включват много различни задачи, роботите няма да ги заменят напълно, но могат да преобразуват радикално работата ни. Роботът счетоводител не е C-3PO (златният робот от Междузвездни войни – бел. прев.); той е Excel или QuickBooks. Както при коня, при никаква заплата хора изчислители не могат да се съревновават с компютрите по отношение на електронните таблици. Въпреки това съществуват огромен брой счетоводители.

Просто днес тяхната работа е много по-различна.

Второ, твърдят професорите Отър, Леви и Мърнейн, задачите, които машините поеха, могат да бъдат най-добре описани не като „квалифицирани“ или „неквалифицирани“, а като „рутинни“ или „нерутинни“. Преизчисляването на електронна таблица е квалифицирана, но рутинна задача, която лесно може да се автоматизира. Почистването на тоалетна изисква малко умения, но е нерутинна работа и затова е трудно да се автоматизира.

Този поглед към света се оказа много полезен. Той обяснява защо технологията може да промени нашите работни места без да ги заеме. И защо както нископлатеният, така и високоплатеният край на пазара на труда се оказаха стабилни, докато средата, със своите квалифицирани, но рутинни задачи, беше подкопана.

Но в новата книга „Свят без работа“ Даниел Сaскин твърди, че втората част от перспективата на Отър-Леви-Мърнейн се оказва по-съмнителна. Той установява, че границите на „рутината“ се размиват бързо.

Да вземем, например, CloudCV - система, която отговаря на отворени въпроси за изображения. Качете изображение и задайте някакъв въпрос. Една снимка показваше двайсетинагодишни младежи, седящи на диван с бяло вино и кутии бира, като един от тях бе заел драматична поза.

Какво правят?“, попитах компютъра. „Играят на електронна игра”, отговори той правилно. "Какво пият?", казах аз.
„Вероятно бира”, беше отговорът. „Какво е времето?“, попитах относно снимка на открито. „Облачно“, отвърна компютърът. Така беше. Системата дава точни отговори на неформални въпроси за случайни снимки. Това рутинна задача ли е? Едва ли.

Още по темата четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


145
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
94
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
То и Visual Basic 6 щеше да е така, ама почина преди 15 години.Matlab е забол в 2012-а
93
3
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Ми мойто върклоуд съм го автоматизирал на 94,73%!
92
2
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До 94Чиста работа. Аз също съм автоматизираш 90% от workload-a си. Зорът е, че като има нужда от промяна, 99% от фирмата ми, не знае дори, какво е .config файл, а половината от новоизлюпените специалисти, ще осерат така работа, че последиците ще са катастрофални. Хората си мислят, че автоматизацията е магия отнприказките - ама не е! Подръжката е сложна.
91
4
 
1
 
! Отговори
до 91 преди 4 години
аз, аз нека да кажа - Матлаб, казва се моделно базирано програмиране, напълно изключва нуждата от профилирани програмисти.
90
3
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До тъпия питашНадявам се, цялото ти семейство, ти включително, да не во открият рак, да не ви лекуват и спокойно, да се глътнете поради неизвестни причини, рано рано :)Дани разбера, че да черпя, като направиш 40!!!
89
12
 
1
 
! Отговори
айти преди 4 години
Аз съм си написла програма която да ми пише програмите и по цял ден си пия кафето и си чатя във фейса а програмата ми шише програмите и взимам по 5 хилки!
88
3
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Роботите отдавна са започнали да изместват хората от производството, тес ***-философи още се питат дали. Вижте една поточна линия на фолксваген или тойота.
87
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До 89Вож сега, мамицата то ***, скапан селски убитляк, каращ голф и чакащ черния петък, че да си купи дрехи - стига си се правил на загубен. Питаш, получаваш отговори, но питаш същия въпрос, без да обясниш, какво не ти харесва в отговорите.Ти си всичко, което е грешно със съвременното ни общество. Пapазот долен!
86
6
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До 79Да си чувал за програма Която пише програми
85
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Да, през 18 век хората са умирали на 45 години!
84
6
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До do 82Щото сега на Земята има 7 пъти повече хора отколкото преди 200 години, щото живееш два пъти по-дълго,А сега като има 7 пъти повече хора от преди 200 години и сега живеят 2 пъти по дълго, и МЛ и АИ могат да диагностицират по-добре от лекарите, защи делът на болните хора днес от тези много повече хора процентно е по голям отколкото делът на болните преди 200 години когато не е имало МЛ и АИ да диагностицират по-добре от лекарите и на се се харчили милиарди за фарма индустрията?
83
3
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До 82Защото преди 200 години средната продължителност на живот в Европа беше 45 години, детската смъртност стигаше до 50% при войни и студени зими, а шибането население беше 1/4, защото нямаше и кой да приема и регистрира болни?Или си мислиш, че дядо ти, по турско, като се е разболявал, е ходил в болницата, водели са го на отчет, правили са му кръвни проби, имало е хирург и медицински сестри!?!?
82
4
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
В Германия здравната каса не покрива бели пломби, само амалгамени. За бяла пломба си плащаш от джоба.
81
3
 
6
 
! Отговори
do 82 преди 4 години
Щото сега на Земята има 7 пъти повече хора отколкото преди 200 години, щото живееш два пъти по-дълго, щото голяма част от заболяванията се появяват в късна възраст и щото тогава си си умирал от разни болести още преди да стане ясно, че си болен.Абе що не ви учат на логически заключения в това училище?
80
6
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До Анонимен"А рак имат повечето хира, след една определена възраст, без значение каква е системата.все едно да ти кажа, че огладнели хората в Дания"А защо в охранена и оядена Дания при скандинавския комунизъм хората се разболяват много повече от рак и охранена и оядена Дания е първа по ракови заболявания в света, отколкото в бедна Африка която гладуват и нямат такива модерни апаратури както в Дания при скандинавския комунизъм?
79
4
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Крайната цел е да ни копират мозъчните вълни и да ни натикат в разни сървъри да изживяваме красива измислена реалност, като в Матрицата. Отвън ще останат да администрират цялата простотия само група избрани елитарни свинчовци.
78
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Брато - там кампании от рода на Да дарим на малкия Магнус шанс за живот, демек 300 000 лева за операция в Германия, няма! И не, защото са студенокръвни, а защото всичко се покрива от здравната им каса. А твоите не ги лекували, са пълни глупости. Там има бездомни пиянки, защото са избрали да станат бездомни пиянки, но нокой не го остава, да умират от студ, за разлика от ... ами нас.
77
5
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
А по умната логика, днес кокто МЛ и АИ могат да диагностицират по-добре от лекарите, защо сега кокто се харчат милиарди за здравеопазване, броят на болните в сравнение с преди 200 години не е намалял, ами се е увеличил?
76
5
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До Анонимен 76От правописа, пунктуацията и начина ти на изразяване мога да направя два извода - че не си особено интелигентен и че не си особено образован. Споровете с едноклетъчни са по същността си безпредметни. Мий чинии/седалища в Дания и си живей плебейския живот на воля. И внимавай някой от "новите" датчани, в чиято родна страна бичуването и убиването с камъни са законни наказания, да не те свари наведен.
75
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До 77По тъпата то логика излиза, че преди 200 години ни един човек е имало, кокто е бил болен от левкемия...