Да си емигрант не е по-лесният избор, никой не го иска

Младите специалисти продължават да напускат България
14 яну 2021 20:30, Елка Василева
89
Да си емигрант не е по-лесният избор, никой не го иска
Снимка: архив, БГНЕС

"Никой не иска да е емигрант, защото това не е по-лесният избор," казва българска специализантка. Всеки четвърти българин е изразявал желание да живее в чужбина. Дойче веле разговаря с няколко души, направили свой личен избор.

Всеки четвърти българин е имал намерение да живее в чужбина. Това сочат данните от последното проучване на “Тренд”. 41 процента пък споделят, че имат роднини, които живеят зад граница.

"Вирусът" на миграцията и неговите вълни

Експертите са категорични, че пандемията е снижила емиграцията през 2020 година. Това обаче не разрешава дългогодишните демографски проблеми на България, в това число изтичането на специалисти от ключови сектори. По данни на Европейския комисия през 2019 година тенденцията за завръщане на трудови мигранти е продължила и България е сред първенците в това отношение. Но става въпрос основно за нискоквалифицирани кадри.

Още по темата

Младите експерти продължават да напускат България

Според проучване на фондация “Отворено общество” едва около 5 процента от лекарите в България са под 30-годишна възраст. Никол и Виктор са сред младите медицински специалисти, които са избрали да заминат. “Мотивираха ме по-добрите условия и организация на труда”, казва Никол, която е специализантка във Виена. “Заплащането в България е такова, че трябва да работиш на поне 2 места и да финансираш всички курсове сам”. Докато следва, тя работи като болногледач в голяма лечебно заведение в София. “Като студент получавах малко над 200 лева. Абсурдното е, че от тях трябваше да отделям пари за сапун и тоалетна хартия в отделението.”

Казва, че в Австрия ситуацията е съвсем различна. “Студентите тук дават смени, за които им се заплаща. Докато при нас по време на обучението практиката беше много по-малко.” Тя признава, че е срещала затруднения да навакса. “Мои колеги тук са правили редица неща по време на обучението си, до които аз се докосвам за първи път”.

И макар работата да е много и социалната среда първоначално да е далеч по-ограничена, отколкото в България, тя е доволна от решението си да замине. “В България малко хора се интересуват от нови проучвания и те трудно стигат до практиката. В Австрия, особено по отношение на коронавируса, видях как се подготвят нови публикации и се обсъждат нови методи за лечение постоянно”.

Би ли се върнала? “Никой не иска да е емигрант и това категорично не е по-лесният избор. Така че, ако видя тенденция за подобряване, ще се върна. На този етап - не”.  

Българи, които се връщат от чужбина, българи, които остават. Защо?

Виктор, подобно на Никол, заминава малко след като завършва образованието си. “Избраната от мен специалност не навсякъде в България се практикува на необходимото съвременно ниво. Не исках да правя компромис със себе си и с пациентите си”, обяснява той.

Признава, че първите стъпки в Германия не са лесни. “Все още срещам затруднения - езикови, професионални, социални”, изрежда той, “но съм доволен, че реших да започна да градя кариера в чужбина”.

За момента Виктор не мисли за прибиране в България и кариера там: “Не съм оптимист, че необходимите реформи ще се проведат скоро. Медицината в България се нуждае от големи структурни промени, за да стане възможно колегите да практикуват на съвременно ниво и при нужните условия на труд, а пациентите - както в големи университетски болници, така и например в общински клиники, да бъдат доволни, че грижите за тях са оптимални.”

Предимствата на България за младите и образованите

Съкращенията и замразяването на нови позиции заради пандемията, както и силно конкурентната среда, са сред причините някои българи да решат да се завърнат в родината си.

“Професионалното ми развитие, необикновената икономическа обстановка в резултат от пандемията, а и лични причини, бяха факторите, които ме накараха да се върна в България”, разказва Филип, който се е прибрал преди няколко месеца, но вече си е намерил работа. Той споделя, че в Западна Европа, където е учил и работил досега, пандемията сериозно е засегнала търсенето на кадри, особено на чуждестранните и на тези без дългогодишен опит.

“Европейското ми образование определено ми отвори повече врати в България, отколкото в чужбина”, признава той и подчертава, че тук процесът по наемане е на по-ниско ниво, което може да се окаже плюс. “Не ми се налага да минавам през горящи обръчи, за да си намеря подходяща работа”, споделя Филип. Особено в столицата редица компании в сферата на бизнес иновациите и в стартъп средата търсят млади експерти, владеещи няколко чужди езика.

Натрупването на опит зад граница и владеенето на чужди езици се оказват коз за млади специалисти, които решават да работят в България. Иванина заминава за Германия като малка, но преди година се завръща в родината си. “Трябва да призная честно, че изборът ми не беше продиктуван от носталгия или идеализъм”, казва тя. “Образованието ми, което е с акцент върху изследванията на Югоизточна Европа, ми даде по-добри възможности за развиване на кариера тук”.

Тя владее български и немски на ниво "майчин език”, говори и английски. Намира подходяща позиция в България и сега е доволна от решението си: “От около година съм в България и обичам работата си”. Иванина не обича да сравнява България и Германия и не смята, че в повечето случаи има база за подобна съпоставка.

"Откакто съм в България, съм имала много случки, които, разбира се, не биха били възможни в Германия. Някои от тях ме разсмиват, други - не. Не е тайна, че много неща в България не функционират така, както би трябвало, но все пак съм на мнението, че зависи от всички нас да променим това, което не работи като хората. Не може винаги да се оправдаваме, че “системата така и така не функционира”, категорична е тя.


 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


89
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
58
3
 
23
 
! Отговори
Хахах преди 3 години
Каквато и пропаганда да пускат БГ робовладелците от ГЕРБ и ДПС, хората не са кухи и виждат, че в Западна Европа е много по-добре. Тежко е 3-4 години, докато се оправиш, но после си бял човек. Естествено, трябва да си под 40 и да имаш добра професия. И най-важното, да не си мързеливо ориенталско гoвeдo, а нормален човек.
57
3
 
4
 
! Отговори
Гдю преди 3 години
Кой обира България бе, изчакайте да дойде еврото. Всички пари на света отиват към сащ, особено сега през локдауна. Пейпал, амазон, гугъл, виза, мастър обират парите. Щом сащ искат да налагат санкции на Франция, ако Франция започнат да облагат тези фирми. Ква демокрация бе
56
5
 
5
 
! Отговори
Фернандя Магелан преди 3 години
Мрзни имигранти
55
2
 
14
 
! Отговори
Словянин преди 3 години
А, свобода? Защо цензурират думата с "н"? Те сами си викат така. Видях и черен расизъм в Немско. След 19,00 на "Александерплатцт" даже през лятото няма жива германка, че и германец. Познайте от кои страни са тълпите, ама не са българи. В Мюнхен горе-долу е добре, ама и там вървят към "демокрация". А Бремен е ужас пред гарата. Германците са уплашени, че са германци!
54
7
 
13
 
! Отговори
Словянин преди 3 години
Видях "хубавото" на Немско. Ако работиш, си добре, ако те уволнят /на само заради пандемията, а защото не си *** или арабин/ или си безработен, си 2 пъти по-зле, отколкото в Българско. Ден не съм бил безработен, но в Германия няма живот. Който е бил, знае, че казвам истината. А за институциите на Запад - само да не си болен и да не допреш до юрист за отношения с работодател. Печалбите от чуждите банки и корпорации 99 % изтичат в чужбина. Левски е можел 100 пъти да емигрира, но е бил българин.
53
5
 
14
 
! Отговори
До Мама Росо преди 3 години
Не са "предатели", защото са напуснали България, а защото не спират да се гордеят с това. И в повечето случаи да я оплюват, за да имат мир в душите си. Защото стават ни риба, ни рак. Объркани хора. Игнат Канев, лека му пръст, "предател" ли ще го наречеш? И стотици още достойни българи, едни от най-успелите, не са отрекли произхода си и не са казали зла дума срещу родината си. А повечето сегашни "успели мигранти" вече са забравили за цървулите на дядо им на тавана. Ама те си остават в душата.
52
1
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
не знам ама само аз ли виждам релността как хората работят 800-1000лв по 12 часа и пътуват по още 2-3 часа,чарбаджиите им направо се подиграват с труда и им хвърлят жълти стотинки,сигурно има и добри примери,ама аз все попадам на кофти пример мой колега притеснен за здравето иси и с право работата е свързана с много хора в началото на пандемията поисква от шефа на фирмата маски и дезинфектат шефа му казва не ставай смешен нямам бюджет за такива работи "всеки ден умират хора" извода оставям
51
4
 
10
 
! Отговори
Глупостите на DW преди 3 години
няма да коментирам. Познавам доста българи емигранти по професионална линия. Всички кадват че са се реализирали "навън". Контактуваме по скайп и вайбър. Но за да убедят и себе си, и околните, че емиграцията е най-правилното решение в живота им, все намират причини да изтъкнат колко зле е България, да я принизят, да похвалят предимствата на новата си "родина". И имат чувство на превъзходство над бъргарите в България. Защо бе, драги мои? Кръвта вода не става. Ама ще го разберете по трудния начин.
50
3
 
6
 
! Отговори
Свободен човек преди 3 години
Ми що бе, нали това е свободата, да има банани и тоалетна хартия и да бегаме на запад да миеме улици и да береме ягоди! Свободата Санчо е най-висшето благо дадено на човека, демокрацият ни даде най-висшето благо и живеем блажено при демокрацията, ядем банани, бършем се с мекичка тоалетна хартия и бегаме на запад без да ни разстелват на граничната бразда!
49
3
 
10
 
! Отговори
Мама Росо преди 3 години
До СловянинНикой не е перфектен , но предател да наречеш човек ,който търси по-добри условия в днешния динамичен и отворен свят е абсолютна глупост.Част от българите в чужбина подържат българщината и навън,създават се български общности,български училища , български сдружения.Какъв Васил Левски чакаш , като то той би трябвало да е частица от всеки един от нас!!!
48
2
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Словянин, българските банки с чужди имена са 50% български, бивши български мутренски банки и нямат нищо общо освен името им, тъй като се управляват от смърдящи български некадърници връзкари
47
3
 
6
 
! Отговори
До Словянин преди 3 години
Много щеше да ми е интресено как щеше да си бил във всички тези места ако не беше ЕС. Е те такива като теб най-много ги обичам. Хем хранят, хем се възползват. Що не обиколи България със същия хъс както във всички тези ЕУ (без Турция) страни?
46
17
 
12
 
! Отговори
Словянин преди 3 години
Емигрант = предател. Бил съм дълго в Немско, в Италианско, в Гръцко, в Турско /по-кратко/, в Австрийско, в Полско. То вече Германия няма, натам върви и Италия. За Злото в Българско 100 % е виновен ЕС. Западните банки и корпорации грабят от отънелите ни джобове по 14 - 16 млрд Евро ежегодно. Само нов Левски ни трябва.
45
5
 
24
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Първите имигранти вече се връщат в България като пенсионери, защото с техните пенсии се живее добре тук. И заради климатът. Не е лошо това, защото си харчат парите у нас. Дразни ме , че продължават да плюят страната ни и държат някой да им се възхищава, но уви и ние пътуваме, виждаме и доброто и злото навън. И у нас има успели хора, които си живеят не лошо, пък са си и у дома сред близките си. А иначе, всеки има право да си урежда животеца, както намери за добре.
44
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
идеални са младите лекарки. даже няма нужда от драми и раздяла. правите каквото правите и те сами си тръгват за чужбина:) някои даже и не пропускат да се обадят, като е върнат. даже и да са се омъжили там :)
43
2
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
способни хора какво да правят в държавата на връзкарите и мутрите ? да стоят да работят за замаяните от ръкопляскане по команда на великия български бей мутра ли? и да плащат заплатите на великите български смърдящи връзкари ли?
42
3
 
12
 
! Отговори
Сифилисчо преди 3 години
В територията е добре докато не ти потрябва нещо сериозно - здравеопазване, съд, защита. Не е много добре и като си извън големите градове. Иначе, да, става. На чалгарите тука винаги ще им е по-добре, както и на тея дето са наследили много.
41
12
 
14
 
! Отговори
Неанонимен преди 3 години
И аз съм живял дълги години в чужбина и сега съм туй само заради пандемията. България е абсолютна жалка и смешна пародия на държава. Няма една институция, която да функционира както трябва
40
0
 
21
 
! Отговори
Stalinista преди 3 години
Няма универсална рецепта къде животът е по-хубав. Някои хора се провалят в България и се реализират в чужбина, при други е обратно. Кой както му се случи! За съжаление тенденцията в Еврпопа е лоша заради новопристигналите мигранти на Меркел и работа и най-вече жилища все по-трудно се намират, защото те са само с права, нямат задължения
39
2
 
3
 
! Отговори
Лисана преди 3 години
Поне съм с друга култура и нямам религия, нито разбирам обичаите на българите и тука и извън тука, все съм като чужденец.