Новото нормално: Застрашена ли е демокрацията при пандемия?

Мерките противоречат на Конституцията, но трябва да се спазват
2 дек 2021 19:00, Петя Славова
188

Противоепидемичните мерки в последните две години сериозно преобърнаха представите на хората за демокрация. Забрана за пътуване, задължително носене на маски, невъзможност да се посетят определени места заради липса на зелен сертификат, включително и невъзможността на децата да са в клас допълнително показват колко се задълбочава този процес.

Международно проучване изследва човешките права и свободи в условията на пандемия. Експерти в България търсят отговор на въпроса дали хората у нас се страхуват повече от коронавируса или от ограничаването на правата им.

"За близо две години хората се пренаситиха с информация за COVID-19 и вече спират да слушат. Толкова сме свръхреагирали на вируса, че сме започнали да си вредим. По пътя на добрите намерения допуснахме грешки. Слушаме различни авторитети, а почвата у нас е плодородна за фалшиви новини и дезинформация", коментира социологът Първан Симеонов в студиото на "България сутрин".

Добрата новина, която той подчерта е, че все пак българите приемат Ковид мерките спокойно. "В началото реагирахме съвсем естествено с доверие, но елитът взе доверието за чиста монета, а то беше от страх към неизвестното. Ген. Мутафчийски правилно каза, че сме станали жертви на успеха си. В България в началото имаше нулева вълна, благодарение на силни мерки. Преборихме я и хората решиха, че няма пандемия. След това по протестите чувахме, че COVID-19, това е ГЕРБ. За съжаление видяхме и антиваксърска фракция в Народното събрание. Самите политици сега са разделени - във всяка партия има привърженици и противници на "зеления сертификат", анализира Първан Симеонов.

Още по темата

Преподавателят по право в Софийския университет "Св. Климент Охридски" доц. Симеон Гройсман беше категоричен, че част от мерките у нас противоречат на Конституцията, но това не означава, че не трябва да се спазват.

"Те бяха създадени със заповеди, за да се спазват по-лесно. В част от тях има юридически дефекти, но съдилищата решиха, че и така са добре и могат да действат. Магистратите не могат да предложат алтернативна политика срещу COVID-19. Проблемът е в контрола по спазването на мерките", заяви доц. Гройсман пред Bulgaria ON AIR.

И двамата са категорични, че в условията на пандемия хората не трябва да губят усета си към свободата.

"Понякога обаче човеците сами бягат от свободата си, защото им харесва идеята, че някой друг отговаря вместо тях. Време е в този разговор, който се води вече 2 години, да се включат хора, които се занимават с общество, а не само с вируси", призова Първан Симеонов.

Социологът е убеден, че у нас най-накрая ще има редовно правителство. И никой от преговарящите няма да си позволи разпад след коалиционно споразумение.

"Колкото по-бавно се стигне до коалиционно споразумения, толкова по-трайно би било то. Струва ми се, че ще има правителство. Който развали идеята за коалиция, ще се окаже близо до бариерата за влизане в НС. Не е важна формулата на управление, а че ще продължи логиката на служебния кабинет - да има нещо "червено", нещо "синьо" и някой, който да казва, че няма "червено" и "синьо", коментира още Симеонов.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


188
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
76
0
 
2
 
! Отговори
До 87 преди 2 години
Батка, на какво си?
75
6
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
При комунизма овчедушието и примиреността пред простотията и посредствеността, страхът и глупавите началници а при демокрацията българите сме лъвове, смело се репчим на простия частник началник и се продаваме скъпо на пазара на труда при демокрацията и капитализма. Демокрацията е най-добрата система, никой не е измислил по-добра.
74
5
 
1
 
! Отговори
Bond преди 2 години
"Ген. Мутафчийски правилно каза, че сме станали жертви на успеха си. В България в началото имаше нулева вълна, благодарение на силни мерки. " ---- Джакпота на Мутафчийски беше не затварянето на паркове, градинки и изкърване на пейки, а на планина - Витоша. Това ни спаси от първата вълна
73
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
новото нармално?? или новото ненормално?? Ние не го искаме защото е извън ЛЮБОВТА ! БОГ НЕ ГО ИСКА ЗА ДУШИТЕ СИ На ЗЕМЯТА!ВСИЧКИ ИЗМИСЛЕНИ БОЛЕСТИ И ВНУШАВАНЕ ЗА ТЯХ ОТ ТЕЗИ КОИТО ВИ УБИВАТ!! ЗАЩОТО ДУШАТА Е ЗДРАВА - ТЯЛОТО Е ТОВА КОЕТО БОЛУДИВА А ВРЪЗКАТА М-У ТЯЛОТО И ДУШАТА СА МИСЛИТЕ - ЕНЕРГИЯ-ВИБРАЦИИ-НЕГАТИВНА ЕНЕРГИЯ ТОВА КОЕТО ПРАВЯТ СЕГА това е създаване на нов световен ред и биороботи!
72
0
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
"Мерките противоречат на Конституцията, но трябва да се спазват"---------------Няма "но". Всичко, което противоречи на Конституцията е противозаконно! Затова няма да ви спазвам мерките!
71
13
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
При соцаилизма само лагери, народен съд и безобразия на ДС. При демокрацията, ЕС, американското партньорсто имаме индустриализация , строителство, образование, култура, изкуство!
70
0
 
26
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Ако някой още не е разбрал ,ние от година и половина живеем във фашизъм.Каква демокрация кве пет стинки
69
0
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
При демокрацията изборите са анонимни - не носиш отговорност за кого гласуваш и политиците после не носят отговорност ако крадат - просто може да не ги изберат пак, но най-вероятно пак ще ги изберат. Защо при демокрацията гласуването е анонимно? Защо всеки не носи отговорност за кого е гласувал. Трябва са се подписваш под бюлетината или да се идентифицираш на машината да се знае за кой гласуваш. Във фейсбук ако кажеш нещо полицията идва и те арестува, а на изборите при демокрацията може да си анонимен и да гласуваш за убийци и престъпници.
68
0
 
18
 
! Отговори
Натовеца преди 2 години
да ви пикам на демокрацията!днеска гледам клипче В Германия ли беше в Франция ли хората седнали на маса ядат пият в рестурант и някакви полицаии им висят на главите да им проверяват папирите !Отврат ,ако някой ми беше казал че ще настане това нямаше да му повярвам ,знам за новият световен ред и плала за депопулация някъде от 2008 насам !
67
0
 
17
 
! Отговори
демокрацията преди 2 години
не е застрашена. Тя е вече мъртва.
66
1
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Феодалният владетел взема от cеляните по-голямата част от произведеното от тях, но той лично ходи на война и защитава родната си земя, често с цената на собствения си живот. При демокрацията работодателя, който е само един обикновен наемател на пазара на труда, получава почти всичко от произведеното от наетият работник, после държавата взима голяма част от останалото като данъци и ДДС и акцизи и какви ли не такси, народа плаща от джоба си за въоръжение на държавата и при война служи като пушечно месо.
65
0
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Демокрацията е проляла реки от кръв. Демокрацията е престъпна система.
64
0
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Абрам Петрович Ханибал - прадядо на Пушкин. Heгъpчe отвлечено в Камерун, продадено в робство в Константинопол и дадено като подарък на Петър Първи в 1703г. В Русия е покръстен (Петър Първи бил кръснтик), издига се до поста главен инженер и генерал-аншеф от имперската армия в дива и нецивилизована Русия. Какво щеше да стане със 7-годишното нerъpче, ако го бяха продали в цивилизованите САЩ при демокрацията?
63
0
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
мерките няма да се прекратят докато хората не престанат да ги изпълняват и излязат на протести.
62
0
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Демокрацията е най-извратената система. Да те принуждават насилствено да чакаш да дойде някой който да избереш от разни други (само някоколко), да му дадеш власт над живота си и да му плащаш за да ти го оправя! При това той поема властта над живота ти, но не носи отговорност ако не може да ти го оправи. Все едно да платиш за някаква стока, перална машина да ти пере, тя не работи и не пере, и в магазина да ти кажат - изчакай 4г. следващия модел да си купиш, може да проработи, сега е демокрация, ти избираш, без да ти върнат парите.
61
0
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Западната демокрация и древната атинска деморкрация са идентични. В древна Гърция мъжете са се събирали на площада и заедно са гласували и решавали държавните дела докато техните роби им работели и слугували. При западната деморация също големите чичковци се събират във Вашингтон, Лондон, Париж, Брюксел да решават световните дела докато тyзeмцитe като България им работят и им слугуват и си мислят че правят избори.
60
0
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Демокрация ли бе, да я опишеш!?
59
0
 
5
 
! Отговори
червен ДС феодализъм преди 2 години
ЧЕТИ ВНИМАТЕЛНО! Това е, докато на нашите съюзници им е все едно, стига нашите да изпълняват заповеди отвън!
58
1
 
10
 
! Отговори
Апокалипто преди 2 години
Демокрацията ти дава илюзията,че имаш избор,който всъщност нямаш.В момента в който осъзнаеш,че не си нищо повече от батерийка в машината,започва твоята трансформация Нео...
57
0
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Гръцкият филисоф Солон има такава мисъл: "При демокрацията всеки трябва да бъде щастлив и свободен. Всеки трябва да има поне 5 роба".