Българите си остават песимисти за бъдещето, но вече не сме в топ 5

Кънчо Стойчев: Западът вече не е остров на оптимизъм и просперитет
29 дек 2022 10:54, Александър Попов
77

В навечерието на 2023 година обществените очаквания по света са необичайно разнообразни и светът изглежда много по-малко обединен, отколкото при предишни години. Песимизмът преобладава, икономическия просперитет изглежда невъзможен, а страховете от употреба на ядрено оръжие са на безпрецедентни нива, сочат някои от изводите в изследването на световната Асоциация "Галъп интернешънъл".

2023 г. идва с по-скоро песимистични очаквания. По-малко от една трета (31%) от респондентите вярват, че 2023 г. ще бъде по-добра от 2022 г. 34% споделят противоположното мнение, а 27% вярват, че 2023 г. ще бъде същата като предишната. Резултатите показват ръст в песимизма в сравнение с последните години, а картината сега много наподобява нагласите през 2008 г. – която беше и годината с най-високи нива на песимизъм по света в новия век.

Най-оптимистични сред запитаните са хората в Нигерия, Пакистан, Казахстан, Филипините и Индия.

Топ 5 песимисти включва само държави от Европа: Полша, Чехия, Сърбия, Франция и Италия.

Как е в Русия и САЩ?

Традиционно Русия е също по-скоро песимистично настроена към бъдещето. Тази година 22% от респондентите  там казват, че са оптимисти за бъдещето, 36% обаче са песимисти, а 22% имат неутрални очаквания. Сравнително значим дял от руснаците пък не могат да преценят дали 2023 г. ще бъде по-добра или по-лоша от 2022 г. – 20%. За последните няколко години тези нагласи остават стабилни. За отбелязване е, че в Русия като че ли расте и делът на отговорите „не знам“.

В САЩ от друга страна през последните години се наблюдава драматично отместване на нагласите в посока песимизъм. Оптимистите за по-добра нова година все още са повече от песимистите – 37% очакват 2023 г. да бъде по-добра, но вече 27% са подготвени за по-лоша година. Американците с неутрални нагласи са една трета от респондентите, а 6% не могат да преценят. Миналата година оптимистите в САЩ бяха 40%, а песимистите – 19%. През 2020 пък 59% от американците очакваха по-добра години, а песимисти бяха 16%.

Очакванията за икономиката

Очакванията за икономиката също отбелязват възходяща тенденция на ръст в песимизма. Сега 21% от хората очакват икономически просперитет за страната си през следващата година, близо половината (48%) са подготвени за икономически трудности и една четвърт мислят, че 2023 г. ще бъде същата като 2022 г. в икономически план. Останалите не могат да преценят.
 
Отново, нации от глобалния Юг и Изток са сред топ 5 оптимисти и за икономическия просперитет: Нигерия, Пакистан, Кения, Азербайджан, Казахстан. Европа пък отново изпъква като най-песимистичен регион по отношение на икономиката: Полша, Сърбия, Австрия, Германия, Босна и Херцеговина, Чехия, Обединеното кралство.

В САЩ и Русия се откриват еднакви дялове респонденти, които очакват икономически трудности през следващата година (47%). В САЩ обаче делът на тези, които очакват просперитет е малко по-голям – 21% от респондентите. Руснаците гледат на икономиката на страната си с малко повече въздържаност – 13% там очакват просперитет за 2023 г. Нагласите към икономиката в Русия остават негативни през последните няколко години. Миналата година руснаците бяха дори малко по-песимистични в това отношение, докато в САЩ има малък ръст в негативизма тази година.

Личното щастие

Надеждите за света и икономиката може да са в упадък, но личното щастие по света все още преобладава. Въпреки това, все пак изглежда, че е в продължителна низходяща тенденция през последните години. Мнозинството (54%) от хората от различни нации по света смятат себе си за щастливи или дори много щастливи. Над една десета се смятат са нещастни или много нещастни, а една трета не са нито щастливи, нито нещастни.

Отново, страни на Изток и на Запад са сред топ 5 най-щастливи нации: Филипините, Мексико, Малайзия, Афганистан, Еквадор, Япония и Казахстан. Европа е по-посърнала, но най-нещастните страни са разпръснати из целия свят: Армения, Кения, Хонконг, Аржентина, Турция и Молдова. Това отново потвърждава хипотезата, че възприятията за личното щастие имат различен произход – в зависимост от индивидуалните обстоятелства и националния контекст.

Въпреки, че са притеснени за бъдещето и икономиката, хората в Щатите декларират в голяма степен, че са щастливи – 54%. Нещастни там твърдят, че са 16% от запитаните. В Русия 44% от респондентите се оценяват като щастливи хора, а 14% казват, че са нещастни. Двете страни показват дялове от около една трета нито щастливи, нито нещастни.

САЩ и Русия обаче се различават по своите нагласи през последните няколко години: в Щатите делът на тези, които се чувстват щастливи, прогресивно се свива през последните години, докато в Русия нагласите се запазват стабилни, макар и на по-ниски нива. Руснаците дори показват малко по-ведри отговори тази година, в сравнение с преди.

Войната и рискът от използване на ядрено оръжие

Има обаче една нова, тежка сянка надвиснала над целия свят, която дойде с войната от 2022 г. В края на годината 38%  виждат висок риск от употреба на ядрено оръжие в нашето съвремие. Други 38% смятат, че има умерен риск от това, а само 14% не виждат риск от употреба на ядрено оръжие скоро.

Хората в Ирак, Нигерия, Филипините, Кения, Малайзия и Северна Македония са най-притеснени от възможността някой да използва ядрена бомба. Отговорите в обществата в по-голяма близост до Украйна са малко по-различни. Най-малко притеснени са Пакистан, Армения, Азербайджан, Корея, Казахстан и Индия.

Страхът от употребата на ядрено оръжие е по-скоро умерен в САЩ – 27% смятат, че рискът е висок, но 55% го оценяват като умерен. 11% не виждат такъв риск в скоро време. В Русия нагласите са подобни, а дори и по-спокойни – една четвърт се страхуват от висок риск от употреба на ядрено оръжие, а 38% смятат, че рискът е умерен. 12% не виждат риск, а останалите не могат да преценят.

Кънчо Стойчев, президент на Световната асоциация "Галъп интернешънъл":

"Според своите жители, Западът вече не е остров на оптимизъм и просперитет, който беше доскоро. Все повече и повече хора разбират, че войната не е близо до Европа, а е в Европа. Европейската общност е преди всичко проект за мира. Ще оцелее ли през следващата 2023 г. е под сериозен въпрос".

Къде сме ние?

Страната ни обикновено е сред по-скоро негативно настроените нации. На фона на като цяло мрачния свят обаче, този път страната ни не се отличава. В последните години България често влизаше в топ 5 на най-песимистично настроените нации, тази година обаче песимизмът на други ни измества. А негативизмът у нас си остава висок, но поне не расте.  

20% от българите очакват по-добра 2023 г. Песимисти за бъдещето са 44%, а 27% смятат, че следващата година ще е същата като тази. В сравнение със средното за света българите запазват традиционния си за последните години песимизъм. Продължаващата политическа нестабилност и несигурност в последните години доведе и най-високите нива на негативизъм в последните десетилетия. В тази година обаче негативизмът остава висок, но не поне не продължава своя ръст.

Надеждите за икономически просперитет също не са особено високи – 9% очакват по-добра година за икономиката, 60% очакват трудности, а 23% очакват същата година. Резултатите са по-песимистични от средните за света и трайно негативни в последните години на нестабилност у нас, пандемия по света и започналата война, но негативизмът и тук не е продължил своя ръст. Или пък може би е достигнал тавани.
 
Щастието у нас се запазва на почти същите нива като миналата година и сякаш следва своя собствена, различна логика. Тази година 43% у нас казват, че са щастливи, а 11%, че са нещастни. 42% споделят, че са някъде в средата – между щастието и нещастие.  
 
Българите са умерено притеснени от риска от употребата на ядрено оръжие. Данните са близки до световните и най-вече до тези на повечето държави от ЕС, които реагират и по-умерено на перспективата от такава заплаха. У нас 31% виждат висок риск от употребата на ядрена бомба, 41% оценяват риска като умерен, а за 13% риск няма.
 
Методология:

Изследването „В края на годината“ на асоциацията „Галъп интернешънъл“ е ежегодна традиция по инициатива и дизайн на председателя на Асоциацията д-р Джордж Галъп от 1977 г. Изследването се провежда всяка година от тогава. Тази година то бе проведено в 35 държави по света.

Размер на извадката и метод на регистрация:

Общо 35 664 души са интервюирани в глобален мащаб. Във всяка държава през периода октомври-декември 2021 г. са интервюирани около 1000 души по метода „лице в лице“, по телефона или онлайн.
Статистическата грешка в изследването е в диапазон ±3-5% при доверителен интервал – 95%.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


77
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
41
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Човек може да си помисли, че украинците имат повече причини за песимизъм..но тях явно никой не ги пита!
40
1
 
0
 
! Отговори
Някой до 28 преди 1 година
Ако останат пари хаха. Да ни си останат със субсидии за оръжия, разруха, много загинали и столетия дългове без значение изхода на войната. Не подценявайте климатичните промени, психологическият хаус и ордите който предстой да дойдат в Европа от бедните държави защото за тях пари и военна помощ срещу престъпността нямаше ама за Украйна се изсипа такова нещо което не сме и предполагали, че има в резерви. Много лудост, много простотия, много наглост, много пошлост, много хора в безизходица....
39
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Очаквам Сърбия да влезе в НАТО през 2023г
38
2
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Днеска Русия удари Украинската инфраструктура с 120 от ракетите които свършиха преди 10 месеца! Разбира ке няма статия за това! 10 милиона души са без ток!
37
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Основен проблем на бългрина е, че не приема критика. Луната и Марс са му виновни, че е неграмотен. Излезе да бачка в ЕС- последна дупка на кавала бачкатор, полагащ труд, който може да се върши от дете втори клас. Когато се научиш да поемаш критика, да се учиш от грешките си, да имаш стратегия за развитие, тогава има смисъл да живееш. Иначе, ако цял живот си една права линия в кариера и семсейство, смисъл няма.
36
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Гледам от спътниците за пожар на НАСА как е протекла войната в Украйна. Голям бой са яли руснаците през лятото. От 1 септември бойни действия на практика няма. От 1 до 8 декември слаби дейстия и вече 20 дни нищо. Русия е умряла риба вече! Войната свърши друзя
35
0
 
1
 
! Отговори
Някой към 33 преди 1 година
Типичен пример на статистически данни. Ситият на гладният не вярва. Доста хора са по-добре от преди, но това е привидно. Не всичко е едно плюскане и един курорт. Между тях има един цял свят с много хора......
34
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Руснаците са най зле, от Нова година им вдигат наема на комуналките и комуналните услуги с 6 до 12% защото са натрупали 400 милиарда рубли дълг. Там 25 милиона вече живеят под прага на бедност. Очакват се отделни бунтове на някои републики.
33
0
 
0
 
! Отговори
Някой към 38 преди 1 година
След една година ще видиш, че нищо не е такова като това което си написал. Иначе пожелавам ти щастие и просперитет.
32
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Каквото и да стане, лихвата по ипотечните кредити няма да надмине 4%. Газ, нефт, оръжие и ядрено гориво няма да внасяме от Русия! Зърно, ток и оръжие изнасяме най много в Европа. Цените на хранителните продукти не могат да надминат тези от Турция, Гърция и Румъния. Пенсиите и заплатите за една година ще скочат с 25%. Аз съм доволен
31
0
 
5
 
! Отговори
Случаен минувач преди 1 година
САЩ искат да управляват целия свят, но не могат - пречат им Китай и Русия.Русия иска да управлява целия свят, но не може - пречат й Китай и САЩ.Китай иска да управлява целия свят, но не може - пречат му Русия и САЩ.България иска да управлява себе си, но не може - пречи й България.
30
2
 
5
 
! Отговори
В бъдеще преди 1 година
Ни очаква рецесия, хипер инфлация, енергийна бедност, всякаква бедност, още повече бежанци и масови протести и бунтове в Европа! А и по някое вирусче за десерт! За какво да не и оптимист човек??
29
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До Успешна годинаИнфлацията е двойна в страните от ЕС, недей лъжи!
28
3
 
4
 
! Отговори
Не се замисляйте преди 1 година
Бягайте на Запад, всичко се следи от МВР и мутри на Борисов с честоти, правят черен живота на всеки който се обади срещу мвр, Гешев и ГЕРБ !
27
10
 
6
 
! Отговори
Успешна година преди 1 година
България изпраща една добра година, живеем добре в ЕС и НАТО. Икономиката се развива, България е сред най-големите производители и износители на трите най-важни военновременни стоки - електричество, зърно и оръжия. България с най-нисък дълг към БВП, с едни от най-ниските лихви за бизнес и население, и бюджетни дефицити. Инфлацията е сред най-ниските в страните от Източна Европа. Енергетиката освободена от руската зависимост дава спокойствие през зимата за бизнеса и за населението. Освободихме се от руското ядрено гориво и минахме на американско гориво от Уестингхаус - безспорно една успешна
26
6
 
1
 
! Отговори
Споко преди 1 година
Споко, след безпрецедентните санкции Русия е поставена на колене. Руската икономика рухва, рафтовете в магазините са празни, рублата вече пада на 200 рубли за долар, руснаците изгладнели излизат на улиците. Дните на диктатора Путин са преброени. Путин е политически труп, факт! Със сигурност може да се каже, че времето на диктатора Путин изтече.
25
1
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Хаосът на Запад излиза извън контрол.
24
2
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
30 години българите мизерстваха и чакаха да опитат от западния консуматорски начин на живот, богатите колониалисти да ги сложат като равноправни на масата и да споделят с българите богатсвата които столетия са ограбвали от колониите, защото българите са ногу убави, за това ги канеха в ЕС и в еврозоната, за да ги направят и тях богати.
23
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Зеленски: Възстановяването на Украйна ще е най-големият икономически проект в Европа.
22
2
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Защо са песимисти, нали гласувахте за промяна? От кое не са доволни?