Българите си остават песимисти за бъдещето, но вече не сме в топ 5

Кънчо Стойчев: Западът вече не е остров на оптимизъм и просперитет
29 дек 2022 10:54, Александър Попов
77

В навечерието на 2023 година обществените очаквания по света са необичайно разнообразни и светът изглежда много по-малко обединен, отколкото при предишни години. Песимизмът преобладава, икономическия просперитет изглежда невъзможен, а страховете от употреба на ядрено оръжие са на безпрецедентни нива, сочат някои от изводите в изследването на световната Асоциация "Галъп интернешънъл".

2023 г. идва с по-скоро песимистични очаквания. По-малко от една трета (31%) от респондентите вярват, че 2023 г. ще бъде по-добра от 2022 г. 34% споделят противоположното мнение, а 27% вярват, че 2023 г. ще бъде същата като предишната. Резултатите показват ръст в песимизма в сравнение с последните години, а картината сега много наподобява нагласите през 2008 г. – която беше и годината с най-високи нива на песимизъм по света в новия век.

Най-оптимистични сред запитаните са хората в Нигерия, Пакистан, Казахстан, Филипините и Индия.

Топ 5 песимисти включва само държави от Европа: Полша, Чехия, Сърбия, Франция и Италия.

Как е в Русия и САЩ?

Традиционно Русия е също по-скоро песимистично настроена към бъдещето. Тази година 22% от респондентите  там казват, че са оптимисти за бъдещето, 36% обаче са песимисти, а 22% имат неутрални очаквания. Сравнително значим дял от руснаците пък не могат да преценят дали 2023 г. ще бъде по-добра или по-лоша от 2022 г. – 20%. За последните няколко години тези нагласи остават стабилни. За отбелязване е, че в Русия като че ли расте и делът на отговорите „не знам“.

В САЩ от друга страна през последните години се наблюдава драматично отместване на нагласите в посока песимизъм. Оптимистите за по-добра нова година все още са повече от песимистите – 37% очакват 2023 г. да бъде по-добра, но вече 27% са подготвени за по-лоша година. Американците с неутрални нагласи са една трета от респондентите, а 6% не могат да преценят. Миналата година оптимистите в САЩ бяха 40%, а песимистите – 19%. През 2020 пък 59% от американците очакваха по-добра години, а песимисти бяха 16%.

Очакванията за икономиката

Очакванията за икономиката също отбелязват възходяща тенденция на ръст в песимизма. Сега 21% от хората очакват икономически просперитет за страната си през следващата година, близо половината (48%) са подготвени за икономически трудности и една четвърт мислят, че 2023 г. ще бъде същата като 2022 г. в икономически план. Останалите не могат да преценят.
 
Отново, нации от глобалния Юг и Изток са сред топ 5 оптимисти и за икономическия просперитет: Нигерия, Пакистан, Кения, Азербайджан, Казахстан. Европа пък отново изпъква като най-песимистичен регион по отношение на икономиката: Полша, Сърбия, Австрия, Германия, Босна и Херцеговина, Чехия, Обединеното кралство.

В САЩ и Русия се откриват еднакви дялове респонденти, които очакват икономически трудности през следващата година (47%). В САЩ обаче делът на тези, които очакват просперитет е малко по-голям – 21% от респондентите. Руснаците гледат на икономиката на страната си с малко повече въздържаност – 13% там очакват просперитет за 2023 г. Нагласите към икономиката в Русия остават негативни през последните няколко години. Миналата година руснаците бяха дори малко по-песимистични в това отношение, докато в САЩ има малък ръст в негативизма тази година.

Личното щастие

Надеждите за света и икономиката може да са в упадък, но личното щастие по света все още преобладава. Въпреки това, все пак изглежда, че е в продължителна низходяща тенденция през последните години. Мнозинството (54%) от хората от различни нации по света смятат себе си за щастливи или дори много щастливи. Над една десета се смятат са нещастни или много нещастни, а една трета не са нито щастливи, нито нещастни.

Отново, страни на Изток и на Запад са сред топ 5 най-щастливи нации: Филипините, Мексико, Малайзия, Афганистан, Еквадор, Япония и Казахстан. Европа е по-посърнала, но най-нещастните страни са разпръснати из целия свят: Армения, Кения, Хонконг, Аржентина, Турция и Молдова. Това отново потвърждава хипотезата, че възприятията за личното щастие имат различен произход – в зависимост от индивидуалните обстоятелства и националния контекст.

Въпреки, че са притеснени за бъдещето и икономиката, хората в Щатите декларират в голяма степен, че са щастливи – 54%. Нещастни там твърдят, че са 16% от запитаните. В Русия 44% от респондентите се оценяват като щастливи хора, а 14% казват, че са нещастни. Двете страни показват дялове от около една трета нито щастливи, нито нещастни.

САЩ и Русия обаче се различават по своите нагласи през последните няколко години: в Щатите делът на тези, които се чувстват щастливи, прогресивно се свива през последните години, докато в Русия нагласите се запазват стабилни, макар и на по-ниски нива. Руснаците дори показват малко по-ведри отговори тази година, в сравнение с преди.

Войната и рискът от използване на ядрено оръжие

Има обаче една нова, тежка сянка надвиснала над целия свят, която дойде с войната от 2022 г. В края на годината 38%  виждат висок риск от употреба на ядрено оръжие в нашето съвремие. Други 38% смятат, че има умерен риск от това, а само 14% не виждат риск от употреба на ядрено оръжие скоро.

Хората в Ирак, Нигерия, Филипините, Кения, Малайзия и Северна Македония са най-притеснени от възможността някой да използва ядрена бомба. Отговорите в обществата в по-голяма близост до Украйна са малко по-различни. Най-малко притеснени са Пакистан, Армения, Азербайджан, Корея, Казахстан и Индия.

Страхът от употребата на ядрено оръжие е по-скоро умерен в САЩ – 27% смятат, че рискът е висок, но 55% го оценяват като умерен. 11% не виждат такъв риск в скоро време. В Русия нагласите са подобни, а дори и по-спокойни – една четвърт се страхуват от висок риск от употреба на ядрено оръжие, а 38% смятат, че рискът е умерен. 12% не виждат риск, а останалите не могат да преценят.

Кънчо Стойчев, президент на Световната асоциация "Галъп интернешънъл":

"Според своите жители, Западът вече не е остров на оптимизъм и просперитет, който беше доскоро. Все повече и повече хора разбират, че войната не е близо до Европа, а е в Европа. Европейската общност е преди всичко проект за мира. Ще оцелее ли през следващата 2023 г. е под сериозен въпрос".

Къде сме ние?

Страната ни обикновено е сред по-скоро негативно настроените нации. На фона на като цяло мрачния свят обаче, този път страната ни не се отличава. В последните години България често влизаше в топ 5 на най-песимистично настроените нации, тази година обаче песимизмът на други ни измества. А негативизмът у нас си остава висок, но поне не расте.  

20% от българите очакват по-добра 2023 г. Песимисти за бъдещето са 44%, а 27% смятат, че следващата година ще е същата като тази. В сравнение със средното за света българите запазват традиционния си за последните години песимизъм. Продължаващата политическа нестабилност и несигурност в последните години доведе и най-високите нива на негативизъм в последните десетилетия. В тази година обаче негативизмът остава висок, но не поне не продължава своя ръст.

Надеждите за икономически просперитет също не са особено високи – 9% очакват по-добра година за икономиката, 60% очакват трудности, а 23% очакват същата година. Резултатите са по-песимистични от средните за света и трайно негативни в последните години на нестабилност у нас, пандемия по света и започналата война, но негативизмът и тук не е продължил своя ръст. Или пък може би е достигнал тавани.
 
Щастието у нас се запазва на почти същите нива като миналата година и сякаш следва своя собствена, различна логика. Тази година 43% у нас казват, че са щастливи, а 11%, че са нещастни. 42% споделят, че са някъде в средата – между щастието и нещастие.  
 
Българите са умерено притеснени от риска от употребата на ядрено оръжие. Данните са близки до световните и най-вече до тези на повечето държави от ЕС, които реагират и по-умерено на перспективата от такава заплаха. У нас 31% виждат висок риск от употребата на ядрена бомба, 41% оценяват риска като умерен, а за 13% риск няма.
 
Методология:

Изследването „В края на годината“ на асоциацията „Галъп интернешънъл“ е ежегодна традиция по инициатива и дизайн на председателя на Асоциацията д-р Джордж Галъп от 1977 г. Изследването се провежда всяка година от тогава. Тази година то бе проведено в 35 държави по света.

Размер на извадката и метод на регистрация:

Общо 35 664 души са интервюирани в глобален мащаб. Във всяка държава през периода октомври-декември 2021 г. са интервюирани около 1000 души по метода „лице в лице“, по телефона или онлайн.
Статистическата грешка в изследването е в диапазон ±3-5% при доверителен интервал – 95%.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


77
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
21
1
 
6
 
! Отговори
Фен на Вики Джъстис преди 1 година
Нищо ново под слънцето.
20
1
 
12
 
! Отговори
Шаферът на Леонардо преди 1 година
"Да си член на болно общество не е признак на добро здраве ."
19
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
E, как може?! Да ни извадят от Топ-5
18
1
 
18
 
! Отговори
Щастливи са тези, преди 1 година
които се задоволяват с малко,имат ограничени,лесни за постигане нужди.Ние гледаме самодоволната парвенющина на псевдовиповете ни(политици и висши чиновници,халтурни шоузвезди,лотарийни спортистчета,плеймейтки и пр.гмеж),разбираме какви жалки същества са, постигнали благоденствие по престъпен или неморален начин.И след като тези твари имат всичко,постигнато конюктурно,им завиждаме,мразим ги.но това не ни помага да изплуваме,и не виждаме изход от създадената от тях обстановка.
17
0
 
7
 
! Отговори
Бай Чеп преди 1 година
И за топ 5 не ставаме. Ами да направят топ (-1),че и ние да се класираме.
16
6
 
3
 
! Отговори
Бай Илийчо преди 1 година
Язе сум оптимист ! Таа годин купих адин апартамент в Филибето, догодина са надяаам ,а купам един в Софето ! И да станат общо 5 от сагъ са три ! Даам ги под наем ,а па вий ми казвайте ,че съм завършен селя н ду р и про,з кравар ! Гражданя гладни ! Кадя висите на по 2,3 банки с кредити и чекате секи месец заплата! Пфуу и,з,м,е,к,я р,и такиаа
15
2
 
16
 
! Отговори
Как да си оптимист? преди 1 година
Като гледаш шайка лакоми и крадливи политици как въртят и сучат(смучат) и оправят единствено себе си.Те са тези,от които зависи в страната нещата да тръгнат,но нещата тръгват само за тях.Лъжата,омразата и личния интерес са основните им характерни черти.Показват,че не им пука за народа,а за партийните им партизанщини,а ние не виждаме изход.Законите-калпави и не се спазват,по медиите-само лъжи,няма съд за тях,образование и здравеопазване-под всяка критика,скъпотия и инфлация.Какъв оптимизъм?
14
5
 
6
 
! Отговори
Топър Харли преди 1 година
Очевидно че електоратът на герб и дпс (20%) са оптимисти. Обикновено безпричинният оптимизъм се свързва с ниското ниво на култура и интелект, както и с някои психични заболявания.
13
3
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До 15 - Ами някоу хора са по-можещи, така е.
12
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До 12 - Спрвял са ... Седи с наведена глава о се надява, че като го изрита някой, няма да го боли много.
11
0
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Моля, нека още хора напишат тук къде и какви имоти притежават! Също така, ако може да подчертаят, че ТЕ ЛИЧНО не са бачкатори и също така, ТЕ ЛИЧНО са си оправили живота! За да разберем ясно, че са по-умни, по-можещи и по-видяли от всички други. Смешни български комплексари!
10
0
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До 11 - Филипинците са щастливи, защото президентът им поизчисти яко наркоманията от страната. Отнапало много реваха срещу него, ама после млъкнаха всипки медии, защото оценката за управлението му беше позитивна и ефектът беше налице.
9
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
А къде са прибалтийските държави? Щот' от най-песимистите са най -помагащите войната в Украйна да продължи. Прибалтийците щастливи като пакистанците и филипинците ли са?
8
1
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Първото изречение на писанието е поразително!!! Миналата година светът бил обединен!!! Според изследването афранистанците са сред най-щастливите. Разбирам ги, излязъл е кочът от стаята и вече не вони. (Според известен еврейски виц.)
7
2
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Това ни е чара, вечните песимисти :))))
6
8
 
11
 
! Отговори
SS преди 1 година
Казват ,че до 2050 Бг няма да има ! Като малък и много про-ст народ ще се претопим ! Освен ???? ,ако до тогава ЕС не се разпадне (а той е на път) или не избухне ядрена война и изчезне цивилизацията!
5
7
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Това, което трябваше да направя, го направих. Имам имоти хем в големия град, хем на село. Паралелно с професията си, която мога да извършвам от всяка точка на света, вече сам си отглеждам храната- от плодовете и зеленчуците до месото, сиренето и млякото. Купих си земя до големия град, имам си служители да ми гледат животните и градините. Продавам част от продукцията и не само има и за повече от отлични за село заплати, ами и солидна печалба. Купувайте земя- това е богатството.
4
7
 
6
 
! Отговори
До 4 преди 1 година
Прав ти път към Африка. Купуваш голям имот за жълти стотинки и живееш като цар. Ако доживееш 35, си е постижение.
3
4
 
14
 
! Отговори
А.Колев, пасе кози преди 1 година
Въпреки отчайващата бедност, хората в Африка са щастливи, живеят ден за ден, не се тревожат за утре, разбират какво е нещастие чак когато съдбата ги прати в модерна Европа.
2
3
 
10
 
! Отговори
до 2 преди 1 година
Силни думи. Дай Боже повече българи като теб!