От 60 хил. българи, които са искали да живеят в чужбина, само 10% са заминали

Трудовите емигранти се събират главно със сънародници
Обновена: 1 фев 2023 14:52 | 1 фев 2023 14:52, Нели Христова
136
От 60 хил. българи, които са искали да живеят в чужбина, само 10% са заминали
Снимка: БГНЕС

Българските трудови мигранти не се интересуват особено от местните събития в страната, в която работят. Българската диаспора в повечето държави с голям брой емигранти не е и особено организирана и не провежда форуми или чествания. Обичайно се събират със сънародниците си по заведения.

Това са част от резултатите от мащабно проучване на българската емиграция зад граница, което бе провеждано на етапи след 2007 г. от Института за икономически изследвания към БАН с помощта на статистици, социолози и икономисти от УНСС.

Те правеха теренни проучвания в много държави от Западна Европа, най-вече в Испания, Великобритания и Германия. Тези три държави според данните от изследването обхващат около 58% от текущата емиграция на български граждани. 30% са в Испания, 15% във Великобритания и 13% - в Германия, съобщава "24 часа";

Проучванията установиха, че след 2007 г. са се засилили предимно нагласите за краткосрочна трудова миграция, а не за постоянно преселване. През годините се е оказало, че от онези 60 хиляди българи, които са твърдели, че ще отидат за постоянно да живеят в чужбина, не повече от 10% са осъществили намерението си

Емиграцията от България в резултат на смесени бракове с местни е по-скоро изключение. Обичайният модел е да замине цяло семейство или първо на работа да отиде единият член от семейството, а след това и останалите.

Друг извод от това изследване е, че през последното десетилетие българите като цяло са станали по-толерантни както към желанието на хората да отидат да живеят в друга държава, така и към мигрантите, които идват у нас. Самите анкетирани български емигранти в чужбина декларират в повечето случаи, че не са усетили некоректно отношение на местните хора към тях.

Причините за прекъсването на престоя в чужбина и завръщането в България  са най-често изцяло икономически, като периодът на най-масово завръщане на български граждани от емиграция съвпада с разгара на световната финансово-икономическа криза през 2009-2012 г.

Друга особеност на българската емиграция е, че около 42% от анкетираните са казали, че са заминали за конкретната държава, след като са получили покана или поне информация от друг свой познат сънародник там.

Друго изследване на нагласите за емиграция от България, проведено от Института по социология към БАН, показва, че през последните години от страната ни няма изтичане на мозъци, а само на работна ръка. Според ръководителя му доц. Борис Попиванов напоследък се променя структурата на българската трудова емиграция, като започва да се увеличава делът на хората с ниска квалификация. Изследването беше съсредоточено само върху младите хора и се оказа, че 61% от тях у нас нямат нагласа да емигрират.

Освен това материалната мотивация за напускане на България доминира и на практика липсват други основания. Променят се и държавите, които най-силно са желани за заселване. Докато през 90-те години на миналия век това са били основно САЩ и Канада, то сега 42% от тези, които искат да емигрират, посочват Германия като желана дестинация, а други 32% - Великобритания.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


136
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
62
7
 
24
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Ако имах спестени пари веднага щях да избягам някъде на запад с цялото си семейство. Само това спира поне половин милион души да емигрират незабавно.
61
8
 
5
 
! Отговори
До 61 преди 1 година
Абе човек, ти данъци плащал ли си! В България данъка е 10 процента! Няма друг такъв в Европа. Да не говорим, че повече от половината хора не са чували, че се подават декларации и че се плащат данъци, ама и никой не ги търси. И кво ще ти вземе "Бибитко"? На босия цървулите! Никой не се интересува от тебе стига да не пискаш или някой друг нещо да не напише жалба против теб. Живей си живота.
60
5
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
100% всички искат да емигрират в Русия, я в Сахалин, я в Татарстан или Чечня. Раят на земята!
59
1
 
20
 
! Отговори
Обикновен гражданин преди 1 година
Всеки има право и може да пътува свободно, където иска ! Пътища много - свят голям !
58
6
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До Анонимен 63 - те при Бойко в последните години даже бяха почнали маллко по малко да се връщат. Сега пак на обратно. Така е. Пътуваме насам натам.
57
8
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
ко се върне Бойко с дпс че заминат 80 000 , не 60 000
56
1
 
7
 
! Отговори
Стефан преди 1 година
До Анонимен 54 - Българската общност не му е помогнала. Помогнало му е образованието (доктор плюс чужд език!). "Учи, сине, за да не работиш!" Хахаха...
55
2
 
13
 
! Отговори
Я па ти.. преди 1 година
До абе 32 Че то Русия си е за оплюване и подигравка. Я виж какво световна мизерия направи.
54
2
 
18
 
! Отговори
Гошо преди 1 година
До Анонимен 39 - А в Торонто живеят над 150,000 българи. Важното е, че всеки може да живее там, където си иска. Това лошо ли е?
53
17
 
17
 
! Отговори
от 55 преди 1 година
Слагате минусите, но това са фактите, драги ми бивши и настоящи сънародници. Емигрантите полагате най-нископлатения неквалифициран труд и годишно печелите там, колкото аз в България с квалифициран труд. Факти, факти, факти. Единици са емигриралите лекари, зъболекари, архитекти, програмисти... Просто ви виждам. На запад пари за жилище и нова кола нямате. В най-добрия случай за редово къще в предградие със съседи пакистанци таксиджии. Да не продължаваме.
52
2
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
ами, защотото само 10% имат желанието и мотивацията, да не кажа и акъла да го направят. Останалите са да изкарат някоя пара, живеят като скотове, но после са "гъзари" на Слънчака.
51
21
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Емигрират предимно хора, полагащи неквалифициран труд. А като ги знам за колко работят на запад- без да се обиждат, ама аз в София печеля (на 32 съм) на месец повече от тях за цяла година...
50
11
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До Анонимен "Аз заминах като лекар специалист преди 13 години и нито за миг не съжалявам." - Българската общност ли ти помогна да започнеш като лекар?
49
5
 
32
 
! Отговори
До 45 преди 1 година
Ходили ли сте в Париж? А в Лондон? Лично на мен чужденци, които са посещавали България са ми казвали, че това което им е направило най-силно впечатление е че тук има САМО бели хора. Колкото до демографската криза в България е доста добре. Раждат се доста деца, в сравнение с европейските държави. Но пък българите традиционно не се грижим за здравето си и има голяма смъртност. Черногледството и завистта са най-големия проблем на българите - това ги убива.
48
9
 
4
 
! Отговори
Христо Христов преди 1 година
Егати статията... но хубавата новина е, че ще приемем Украъна в ЕС и ще и помогнем да се възстанови!
47
5
 
28
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Аз заминах като лекар специалист преди 13 години и нито за миг не съжалявам. 90% от колегите ми в България искаха същото тогава, но не успяха по различни причини. Трябва и езици да знаеш, и да те изберат от някоя клиника и договор да подпишеш, който да ти продължат, но само ако те харесат. Така че не е лесно.
46
1
 
20
 
! Отговори
Общност преди 1 година
Един познат в Германия, нещо обясняваше че еврейската общност там му помоглала да почне работа като надзорник(лийд) в ИТ фирма. Викам, мен българската общност в Германия най-много да ми помогне за работа да разнасям пакети или да разфасофам месо.
45
0
 
9
 
! Отговори
Кирчо преди 1 година
До Такива много 7 - Защо трябва да ги чака някой? Отиват и работят. Ако не им харесва, връщат се. Какъв е проблемът?
44
10
 
3
 
! Отговори
Скоро и в Украйна преди 1 година
В България министерството на отбраната започна да привиква мъжете които са служили за "опресняване" на военните умения.
43
4
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
За наша радост (на тези, които живеем в България), но за жалост на нацията- огромна част от емигрантите полагат неквалифициран труд. Защото просто не умеят нищо друго. Обиколил съм цял свят и съм работил по какви ли не проекти. Срещал съм доста българи в чужбина в моите дигитални среди- успели, заможни. За жалост, само много малка част са такива. Останалото е шок и ужас откъм функционална грамотност.