Защо националният празник стана тема в промените в Конституцията?

Обществото ни е разделено по изключително много линии
25 юли 2023 11:23, Красимир Ангелов
118

От "Продължаваме промяната - "Демократична България" представиха в неделя проект за конституционни промени. Сред предложенията е националният празник на България да се отбелязва на 24 май, да се промени функцията на служебния кабинет, както и да се намалят мандатите на кметовете. Какво още ни казват предложените промени?

"Необходимостта от промяна в Конституцията следва логика на политически процес, който е доста продължителен. Той е свързан с напрежението, което се получи между политическата класа и фигурата на прокуратурата и нейната цялост. Това са логическите стъпки, през които се мина, за да се стигне до разглеждането на Конституцията. Виждаме, че в процеса на разговори между политическите партии и обсъждането в рамките на коалициите, като че ли са се появили и нови теми", каза изпълнителният директор на "Прозрачност без граници" Калин Славов в студиото на "България сутрин".

Още по темата
Според Димитър Марков от Центъра за изследване на демокрацията обществото ни е разделено по изключително много линии.

"Фокусът излишно се измества върху темата с националния празник и някои други по-идеологически моменти в проекта. Но нека не забравяме, че това е суров вариант на проект, той добре идентифицира онези места в Конституцията, които са проблемни - съдебната реформа, структурата на съдебната власт, правомощията на прокуратурата, в частност на главния прокурор, мандатността и почти пожизнените мандати, които наблюдаваме в последните 10 години. И на последно място - мястото на служебния кабинет като такъв", допълни Марков пред телевизия Bulgaria ON AIR.

Той е на мнение, че имаме добър парламентарен механизъм, през който да мине този проект и да се стигне до най-доброто решение.

"Всеки разговор за промените в Конституцията започва с темата за националния празник. Не знам доколко е важна тази тема, но на мен ми прилича на нещо, което очевидно ще привлече вниманието, очевидно не е на място, а по-съществените теми остават да се решават в по-ограничени кръгове, с по-малко емоция. Немалък е дебатът и за мандатността на кметовете. Видяхме, че когато има едно доближаване до централната власт и местната власт за дълъг период от време - те вървят успоредно, отива се към момент на феодализация", поясни Славов.

"От една страна намаляване на правомощията на главния прокурор, а от друга страна - повече отчетност през фигурата на главния прокурор. Или имате правомощия и се отчитате, или няма такива. Трябва да бъде намерен балансът", категоричен е  изпълнителният директор на "Прозрачност без граници".

По думите на Димитър Марков има доста работа именно по този проект:

"Създава впечатление, че малко прибързано беше обявен, само за да има нещо на масата. Вижда се, че това са идеи, които са добре структурирани за проект. Но има какво да се обсъжда и по начина, по който се предлага разделянето на прокуратурата от съда като управление, както и по мястото на главния прокурор - има текст, който казва, че главният прокурор е административен ръководител на главната прокуратура. Има детайли, които трябва да се обсъдят, но визията е ясна - искаме да отделим съда от прокуратурата, искаме да дадем повече независимост на съда."

"По отношение на служебното правителство - създаде се проблем от това, че едно служебно правителство може да управлява с мандат, близък до това на редовното, ако има поредица от парламентарни кризи. Очевидно, че когато центърът на властта се измества към президента, създава проблем. Дали обаче правителство, което е подало оставка в резултат на вот на недоверие или на доверие, има легитимност да продължи да управлява и то в отсъствието на парламент да организира следващите избори - това е въпрос на много, много дълбока дискусия", коментира той.

Славов е на мнение, че кризата се вижда дори по това, че всички състави на регулаторите са с изтекъл мандат:

Гледайте целия разговор във видеото.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


118
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
69
0
 
10
 
! Отговори
НЯКОЙ преди 9 месеца
Когато си неграмотен и некадърен предлагаш безсмислени работи. 24 май е празник на славянската писменост, а не на българската. Онези да прочетат историята, че Кирил и Методи даже не са българи. Този празник ни обединявал, с кое не е ясно. Ясно е, че ни обединява с Русия и Монголия които ползват същите букви. Новите комунисти са се заели да пренаписват историята, а един евреин даже каза, че 3 март била съмнителна дата.
68
0
 
10
 
! Отговори
Димна завеса преди 9 месеца
Да си затворим очите от критичните проблеми като увеличаващата се бедност и инфлация! И физическо оцеляване! Също да ни разделят и насъскат един срещу друг!
67
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
9 септенври е празника. Най-актуален е бг става република, маха цара, бг е спасена от ядреното на САЩ, а и и бг излиза от кървавата гражданска война на цара.
66
6
 
0
 
! Отговори
Разделя преди 9 месеца
Тез де държат да са под червения ботуш. Сега кат ги отделим, лесно може да ги изчегъркаме
65
1
 
5
 
! Отговори
Ванката преди 9 месеца
Не ми пука кой ден ще е неработен. Отдавна не усещам това да е моя страна.
64
1
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
Защото е глупаво това да бъде тема за промяна в конституцията.Има много други неща,по-важни от този опит за допълнително разделение на нацията.
63
0
 
0
 
! Отговори
България преди 9 месеца
Или там дето учат децата на диктаторите или там дето управляват диктаторите. Избор и спор за Де Бюли
62
0
 
13
 
! Отговори
ахмед д преди 9 месеца
сделката с дпс за конституцията щото 3 март им бърка в ....носа и обслужват на ердоган интереса като му се вричаха в роднински връзки и майчини страни . оправиха всичко сега посегнаха с това да асе занимават че сме иначе като швейцария вече
61
2
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
По този въпрос обществото ни е разделено само в мисирските глави!
60
0
 
13
 
! Отговори
За да преди 9 месеца
се отклони вниманието от другите безyмия, които ще минат покрай това. А също и да противопоставят народа! Елементарно е, не съм експерт!
59
6
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
6 септември трябва да е българският национален празник. Този празник имплементира и "Съединението прави силата." Идеален е!
58
3
 
7
 
! Отговори
Ми САЩ преди 9 месеца
Не могат да ни разделят на етническа, религиозна, езикова основа както в други държави ( виж Укрйна..) и така ще ни разделят! Защото нали знаете, Обединението прави силата! А на тях те им трябва силна България..
57
1
 
13
 
! Отговори
Щото така преди 9 месеца
Нареди Посолството!
56
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
Иска им се нещо но са некадърни и не знаят как да го направат.
55
3
 
0
 
! Отговори
За да се разбере преди 9 месеца
Кой липсва в оня списък с копейкин
54
2
 
11
 
! Отговори
До РУСОФИЛСКИЯ ПРАЗН преди 9 месеца
Друго си е да се издокараш на гей парада в София и да празнуваш .
53
8
 
4
 
! Отговори
РУСОФИЛСКИЯ ПРАЗНИК. преди 9 месеца
...НЕ Е МОЙ ПРАЗНИК!!!!!
52
9
 
4
 
! Отговори
До Христо преди 9 месеца
И що национален празник трябва да има връзка с Русия бе Де Бюле? Какво е освободено на 3ти Март? България е разделена на 2! Съединението е на 6ти Септ. въпреки съпротивата на Русия. Аман от неграмотни пропагандатори
51
5
 
4
 
! Отговори
САН СТЕФАНО---Е НИЩО преди 9 месеца
...ДОРИ И БЪЛГАРИ НЕ Е ИМАЛО ТАМ ---ПРИ ПОДПИСВАНЕТО НА ПРИМИРИЕТО ЗА РУСКО-ТУРСКАТА ВОЙНА!!!.....НИЕ ИЗОБЩО НЯМАМЕ ВРЪЗКА С ТЕХНИТЕ ДОГОВОРКИ....ХА,ХА,УАА
50
6
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
ИМА РУСИЯ ИМА 3 МАРТ И САНСТЕФАНСКА БЪЛГАРИЯ,НЯМА РУСИЯ НЯМА САНСТЕФАНСКА БЪЛГАРИЯ!РУСИЯ ОБЯВИ БЪЛГАРИЯ ЗА ВРАГ...ТОГАВА КАКВО ЩЕ ПРАЗНУВАМЕ НА 3 МАРТ!