Как МРЗ от 933 лв ще се отрази на бизнеса и работниците?

Христина Христова и Георги Първанов пред Bulgaria ON AIR
12 сеп 2023 12:33, Анисия Иванова
226

Дебатът за Бюджет 2024 вече е отворен, направени са и първите предложения за увеличение на минималната работна заплата на 933 лева.

"Значително е сегашното увеличение на минималната работна заплата. Заглавията, които четем, че правителството предлага да увеличи минималната работна заплата, не са съвсем точни, защото правителството е длъжно да изпълни закона. В последния ден на предишния парламент беше вкаран един текст в Кодекса на труда, член 244, според който мотивът беше да се пренесе една директива за минималната работна заплата в ЕС. Според нея минималната работна заплата трябва да е 50% от средната работна заплата в страната. Правителството просто изпълнява този текст, който съществува в правния мир", коментира бившият социален министър Христина Христова в "България сутрин".

Според нея още от самото начало има грешка и противоречие в прилагането на директивата.

Още по темата
"Минималната работна заплата е основна заплата, докато средната работна заплата, която измерва статистиката на всяка страна, е брутната работна заплата. Това са две несравними величини. Не е коректно да се прави по този начин", на мнение е Христова.

Пред Bulgaria ON AIR Георги Първанов от Българската конфедерация по заетостта каза, че със сигурност ръст от 20% ще се отрази сериозно на малкия и средния бизнес.

"Минималната работна заплата расте двойно през последните години, сега почти доближава 1000 лв. В някои отрасли като текстил, който е свързан с производството на кабели и други подобни, където се изисква по-ниско квалифицирани работници, отражението ще бъде такова, че вероятно ще има инвеститори, които ще обмислят дали да останат в България. Вероятно ще има единични фалити, отражението ще е доста сериозно", подчерта той.

По думите на Христина Христова, когато се вземат управленски решения, а е вкаран законов текст, трябва да се мисли за последиците.

"Няма да се отрази добре върху нискоквалифицираните работници, които досега са получавали минималната работна заплата. Сега работодателят ще трябва да им увеличи заплатата със 153 лв. Този работник, ако няма квалификация и не може да постигне допълнителни умения, как ще се намерят тези пари да му се плати? Дали няма да прибегне работодателят да съкращаване на такива работници, които няма как да заработят такава стойност на новата минимална работна заплата? Ако работодателят увеличи твърде много тяхното възнаграждение, то може да доведе до увеличаване на произведения продукт в дадено производство", посочи тя.

Според Георги Първанов компаниите трябва да преразгледат цялата си система на заплащане.

"По-разумното беше на две стъпки да се направи повишение с по 10%. Междувременно отчитаме рекордно висока безработица от над 5% за средата на лятото. 4000 човека по-малко са си намерили работа, на този фон едно рязко увеличение допълнително ще утежни нелеката ситуация на работодателя, който беше притиснат от инфлация, растящи цени, да задържа и мотивира своите служители", каза той.

Христина Христова от своя страна добави, че в управленските решения трябва да се търси баланс.

"Някои икономисти вече сметнаха, че за региони като Кюстендил, Търговище, Видин може да стане така, че минималната работна заплата да стане 70-78% от средната работна заплата, която се получава в дадено предприятие. Това ще доведе до намаляване на мотивацията на тези работници специалисти, за които сме свикнали да дават качество на производителността с образованието и квалификацията си. Трябва да се помисли идеята за обвързаност със средната работна заплата", коментира тя.

"Вероятно ще трябва да се търсят решения с оптимизацията. При всички случаи оптимизиране на персонала, но основно с всякакви дейности, които изискват ръчен труд по-ниско квалифицирани кадри и има риск с продължаващия ръст с такива темпове на минималната заплата някои сектори, които да напускат страната. Безработицата през последните две години държеше нива от около 4%, сега имаме доста голям ръст, с тези темпове не бих се изненадал поне 6-7% да бъде до края на годината", обясни Първанов.

Относно Бюджет 2024 Христова смята, че той ще носи трудностите на Бюджет 2023. "Около 9 социални плащания бяха повишени през 2023 г., те ще носят след себе си още повече разходи", предупреди тя.

Гледайте видеото с целия разговор.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


226
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
162
2
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
До Анонимен 169, искам да видя как на всички на минималка ще им вземат 40% от доходите :) Леле тогава какъв вой ще настане? Всъщност ти представяш ли си го? Нали се сещаш, че първо от глад ще умрат бедните. Богатите пак ще са по-богати. Част от причините да сте бедни е всъщност омразата и злобата ви.
161
6
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
Тая стъпка с МРЗ е първата,следва общо европейско данъчно облагане в което плоският данък обслужващ най вече червената буржоазия ще остане в историята!
160
7
 
5
 
! Отговори
Програмист преди 8 месеца
Да разбирам, че искате плосък данък, защото не можете да дойдете на нашето ниво, но ще сте по-щастливи ако ние слезнем на вашето? Разбирате ли че това няма как да стане? По-умни сме, по-находчиви, и каквото и да стане пак вие ще ядете хурката. По добре си трайте, защото повечето, ако изобщо имате работа, то е в благодарение на нашето потребление и данъци.
159
6
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
до 161 : Говориш глупости. От години работя през фрилансър.ком. Парите ми отиват в пайънер, скрил и пейпал. Тук си ги харча с мастъркард от пайънер, и от десет години минавам "под радара" на данъчните - въпреки че изкарвам около 10-15 хил. долара на месец и харча здраво. Неспособни са да ги проследят, и няма да са със всичките тия закони за защита на банкова информация и лични данни. Колкото и данък да направят - той ще е за вас.
158
7
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
До Анонимен 164, ако богатите обеднеят... какво ще стане с бедните? Ще ти подскажа: ще ядете камъни. По-добре се моли да се запази сегашното положение! Сега сте по-богати от когато и да е било! И пак мрънкате? Ако това не е наглост... здраве му кажи! Алчни сте! За това не ви стигат парите.
157
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
До Анонимен 161 : Я прочети хубаво първа глава на ЗДДФЛ, особено в частта, в която се говори за доходи от МЕСТНИ източници. Доходите от чужбина стават облагаеми само ако не са обложени при източника, и влезнат в страната под някаква форма. После, както споменах по-долу - отварям сметка в панама, парите ми влизат там, плащам си 3% и ги харча с виза или мастър кард. Как точно ще ме хванат? В транзакцията се виждат само две имена, номер и дата на картата. Няма ЕГН, и нищо сочещо към мен. А де?
156
2
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
Дране си трябва и то яко,плосък десятък има само в посъветските феодални държавички,време е за едно 30-50 процентово бръснене на сухо!
155
3
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
когато имаше прогресивен данък всички се осигуряваха на минимума. Като въведоха плоският - богатите хора започнаха да се осигуряват на реалният си доход, защото по таблицата трябваше да плащат 35%. Ако махнат плоският - пак ще стане същото. А тези, дето не им е европейско - да ходят в европата.
154
2
 
7
 
! Отговори
До161 преди 8 месеца
Ами едното трябва да върви с другото,в почти всички страни от ЕС има необлагаем минимум и прогресивна данъчна ставка която стига 60 процента!
153
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
до 153 - Ако живееш тук над половин година, си длъжен да декларираш всички доходи, включително от офшорки + изравняване на данъчни ставки, декларации пред БНБ и т.н. Другото си е измама и разчиташ да не те хванат. Иначе е лесно, даваш едни 6-10000$ старново + още толкова годишно и фирмата в зоната "работи".
152
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
До Анонимен 160, кво те топли теб плоския данък?
151
2
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
Плосък данък,къде има такива жиУотно в ЕС,ами аз освен за България и за Румъния за другаде не се сещам?
150
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
До Анонимен 158, абсолютно! Изивнявай!
149
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
До Анонимен 157 : Предполагам имаше предвид 152?
148
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
До 153, ами измести се де. Да не си дърво? Живял съм в 4 страни. И 3 града в България. Обиколил съм цялото черноморие за да работя. От опит казвам, че това разви много умения и спомогна за кариерата ми. Освен това за да искаш повече от минималка се искат знания и умения. Останалото е оправдания. Живея на село от 2 месеца :) По-здравословно е някак.
147
2
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
Хубаво ли ви беше в училище, когато се подгравахте на "зубрачите" и ги тормозехте? А сега що ревете? Що не ревахте тогава? Кой както си е постлал - на такова ще спи.
146
5
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
До 152 : Аз също живея в малко населено място, но не съм зависим от местните феодали, защото съм инвеситрал много време в учене и квалификация. Работя си от къщи, и сам определям колко ще ми плащат. Това, че си зависим от подобни хора е по причина, че живота ти е дълъг низ от погрешни решения.
145
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
До Анонимен 151 : Май ти убягва понятието "дистанционна" работа. Не ми се налага да ходя никъде, всичко, което ми е нужно да регистрирам една фирма и банкова сметка там, където искам. И всичко това е възможно без да си мърдам от хола.
144
3
 
7
 
! Отговори
До 149 преди 8 месеца
Ало г-н Бизнес натеб вярва ли ти се че в малките населени места колкото и да се стараеш и трудиш че тия алчни бизнесмени ще ти дигнат заплатата а да видя няма да повярвам .Казват и ми нали си на минимална и толкова
143
4
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
до 147 - Да бе, разбрахме те, стига си се пенил, нямаш достатъчно, за да живееш там, затова се чудиш как да мамиш тук и да се чувстваш средна класа. ;)

Спонсорирани публикации