Двама са малко, трима са много за бъдещия кабинет

Преглед на по-интересното от печата за днес, 29 октомври
29 окт 2014 07:00, Анисия Иванова
44
Двама са малко, трима са много за бъдещия кабинет
Снимка БТА

Проведената лидерска среща на партиите в парламента е основна тема в днешния печат. "Кунева, Кънев и сие провалят кабинета", пише на първа страница "Труд". Правителство на малцинството между ГЕРБ и Реформаторския блок и плаваща парламентарна подкрепа по теми - такава е според лидера на ГЕРБ Бойко Борисов единствената възможна формула за правителство.

"Стандарт" прави обзор на коментари на участници в сбирката. Михаил Миков, лидер на БСП: Диалогът продължава, нужно е мнозинство. Лютви Местан, лидер на ДПС: За първи път чухме изчистено предложение за съставяне на правителство на коалиционното малцинство. И в този смисъл ние очакваме конкретизиране на това предложение заедно с управленска програма. Ивайло Калфин, зам.-председател на АБВ: Това беше правилният начин да се търси съгласие между всички политически сили. Светлин Танчев, председател на ПГ на Българския демократичен център: БДЦ не е отстъпил от позицията, изказана веднага след изборите, че трябва да се направи едно адекватно, предвидимо и стабилно правителство за възможно най-дългия и позволен от конституцията срок - 4 години.

Искат ли реформаторите стабилно правителство, или просто вчера си отмъстиха за времето извън властта, коментира "24 часа". Защо е този изненадващ завой на Кънев и Кунева? Да не би да е вярно, че в Реформаторския блок човек предполага, а Костов разполага? И как се управлява с труднопредвидими партньори? Нещата са прости. Реформаторите трябва да се събудят. Десните имат шанс за пръв път от 15 години насам да влязат във властта.
България има нужда от стабилно правителство, от смели и самостоятелни мъже и жени, които могат да поемат риск и да носят отговорност. Искат ли реформаторите това?

"От реформаторска двойка към патриотична тройка", коментира "Стандарт". С привличането на Патриотичния фронт в десноцентристкия съюз донякъде ще се реши проблемът с осигуряването на мнозинство, но пък ще се добавят други грижи. ДПС предварително обяви, че ще бъде открит противник на подобна "антиевропейска коалиция". Отделно и левицата няма да пропусне случая и да алармира в Брюксел, че ГЕРБ е попаднал в лошата компания на крайни националисти. Друг е въпросът, че Патриотичният фронт далеч не е съставен от екстремисти и неуравновесени типове, които с право да се считат за заплаха за етно-религиозния мир. Напротив, първите действия на Валери Симеонов и Красимир Каракачанов показват зрелост и диалогичност, а също и склонност да приберат по-радикалните си послания. Редно е да се отбележи, че Фронтът към този момент е много по-единен и предвидим от реформаторите.

"Избирателят предпочете да остави гнилите ябълки в кошницата", коментира в "Сега" социологът Юрий Асланов. Ако народът имаше макар и минимален инстинкт за самосъхранение или белези от рационално мислене, в ситуацията, в която се намира държавата, на 5 октомври щеше да предаде цялата власт на Бойко Борисов. И след това, ако не му хареса онова, което той върши, да го изгони. Но завинаги, а не половинчато, както стори предишния път. Избирателите - и гласуващите, и негласуващите, вместо да махат една по една гнилите ябълки, предпочитат да ги оставят в кошницата, а на 5 октомври решиха да оставят почти всички от тях. Не можем да обясним на простолюдието, че последствията от собственото му поведение са само за него и че омразните партии и политици изобщо не страдат от това. Консултациите на парламентарните партии за съставяне на правителство са парад на лицемерието.

"Борисов сглобява кабинет сред плаващи пясъци", коментира "Труд". Решението на Бойко Борисов да предложи съставянето на кабинет на малцинството начело със самия него с ориентация към пълен мандат, разчитащо на плаващи мнозинства, изглежда разбираем, но слаб ход. Слаб, тъй като е отхвърлен в аванс от реформаторите. Слаб, тъй като плаващите мнозинства, на които Борисов разчита, са като плаващите пясъци: колкото повече и по-резки движения извършваш, толкова повече затъваш. Печелившият ход е да се представи друг кандидат за министър-председател с ясна формула за силно правителство, което няма да допусне нарстване на бюджетния дефицит над 3%, няма да прикрие нищо по случая с КТБ и няма да отстъпи от европейската позиция спрямо Русия.

Изчистиха ли се позициите между политическите партии след лидерската среща и каква е вероятността за съставянето на работещо правителство? В "Монитор" коментират: Димитър Ганев, политолог: Кабинет на малцинството е най-логичното решение. В действителност обаче този кабинет ще получи една по-солидна парламентарна подкрепа при самото му гласуване. В този смисъл атмосферата и диалогичността между политическия елит в рамките на последните няколко седмици ще продължи вероятно и при гласуването.

Андрей Райчев, социолог, Галъп интернешънъл: За пръв път от 25 години се провеждат първите преговори в
парламента, които се проявиха като европейска класика. Политиците се опитаха да намерят допирни точки. И от това трябва да сме доволни. Реформаторският блок действа като 2 партии. Те отделно вземат решения, те са като малка коалиция в рамките на малка парламентарна група, имат отделни интереси, отделни виждания за ситуацията. Един ден не е работил парламентът, но вече има не 8, а 9 партии.

"Няма голяма коалиция, има голямо чакане", коментира в "Преса" политологът Борис Попиванов. Засега участниците в нереализираната голяма коалиция чакат. Бойко Борисов чака другите партии да му кажат какво правителство да направи (и да поемат отговорност за решението), чака следващата година, за да се огледа и да види в какво състояние е парламентът и какво ново правителство може да състави от оставащите парламентарни групи, чака, каквото и да приказва, президентския вот. БСП по стар навик чака противникът да се омаломощи в неумението и скандалите си. Голяма коалиция е коалиция между двете най-големи партии.

Пореден скандал раздуха тлеещото още преди изборите напрежение в редиците на Реформаторския блок, отбелязва "Сега". Вчера депутатът от гражданската квота Гроздан Караджов обвини съпредседателя на дясната парламентарна група Меглена Кунева, че води сепаративни преговори с ГЕРБ за постове за свои приближени в бъдещото правителство. Както и че се налага над останалите партии в коалицията със заплахи за разцепление. От партията на Кунева ДБГ категорично отрекоха.

"Мишкуването на Радан", коментира "Монитор". При откриването на новия парламент в понеделник, с гласуването си въздържал се при избора на председател на Народното събрание Радан Кънев направи гаф, който ще влезе в историята на парламентаризма. За първи път председател на партия (ДСБ) подмолно гласува "въздържал се" и не обяснява от трибуната защо го е направил. След като дори от определилата се като опозиция БСП надълго и нашироко обясниха, че са подкрепили избора на новия председател на Народното събрание като израз на добра воля и желание да се работи за консенсусни решения по кризисните проблеми на страната, би било добре Кънев да обясни защо го е направил.  Най-малкото защото уж и той се кълне, че са готови да управляват заедно с ГЕРБ.

Имената на всички бивши и настоящи хора от властта - от кмет през магистрати до  министри и президенти, които имат депозити и кредити от КТБ, да бъдат обявени. Това предвижда проект за промени на закона за кредитните институции, който ДПС внесе в парламента, съобщава "24 часа". От ГЕРБ заявиха, че са готови да го подкрепят.

93-мата служители на управление "Банков надзор" на Българската народна банка ще бъдат извикани за разпит в Столичната следствена служба, са съобщили за "Сега" източници от прокуратурата. Финансовите инспектори ще бъдат разпитвани заради разследването за източване на 206 милиона лева от КТБ. Груповият разпит е без прецедент. При всичките фалирали банки през 90-те години никога редови служители на банковия надзор не са били разпитвани. Показания са давали единствено техните началници.

Очакваният фалит на КТБ може да се отложи, акцентира "Стандарт". Идеята, че банката още има как да се спаси, е на път да получи подкрепа в новия парламент. Да се увеличи поне с месец срокът, в който БНБ е задължена да отнеме лиценза на закъсалия трезор. Това са обсъдили участниците в лидерската среща на седемте партии в Народното събрание без "Атака". (БТА)

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


44
Още по темата: печатпреглед
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
12
7
 
29
 
! Отговори
Бръчков преди 9 години
Няма изход , избори до дупка...
11
5
 
27
 
! Отговори
белетрист преди 9 години
Баце, Баце, много ти се управлява, но с тия деформатори - таралеж в гащите.
10
2
 
30
 
! Отговори
Площад на Съгласието преди 9 години
И един е прекалено много! Не ни трябва кабинет, а ни трябва по-широк площад. Да бутнем парламента, да направим място за народа!
9
7
 
33
 
! Отговори
до №6 дсб преди 9 години
Ти нямаш представа какви поразии направи Костов.Болестта на повечето българи е къса памет.
8
7
 
20
 
! Отговори
i'm преди 9 години
Юрий Асланов, един умен човек, написал умни неща за простият ни народ!
7
4
 
26
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Раданчо един път не е казал или написал нещо против БСП, все плюнки по Бойко и Надка. И фирмата му добре работеше с народното събрание на тройната, с хубаво договотче. Как да му вярваш на такъв.
6
3
 
27
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Трудно ще се разберат хора събрани от "кол и въже".РБ събра всички *** от партии изхвърлени от властта.Симеонов се възползва от простотиите на Волен и влезе с вазелин в парламента.Политическата к...аКаракачанов се закачи в последният момент и той си набута дебелия в парламента.Местан гледа сеир БГ.БСП пас без коз.Първи вариант правят "порно тройка" в името на народа.Втори вариант избори,като преди това строшат главата на премиера с камъни.
5
3
 
25
 
! Отговори
1912 преди 9 години
Скатавките защо се натискат за парламентта,щом не искат да управляват?????Само за лапаница и да крепят на Мутрата макарите!!!!!
4
6
 
30
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Пак стари ченгеджийски номера на зависимите от мафията и ДС медии ! След демонизирането на Костов сега тече демонизиране на Радан! Защо ли?Защото Радан е РАЗВАЛИ БОСТАН!
3
5
 
32
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Т.нар. реформатори ще разиграват етюди, докато ББ не обещае да изпълни тйното им желание - да спаси КТБ. Мат'риала кучета го яли. По-важно е да се спасят милионите на Костов.
2
0
 
24
 
! Отговори
интернет лумпен преди 9 години
Убаво сА мятат полициците :-)А и щом ДПС не искало ПФ да участва значи браво на РБ, че искат ;-Р
1
8
 
22
 
! Отговори
социолог преди 9 години
Нали другарите искаха ГЕРБ да няма мнозинство , е сега да кажат как да се управлява държавата. Разбирам , че на тях не им пука , но все пак за пред хората .