Трябва ли да влезем в еврозоната?

Заявката на правителството отприщи вълна от коментари
Обновена: 16 яну 2015 14:02 | 16 яну 2015 13:11,
191
Трябва ли да влезем в еврозоната?
Снимка: Ройтерс

България изглежда е изправена пред поредния си съдбоносен избор, който може да предопредели дългосрочното ѝ бъдеще.

В четвъртък финансовият министър Владислав Горанов декларира, че българското правителство ще започне разговори с 19-те страни от еврозоната за старт на процеса по присъединяването ни към общата валута.

По думите му "налице е политически консенсус, че трябва колкото се може по-бързо да приемем еврото". Въпреки че той не определи конкретни срокове за изпълнение на плана, според него е напълно възможно страната ни да влезе в т.нар. "Чакалня на еврозоната" – валутния механизъм ERM II (Exchange Rate Mechanism II), до 2018 г., когато приключва мандатът на настоящото правителство.

Изявлението на Владислав Горанов доведе до вълна от коментари на експерти от различни сфери, които варираха от едната до другата крайност.

"При условие че от години сме във валутен борд, с частично отнемане на суверенитета на Българската народна банка (БНБ) в емисионната и регулационната политика по отношение на националната валута, за България няма нищо по-естествено от преминаването към еврото", посочва пред Investor.bg икономистът от Института за дясна политика Георги Харизанов.

По думите му важно е да се отбележи все пак каква е "готовността на икономиката ни по отношение първо, на изискванията за стартиране на процедурата в ERM II, и второ - по отношение посрещането на ценовия шок при преминаване на цените от лева в евро". "Въпреки първоначалния ентусиазъм в предишния мандат на ГЕРБ, очевидните проблеми отложиха идеята с шест години, които по отношение на влизането в еврозоната и напредъка по стартиране на процедура за влизане в ERM II минаха някак неусетно – темата просто изпадна от публичния и медиен дебат", отбелязва експертът.

Според Георги Харизанов при положение, че в момента България се намира в условия на свръхдефицит съгласно Маастрихските критерии, "влизането в еврозоната през 2018 г. е "силно оптимистична прогноза".

"При всички случаи обаче отношението ми към влизането на България в еврозоната е изцяло положително, доколкото ще внесе допълнителна стабилност, сигурност и предвидимост във финансовия сектор. А това е тема, която ще става все по-актуална, особено с предстоящото осветляване на състоянието на пенсионните фондове, например", коментира още той.

Обществените мнения по темата обаче не са изцяло положителни. "Като основен аргумент за присъединяването към ERM II често се посочва стабилизиране на определена валута преди смяната и с еврото, което е интересно като логика, след като стабилността на самото евро е под въпрос", посочва от своя страна икономистът от Експертен клуб за икономика и политика Стоян Панчев.

Той визира предстоящите количествени улеснения в Европа и възможния Grexit (излизането на Гърция от валутния блок – бел. авт.) "Доколкото една фиатна валута може да бъде стабилна, еврото не е сред водещите по тази характерстика, особено виждайки какво се задава на хоризонта", добавя той.

"Положителното от влизането в ERM II е, че може да се ползва като политически инструмент за натиск по българското правителство за реформи дори в сектори, различни от банковия. Все пак решението за приемане на еврото е основно политическо на този етап и е вероятно да зависи от комбинация от фактори, които не са свързани с монетарна политика или регулация на кредитни институции. Макар че, наблюдавайки ситуацията с ръководствата на БНБ и Комисията за финансов надзор, възможно е да имаме сериозни проблеми и в тази сфера", отбелязва още Панчев.

Още икономически новини може да намерите в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


191
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
101
4
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Каквото и да си приказваме рано или късно еврото ще го въведат. Има ли смисъл да си губим времето за такива новини. Ще доживеем и ще видим. Всеки знае че ще бъдем зле с евро или без евро
100
4
 
7
 
! Отговори
самарка преди 9 години
Може да въведат еврото ,ако взимаме немските заплати и пенсии!Иначеееее дръж Марийо тоз суджук.......
99
7
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Комунизма ИМАШЕ потенциял, но комунистите се оказаха слаби икономисти и стратези в дългосрочен план !Всъщност, както се вижда и сега в Русия 28години по-късно
98
5
 
0
 
! Отговори
111 преди 9 години
Я, колко антибългари имало тук. Това е девиз на няколко държави, една от които е България. Много *** и ясен девиз. Как може да цъкате минуси на значението му? Вие досега си мислехте, че друго означава ли?
97
9
 
8
 
! Отговори
БГ преди 9 години
ЗА ОБЕДИНЕНА И СИЛНА ЕВРОПА !!!
96
4
 
10
 
! Отговори
111 преди 9 години
Съединението на българите ни прави силни. Това е смисълът на тази фраза. Не да се съединяваме на произволен принцип.
95
5
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
До АнонименМи щом ти е било хубаво бегай в Северна Корея или в Куба
94
1
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Деутатите постоянно ни го набиват и си взимат заплата по един чувал с пари ...
93
4
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
България ще се насади на евроолигарси още по-алчни и от българските - Юнкер например още не е осъден за укритите данъци на САЩ фирми и банки в Люксембург.
92
3
 
3
 
! Отговори
до анонимния, дето п преди 9 години
И понеже ти пътуваш до Париж , цяла България да ти играе по свирката ли? Трябва всички заедно да решаваме, а не *** квото каже. Ясно?
91
5
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Да,при комунизма беше хубаво, но не България го развали ,а руските комунисти,те решихи да станат охранени капиталисти с обраното от руския народ!Та затова не съжалявайте за нещо загубено не по наша вина! Сега самата Русия , и неините комунистически олигарси ще платят цената за хитрината си с Горбачов и перестройката
90
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
105, я платените драскачи се появиха, ама нещо слабичко го давате, преди двнков по-умни ви избираше
89
3
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
нещо ти са криви сметкитехляба ще струва 0,50 евроцент и така пак ще си купуш 500 хляба
88
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
До Анонимен 97Споко, скоро ще изгладнеят зверски и ще пускат за по 2-3 консерви и калъп ***.
87
1
 
8
 
! Отговори
111 преди 9 години
Аз предлагам търг за членството на България в съюзи. Всеки дава оферта, а ние избираме най-изгодната. Ако ЕС ни искат, да кажат какво предлагат. Същото и за евразийския. Ако не харесаме оферта, не членуваме или създавсме нов съюз, примерно балкански.
86
0
 
0
 
! Отговори
сри,до 95 е въпроса преди 9 години
а не до 96
85
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
До твърдо за евротоКостов отказа да въведе валутен борд с паритет 1 евро = 1 лев и така въведе скритата хиперинфлация и обезценка на заплатите и пенсии наполовина.
84
0
 
0
 
! Отговори
така е 96 преди 9 години
а като отидеш там,попитай колко фирми или спортни клубове са купени точно от Московци.
83
2
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Спестяванията в евро ще се стопят за спасяване на Гърция или друга страна.
82
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
До dp, а унгарците да не би да са по-големи